km/óra
  2024.04.18., csütörtök  •  Andrea, Ilma napja
Szent Márton Gála díjátadó ünnepség: díszpolgár lett dr. Ipkovich György és dr. Puskás Tivadar

Szent Márton Gála díjátadó ünnepség: díszpolgár lett dr. Ipkovich György és dr. Puskás Tivadar

Az ünnepi műsorban közreműködött az Isis Big Band, a Szent Márton Kórus, Hegedűs D. Géza Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, valamint Trokán Anna és Trokán Nóra színművészek.

Az AGORA - Művelődési és Sportházban tartott Szent Márton-napi díjátadó gálán köszöntőt mondott dr. Nemény András, Szombathely MJV polgármestere, majd  - dr. Nemény András polgármester, dr. László Győző, dr. Horváth Attila és Horváth Soma alpolgármesterek, dr. Károlyi Ákos jegyző, Bokányi Adrienn, Németh Ákos, Szuhai Viktor tanácsnokok, Kelemen Krisztián, Putz Attila, Tóth Kálmán és dr. Czeglédy Csaba bizottsági elnökök - átadták a díjakat és kitüntetéseket. A 'Szombathely díszpolgára' címet 2020-ban dr. Ipkovich György és dr. Puskás Tivadar egykori polgármesterek kapták. A gála utáni fogadáson pohárköszöntőt mondtak dr. Ipkovich György és dr. Puskás Tivadar, Szombathely díszpolgárai.

 

 

DÍSZPOLGÁRI CÍM 2020

„Díszpolgári Cím” adományozható annak a magyar, vagy külföldi állampolgárságú személynek, aki a hazai, illetve a nemzetközi politikai, társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti, vagy sportéletben kiemelkedő eredményt ért el, és ezzel a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert, illetve hozzájárult Szombathely fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez. A díjjal az Önkormányzat oklevelet és emléktárgyat adományoz. A díszpolgár nevét a Díszpolgárok Könyvébe kell bejegyezni.  A díszpolgári címet 2020-ban DR. IPKOVICH GYÖRGY és DR. PUSKÁS TIVADAR kapta.

 

„Díszpolgári Cím” adományozható annak a magyar vagy külföldi állampolgárságú személynek, aki a hazai, illetve a nemzetközi politikai, társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti, vagy sportéletben kiemelkedő eredményt ért el, és ezzel a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert, illetve hozzájárult Szombathely fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez. A díjjal az Önkormányzat oklevelet és emléktárgyat adományoz. A díszpolgár nevét a Díszpolgárok Könyvébe kell bejegyezni. 

A díszpolgári címet 2020-ban DR. IPKOVICH GYÖRGY és DR. PUSKÁS TIVADAR kapta.

 

DR. IPKOVICH GYÖRGY

1990-ben az első szabad önkormányzati választások óta tagja volt a szombathelyi közgyűlésnek. A 2002. évi helyhatósági választásokon a szombathelyiek megválasztották a város polgármesterének. Munkája elismeréséül a 2006. évi választáson ismét bizalmat kapott, így 8 éven keresztül vezette Szombathely városát.  


2005–2014 között országgyűlési képviselőként sokat tett Szombathely fejlődéséért. Tagja volt az Országgyűlés Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottságának, a brüsszeli Régiók Bizottságnak, valamint az Európa Strukturális Alapok fogadását felügyelő Monitoring Bizottságnak. Részt vett a Magyar Olimpiai Bizottság, valamint miniszteri biztosként a 86-as főút Térségi Fejlesztési Tanács munkájában. 


Szívügyének tekintette Szombathely, ezen belül különösen a városközpont fejlesztését. 2006-ban új arculatot kapott a város Fő tere, amely sok év után végre élhető találkozóhellyé, sokoldalú rendezvények helyszínévé vált. 


Fontosnak tartotta Szombathely történelmi múltjának újraélesztését. 2005-ben elkészült a Történelmi Témapark és az Aréna u. 8. szám alatti emléképület felújítása. 2009-ben uniós támogatásból megkezdődött az Iseum és környezetének rekonstrukciója. 


2005-ben sikerült megvalósítani a Bartók Terem felújítását, és megkezdődött a szombathelyi színház játszóhelyének megvalósítása.


Polgármestersége idején a közterek díszítését is kiemelten fontosnak ítélte, így a Fő téri szökőkút mellett a város számos köztéri szoborral gazdagodott. 


2006-ban a szombathelyi sportélet egyik „zászlóshajója” a Falco kosárlabda csapata otthont kapott az Aréna Savaria új csarnokában.


Szombathely lakóinak egészségmegőrzését segítette a Termálfürdő korábbinál jóval gazdagabb kínálatot nyújtó rekonstrukciója. 


A város közlekedési hálózatában óriási fejlesztést jelentett a Csaba utcai felüljáró megépítése, összefüggésben a Sopron–Szombathely–Szentgotthárd vasútvonal rekonstrukciójával. 


Városi képviselőként, frakcióvezetőként, bizottsági elnökként, polgármesterként, országgyűlési képviselőként, civil szervezetek alapítójaként szolgálta szülővárosát és hazáját. A feladat és a felelősség alól soha ki nem tért. 


DR. PUSKÁS TIVADAR 

1982-ben érkezett családjával Szombathelyre. 1983 decemberétől a Szombathelyi Mentőállomás főorvosa volt. 1992-től a Vas megyei, 2003-tól pedig a Győr-Moson-Sopron megyei Mentőszervezet vezető főorvosi teendőit is ellátta. 2005-től a Nyugat-Dunántúli Régió vezetője lett.


2004-től a Pécsi Tudományegyetem Szombathelyi Tagozatán tanított, 2019. évi nyugdíjba vonulását követően címzetes egyetemi docensként az intézetnél óraadó. Az ELTE címzetes egyetemi docense.


A Szombathelyi Önkormányzat Egészségügyi Bizottságának tagja volt 1994-től 2002-ig. 2002-től 2006-ig pedig a Vas Megyei Közgyűlés Bűnmegelőzési Bizottság munkájában vett részt. 2006-tól 2014-ig országgyűlési képviselő volt. 


2010 októberétől Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere. 2014 októberében a szombathelyi polgárok ismételten polgármesterré választották.


Polgármestersége idején elkészült az M86-os gyorsforgalmi út Szombathely és Győr között, és megalakult a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ. 


A 2011 októberében elindult „Szombathely, a segítés városa” program keretében 32.000 szombathelyi lakost képeztek ki az újraélesztés alapvető készségeinek elsajátítására.  


A Szent Márton Terv keretében megújult a Püspöki Palota, a Székesegyház, a Smidt Múzeum, a Savaria Múzeum, a Szent Márton templom. Elkészült a Romkert Sétány, a Szent Márton tér, a Berzsenyi tér, a Mindszenty tér. Felépült az új, 24 tantermes Boldog Brenner János Ált. Iskola és Gimnázium. 


2016-ban közel 300 rendezvénnyel tisztelegtek az 1700 évvel ezelőtt a városban született Szent Márton emléke előtt.


A szombathelyi identitást erősítő programok mellett 2016-ban bevezetésre került a Szent Márton Kártya. 2017-ben felépült a városban a Haladás Sportkomplexum, bővült a Fedett Uszoda.


2019 októberében dr. Puskás Tivadar nyugállományba vonult.


Kitüntetései:
1989-ben és 2002-ben miniszteri dicséret; 1998-ban Dr. Orovecz Béla Emlékérem, 2000-ben “Vas Megyéért Emlékérem Egészségügyi Tagozat”; 2004-ben Magyar Mentésügyért Érdemérem; 2005-ben Vas megyében az „Év embere”; 2019-ben „Magyar Érdemrend Középkeresztje”; 2020-ban Pécsi Egyetem „Pro Facultate” arany fokozata cím.

 

“SZOMBATHELY MEGYEI JOGÚ VÁROS POLGÁRMESTERÉNEK EMLÉKÉRME”

Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata a „Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesterének Emlékérme” kitüntetést adományozza EKLER LUCA paralimpiai bajnoknak a Tokiói Paralimpiai Játékokon elért eredményeiért. 

EKLER LUCA
Ekler Luca Anna 1998. október 28-án született Győrben, családjával először Sopronba, majd azt követően Szombathelyre költöztek.


2009-ben stroke-ot kapott, melynek következtében lebénult a bal oldala. Fokozatos fizioterápiás és gyógytornás kezelés után az állapota javulni kezdett, ebből mára a bal kézfején maradtak látható tünetek.


Gyermekkorában versenyszerűen teniszezett, ezt sérülése miatt nem tudta folytatni. Felépülése után több sportot is kipróbált, végül az atlétikára esett a választása. 


Első edzője Halmosi Zoltánné, ezután nevelőedzőjével, Lengyák Györggyel folytatta a munkát. Pályafutásának ezen szakaszában az épek között versenyzett.


2017-ben a Testnevelési Egyetemen kezdte meg tanulmányait, és sport és rekreációszervezés szakos hallgatóként végzett.


2018-ban az egyesület színeiben harmadik helyezést ért el távolugrásban az U23-as országos   bajnokságon, valamint meghívót kapott a magyar korosztályos válogatottba.


A parasportba 2018-ban kapcsolódott be. A hazai és nemzetközi klasszifikációs vizsgálatot követően a Rietiben rendezett világkupán mutatkozott be a paraatléták között a T38-as kategóriában.

Eddigi kitüntetései:
Az év női parasportolója 2019. Az év vasi embere 2019. Az év egyetemi sportolója 2019.
Az év paraatlétája 2018., 2019., 2020.
Eredményei:
Európa-bajnok, távolugrás T38 kategória – Berlin 2018. Világbajnok, távolugrás T38 kategória – 2019. Dubai. Világbajnokság 2. helyezés, 100, 200 méteres síkfutás T38 kategória – 2019. Dubai.
Európa-bajnok, 400 méteres síkfutás, távolugrás T38 kategória – 2021. Bydgoszcz.  Paraolimpiai bajnok, távolugrás – Tokió 2021.

 

 

SZOMBATHELYÉRT DÍJ 2020, 2021

„Szombathelyért díj” adományozható annak a szombathelyi polgárnak, illetve kivételesen indokolt esetben nem szombathelyi személynek, aki Szombathely Megyei Jogú Város társadalmi, gazdasági életében végzett kiemelkedő munkásságával a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert.  A díjat 2020-ban KŐVÁRINÉ FEKETE MARIETTA kapta meg. A díjat 2021-ben MÓDY PÉTER kapta meg.

 

KŐVÁRINÉ FEKETE MARIETTA

Pedagóguspályájának meghatározó részét a szombathelyi Paragvári Utcai Általános Iskolában töltötte. 1987-től matematika–testnevelés szakos tanár, 1996 és 2000 között igazgatóhelyettes, 2000-től – 2020. évi nyugdíjazásáig – intézményvezetőként irányította az iskolát.   


Fő céljának a nagy múltú, 1906-ban alapított iskola hagyományainak, értékeinek megtartása mellett új, maradandó értékek megteremtését tartotta. 


Igazgatása alatt megújult az iskola zenei tagozata. Gyermekkórusaik gyakran szerepelnek városi rendezvényeken, lemezfelvételeken, s minden esztendőben két színvonalas hangversenyt adnak.


A tanulók kézműves foglalkozásokon, a Bartók Béla Zeneiskolával kialakított együttműködés keretében pedig hangszeres és szolfézsórákon vehetnek részt az iskolában. Kezdeményezésére a művészeti tárgyakat tanító pedagógusokból létrejött a Kreatív Tanárműhely. 


Az iskola német nyelvi tagozatos diákjai évtizedek óta kiemelkedő eredményekkel szerepelnek tanulmányi versenyeken, többen középfokú nyelvvizsgával fejezik be iskolai tanulmányaikat. 


A 2002/2003. tanévben megteremtette az iskolában az angol nyelvi tagozatos képzést.


