km/óra
  2024.04.23., kedd  •  Béla napja
Szentkirály ereje: közösen mindent el lehet érni

Szentkirály ereje: közösen mindent el lehet érni

Vajon annak a helynek a neve, ahová születünk, ahol létezünk, vagy később sodor oda bennünket az élet, a sors, a Jóisten: mennyiben hat ránk, mennyire formál bennünket? A kérdés meg is fordítandó: mi magunk mennyire vagyunk méltóak vagy éppen (ne adj Isten) méltatlanok az adott hely nevéhez, szellemiségéhez?

 

Szombathely mai déli karéját egykor öt falu alkotta: Gyöngyöshermán, Szentkirály, Bogát, Bádonfa, Zarkaháza. Idővel a települések „elindultak egymás felé”, és szinte összeolvadtak. Pontosan hetven esztendővel ezelőtt pedig a vasi megyeszékhely ölelő karjaiban találták magukat. 

 

Az államalapítás és az államalapító Szent István király ünnepe alkalmából ezúttal fókuszáljunk a szentkirályi városrészünkre.  

 

– A név magában hordozza a településrész patrónusának, azaz védőszentjének, államalapító királyunknak, Szent Istvánnak a nevét – fejti ki Pete Polgár Máté, Szombathely-Szentkirály plébánosa. – S hogy mit jelent nekünk, szentkirályiaknak az ő személye? A 2018-as esztendő kezdetén civil kezdeményezésre merült fel, hogy emeljünk itt is szobrot nemzetünk apostoli uralkodójának. Az összefogás megtörtént, a helyi vezetés, az egyház, vállalkozók és sok magánszemély, illetve a Szentkirály Szövetség támogatásával. Így avathattunk szobrot a templomkertben augusztus 20-án. 

 

Talán ekkor sikerült valamit megvalósítani Szent István király álmából. Ő egységes országot akart, ahol az emberek a különbözőségük ellenére is becsülik egymást. Az egységben tud lenni az igazi erő és a békesség. Itt a déli, csendes városrészen ezt az egymás tiszteletén és megbecsülésén alapuló békét akarjuk ápolni. A neogótikus templom kertjében őrt álló Szent István szobor tekintete szigorú, de benne van a féltő atyai nézés. Ennek a nemzetéért, a jövőnkért aggódó igaz államférfinek a tekintetében vizsgálhatjuk meg magunkat, hogy jó magyarok vagyunk-e. 

 

Összetartó lakók

 

– Önmagukra sokat adó, összetartó lakók élnek itt – fogalmaz Tóth Kálmán, a Gyöngyöshermán-Szentkirályi városrész (a 14. számú választókerület) önkormányzati képviselője, miközben elindulunk a 2017-ben helyreállított Harangláb Emlékparkból, hogy bebarangoljuk Szombathely déli csücskét. Egyébiránt az itteni nyugdíjasok régóta gondozzák, ápolják ezt a ligetet, amikor még híre-hamva sem volt a „Fogadj örökbe egy parkot!” akciónak. – Az itt lakók szeretik a városukat, Szombathelyt, ám a korosabbakból máig sugárzik a lokálpatriotizmus a szűkebb településrész felé, ami iránt különösen is lojálisak. Ezt például az is jelzi, hogy kevés az olyan porta, amelyek előtt a közterületen ki-ki ne nyírná le a füvet. 

 

Ez még Gyöngyöshermán; a vasúti átjárón túli rész már Szentkirály. A mintegy másfél évtizede létesült Szent István Lakópark mellett haladunk el, utóbb a Játéksziget Óvodához érünk, ahol minden csoportnak csudaszínekben pompázó, külön játszótere van. Bekukkantunk a Zarkaházy Szily Kastélyba, amit a mai időkben a múzsák találkozóhelyeként emlegetnek. Előadások, tárlatok, találkozások, a népdal- és nótakör, a nyugdíjasklub otthona, s a polgárőrség bázisa. 

 

1787-88-ban Szily János (1735-1799), a Szombathelyi Egyházmegye első püspöke építtette, az osztrák származású Hefele Menyhért tervei alapján. A kastély nyári rezidenciájául szolgált. 

 

Immár több mint két évtizede legfőképpen itt végzi sokrétű tevékenységét a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör, melynek elődje Szabadfiné Kondics Ilona vezetésével jött létre 1997-ben. 1999-től Csinger Péter (1949-2008) kőfaragó mester vezetésével működött tovább. Az aulában elhelyezett emléktábláján ez is olvasható: „Önkormányzati képviselő, 1990-2006. Kiemelkedő mecénási tevékenységet folytatott: Szombathelyen, Vas és Zala megyében.”