Kiemelten fontosnak tekintette a tehetséggondozást. Évente 50–70 tanuló képviseli országos tanulmányi, művészeti és sportversenyek döntőiben az iskolát.  


Fontos feladatának tartotta a lemaradó, tanulási és beilleszkedési nehézségekkel, zavarokkal küzdő tanulók fejlesztését, felzárkóztatását, a diákokkal szaktanárok, tanítók és gyógypedagógusok foglalkoznak az igazgatónő által megálmodott és kialakított fejlesztőteremben. 


Irányítása alatt az iskolában szerteágazó és magas színvonalú sporttevékenység alakult ki. Szoros együttműködést alakított ki a városi sportegyesületekkel. 


Intézményvezetői tevékenységét mindig nagy szakértelemmel végezte. 


Stratégiai tervező munkája példaértékű. Egész pályafutását áthatotta a gyermekek, szülők és pedagógusok tisztelete. 


Tanulóik kiválóan megállják helyüket a középfokú tanulmányaik során.


Kollégái tisztelték és becsülték munkabírását és emberi adottságait, szakmai tekintélye meghatározó volt a közösség számára. 

 

MÓDY PÉTER 

Szegeden a Tömörkény István Művészeti Szakközépiskola díszítőszobrász szakán érettségizett.


1991-ben szerzett kőszobrász restaurátori és tanári diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Tanított a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskolában és a Budai Rajziskolában. 


2010-ben Forster Gyula műemlékvédelmi díjat kapott. Számtalan restaurálási munkában vett részt, és szakirodalmi munkásságot is folytat.


Munkásságának jelentős részét a restaurálás teszi ki, de új szobrok is kerültek ki a kezei közül. 


Olyan jelentős restaurálási munkák köthetők hozzá, mint a budavári Nagyboldogasszony-templom, a Parlament, a Pannonhalmi Apátság, a Kazinczy Mauzóleum kőrestaurálási munkái, amelyekkel országos elismertséget szerzett. Munkáit az igényesség és a magas szakmai tudás jellemzi. 2010-ben Forster Gyula-díjat kapott. Új szobrai gondolati indíttatásúak, átütő erővel bírnak. Vas megyében, főként Szombathelyen a 90-es évek közepétől kezdve tevékenykedik, nyomot hagyott a városon. 


Szombathelyen végzett munkái:
•    Rumi Rajki István-szobrok restaurálása, közülük a rendőrség épületén elhelyezett „Harcosok” újraalkotása, illetve a hagyaték restaurálása
•    Szentháromság-szobor restaurálása
•    Mária-oszlop restaurálása, 
•    Szűz Mária-szobrok (Ferences templom, Kálvária) restaurálása
•    Evangélikus templom kapuinak restaurálása
•    Megyeháza címerének restaurálása
•    az Evangélikus templom előtti ivókút


Vas megyei munkái között megemlítendő a Kőszegen, Vépen, Rumban, Szentpéterfán, Csempeszkopácson, illetve Körmenden végzett restaurálások, illetve saját művei. A fentieken túl számos szakvéleményt és szakmai publikációt is készített. 

 

 

„PRO SANITATE SAVARIAE” ÉLETMŰ-DÍJ 2020, 2021

„Pro Sanitate Savariae” Életmű-díj adományozható annak az egészségügyi dolgozónak, aki hosszabb időn át – de legalább 25 éven keresztül – kiemelkedő gyógyító, megelőző munkájával és életével a város polgárai, valamint az egészségügyben dolgozók körében közmegbecsülést szerzett. A díjat PROF. DR. ENGERT ZOLTÁN VENDEL 2020-ban kapta meg. A díjat 2021-ben posztumusz DR. RAKOS GYULA kapta meg.

 

PROF. DR. ENGERT ZOLTÁN VENDE

A Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Urológiai Sebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa.


Dr. Engert Zoltán Vendel 1983-ban végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Az egyetem elvégzése után a SOTE Urológiai Klinikáján állt munkába, ahol 1987-ben urológus szakvizsgát tett. 1990-től a Magyar Honvédség Központi Honvéd Kórházában folytatta gyógyító munkásságát, majd 1996-ban az orvostudományok kandidátusa lett. 1997-ben a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán honvédorvostan és katasztrófa-orvostanból tett szakvizsgát. 


2001-től a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórházban folytatta az addig is magas színvonalú munkásságát az Urológiai Sebészeti Osztály osztályvezető főorvosaként. 2007-től a centrumigazgatói feladatokat is elvállalta. 


Tudományos érdeklődése a hivatása ellátása mellett sem csökkent, így 2009-ben címzetes egyetemi tanári, majd 2010-ben egyetemi egészségügyi szakmenedzser és orvos-közgazdász szakokon szerzett szakirányú szakképzettséget. 2013-tól a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház minőségi működését segítette elő a stratégiai igazgatói feladatok elvállalásával.    


Szakértelmét és hozzáértését a megbízhatóság jellemzi. Működése alatt megteremtette osztályán a magas színvonalú gyógyító és betegellátó munkát, melynek megtartását elsődlegesnek tartja. Az Ő nevéhez kötődik számtalan új eljárás, műtét bevezetése Szombathelyen, úgymint: a laparoscopos műtétek abszolút preferálása, a daganatsebészet új, legmodernebb technikáinak alkalmazása, lézer műtéti technikák kiterjesztése. Munkáját mindig felelősségteljesen és lelkiismeretesen végzi, precizitás és körültekintő gondolkodás jellemzi. Magas szintű szakmai tudásával és szakterületén szerzett tapasztalataival nagy segítsége a kórháznak. 

 

DR. RAKOS GYULA (posztumusz)
 
A zalai származású Dr. Rakos Gyula a Pécsi Orvostudományi Egyetemen diplomázott 1981-ben, majd 1985-ben általános sebészeti szakvizsgát tett. Közel két évtizeden át a szombathelyi Markusovszky Kórházban dolgozott, 1998-tól 2000-ig az orvosigazgató klinikai helyetteseként. Ezt követően a sárvári kórház osztályvezetője és a celldömölki sebészet szakmai vezetője volt, majd sikerrel megpályázta a soproni kórház osztályvezetői posztját. Szakmai életútja során Németországban megismerkedett a műtéti technikák legkorszerűbb eljárásaival. 


2008. október 1-jétől a Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet osztályvezető főorvos munkatársaként irányította a sebészeti osztály szakmai munkáját. Magas színvonalú, példamutató munkáját Erzsébet-díjjal tüntették ki 2019-ben. 
Az osztályvezető a ranglétra alján kezdte az egészségügyi pályafutását. Viszonylag korán megfogalmazódott benne, hogy az invazív gyógyítás az a hivatás, melyet végezni szeretne. Műtősfiúként dolgozott 1973–74-ben Szombathelyen, ahová az egyetem után már orvosként tért vissza. Dr. Rakos Gyula főként onkológiai sebészettel foglalkozott. Tudományos munkásságának középpontjában a colorectalis sebészet, az aranyeresség és a doppleres műtét kidolgozása áll. Munkájával, szakmai tapasztalatával és kimagasló felkészültségével segítette fiatal kollégáinak szakorvosképzését. 

 

PEDAGÓGUS ÉLETMŰDÍJ 2020, 2021

„Pedagógus Életműdíj” adományozható annak a pedagógusnak, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő nevelő, oktató munkájával és életével a szülők, a diákok és pedagógustársak körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat SURÁNYINÉ PALKÓ ELEONÓRA 2020-ban kapta meg.  A díjat 2021-ben NÉMETH SÁNDOR kapta. 

 

SURÁNYINÉ PALKÓ ELEONÓRA

A Szombathelyi Szűrcsapó Óvodában 1993-tól 2017. évi nyugdíjazásáig volt óvodavezető. Intézményét magas szakmai, pedagógiai és vezetői tudással irányította, az óvodapedagógia területén folyamatos megújulás jellemezte.


Elkötelezett híve a fenntarthatóságra nevelésnek, a környezettudatos életvitel óvodáskori megalapozásának.


Munkásságának köszönhetően a Szombathelyi Szűrcsapó Óvoda 2006-ban elnyerte a „Zöld Óvoda”, majd 2013-ban az „Örökös Zöld Óvoda” címet.


Nevéhez fűződik az erdei óvoda beindítása, a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése, valamint a környezetvédelmi világnap megtartása az óvodában.


Segítette a NYME Benedek Elek Pedagógiai Karára járó hallgatók gyakorlati felkészítését.


A Szombathelyi Óvodavezetők Munkaközösségének vezetőségi tagja, a Szombathelyi Pedagógusok Szakmai Képviseletének titkára.


Nyugdíjba vonulása után is aktívan tevékenykedik, részt vesz a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének munkájában.


Karizmatikus személyiség, óvodája, az óvónői pálya és az óvodás korosztály iránti odaadása, önzetlensége, felelősségtudata követendő példa.


1991-ben miniszteri dicséretben részesült. 1998-ban Szombathely Oktatásügyéért díj, 2002-ben Gothard Jenő-díj adományozásával ismerték el munkáját.

   
NÉMETH SÁNDOR

 

1972-ben szerezte meg matematika-fizika szakos középiskolai tanári oklevelét a József Attila Tudományegyetemen. A diploma megszerzésétől 2011. évi nyugdíjba vonulásáig – 39 éven át – az Entzbruder Dezső Gimnázium és Szakközépiskolában tanított.  


Tanárként, igazgatóhelyettesként, majd 14 évig az iskola igazgatójaként a szakma iránti elkötelezettséggel igényesen végezte feladatait. A szakközépiskolai fizikatanárok közül elsőként kapott jogosítványt arra, hogy a szabadszinti aktivitásnál nagyobb aktivitású radioaktív anyagokkal demonstrációs, illetve mérőkísérleteket végezzen. 


1991-ben a tiszta profilú egészségügyi képzés mellett gimnáziumi képzést is indított az iskola. 2 éven át csak alaptantervi képzést hirdettek meg, majd előbb a sportolni vágyó, rekreációs sportok iránt érdeklődő fiataloknak, később a személyiségközpontú drámapedagógiai, illetve a médiaismeret, a mozgókép elmélete és gyakorlata iránt érdeklődő diákok számára teremtették meg a képzési feltételeket.


Irányítása alatt történt meg az iskolában az egészségügyi szakmai képzés „átállítása” az érettségit adó képzésre, az ezt megelőző alapozó orientációs program kidolgozására. Döntő szerepe volt az iskolarendszeren kívüli egészségügyi szakmai oktatás akkreditációjában, amelynek eredményeként pl. a Dunántúlon egyedüli iskolaként folytattak mentőápoló-képzést.  


Kezdeményezésére indították el 1989-ben az első megyei középiskolai fizikaversenyt. 


Több éven át egyik szervezője volt a megyei középiskolai matematikai, az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny, valamint az Arany Dániel Országos Matematikai Verseny megyei fordulóinak. 


4 éven át fizika szaktanácsadói feladatokat is ellátott. A Szombathelyi Pedagógus Kamara életre hívói közé tartozik. 


Az Országos Pedagógiai Intézet felkérésére egyik kidolgozója volt a ma is használt szakközépiskolai összefoglaló fizika szöveggyűjteménynek. 


Tagja volt a Nemzetközi Nukleáris Társulat Magyarországi Tagozatának, az Eötvös Loránd Fizikai Társulatnak, a Bolyai János Matematikai Társulatnak, ez utóbbinak titkára is volt. 


Munkája elismeréseként 1983-ban miniszteri dicséretben részesült, Szombathely MJV Önkormányzata pedig 1995-ben Szombathely Oktatásügyéért díjat adományozott részére.

 

SZOMBATHELY KULTÚRÁJÁÉRT ÉLETMŰDÍJ 2021

„Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj” adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át – de legalább 25 éven keresztül – a kultúra területén végzett kiemelkedő munkájával és életével a város polgárai körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat 2020-ban HORVÁTH GYÖRGY (posztumusz),  2021-ben HORVÁTH IMRE kapta.

 

 

HORVÁTH GYÖRGY (posztumusz)

Országosan ismert, megbecsült közművelődési szakember volt. Az MMIK egykori igazgatója, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának egykori képviselője, a Kulturális Bizottság korábbi elnöke, a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület elnöke, majd a Dr. Kiss Gyula Baráti Kör vezetője.


Az MMIK az ő igazgatása alatt élte fénykorát. Támogatásával kezdte meg működését a városi televízió és rádió.


1992-ben bábszínészképzést indított, és megteremtette a Mesebolt Bábszínház működési feltételeit. Közreműködésével alakult meg a Vas Megyei Művelődési és Ifjúsági Közösségi Alapítvány és a Vas Megyei Civil Szolgáltató Központ.


Évtizedeken keresztül segítette a Berzsenyi Dániel Főiskola népművelő, majd művelődésszervező szakos hallgatóinak gyakorlati képzését.


Kezdeményezésére jött létre a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület.


Minisztériumi megbízással közművelődési szakértő munkát végzett szerte az országban.


Tagja volt a Magyar Népművelők Egyesülete Elnökségének. 


1979-ben a Kiváló Népművelő, 1995-ben a Bessenyei György-díj, 2003-ban a MIOSZ Ezüst Gyűrű Díj és a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje, 2007-ben a Magyar Köztársaság Érdemrend lovagkeresztje elismerésekben részesült. 
Szombathely kulturális életének meghatározó alakja volt, 2020 tavaszán távozott közülünk.


 HORVÁTH IMRE
 
 
Tanulmányait az Entzbruder Dezső Gimnáziumban kezdte. Petró Jánosnál, a szimfonikus zenekar karmesterénél tanulta az összhangzatan, s a zeneszerzés alapjait. A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola ének-zene – népművelés szakán szerzett diplomát.

Főiskolás éveiben tagja volt a szimfonikus zenekar brácsa szólamának, illetve alapítása óta a Deáky István által vezetett Jeunesses Kamarakórusnak. Horváth Rezsőnél, a szombathelyi főiskolán, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián Párkai István és Erdei Péter tanítványaként fejlesztette, tökéletesítette karnagyi tudását.

Budapesten „A” kategóriás karnagyi minősítést szerzett. Ének-zene tanár és karnagy volt a Nagy Lajos Gimnáziumban, majd 1978-tól 5 éven át, a sok országban koncertező Debreceni Kodály Kórus profi énekese, illetve a tenor szólam vezetője és a debreceni egyetemi kórus karnagya.

1983-tól a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola Zenei Tanszékén oktatott ének-zene pedagógiát, vezette a tanitó szakosok énekkarát, az „Orchidea Női Kar”-t és a Lassus Kamarakórust.

Szakmai érdeklődése a zenehallgatással kapcsolatos módszertani tanítási gyakorlatokra, kísérletekre irányult. A zeneművek zeneelméleti, zeneesztétikai elemzései, a művek megszólaltatásának, a kompozíciókban rejlő dallami, ritmikai, szerkezeti összefüggései területén végez további zenetudományi tevékenységet. Megalkotta a „Klaviatúrás-négyzetrácsos …” komplex grafikai alakzatra épülő, újszerű zene módszertani füzetét.

Főiskolai munkája mellett óraadóként ének-zenét tanított a Dési iskolában, a Szentgyörgyi Gimnáziumban, majd a Premontrei Gimnáziumban is.

1980 óta számos hazai és külföldi fellépésen, hangversenykörúton vett részt karnagyként. Vezetője volt az Erkel Kórusnak és a Zenebarátok Kórusának, nagy oratórikus műveket tanított be, készített elő hangversenyekre, külföldi szereplésekre. 

Jelenleg, nyugalmazott főiskolai docensként, a szombathelyi Szent Márton Városi Kórus karnagya, illetve az „Ezt látni és hallani kell” zenei ismeretterjesztő sorozatával műelemző előadásokat tart a komolyzenét kedvelőknek.

 

SZOMBATHELY SPORTJÁÉRT ÉLETMŰDÍJ 2020, 2021

A „Szombathely Sportjáért Életműdíj” adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - a testnevelés és a sport területén kiemelkedő tevékenységet végzett, és munkájával közmegbecsülést szerzett. A díjat 2020-ban HORVÁTH TIHAMÉR kapta. A díjat 2021-ben HALMOSNÉ MÓRICZ ÉVA kapta. 


HORVÁTH TIHAMÉR

Első kinevezését 18 évesen kapta meg Felsőszölnökön, majd a megye több iskolájában tanított.


Szombathelyen edzőként kezdett. 1971-ben a testnevelés tagozatos osztályokat indító Derkovits Gyula Általános Iskolába hívták, ahol nyugdíjazásáig 33 évet dolgozott. Ő volt a testnevelés munkaközösség vezetője.


Az évek során nagyon sok tanítványával szerettette meg a mozgást, mindig hangsúlyozva az egészséges életmód fontosságát. Személyes példájával, motiválva közösséget formált. A gyerekeket a szülőkkel együttműködve buzdította egyre jobb teljesítményre. Kapcsolatot tartott az egyesületekkel, értő szemmel ápolta a tehetségeket. Eredményességét több sportágban országos diákolimpiai címek és helyezések fémjelzik atlétikában, kézilabdában, tornában.  Igazi „sokoldalú testnevelő”.


Egyik ötletgazdája városunkban az iskolai úszásoktatás elindításának. A Derkovits iskolában is szervezett úszóosztályokat, s még nyugdíjasként is visszajárt oktatni. Évekig a legjobb úszók az ő keze alól kerültek ki.


Szintén nagy szerepet játszott a rendkívül népszerű „Gyere velünk, csináld velünk, csináld jobban!” alsó tagozatos vetélkedő szombathelyi indításában. Ennek a feladatsornak az Országos Diákolimpiává fejlesztése is az ő érdeme, amely 1989 óta a Derkovits iskola és Szombathely sikersportága.


A „Játékos sportversenyek” országos munkabizottságának alapító tagja. 


Testnevelő kollégáit szakfelügyelőként, majd megyei szaktanácsadóként segítette, továbbképzéseket, tanfolyamokat szervezett. Folyamatosan publikált. Az Apáczai Kiadó gondozásában Kerettanterv és tanmenetjavaslata, illetve számos Testnevelési kézikönyve jelent meg. 


Munkáját kitüntetések sorával ismerték el. Többek között Derkovits-emlékplakett, Kiváló Munkáért díj, Kiváló Pedagógusmunkáért díj, miniszteri dicséret, Unger József-díj, Kiváló testnevelő munkáért kitüntetés.


Az iskola tantestületének megbecsült és meghatározó tagja volt. Nyugdíjasként sem szakadt el a Derkovits iskolától, rendszeresen nyomon követi eredményeiket, és örömmel látogat vissza a találkozókra, rendezvényekre. Szabadidejében ma is aktívan sportol, rendszeresen teniszezik.


HALMOSNÉ MÓRICZ ÉVA

Halmosné Móricz Éva nemcsak iskolai, hanem városi, illetve megyei szinten is elismert szaktekintély. Középiskolai testnevelő tanár, gyógytestnevelő, diplomás sportoktató atlétika, torna, úszás, kosárlabda, röplabda és kézilabda sportágakban. 


Aktív testnevelőként mindig célja volt, hogy a rábízott gyermekeknek ¬¬¬– mind a testnevelésórán, mind a torna-, atlétika-, röplabdaedzéseken – a legmagasabb szakmai és pedagógiai felkészültséggel biztosítsa a képzést, a rendszeres felkészülést, tehetségük kibontakozását. A diákokkal végzett közös munka eredményességét bizonyítja, hogy a gyerekek hosszú éveken át rendszeres részvevői voltak az országos diákolimpiai döntőknek.


Kiemelkedő testnevelői, illetve pedagógusmunkáját évről-évre elismerte a város, és több esetben méltatta eredményességét és elhivatottságát.  


2019-ben átvehette Budapesten a Testnevelési Egyetem Aranydiplomáját, melyet az 50 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenységének elismeréseként kapott.


Szakmai és pedagógiai tudására bármikor lehetett építeni, hiszen éveken keresztül vezetőségi tagja volt a Vas Megyei Testnevelő Tanárok Egyesületének, illetve a Városi Diáksport Bizottságnak. 


Nyugdíjazásáig a Vas megyei Pedagógiai Intézetben szaktanácsadó volt, a megyei középiskolák testnevelésének és diáksportjának segítése, tanácsadása, koordinálása volt a célja. 


Egész életét áthatja a sport iránti elkötelezettség, annak szeretete, melyet mi sem bizonyít jobban, hogy a mai napig aktív. Jelenleg is sportszervező-sportmenedzser, illetve részt vesz a sportedzők felkészítésében felnőttképzés keretén belül.

Szakmailag nyitott és naprakész, és mindez párosul a példaszerű hivatástudattal, gyermekszeretettel, empátiával, segítőkészséggel.

 

KÖZSZOLGÁLATÉRT ÉLETMŰDÍJ 2020

„Közszolgálatért Életmű-díj” adományozható annak a közszolgálatban dolgozó, elsősorban Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Polgármesteri Hivatalánál, illetve az Önkormányzat által fenntartott intézményeknél közszolgálati jogviszonyban álló személynek, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában hosszabb időn át – de legalább 25 éven keresztül – kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díj kivételesen indokolt esetben olyan személynek is adományozható, aki már nem áll közszolgálati jogviszonyban a fent meghatározott munkáltatóknál. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat 2020-ban KRIZMANICHNÉ MAGYARI KLÁRA kapta.


1985-ben végzett a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola kereskedelmi szakán, majd 1993-ban a Pénzügyi és Számviteli Főiskola Zalaegerszegi Intézetében szaküzemgazdász végzettséget szerzett. 2012-ben a NYME Közgazdaságtudományi Karán megszerezte az okleveles közgazdász, közgazdálkodás és közpolitikai végzettséget, 2018-ban pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen integritás tanácsadó szakképzettségre tett szert.  


2010-ben mérlegképes könyvelő, 2011-ben államháztartási mérlegképes könyvelő végzettséget szerzett.


Szakmai tevékenységét 1985-ben kezdte meg a Kőszeg és Vidéke ÁFÉSZ-nél közgazdasági elemzőként. 1986-tól 1993-ig a Szombathely és Vidéke ÁFÉSZ Skála Gyöngyös Áruházban osztályvezető helyettes volt.


1993-tól egészen napjainkig Szombathely MJV Polgármesteri Hivatalában kamatoztatja szakmai tudását, 2007-ben szakmai tanácsadói címet kapott. Feladatai közé tartozik az Egészségügyi és Közszolgálati Osztály hatáskörébe tartozó intézmények, többek között a nevelési-oktatási, valamint szociális intézmények gazdasági tevékenységének szakmai segítése, koordinálása, a közgyűlési, bizottsági anyagok előkészítése, ezek végrehajtásában való közreműködés. 


Folyamatosan magas színvonalon végzi a munkáját. A rábízott feladatokat haladéktalanul és maximálisan végzi el. Munkájára a végtelen precízség jellemző. A jogszabályi környezet kihívásainak mindig maradéktalanul eleget tesz, elsődleges célja a munka tisztelete, becsülete.  Hatékony együttműködést alakított ki mind a hivatal, mind a közoktatás szereplőivel, valamint az egyéb intézményekkel, szervezetekkel. 


Nyitott személyiségű, közvetlen, kollégáival nagyon jó a kapcsolata. Két dolog fontos az életében: a munkája és családja, főleg mióta mindennapjait beragyogják az unokák.


Horváth Boldizsár-díj II. fokozat elismerésben részesült 2015-ben.
 