 

Az ősök lelke

 

 – Hogy nekem mit jelent Szentkirály? – kérdi invitálásomra Hegedüs Éva, a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör elnöke az irodájában. – Több generáción keresztül itt laktak az őseim. Abban a házban éltek már a dédszüleim, ahová én is születtem. A nagyszüleim építették újjá, ennek immár lassan száz éve. Ma is újítgatom, próbálom megőrizni, amíg élek, mert „lelke” van. Ez a fizikai, tárgyi része a kötődésemnek. Nyilván a lelki az kevésbé kézzelfogható. Emlékek, amik ide kötnek, amik alakítottak, formáltak... Gyerekkori barátok, felnőttek, akik körülvettek sok-sok szeretettel, hatottak rám, alakítottak olyanná, amilyen lettem.  Megvan az a fa a szomszédban, amire rendszeresen felmásztunk. Akkor nagyon nagynak tűnt. Most is átjár az izgalom, hogy akkor sikerült feljutni a tetejére. Nagy élmény volt a Gyöngyösben való lábalás. Szabadok voltunk, úgy, hogy mindenki vigyázott ránk. Emlékezetesek voltak a Szent István napi búcsúk és bálok. Felnőttkori életemhez a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör a kapocs ehhez a városrészhez. Úgy éreztem, a magam lehetőségeihez mérten, nekem is tennem kell a szülőhelyemért. Az egyesületnek megalakulása óta tagja vagyok. Az egy célért való együtt gondolkodás és tenni akarás vezérel. A felismerés, hogy mindent el lehet érni közösen. Persze voltak nagyon nehéz, reménytelennek tűnő időszakok is, amiken végül sikeresen keresztülvergődtünk. Nagy erő van ebben a városrészben. Sokan vannak, akik tenni akarnak, és sokat is tesznek. Szomszédok, utcabéliek közös programokat szerveznek. De ha kell, szemetet szednek, közös park csinosításába fognak, programokat találnak ki. Óvják, ápolják a hagyományokat, a régi emlékhelyeket. Jó itt élni.

 

A kastély mellett álló kettős kopjafát, Szent István és Boldog Gizella szobrát, Marosits József alkotását 2000. augusztus 20-án, az államalapítás 1000. évfordulóján avatták fel. A lakosság s a polgári kör óhajából, teremtő erejéből született.  Salamon Nándor (1935-2014), a Szombathelyi Képtár első igazgatója ekként jellemezte: „Koronás címerünkkel ékített kőhalomból emelkedik magasba a két négyzethasáb. A stilizált koronás fők alatt szimbólumok követik egymást. István kézfejének ’fészkében’ az országalma nyugszik, markos jobbja hosszú kardot szorít. Gizella nőiességét egyszerűsített keblei, s a kézben tartott, több jelentésű rozetta egyértelműsíti.”  

 

 

Továbbindulunk Tóth Kálmánnal, aki útközben arról is beszél, hogy a közösségteremtő Csinger Pétert tartja szellemi és politikai elődjének. Szombathely déli peremére érünk, a Bogáti fasorhoz, a vadregényes Gyöngyös patakhoz, ahol megjegyzi: – Innen közelebb van Táplánszentkereszt, mint a Fő tér. Sokan a tápláni iskolába járatják a gyerekeiket. 

 

Immár a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Sport Egyesület – vezetője Dragovics Jenő – bogáti sporttelepénél járunk, ahol bajnoki szezon idején minden második szombaton száz-százötvenen szurkolnak a megyei II-ben bőrt kergető, javarészt itt gyökeret eresztett játékosokból álló csapatnak. – Ha Táplán a vendég, háromszázas a nézősereg – meséli Tóth Kálmán. S nem kis büszkeséggel emlegeti (mások mellett) a szentkirályi születésű Németh Pált, a „Dobópápát” (1937-2009). 

 

A Budapest fővároshoz tartozó Bogáti Szociális Otthon mellett haladunk el. Az intézmény és a közeli kisbolt közötti járdaszakasz 2015-ben összefogással készült el. Az önkormányzat adta az anyagot, az otthon dolgozói munkaerejükkel „szálltak be”. 


A Szent István templomhoz és az azt körbeölelő szentkirályi temetőhöz érkezünk. Államalapítónk emberarcú mellszobráról, Dienes Attila alkotásáról már esett szó. A sírkert nagy kőkeresztje az idén újult meg. Isten házának falán az egyik emléktáblán Mindszenty József (1892-1975) hercegprímás, bíboros jelmondata olvasható: „A fényt soha ne mondd árnyéknak, az árnyékot soha ne mondd fénynek, a jót ne mondd rossznak, és a rosszat ne mondd jónak”. 