 

HEFELE-DÍJ 2020

„Hefele-díj” adományozható annak a személynek, aki a városfejlesztés, a városépítés, területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő munkát végzett és ezzel közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat 2020-ban MÁTIS BARNA kapta. 

1993-ban a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán okleveles építészmérnökként végzett. Építési műszaki ellenőr oklevéllel rendelkezik a 2012. évtől.


1993-től 1994-ig a budapesti 4Plusz Építész Stúdió Bt. munkatársa. 1994. októberében csatlakozott a családi vállalkozásként működő Mátis és Egri Tervező Kft.-hez. 


A Vas Megyei Építész Kamara tagja 1997-től, Szombathely Megyei Jogú Város Építészeti-Műszaki Tervtanácsának munkájában pedig 2009-től vesz részt. 2015-óta között Szombathely Megyei Jogú Város Értéktár Bizottságában tevékenykedik.


A Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ ipari termék- és formatervező mérnök szakán óraadó volt 2011-től 2014-ig.     


Magas színvonalú tevékenységével hozzájárult Szombathely épített környezetének fejlesztéséhez, az épített kulturális örökség védelméhez.


Kiemelt, megvalósult építészeti munkái közé tartozik a Savaria Art Mozi árkád és üzletek (2009-2011), az Új Városliget építése Szombathelyen, a Csónakázó-tó környezetének rendezése (2013), a Mesevár Óvoda helyileg védett épület átalakítása és bővítése (2011-2014), a Brenner János Általános Iskola és Gimnázium (2009-2015).


Településtervezési munkái közül említésre méltó a Szombathely, Parkerdei úttól északra lévő lakóterületének Szabályozási Terve, valamint a Kertész Szövetkezet Vízöntő utcai területének északi részén lévő lakóterület szabályozási terve.


Nevéhez fűződik a 2017. évi Szombathely Településképi Arculati Kézikönyv.

 

ÉHEN GYULA-DÍJ  2020, 2021

„Éhen Gyula-díj” adományozható annak a magyar, illetve kivételesen indokolt esetben nem magyar állampolgárságú személynek, aki Szombathely város gazdaságának fejlesztése, városépítészetének, környezetvédelmének érdekében hosszabb időn keresztül végzett munkájával kiemelkedő érdemeket szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat 2020-ban CSERMELYI ANDRÁS kapta. A díjat 2021-ben NÁDOR ISTVÁN kapta. 

 

CSERMELYI ANDRÁS

1966-ban okleveles építészmérnökként végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen Vas Megye Tanácsának ösztöndíjasaként. Diplomájának 50. évfordulóján aranydiplomát vehetett át.


1976-ban városépítés-városgazdasági szakmérnöki diplomát szerzett szintén a BME-n.


Szakmai munkáját – egy ötéves kőszegi időszaktól eltekintve – javarészt Szombathelyen végezte, először a Vas Megyei Beruházási Iroda műszaki ellenőreként, majd a Vas Megyei Tanács Tervező Irodájában beosztott tervezőként, 1972-től 1984-ig a Szombathelyi Városi Tanács Építési Osztályának főmérnökeként. Ebben az időszakban több lakó- és középület megvalósulását segítette-ellenőrizte, közreműködött a rendezési tervek készítésében, így szerepet játszott a város arculatának alakításában.


Ez idő alatt tervezői tevékenységét sem adta fel, a megyében több lakóépület dicséri ma is korszerű téralakítását, időtálló tömeg- és homlokzatformálását.


1984-1990-ig a Városi Tanács elnökhelyetteseként elsősorban a műszaki, fejlesztési, pénzügyi és kereskedelmi tevékenységek irányítása tartozott feladatai közé. A város településrendezési terveinek készítése során építészmérnökként és városépítési szakmérnökként mindig a város hosszú távú érdekeit képviselte magas szakmai színvonalon.


1990-2002-ig az OTP Bank Vas Megyei Igazgatóságának osztályvezetőjeként a vállalkozási és önkormányzati banki feladatok ellátását irányította.


Mindeközben közéleti munkát is vállalva, továbbra is Szombathelyért tevékenykedett.


1990-től 20 éven keresztül volt szűkebb lakóhelyének, a Derkovits-lakótelepnek önkormányzati képviselője, a ciklusok nagy részében a Városfejlesztési Bizottság tagja, illetve elnöke. 2002 és 2006 között a város alpolgármestereként dolgozott.

Közéleti munkáját mindig a szakmai megalapozottság és a város védelme, illetve a városért való tenni akarás jellemezte. Igazi lokálpatrióta.


Pályafutása során több szakmai kitüntetést kapott, köztük 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét a több évtizedes városfejlesztési tevékenysége elismeréseként.

 

NÁDOR ISTVÁN

A Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán szerzett építőmérnöki diplomát 1977-ben. Ezután a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnál helyezkedett el. Először gyakornok, csoportvezető, főmérnök, majd osztályvezető, 1996-tól pedig igazgatója a Vízügyi Igazgatóságnak egészen 2015. évi nyugdíjba vonulásáig.


Fő munkaterülete a Nyugat-dunántúli régió vízellátási, csatornázási és szennyvíztisztítási koncepcióinak kidolgozása, a Kis-Balaton vízvédelmi rendszere beruházásának irányítása. 


Közéleti tevékenysége: tagja volt SZMJV Közgyűlésének Környezetvédelmi Szakmai Bizottságának (1990-1994), 1990 óta a Magyar Hidrológiai Társaság Nyugat-dunántúli Területi Szervezetének elnöke, 1997-től a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozatának elnökségi tagja. 1998-tól a MTESZ Vas Megyei Szervezetének alelnöke.


2014-ben megválasztották a Vas Megyei Mérnöki Kamara elnökének.


Továbbra is foglalkozik szakmai kérdésekkel, szaktanácsadásokkal. 


2010. márciusában a víz világnapja alkalmából Vásárhelyi Pál-díjat kapott, 2018-ban Vas Megye Önkormányzata Dr. Batthyány Lajos-életműdíjjal tűntette ki. 

 

 

BRENNER-DÍJ 2020, 2021

„Brenner-díj” adományozható annak a személynek, aki a gazdaság és a városüzemeltetés területén kiemelkedő szakmai munkát végzett. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjat 2020-ban TAKÁCS JÓZSEF kapta. 2021-ben a díjat VADÁSZ LÁSZLÓ és VADÁSZ PÉTER kapta.

 

TAKÁCS JÓZSEF

Az ÉGÁZ–DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. dolgozója, majd később – egészen nyugdíjba vonulásáig – megbecsült vezetője volt. 


A Veszprémi Egyetemen 1966-ban szerzett okleveles vegyészmérnöki diplomát. 


Munkaviszonyát 1966-ban gyakorló mérnökként kezdte, bekapcsolódva a gázhasználat széleskörű elterjesztésének folyamatába. A gázipar fokozott mértékű fejlesztésének eredményeként a fűtési igények gyors növekedése miatt Szombathelyen is létesült földgázbontó berendezés, amelyet kiválóan ismerve, gyakorlati feladatokat is el tudott látni.


A tartályos gázellátást a vezetékes váltotta fel, amely Szombathelyre 1975-ben ért el. Tevékenyen részt vett abban az irányító munkában, amelynek eredményeképpen a város gázfogyasztói átálltak a városi gázról a földgázra.  Ekkor már, mint gyáregység műszaki vezető, tevékeny részese volt annak a folyamatnak, melynek eredményeképpen sorra lobbantak fel a települések gázellátottságát jelző ünnepi fáklyák, 2001 év végére 152 Vas megyei településen. 


Szakmai tudása, szerénysége, mindig kompromisszumra törekvő tárgyalási készsége miatt jó kapcsolatot alakított ki a települések vezetőivel. 


1984-től 2002-ig üzemigazgatóként, majd régióigazgatóként arra törekedett, hogy munkatársainak minél jobb munkakörülményeket és létfenntartási lehetőségeket teremtsen. Számára a vezetés szolgálat volt, melyet mindig nagy alázattal végzett.
Tevékenységét számos kitüntetéssel ismerték el, melyek között ott szerepel a Vas megye Szolgálatáért Önkormányzati kitüntetés 1997-ben, és szintén ebben az évben a Flandorffer-díj.

 

VADÁSZ LÁSZLÓ és VADÁSZ PÉTER 

Vadász László és Vadász Péter, apa és fia. Közös cégük, a Meliorációs és Rekultivációs Kft. hosszú ideje meghatározó és megbízható szereplője Vas megye és Szombathely mélyépítési, útépítési, vízgazdálkodási beruházásainak. Vadász László 1992-ben alapította Szombathelyen a kft.-t, melynek munkájába hamarosan fia, Péter is bekapcsolódott. A kft. jelenleg is családi vállalkozásként, családias légkörben működik. A cég megalakulásakor elsősorban meliorációs és rekultivációs munkákat végeztek, majd tevékenységüket áthelyezték a mélyépítés, csatornázás, víz- és útépítés területére, ahol fokozott piaci kereslet jelentkezett. Munkatársaikkal együtt a megrendelő maximális kiszolgálására, kiváló minőségű munkára törekednek, sikerrel. A cég vezetésében, műszaki munkájukban, a munkatársaikkal való bánásmódban az alapító édesapa emberi tisztessége és szellemisége a meghatározó, melyet fia, Péter is átvett, és azonos szellemben folytat. A céget és vezetőit a számla kifizetése után is meg lehet találni, a megrendelő által joggal felvetett javítási munkákat vita nélkül végzik el. Mai világunkban az is szokatlan, hogy az elvállalt munkát döntő részben saját munkavállalóikkal és saját gépparkjukkal végzik el.
Személyüket és munkájukat köztisztelet övezi a megyében, Szombathely városában.

 

Néhány Szombathelyen, illetve Vas megyében rendkívül fontos fejlesztés, melyben Vadász László, Vadász Péter és a Meliorációs Kft. meghatározó szerepet játszott:
•    Szombathely, északi elkerülő út- és vízépítési munkái,
•    89. sz. főút Szombathely, északi elkerülés III. ütem útépítés földmunkái és vízépítési munkái,
•    M86 Vát elkerülő szakasz megvalósítása,
•    Szombathely 87/8639 j. csomópont, körforgalom építése,
•    87. sz. főút 28+560 km szelvényben körforgalmú csomópont kivitelezése,
•    Szombathely, Óperint – Dózsa – Kálvária – Körmendi u. csomópontjában körforgalmi csomópont építése,
•    Szombathely, Bartók Béla körút átépítési munkái,
•    Szombathely, Csónakázó-tó szigetére vezető új híd építése, út és parkoló létesítése, emlékmű alatti parkoló felújítása,
•    Lukácsházi árvíztározó létesítése
•    Dozmati árvíztározó építése.

Külön kiemelendő, hogy 2010–11-ben munkatársaikkal együtt rendkívüli munkát végeztek a Marcal völgyében, a vörösiszap-katasztrófa miatti károk elhárításában. Hozzáállásuk ott is garancia volt az eredményre, a sikerre. 
 

 

GOTHARD JENŐ-DÍJ 2020, 2021

„Gothard Jenő-díj” adományozható annak a személynek, aki a gazdaságkutatás, környezetvédelem, valamint a műszaki fejlesztés területén kiemelkedő szakmai munkát végzett. A díjat évente egy személy kaphatja. 2020-ban a díjat DÉRI LAJOS kapta. 2021-ben a díjat VARGHA KÁROLY kapta.

 

DÉRI LAJOS

A gazdaságkutatás, környezetvédelem és a műszaki fejlesztés terén magas szintű mérnöki munkát végez. A dozmati víztározó tervezésénél és kivitelezésénél elvégzett szakmai munkája, valamint a lukácsházi víztározó megépülése után a Perint patak új típusú hasznosítási lehetőségeiről készített tanulmányterve ezek közül is kiemelkedik. Jelentős szerepet töltött be Vas megye számos települése és a megyeszékhely hulladékgazdálkodásának kiépítésében, korszerűsítésében, a létesítmények megvalósításában, meghatározó volt az illegális hulladéklerakók felszámolásának és kárelhárításának tervezésében végzett munkája is.


Nevéhez fűződnek a Szombathely és a környező települések árvízi védelmét szolgáló dozmati árvízcsúcs-csökkentő tározó engedélyezési és kiviteli tervei, az Arany-patak mederrendezési terve a 0+000 és a 13+350 kilométerszelvények között. Engedélyezési és kiviteli tervek, a Vas, Zala, Baranya és Somogy megyei regionális hulladékkezelési rendszerek tervei, valamint a hulladékgyűjtő szigetek telepítése Szombathely belterületén engedélyezési terv.


A Magyar Mérnöki Kamara tagja 1996 óta. A Vas Megyei Mérnöki Kamara alelnöke 2014 óta. 2017 óta a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozatának elnökségi tagja. 2014-2018 évek között a Vas Megyei Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Szakcsoportjának elnöke volt. Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Gazdasági és Városstratégiai Bizottságának VMMK által delegált tagja. A Magyar Hidrológiai Társaság Nyugat-dunántúli Területi Szervezetének elnökségi tagja 2014 óta. 


2019-től oktató a győri Széchenyi István Egyetem Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszékén. Diplomamunkák készítésében külső konzulensként vesz részt. Egyetemista és főiskolai hallgatókat rendszeresen fogad nyári gyakorlatra. Rendszeresen tart előadásokat és publikál.


Díjak, elismerések: 
2012  A „Környezet Védelméért díj”
2013 „Kimagasló szakmai tevékenysége elismeréséül” oklevél az építők napja alkalmából  2013  Az Év vállalkozója
2015 „Kiemelkedő Mérnöki Munkáért” emlékplakett
2016  Lampl Hugó-emlékplakett
2017  Pro Aqua Emlékérem
2018  Miniszteri elismerő oklevél


VARGHA KÁROLY

Iskolai tanulmányait a Püspöki Elemi Iskolában kezdte, annak megszüntetése után azt a szombathelyi Zrínyi Ilona Utcai Általános Iskolában, majd a Dózsa György Utcai Általános Iskolában folytatta. A Latinka Sándor Gépipari Technikumban érettségizett 1959-ben, majd, mint „technikus tanár”, a Zalaegerszegi Ipari-tanuló Iskolában dolgozott. Ezt követően a Magyar Olajipari Vállalatnál tanműhelyvezető volt Nagylengyelben. A tanulmányait a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Gépészmérnök Karán folytatta, majd a Volán Vállalatnál, illetve jogelődeinél 1966-tól 24 éven át dolgozott. Az akkor újonnan kiépülő „Autóközlekedési Vállalatnál” először beruházási csoportvezető, majd műszaki fejlesztési csoportvezető volt. Az egyetemet a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedési Karán, autógépész szakon fejezte be. 


1976-tól a felnőtt dolgozók képzésével, továbbképzésével, annak megszervezésével foglalkozott. Munkája elismeréseként vezérigazgatói és miniszteri dicséreteket kapott.  Ezalatt az idő alatt részese volt egy – felnőttek képzésével kapcsolatos – hároméves kutatási programnak, Dr. Szekeres Tamás professzor vezetésével. 1990 áprilisában kollégáival céget alapított, amely a mai napig számos szombathelyinek ad munkát. 1993-tól kezdődően évtizedeken át – a Közoktatás-politikai Tanács tagjaként – hét oktatási miniszternek volt tanácsadója. 1997-től részt vett a Megyei Szakképzési Tanács munkájában. Az 1993–2007 közötti időszakban a Megyei Jogú Városok Szövetsége Oktatási Bizottságának  tagja, illetőleg elnökhelyettese volt. 


2006 és 2008 között a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács tagjaként is tevékenykedett, illetve a Vas Megyei Közoktatási Közalapítvány Kuratóriumának elnöke, továbbá a Szombathelyért Közalapítvány Kuratóriumának elnöke volt. Munkája során számos elismerésben részesült. 

 

 

IFJÚSÁGÉRT DÍJ 2020, 2021

„Ifjúságért díj” adományozható annak a személynek, aki kiemelkedő munkájával segítette a város ifjúságnevelési, ifjúságvédelmi feladatainak ellátását. A díjat évente egy személy kaphatja. 2020-ban a díjat VARGA JENŐNÉ kapta. 2021-ben a díjat DR. KATONA ATTILA kapta.

 

VARGA JENŐNÉ 

Varga Jenőné első két diplomáját a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán szerezte: 1979-ben a tanító szakon pedagógia–ének speciál kollégiummal, majd 1985-ben a matematika tanári szakon. Közoktatási vezető szakot végzett 2006-ban, majd 2009-ben pedagógiatanár mesterszakon diplomázott.  


 Pedagóguspályáját napközis nevelőként kezdte 1981-ben Szombathelyen az akkori Úttörő Utcai Általános Iskolában. A pályakezdő évek után matematikát tanított a felső tagozaton, illetve osztályfőnök volt. 1996-tól tizenegy éven át az intézmény igazgatóhelyettesi feladatait látta el. Egyik létrehozója volt a szlovéniai Dobronaki Kéttanítási nyelvű Általános Iskolával való testvériskolai kapcsolatnak, majd a folyamatos együttműködés szervezője lett. 2007-ben került a Gothard Jenő Általános Iskolába, igazgatóhelyettesi munkakörbe.  A városi autómentes nap programjainak egyik szervezője 3 éven át. Aktív szerepet vállalt a Gothard Diáksport Egyesület megalakításában és működtetésében, melynek 2008 óta elnökhelyettese. 2011-től nyugdíjba vonulásáig osztályfőnök volt, matematikát, éneket tanított. Osztályfőnökként kiemelkedő közösségépítő munkát végzett változatos iskolai és iskolán kívüli programok szervezésével. A gyengébb képességű tanulók felzárkóztatását és a tehetségek kibontakozását egyaránt szívügyének tekintette. Tanítványai közül többen matematikaversenyek díjazottjai. Szakmai fejlődése érdekében a pedagógia új eredményeit beépítette munkájába. Negyvenéves pedagógiai munkája kimagaslóan támogatta a tanulóifjúság magas színvonalú oktatását, nevelését, valamint az iskolák innovatív fejlődését. Nyugdíjba vonulását követően is tanít óraadóként, szíve, hivatástudata visszahúzta az iskolába.


A pedagóguspályával kapcsolatos elkötelezettsége a saját szavaival:


„Kicsi gyermekkorom óta pedagógus szerettem volna lenni, más pálya nem vonzott, és így van ez ma is. Hiszem, hogy a gyermekkori élmények meghatározzák a felnőttkort, és ez a felelősségünket mutatja: hasznos tudást adó, erkölcsi értékek mentén szerveződő, tartalmas, örömteli éveket biztosítani a gyerekeknek az iskolában. Úgy gondolom, ez a feladatom.”

 

DR. KATONA ATTILA

Egy pályafutás egészén keresztül az ifjúsággal foglalkozni már önmagában is az élet nagy adománya. Ezúttal azonban Szombathely kívánja kinyilvánítani elismerését Katona Attilának mindazon erőfeszítésért, amelyet a város ifjúsága érdekében több évtizeden keresztül végzett. Csak a kivételes személyiségek mondhatják el magukról, hogy a lehető legszélesebb körben hagytak nyomot azon a településen, amelyet otthonuknak tekintenek. A tanár úrról elmondható, hogy a megyeszékhelyen jelenleg nincs olyan korosztály, amely ne volna érinett oktatói, kutatói, tudománynépszerűsítő tevékenysége által. Katona Attila tanított általános és középiskolásokat, egyetemi oktatóként pedig azoknak adta át tudását és a társadalom legapróbb rezdüléseire is minden körülmények között reflektálni képes kritikai ethoszát, akik az újabb generációkat fogják majd tanítani. Méltán nevezhetjük a történelemtanítás Öveges professzorának. Megadatott ugyanis számára az a ritka képesség, hogy a legmagasabb szintű történettudományos ismereteket úgy képes átadni, hogy azt bárki a saját történeteként tudja követni. Ez különösen fontos akkor, amikor egy közösség önazonossága a tét. Így vált kézzelfoghatóan saját hagyományunkká Savaria története Katona Attila karneváli előadásai és ismertetői során. Ez volt a missziója a Weöres Sándor Színházban majd egy évtizeden keresztül, a Császárok lakomája címen futó sorozatban való közreműködésének is. De az itt élők régióba ágyazottságát erősítik azok a tudományos eredmények is, amelyek szorosabb értelemben vett kutatási területének, a Nyugat-Dunántúl és Vas megye politika- és társadalomtörténetének vizsgálatát reprezentálják.
Katona Attila mindenkori nyíltsága, szókimondása, s az általa fontosnak tartott értékrend hiteles képviselete példaértékű a szombathelyi ifjúság egésze számára.

 

HORVÁTH BOLDIZSÁR-DÍJ 2020, 2021

„Horváth Boldizsár-díj” adományozható annak a Polgármesteri Hivatalnál közszolgálati jogviszonyban álló személynek, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett, és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díj két fokozatban adományozható. Az I. fokozatot évente egy, a II. fokozatot évente legfeljebb kettő személy kaphatja. A díj I. fokozatát 2020-ban MESTER ÁGNES KLÁRA kapta. A díj I. fokozatát 2021-ben BRÁNYI ZOLTÁN kapta. A díj II. fokozatát 2020-ban FRIEDL JUDIT KATALIN kapta.

 

 

I. fokozat 2020 MESTER ÁGNES KLÁRA

Az Államigazgatási Főiskolán igazgatásszervező szakon szerezte első diplomáját.


1996–1997 között a lukácsházi körjegyzőségen látott el igazgatási feladatokat. 


1999-től a szombathelyi Polgármesteri Hivatal Egészségügyi, Szociális és Családvédelmi Osztály Lakás Irodája lakásügyi ügyintézője, majd 2007-től az Egészségügyi és Közszolgálati Osztály Lakás Irodájának vezetője. Ezen időszak alatt alakult át a bérlakásrendszer, a közreműködésével országosan is olyan mintaértékű újítások kerültek bevezetésre, mint például a szociális szállás intézménye.


A Jogi, Képviselői és Hatósági Osztály Aljegyzői Irodájának vezetője 2013-tól. Részt vett az Aktív Időskor elnevezésű program kidolgozásában, amelynek azóta is motorja. A Szent Márton-kártya program bölcsőjénél is bábáskodott, aktív részese volt a rendszer továbbfejlesztésének. 


2018-tól közreműködik a választások lebonyolításában, a Választási Iroda nélkülözhetetlen tagja. 


Az Egészségügyi és Közszolgálati Osztály Egészségügyi, Kulturális és Koordinációs Irodája vezetője 2015-től. Olyan nagy volumenű projektek összefogója volt, mint a Szent Márton Emlékév.


2014-ben a jegyző „Szakmai Főtanácsadó”-i címet adományozott részére a magas színvonalon, kiemelkedő szakmai tudással végzett irányító, szervező, koordináló munkájáért. 


1999 óta az MKKSZ országos választmányának tagja, a Polgármesteri Hivatal alapszervezeti titkára. Komoly szerepe volt az immáron hagyománnyá vált köztisztviselői nap megszervezésében, a Polgármesteri Hivatal dolgozóinak hivatalon belüli elismerését szolgáló kitüntető díjak létrehozásában, a hivatalon belüli megemlékezések, ünnepnapok szervezésében. Igazi közösségi ember. 


Folyamatosan képezi magát, 2020. április 23. napján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közigazgatási mesterképzés szakán mesterfokozatot és okleveles közigazgatási menedzser egyetemi diplomát szerzett.


Hivatali munkáját a kreativitás, a kimeríthetetlen energia, a tenni akarás, a végtelen terhelhetőség és mások segítése jellemezi. 