 


 

Az innen gyenge kőhajításnyira lévő Szedreskertben 2002-es Szent István-napi gálát idézünk fel, amikor is két és fél ezer néző előtt Gregor József operaénekes (1940-2006) volt a sztárvendég. A hagyománytiszteletet mutatja, hogy a szokásos búcsút idén is megtartják, természetesen a hatályos szabályok betartásával. A szomszédos, úgynevezett miseúton – amin gyalogszerrel jöhetnek istentiszteletre a szomszédos városrészeken élők, miközben a Gyöngyös-holtág csendjét „hallgathatják” – a zarkaházi Fehér haranglábhoz jutnánk ki. Ám másfelé vesszük az irányt. 

 

Szentkirály Szövetség

 

A számtalan közösségi kezdeményezés egyik motorjához, a Szentkirály Szövetség helyi (Szombathely, Gyöngyöshermán-Szentkirály) képviselőjéhez, Szilvágyi Sándorhoz köszönünk be a gyöngyöshermáni Komárom utcában. – Húsz magyar település neve idézi szent királyunkat. E helyiségek lakóinak szövetsége a megmaradásban való hitet és az összetartozást jelképezi, hiszen több Szent Istvánhoz nevében kötődő település a mai határokon kívül található – tudjuk meg Szilvágyi Sándortól. – Idén Székelyszentkirályon lenne a szövetség huszonnegyedik találkozója… Marikával, a feleségemmel szoktuk képviselni az itthoniakat. A csíksomlyói búcsúba is eljárunk. Zsinórban tizenötször voltunk.  Minden alkalommal feltöltődünk. Ott kell lenni. 

 

Augusztus huszadika kapcsán meséli: – Mióta az eszemet tudom, többrétegű ünnep volt. Éves fordulópont. Hiszen ekkorra már „bejött” a gabona, azaz befejeződött a betakarítás. Csirkét lehetett vágni. Eljött a jó világ. Kezdtünk disznót hizlalni, hiszen a falusiak önellátóak voltak. (A zöldséget, gyümölcsöt ma is megtermeljük a családnak.) A parasztember dobott valamit a tehénnek, majd mise után összejött a közelebbi-távolabbi család. Nagy beszélgetések folytak. Mostanság összejövünk a templomkertben és a Szily Kastélynál, ahol megkoszorúzzuk Szent István szobrát, illetve a kettős kopjafát. 

 

A szentkirályi kenyér

 

Benézünk még a Szentkirályi Pékségbe, hiszen most van az új kenyér ünnepe is. A bolt bejáratánál mécses. Fájdalmas hírrel szembesülünk. Gyászjelentés tudatja: „…a Szentkirályi Pékség alapító tagja és szíve, a pékségben végzett kemény 30 év munkája és életének 66. éve elmúltával örök nyugalomra tért… Nyugodj békében Ekker Géza (1954-2020)”.

 

Egymásnak adják a kilincset a vevők. Az arcokon döbbenet, részvét. Bognár Tamás szolgálja ki őket. Bármekkora a fájdalom, az élet megy tovább. A negyvennyolc éves Tamás, aki „mindenesnek” nevezi magát, huszonegy éve jár ide a Derkovits-lakótelepről. Vallja: – Nem a fizetés miatt vagyok itt. Hanem mert úgy érzem, hogy ehhez a lakóközösséghez tartozom. Talán nem véletlen, hogy alkalmaznak, és az sem, hogy nem megszokásból maradtam. Még van feladatom. 

 

Pete Polgár Máté plébános úr szavai villannak belém: „Fontos, hogy az ünnep tanítson meg arra, hogy ne felejtsünk el örülni egymás sikereinek, mások gyengeségei pedig segítésre ösztönözzenek.”

 

Szombathely-Szentkirály polgárai méltóak lehetnek városrészük nevére, szellemiségére. A Szent István-i örökségre. 

 

Szenkovits Péter 

 

Fotó: Németh Richárd

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Több száz motor várható a vasárnapi motoros felvonuláson Szombathelyen
Hagyományosan felvonulással indítják a szezont a vasi motorosok. Mutatjuk a tervezett útvonalat, ahol április 21-én, vasárnap várható a látványos konvoj felbukkanása, írja a 112press.hu.
Mutatjuk, mikor és hol folytatódnak az útfelújítások Szombathelyen
Szombathely 800 millió forintos önkormányzati forrásból megvalósuló útfelújításának részeként több helyszínen kezdődnek vagy folytatódnak munkálatok április harmadik hetében, ezért lezárásokra, korlátozásokra kell számítani hétvégén és a jövő héten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.