 

I. fokozat 2021  BRÁNYI ZOLTÁN 

Brányi Zoltán a Szombathelyi Közgazdasági Szakközépiskolában 1978-ban érettségizett, egyidejűleg képesített könyvelői és pénzügyi ügyintézői szakmát is szerzett.


A középiskola elvégzését követően felvételt nyert az akkori Zalka Máté Katonai Főiskola Hadtáp és Pénzügyi Karára. 1982-ben avatták hivatásos honvédtisztté és kapott pénzügyi üzemgazdász diplomát.


1982 és 1985 között a Magyar Honvédség szombathelyi alakulatánál teljesített szolgálatot.


1985-ben átkerült a BM Vas Megyei Rendőr-főkapitányságának állományába, ahol elvégezte a Rendőrtiszti Főiskola átképző tanfolyamát. 1990–1991 között a Magyar Köztársaság Nemzetbiztosági Hivatalánál, majd 1993-ig ismételten a Vas Megyei Rendőrfőkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályán dolgozott főnyomozóként.


1993-tól 1996-ig társas és egyéni vállalkozóként dolgozott, majd 1996 áprilisában a Polgármesteri Hivatal végrehajtási ügyintézője lett, munkakörébe a helyi adók beszedésével kapcsolatos végrehajtói feladtok ellátása tartozott. 


2010 decemberétől az Adóvégrehajtási és Könyvelési Iroda vezetője.


Brányi Zoltán igazi tanító, aki személyes példamutatásával, emberi hozzáállásával, elkötelezett, szakmailag pontos, precíz munkájával irányítja kollégáit, tanítja a jövő generációját. Évtizedes példaértékű, magas szakmai színvonalú végrehajtói munkája kapcsán a végrehajtótól elvárható jogszerű és szakszerű hatósági munkáját körültekintően látja el. Kiválóan hasznosítja jó kommunikációs és empatikus képességét a munkatársaival, az ügyfelekkel és a társszervekkel történő kapcsolattartás során. Bár a végrehajtói munka sosem népszerű, azzal, hogy minden ügy mögött meglátja az embert, sikerült elérnie, hogy az ügyfelek, akikkel kapcsolatba került, elismerik és tisztelik.


Gyönyörűen rendezett kertjében a bőven termő gyümölcsfái árnyékában gyermekei és unokái jelentik számára az igazi felüdülést.   

 

II. fokozat 2020 FRIEDL JUDIT KATALIN 

A Szombathelyi Közgazdasági Szakközépiskola igazgatási ügyviteli ágazatán érettségizett.


1991-ben kezdte munkáját a Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztályán, mint előadó. Amikor a hivatalhoz került, még kartonos rendszerben történt a lakosok adatainak nyilvántartása, majd a technikai fejlődés eredményeként áttértek a számítógépes népesség-nyilvántartási programra. Friedl Judit mindig nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy munkáját a legjobb tudása szerint végezze. Ennek érdekében folyamatosan képezte magát, a köztisztviselők számára előírt szakmai oktatások mellett az egyes munkaköreinek ellátáshoz szükséges vizsgákat is letette. A feladatok bővülésével egyre több feladat ellátásával bízták meg felettesei. Ellátott lakcímnyilvántartó ügyintézői, személyi okmány ügyintézői, közlekedésigazgatási ügyintézői, vállalkozási ügyintézői, okmányügyi ügyintézői feladatokat az Okmányirodán.


1992-ben teljes és részleges anyakönyvi szakvizsgát tett, 1995-től anyakönyvvezetői teendők ellátásával bízta meg a jegyző.


2013-tól a Polgármesteri Hivatal Jogi, Képviselői és Hatósági Osztály Általános Hatósági Irodáján dolgozott igazgatási ügyintézői munkakörben, majd a belső szervezeti átalakítások után jelenleg a Hatósági Osztály Általános Hatósági Irodáján lát el az állampolgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat, valamint az aljegyző melletti adminisztratív feladatokat.


Munkáját az ügyfelekkel szembeni végtelen alázat, magával és a munkájával szemben pedig a teljes maximalizmus jellemzi. A központi címregiszter bevezetésében Szombathely pilot településként vett részt, amiben a tényleges végrehajtói munka az ő feladata volt, amit példaszerűen végzett, azóta is hozzá fordulnak segítségért a környező települések munkatársai. 


A kezdetektől részt vett a választási eljárás során a helyi választási irodák feladatainak ellátásában, fáradhatatlanul intézte a névjegyzékekkel kapcsolatos kérelmeket, a választott és a delegált tagok adatainak rögzítését. Hozzáértésének, gyors problémafelismerő és megoldó képességének köszönhetően tudott az iroda sikeresen működni. Vele tényleg hegyeket lehet megmozgatni.  


II. fokozat 2020 LAJOS TIBOR 

A 405. számú Berzsenyi Dániel Ipari Szakmunkásképző Intézetben végzett villanyszerelő, épületvillamossági szerelő szakon, majd a Hevesi Ákos Szakközépiskolában szakközépiskolai bizonyítványt szerzett. 


1992 óta dolgozik a Polgármesteri Hivatalban. Kezdetben a hivatal üzemeltetéséért felelt, mint karbantartó, majd gondnokként közvetlenül irányította a portások, karbantartók, takarítók, a telefonközpont-kezelők munkáját. 


Tudni akarása vezetett odáig, hogy 2009-ben a Nyugat-magyarországi Egyetemen számítástechnika és technika szakos tanári diplomát szerzett.


2019-től a Gondoksági Iroda vezetője.


Az itt töltött 28 évben álmából felkeltve is ismeri a Polgármesteri Hivatal minden egyes csavarját, fejből tudja a különböző közművezetékek nyomvonalát, és neki, valamint az általa irányított munkatársaknak köszönhető, hogy a ház mindig tiszta, megfelelően működik, és a hibákat úgy hárítják el, hogy azt észre sem lehet venni. Ő a problémákat nem generálja, hanem megoldja. Önállóan, csendesen, mindenre megtalálja a megfelelő megoldást. A hivatal épületét a jó gazda gondosságával kezeli, vigyázza, óvja, vigyázó szemeit mindig a házon tartja, és ezzel teremti meg a hivatal dolgozói, valamint az ügyfelek számára a megfelelő körülményeket. 


Nem létezik számára lehetetlen, mindent meg tud oldani. Igaz volt ez az elmúlt 28 évre, és különösen igaz volt a pandémiás helyzetben is, amikor nem létezett olyan intézkedés, amit azonnal nem hajtottak végre munkatársaival.


II. fokozat 2021 KISS EDINA 

 

1985-ben végzett az akkori Rudas László Közgazdasági Szakközépiskolában gyors- és gépíró szakon. Az iskola befejezése után egy rövid ideig az egykori Ingatlankezelő Vállalat I. sz. Házkezelőségénél látott el adminisztratív munkákat, majd a Városi Tanács VB Szervezési és Jogi Osztályán látott el leírói feladatokat. A rendszerváltozást követően a Polgármesteri Hivatal Polgármesteri Titkárságán dolgozott, és segítette az akkori polgármester és a hivatal munkáját. 1999 februárjától a Munkaügyi és Igazgatásszervezési Irodán végzett nélkülözhetetlen munkát. A hivatali munkaszervezés átstrukturálását követően ezen feladatok átkerültek az Informatikai, Minőségügyi és Gondnoksági Kabinetre, ezen időponttól fogva tehát a Kabineten belül látta el munkáját. Jelenleg is az Informatikai Irodán dolgozik. Munkaköre kiterjed az iroda valamennyi iktatási, leírói, adminisztrációs, nyilvántartás-vezetési feladatának elvégzésére, egyes, az egész hivatalra kiterjedő nyilvántartások vezetésére, a Közgyűlés és a bizottsági ülések lebonyolításához szükséges tárgyi feltételek biztosítására. 


Igazi háttérember, aki csendesen, de komoly alázattal és szakmai hozzáértéssel végzi munkáját. Végtelenül segítőkész, kedves személyisége által mindenkivel azonnal megtalálja a közös hangot. Precíz munkavégzés és mindig tökéletes rendezettség jellemzi a munkáját. Ahogy kollégái, úgy barátai és családtagjai is mindenben számíthatnak rá.

 

II. fokozat 2021 PUSZTAI ISTVÁN

 

A Városüzemeltetési és Városfejlesztési Osztály Beruházási Iroda beruházási ügyintézője. 


1975-ben érettségizett a Szombathelyi Nagy Lajos Gimnáziumban. Ezt követően felvételt nyert az akkori Nehézipari Műszaki Egyetem Kazincbarcikai Automatizálási Főiskolai Karára, ahol 1979 júniusában automatizálási üzemmérnöki diplomát szerzett. 


A főiskola elvégzése után a Szombathelyi Távhőszolgáltató Vállalatnál helyezkedett el, mint villamos műszaki ellenőr.


1981-től az akkori Városi Tanács VB Műszaki Osztályán terület-előkészítő és közműnyilvántartó csoport műszaki főelőadója lett, feladatát képezte a közműberuházási és közműhatósági, valamint a hivatal hatáskörébe tartozó környezetvédelmi hatósági munkák végzése.   


A rendszerváltozást követően 1992-től a Polgármesteri Hivatal Beruházási Irodáján dolgozik. 


2005-ben a Széchenyi István Egyetemen építési műszaki ellenőr végzettséget szerzett, 2005-től a Magyar Mérnöki Kamara tagja.


Feladata – többek között – az önkormányzati utakkal, parkolókkal kapcsolatos beruházások intézése, a közvilágítással kapcsolatos üzemeltetési és fejlesztési feladatok koordinálása, az alapfokú közvilágítási és energiafejlesztési bővítések bonyolítása. Közreműködik továbbá az önkormányzatot érintő közterületi beruházások, elektromos, gáz, postai és hírközlési kábelek, vízcsatorna, távhő-, csapadékcsatorna-fektetések lebonyolításában.


Pusztai István csendes, kiegyensúlyozott személyiség, aki magas szakmai színvonalon végzi munkáját. A Polgármesteri Hivatalban, illetve az annak jogelődjénél eltöltött 40 év alatt – a teljesség igénye nélkül – olyan nagyívű beruházások előkészítésében és lebonyolításában működött közre, mint az oladi, kámoni, zanati, gyöngyöshermáni lakóterületek kialakítása, a Brenner Tóbiás körút megépítése, a mozi tömbbelső és az Uránia udvar tömbbelső kialakítása, a Fő tér átalakítása vagy a Jókai út felújítása. Az intenzív munkát szőlőhegyén piheni ki családja és barátai körében.

 

SZOMBATHELY KÖZBIZTONSÁGÁÉRT DÍJ 2020, 2021


A „Szombathely Közbiztonságáért díj” adományozható a város működési területén lévő rendvédelmi szerv hivatásos állományú azon dolgozójának, köztisztviselőjének és közalkalmazottjának, illetve a polgárőrség azon tagjának, aki a közrend, a közbiztonság védelme és megszilárdítása, valamint a megelőzés területén tartósan kiemelkedő szakmai munkát végzett. 

 

LAKATÁR GÁBOR MÁRTON

Lakatár Gábor Márton tűzoltó alezredes 2008-tól a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Megelőzési Osztályán előadói, majd 2008-tól főelőadói munkakörben dolgozott. 2008-ban nevezték ki hivatásos állományba. 2009-től – kérelmére – áthelyezésre került Szombathely Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság Tűzmegelőzési Osztályára, kiemelt főelőadói beosztásba. 2012-től a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Igazgató-helyettesi Szervezet Megyei Tűzoltósági Főfelügyelőség állományában kiemelt főreferens (tűzvizsgálat, beavatkozás-elemzés) munkakört töltött be. 2012-től az Ellenőrzési Szolgálat állományában kiemelt főelőadó (szakmai belsőellenőr). 2013-ban kinevezték az Igazgatóhelyettesi Szervezet Katasztrófavédelmi Hatósági Osztály osztályvezetői munkakörébe.


Szaktudásával és példamutatásával a helyszíni ellenőrzéseket és az azt követő hatósági eljárásokat minden esetben a hatályos jogszabályoknak megfelelően és szakszerűen irányította. Vezetői beosztásba kerülésétől a feladatok arányos elosztásával, a folyamatba épített ellenőrzések megvalósításával nagyban javította a katasztrófavédelmi hatósági osztály össztevékenységének színvonalát. Hatósági osztályvezetőként országos szinten is elismerést vívott ki magának, ennek eredményeként 2013-ban kinevezték a Szombathelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltségvezetőjének.


Kirendeltségvezetőként is nagy hangsúlyt fektet a szakmai munka minőségére. Határozottan és következetesen, a beosztottakkal kiváló kapcsolatot kialakítva irányítja Szombathelyen a katasztrófavédelmi kirendeltség munkáját.


A szakmai munkáján kívül kiemelt figyelmet fordít a Szombathely Megyei Jogú Város által szervezett rendezvényeken történő megjelenésre, ezzel is képviselve a katasztrófavédelmet.


Tűzoltói hivatástudata példaértékű, következetes, határozott, a szervezet iránt elkötelezett. Szakmai felkészültsége és tapasztalata, vezetői kvalitása, példamutató magatartása, és az állománnyal való kiváló kapcsolata alkalmassá teszi beosztásának ellátására.

 

BERCSE LÁSZLÓ 

Bercse László rendőr őrnagy 1994-ben kezdte hivatásos szolgálatát a Szombathelyi Határőr-igazgatóság Kőszegi Határforgalmi Kirendeltségén, útlevélkezelőként. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem sikeres elvégzése után, 2002-ben a Szombathelyi Határőr-igazgatóság Rendvédelmi Szervek Határforgalmi Osztályán került főelőadói beosztásba. 


A Rendőrség és a Határőrség integrációját követően a Szombathelyi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának Őr- és Járőrszolgálati Alosztályán alosztályvezető-helyettesként látta el szolgálati feladatait. Ezt követően, 2010-től az Őr- és Járőrszolgálati Alosztály vezetője, majd 2013-tól osztályvezető-helyettese lett. A Szombathelyi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályán megbízott osztályvezetői beosztásban 2018-tól irányította az Osztály munkáját, 2019-ben pedig osztályvezetői beosztásba került.


Bercse László rendőr őrnagy a Közlekedésrendészeti Osztály vezetőjeként munkáját mélyreható szakmai ismeretekkel, magas színvonalon végzi. A kapott feladatokat mindig a legnagyobb fegyelemmel, önállóan, magas precizitással hajtja végre. A szakterületére vonatkozó jogszabályokat jól ismeri, azokat maradéktalanul betartja és betartatja. Parancsnoki munkájával vezetője elégedett.


Mindennapi munkáját a szakmai ajánlásokat szem előtt tartva, a Rendőrkapitányság eredményességével összefüggésben támasztott elvárásokra figyelemmel, a legnagyobb körültekintéssel végzi.


Eddigi rendőri szolgálatával, szakmai tudásával, eredményeivel elérte, hogy hiteles rendőrnek tartják, akinek a véleményére, értékítéletére minden esetben lehet hagyatkozni.


Nyitott, a problémákra érzékeny személyisége szakmai hozzáértéssel, kiváló problémamegoldó képességgel és határozottsággal párosulva biztosítja az általa irányított osztály eredményes munkáját.

 


TÓTH GÉZA-DÍJ 2020, 2021
„Tóth Géza-díj” adományozható annak a személynek, aki a szombathelyi versenysport, élsport területén több éven át tartó kiemelkedő tevékenységet végzett. 

 

VIZER ERZSÉBET és RÁCZ GÁBOR

Vizer Erzsébet veszprémi tornászévei, Rácz Gábor a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán végzett adjunktusi gyakorlata tette lehetővé, hogy az 1992–93-as tanévben a Gothard Jenő Általános Iskola tornász-néptánc speciális osztályában az első évfolyam megkezdhette tanulmányait. 


Az egyesületi hátteret ekkor a Főiskola Sportegyesülete biztosította. 


1996–97-ben a Spartacus SE-hez tartoztak a tornászok, majd 1997-ben elindult a Sportiskolai Program, amelynek meghatározói voltak az akkor már eredményes leány tornászok.  


Mérföldkő ez az év, hiszen beköltözhettek egy állószeres tornaterembe, mely 9 évig otthonuk volt a Szelestey utcában.   


1999-ben Szombathely Város Önkormányzata létrehozta a Szombathelyi Sportiskolát, melynek igazgatója Rácz Gábor lett. A Sportiskola égisze alatt megalakult a Delfin Sportiskolai Sportegyesület, amely akkoriban segített a versenyeztetésben.
Számos korosztályos dobogós helyezés után a 2002-es patrasi Európa-bajnokságon léptek először nemzetközi porondon a szerekhez szombathelyi tornászok. 


Ettől az évtől folyamatosan szerepeltek a nyugati határszél válogatott tornászai a világversenyeken, melyeken kiemelkedő helyezést értek el.


2007-re kialakult a közoktatási típusú sportiskola, amelynek keretén belül 5 sportág fiataljai járnak évfolyamonként egy osztályba. Számukra elsődleges szempont a sport, s az iskola, mely minden téren segíti pályafutásuk kiteljesedését. 2008-tól, az általános iskolát követően a Szent-Györgyi Albert Középiskola, 2011-től a Nagy Lajos Gimnázium lett a folytatás a sportolók számára, ahol Csillag Tünde és Dévai Boglárka is tovább folytatta köznevelési sportiskolai szinten tanulmányait. 


Vizer Erzsébet és Rácz Gábor az elmúlt közel három évtizedet a szombathelyi tornasport megteremtésének, elismertetésének szentelte. Az évek során folyamatosan segítették a tornasport iránt érdeklődő fiatal szakemberek szakmai fejlődését.

Csillag Tünde sportolói tevékenységét lezárva jelenleg edzőként segíti a tornászokat. Az edzőpáros 2020. március 1-től a Delfin Sportiskolai Sportegyesület keretein belül a legtehetségesebbek szakmai irányítását végzi. 


Rácz Gábor 2008-ban Pünkösthy Csaba-díj elismerésben részesült.


Munkájukkal példaértékű modellt alkottak, melynek eredményei tovább öregbítik Szombathely sportsikereit.

 

MÉSZÁROS TIBOR

Mészáros Tibor gépész üzemmérnökként végzett, majd ezt követően elvégezte a Katonai Tiszti Főiskolát.


Az egész országban Szombathelyi Óriásnak hívják, az egész világban pedig Mr. Deadlift-ként ismerik.


Erőemelésben elért eredményei: 
– tízszeres örökös magyar bajnok
– négyszeres abszolút magyar bajnok erőemelő
– 1996, Siófok – Európa-bajnok erőemelő
– 1998, Cherkasy (Ukrajna) – Világbajnok erőemelő
– 2002 óta A Világ Legerősebb Embere verseny magyar résztvevője

Világcsúcstartó 
– Lépcsőpakolásban 350 kilogrammal
– Guiness-rekord: belső állású erőkarral 755 kilogramm felemelése
– Világcsúcs felhúzás 455 kilogramm
– A Világ legerősebb embere

2000.03.20. Franciaország, Villa De Bern Sur Mer tartomány díszpolgára lett

 

WEÖRES SÁNDOR-DÍJ 2020, 2021


Weöres Sándor-díj adományozható annak a művészeti tevékenységet folytató személynek, csoportnak vagy alkotó közösségnek, aki vagy amely Szombathely város művészeti életében végzett kiemelkedő munkájával környezetében megbecsülést szerzett, vagy Szombathely város hírnevét gyarapítja. A díjat évente kettő, művészeti tevékenységet folytató személy, csoport vagy alkotó közösség kaphatja.

 

TROKÁN PÉTER (2020)
                
Színészi pályáját 1969-ben kezdte a Nemzeti Színház Stúdiójában. 1970–1972 között, valamint 1973–1978 között a Kecskeméti Katona József Színház tagja volt. 1972–73-ban a debreceni Csokonai Színház színésze, 1978–1981 között játszott a Népszínházban. 1981–1989 között, valamint 2003–2008 között a Nemzeti Színházban játszott. 1989-től egy évadot a József Attila Színházban töltött, 1990-ben szabadfoglalkozású lett. 1990–1992 között a Magyar Színészkamara ügyvivője volt. 1990–1996 között a veszprémi Petőfi Színházban, 1996–1999 között pedig a soproni Petőfi Színházban játszott, 1999–2003 között a Madách Színházban lépett fel. 2008–2020 között a szombathelyi Weöres Sándor Színház tagja volt.
Tehetsége, univerzális színészi képességei, emberi minősége, műveltsége, intellektusa, humora, érzékeny közösségi szelleme a Weöres Sándor Színház társulatának és közönségének egyik kedvencévé avatta. Szakmai kíváncsisága erős és múlhatatlan, energiája és játékszenvedélye kifogyhatatlan. Trokán Péter évtizedek óta a szakma és a közönség által egyaránt nagyra tartott művész.


2020-tól a székesfehérvári Vörösmarty Színház színésze.
 

 ISIS BIG BAND (2020)

 

Az Isis Big Band 25 éve aktív részese Szombathely kulturális életének, valamint helyi, országos fesztiváloknak és rendezvényeknek. Hazai fellépéseiken kívül Ausztriában, Lengyelországban, Szlovákiában, Csehországban, Olaszországban,

Németországban és Erdélyben is képviselték már városunkat. Számos nívós rendezvény pl: Máltai Lovagok Nemzetközi Jótékonysági Bálja, Budapest Big Band Találkozók, orvos konferenciák, civil bálok, Savaria Történelmi Karnevál, Szent Márton Gála, önkormányzati rendezvények résztvevője. Mára az ország legrégebbi, folyamatosan működő, nem hivatásos big band zenekarává vált. Számos fiatal zenésztehetség kezdte náluk a pályáját. A 25 év alatt több, mint 100 jazzt kedvelő zenész fordult meg a zenekarban.


2006 óta 11 alkalommal rendezték meg a széles közönség számára is elérhető Szombathelyi Big Band Fesztivált a Fő téren, 2009 óta pedig minden évben telt házakat vonz a Swing nagyjai címet viselő tematikus koncertsorozatuk, ahol elismert hazai és nemzetközi vendégművészek is közreműködtek már.


Elért eredmények:
•    Ezüstdiploma: 2006-ban a Magyar Jazz Szövetség Big Band Tagozatának minősítésében „B” kategóriában 
•    Arany fokozat: 2008-ban Krakkóban a Festiwal Orkiestr Kraków-on
•    Arany minősítés: 2012-ben a XII. Budapesti Big Band Találkozó és Fesztivál „A” kategóriájában 


Az egyesület elnöke és a zenekar vezetője a megalakulás óta Pintér Róbert.


SZENKOVITS PÉTER (2021)


Író, újságíró, tanító. 


1983-ban újságíró gyakornokként kezdett a Vas Népénél, 1984-től a Magyar Újságírók Országos Szövetségének tagja, ekkor végzett a Tanárképző Főiskola népművelés szakán. Rövid ideig az Esti Hírlapnál dolgozott, majd az egyik alapító szerkesztője lett a Szombathelyen – 1988. december 19-én – útjára indított Tér-kép című független nyugat-magyarországi hetilapnak. 1990-ben megjelentette a Magyar Színész című újságot (szintén Szombathelyen) a Magyar Színészkamarával közösen, aminek akkor Törőcsik Mari volt az elnöke. 


Évtizednyi ideig a Vas Népe rovatvezetője volt, másfél esztendeig irányította a Kisalföld soproni szerkesztőségét, majd a Soproni Ász és szabadúszás következett. 2019 májusától az újra megjelenő Savaria Fórumban publikálja írásait. Főállásban napközis nevelő Toronyban.  


Tizenkét könyve jelent meg, az első a Magyar Színész volt, amit a Fény-emberke követett, amely – feleségével közös lét-vállalkozásukról: hét lombikbébi-kísérletükről szól, hogy mások se adják fel. A hetediknek köszönhetően született meg gyermekük Szombathelyen. A kötet Magyarország első e-book-sorozatában is napvilágot látott.  További (zömében interjú-) kötetei: Meg tudod csinálni, Nincs lehetetlen, Hidak egymáshoz, Megfogni egymás kezét (1956-2011)… Maléter Pál mártír honvédelmi miniszter özvegyének, Gyenes Judithnak a temetésén ő mondta az egyik gyászbeszédet a budapesti Újköztemetőben 2019-ben. 


A Jóisten tenyerén – Törőcsik Mari című könyvének szombathelyi premierjén Törőcsik Mari is ott volt, aki megtisztelte barátságával. Most jelenteti meg a második, bővített kiadást, amire 2020 karácsonyán kapott engedélyt Törőcsik Maritól, aki november 23-án lenne 86 éves. 


Az ezer szállal Szombathelyhez kötődő Szenkovits Péter Harasztifaluban lakik családjával. Neje, dr. Simon Annamária körmendi háziorvos, gyermekük, a huszonkét éves Buda a fővárosban – kommunikáció szakos – egyetemista.  

 

OROSZY CSABA (2021)


A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola rajz-történelem szakán szerzett diplomát, majd elvégezte a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen a Képzőművész Mesteriskolát, mestere Keserü Ilona festőművész volt.


Foglalkozik festészettel, szobrászattal, konceptuális művészettel, díszlet- és bábtervezéssel, számtalan kísérleti alkotása a képzőművészet határterületeit érinti. Ahogy ő fogalmaz: „Próbáltak belehajlítani izmusokba, de nemigen sikerült. A főiskolán és a Mesterképzőn minden korszak valamennyi irányzatát megtanultam, végiggondoltam, kipróbáltam, aztán átléptem rajtuk, igyekeztem megtalálni önmagam. Kivetítem azt, ami belülről árad. Az alkotói szabadság megélése, a gondolkodás fensége a lényeg!”


A legváltozatosabb technikákkal dolgozik, expresszív olaj-, akrilképein egy-egy visszatérő természeti motívum, figura, jelkép jelenik meg az élénk színek, a gesztusszerűen felvitt festékbarázdák mozgalmas áradásában, legyen az monumentális vagy kisméretű alkotás. 


Számos önálló és csoportos kiállításon szerepelt itthon és külföldön egyaránt. Művei magán és közgyűjteményekben, illetve köztéren is megtalálhatók, Szivárványos Madonna-szobra a Batthyány-Strattmann László és Fatimai Szűz Mária Templom oltára mellett áll. Különböző képzőművészeti csoportok aktív tagjaként kezdeményezett–rendezett kiállításokat. Alapító tagja volt a fiatal szombathelyi művészek bemutatkozásának lehetőséget biztosító K17 Galériának.  Egyik ötletadója és résztvevője volt a Keserü Ilona Munkácsy- és Kossuth-díjas festőművész és tanítványai című, 2014-ben a Szombathelyi Képtárban megrendezett nagyszabású tárlatnak is. Több mint 300 egyéni és csoportos tárlat szervezésében, létrehozásában vett részt és számtalan kiállítást nyitott meg. 


A Weöres Sándor Színházban elindított Miért szép? című nagysikerű összművészeti sorozat egyik ötletgazdája és aktív résztvevője. Szívügye a helyi képzőművészek munkájának népszerűsítése, az alkotók, a művészet megismertetése a közönséggel. A Weöres Sándor Színház Galériájának kurátora és kiállításrendezője. Lételeme az alkotás. A szombathelyi művészeti élet ikonikus alakja.

 

AZ ÉV CIVIL SZERVEZETE DÍJ 2020, 2021
Az „Év Civil Szervezete díj” adományozható annak a szombathelyi székhelyű egyesületnek vagy alapítványnak, amely legalább 5 éven keresztül aktívan, eredményesen működött Szombathely városában, és Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatával való együttműködése, önkéntességben való részvétele kiemelkedő. 

 

 SZOMBATHELYI ZSIDÓ HITKÖZSÉG SZOCIÁLIS ÉS KULTURÁLIS  ALAPÍTVÁNYA –SUGÁR PAULA – SUGÁR OLGA EMLÉKÉRE (2020)

Az Alapítványt 1993-ban Sugár Paula alapította a Szombathelyi Zsidó Hitközséggel közösen, Auschwitzban elpusztított szeretett nővére, Olga emlékére. Legfőbb vállalt feladatuk a szombathelyi zsidó idősek, betegek, rászorulók támogatása. Fontos céljuknak tekintik – különböző rendezvények megszervezésével – a helyi zsidó identitás erősítését, a zsidó kultúra, hagyomány és a vallás megismertetését az itt élőkkel. Kapcsolatot tartanak regionális és külföldi zsidó szervezetekkel, többek között az Osztrák Keresztény–Zsidó Társasággal, a burgenlandi Népfőiskolával, a RE.F.U.G.I.U.S. Egyesülettel, és más vallási közösségekkel is együttműködnek. 


Munkájukat az önkéntes munkán túl adományok és pályázatok segítik. 


Évek óta aktív szerepet vállalnak a Zsidó Szabadegyetem, a Szombathelyi Izrael Napok és a Savaria Történelmi Karnevál egyik helyszíne, a Zsidó Udvar programjainak szervezésében. 2011 óta szabadegyetemi ismeretterjesztő előadássorozatokat, kiállításokat szerveznek, amelyek a városlakók számára is látogathatóak, csakúgy, mint a vallási ünnepekhez kötődő rendezvények. 


Pályázati és városi támogatással létrehozták és működtetik a Zsidó Kultúra Házát, ahol a nemzetközi hírű Szemtől szemben című kiállítást és a Fényíró Műhelyt önkénteseik mutatják be a látogatóknak.


 Az itt élők számára is nyitott rendezvényeik hozzájárulnak az előítéletek és a diszkrimináció visszaszorulásához, tevékenységükkel az egyes vallási felekezetek és társadalmi rétegek közeledését is elősegítik.  

 

ZANATI KULTURÁLIS ÉS SPORT EGYESÜLET (2020)

A Zanati Kulturális és Sport Egyesület, Zanati Közösségi Ház néven, 1995-ben jött létre azzal a céllal, hogy egyfajta híd szerepét töltse be az egykori falusi lakosság és az újonnan betelepültek között. Összefogva a Zanati Római Katolikus Egyházközséggel, 1995-ben létrehozták a Szent László parkot, amely később ünnepségek, rendezvények helyszíne lett. 2006-ban sikerült felújítaniuk a Közösségi Házat. Még ebben az évben új, fiatal csapat vette át az egyesület irányítását. Megszervezték az első városrészi sportnapot, a Zanatlont, amit négyévente Zanatolimpia néven rendeznek meg. Létrejött a Zanati Labdarúgócsapat, majd több sportkör – asszonytorna, gerinctorna, manótorna – elindításával jelentősen fellendült a közösségi élet. Programjaikkal 25 éve színesítik Szombathely kulturális életét.


Hagyományőrző tevékenységük, helytörténeti kutatásuk nyomán létrejött kiállításuk mintaként szolgálhat Szombathely többi falusias közössége számára.

 

SZOMBATHELYI HATÁRŐR NYUGDÍJASOK EGYESÜLETE (2021)

 

A Szombathelyi Határőr Nyugdíjasok Egyesülete 1991. április 26-án alakult 27 fővel. Fő feladatuknak a határőr hagyomány őrzését és ápolását, a határőr nyugállományúak érdekképviseletét, a társ fegyveres szervekkel való együttműködést jelölték meg. Mára már 110-120 körüli létszámmal működik az egyesület. Sok minden megváltozott, hiszen az önálló határőrség megszűnésével támasz nélkül marad a szervezet, ezért is tartják fontosnak a volt határőrök összefogását, támogatását.
Évente két kirándulást szerveznek. Megtartják az Ilauszki Emlékversenyt, ami nagyon népszerű a város nyugdíjas egyesületei között. Tagjai az SZMJV Vas Megyei Nyugdíjas Szövetsége Képviseletének, a Civil Kerekasztalnak és a Bajtársi Egyesületnek. Részt vesznek az általuk szervezett programokon, mint a főzőverseny, a Nyugdíjas Akadémikus vetélkedő, illetve a városi rendezvények. Kiemelt feladatként kezelik évente a határőr napi rendezvényeket. Apátistvánfalván, az országos rendezvényen, a múzeumban, a volt határőrlaktanyában koszorút helyeznek el. Juniálist szerveznek a fegyveres társszervek egyesületeivel. Meglátogatják beteg társaikat, figyelemmel kísérik sorsukat. Kerek évfordulón mindenkit az otthonában köszöntenek fel, nőnap alkalmából a hölgytagokat köszöntik. Működésük, tevékenységük példaértékű a Nyugdíjas Szövetség tagegyesületei előtt.

 

SZOMBATHELYI SZÍV A SZÍVÉRT EGYESÜLET (2021)

A 21 éve működő aktív egészségügyi szervezet fő célja a kezdetektől fogva az egészségügyi felvilágosító tevékenység és prevenció.


Klubrendezvények keretében rendszeresen találkoznak a Humán Civil Házban. Az egészséges életmód jegyében kirándulásokat, sporteseményeket szerveznek, valamint városunk kulturális életének is részesei. Az Egyesület Őszikék Kreatív Műhelye már többször bemutatkozott nagy sikerrel: kiállításuk volt a Berzsenyi Dániel Könyvtárban, a Herényiek Házában, az MMIK-ban és több városrészen. A kiállítások mellett oktató munkát is folytatnak a város óvodáiban és iskoláiban. 


Legfontosabb feladatuknak a szűrővizsgálatok szervezését tekintik. A szív világnapján szakemberek bevonásával ingyenes szűréseket szerveznek a szombathelyieknek. 


A környékbeli településeken is rendszeresen végeznek szűréseket és kínálnak egészségügyi felvilágosító előadásokat: nemcsak a szív- és keringési betegségekkel kapcsolatban, hanem az ún. „népbetegségek” körébe tartozó stroke, cukorbetegség és a dohányzás okozta betegségek területén is.


Állandó résztvevői és szervezői a városi Egészségnapok rendezvénysorozatnak.


Tagjai a Nyugdíjas Szövetségnek, rendszeres résztvevői az önkormányzat által szervezett eseményeknek és az „Aktív időskor” programjainak.


A Markusovszky Kórház Szíves Csoportjával élő kapcsolatot ápolnak. Már öt éve támogatják az Összetartás SE (mozgássérült fiatalok) egyesületi tevékenységét. Nyolc éve együttműködnek a Castanea (középkorú nők egészségéért) Egyesülettel, akiknek életmóddal kapcsolatos és táplálkozási tanácsokat adnak, a „szívesek” pedig szűréseket biztosítanak az Egyesület tagjai számára. Az Aranykorúak Sport és Egészséges Életmód Egyesülettel rendszeresen szerveznek sportnapokat az egészségmegőrzés jegyében. 


A Szív Egyesület tagjai a Savaria Múzeumban rendszeresen vállalnak önkéntes munkát.

 

Fotók: Nagy Jácint

 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Szombaton elstartol a Spartan, itt vannak a részletek
Április 13-án, szombaton Szombathelyre érkezik a Spartan, a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata. Több ezer magyar és nemzetközi versenyzőt várnak a szervezők. Épülnek a látványos akadálypályák, melyek csak arra várnak, hogy szombat reggel nyolc órakor elstartoljanak a versenyzők. Szólunk előre, hogy több utcában is forgalomkorlátozás lesz.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.