km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Személyes ’56 – Lechner Ferenc emlékezete

Személyes ’56 – Lechner Ferenc emlékezete

Az 1956-os forradalom szombathelyi hőseinek állít méltó emléket a városháza aulájában pénteken a Személyes ’56 – Lechner Ferenc emlékezete címmel megnyíló kiállítás. Bodó Judit, a Vas Megyei Szakképzési Centrum Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium történelem–könyvtár–filozófia szakos mestertanára, a tárlat ötletgazdája mutatta be az összeállítást.

 

– Mióta foglalkozik helytörténeti kutatással? 


– Gimnazista éveim alatt kezdtem el a helytörténeti kutatást, az országosan meghirdetett, többfordulós történelem tanulmányi versenyeken szerepelve, sajátítva el a levéltári kutatást, majd ezt az irányt folytattam a főiskolai éveim alatt is. Majdnem mindegyik szemináriumi vagy tudományos diákköri munkám nyomtatásban is napvilágot látott, a publikálás életem részévé vált. Gyakorló pedagógusként is úgy gondolom, nem elég a kutatómunka, annak a pedagógiai gyakorlatba is be kell épülnie, gazdagítva az országos képet. Jelenleg a gyermekvonatok Vasvármegyében témán, illetve dédapám ipartestületi és politikai pályáját bemutató családtörténetén dolgozom.


– Hogyan ismerte meg Lechner Ferencet?


– 2016-ban az Országos Honvéd Hagyományőrző Egyesület indított egy pályázatot Hatvan éve történt – Így emlékezik a családunk témakörben ’56-hoz kapcsolódóan. Egyik tehetséges tanítványom, Nagy Gábor készített interjút Lechner Ferenccel, aki örömmel megosztotta vele életútjának egyes fontos momentumait és a szombathelyi ‘56-os történésekben játszott szerepét.


– Ön volt a kiállítás ötletadója. Kik segítették a megvalósításban?


– Horváth Soma alpolgármestert kerestem meg azzal az ötlettel, hogy idén október 23-án szenteljünk egy kiállítást az egyik ismert, nemrég elhunyt ’56-os hősnek, Lechner Ferencnek. Az alpolgármester messzemenőkig támogatta az ötletet. Prieger Szabolccsal kiválogattuk és tematizáltuk a fellelhető fotókat, újságcikkeket, majd Kassai Ferenc grafikus gondoskodott róla, hogy mindez vizuális élményt is adjon a kiállítás látogatóinak. A családi dokumentumokat, fotókat, valamint az ‘56-os Szövetség történetét bemutató dokumentumokat özv. Lechner Ferencné bocsátotta rendelkezésemre. A tárló eredeti dokumentumainak többsége részint saját gyűjteményemből való, illetve Horváth József helytörténész, kutató anyagából származik.


– Mit láthatnak a Városház alulájába érkezők? 


– A kiállítás tablók formájában mutatja be Lechner Ferenc családi életét, ’56-os szerepvállalását, munkahelyi helytállását, hobbifestészetét, valamint azt, hogy miként ápolta egész élete során a forradalom eszményét, és hogyan vett részt az ’56-os Szövetség szombathelyi munkájában. A tablókon szereplő, korábban nem publikált fényképeken keresztül mintegy rácsodálkozhattunk, hogyan jelenik meg egy család életében a korabeli politika, milyen túlélőképességet kell előhívni ehhez, több generáción át.


– Milyen fotókat tekinthetnek meg Lechner Ferencről?


– Láthatnak például a családi hagyatékból előkerült képeket Lechner Ferenc elsőáldozásáról, valamint arról, hogy édesanyja, Pöltl Regina hogyan vett részt Mindszenty József bíboros ’47-es szombathelyi fogadásán. A tablókat elolvasva áttekinthetik, hogy a rendszerváltás után miként és kikből szerveződött meg az ‘56-osok Szövetségének Vas Megyei Szervezete. 


– Miért tartotta fontosnak „alulnézetből”, Lechner Ferenc életén keresztül bemutatni a forradalmi eseményeket?


– Úgy gondolom, hogy a családtörténet-kutatáson keresztül a helyi történelembe is bepillanthatunk. A családtörténet, az életútinterjúk, mint egy mikrotörténelem: megmutatják, hogy hányféleképpen is történik a történelem. Reményeink szerint az elkészült tablók forrásanyaga hasznosul majd a helyi történelemoktatásban, árnyalva ‘56 országos eseményeit, és bemutatva a mi ‘56-unkat.


Az október 22-én megnyíló tárlaton dr. Nemény András Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere és Bodó Judit mondott köszöntőt, a kiállítást dr. Melega Miklós, a Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltárának igazgatója nyitotta meg. 

 

Lechner Ferenc, az ’56-os Szövetség Vas megyei elnöke, az országos elnökség tagja 2020. november 23-án, 84 éves korában hunyt el. A forradalom idején, huszonegyéves korában a szombathelyi MÁV Járműjavító villanyszerelőjeként részese volt az ezer ember előtt lezajlott alakuló munkásgyűlésnek, majd üzemőrként biztosította a munkástanács zavartalan működését. A forradalom után nem tartóztatták le, de ‘56-os tevékenysége miatt felsőfokú végzettség megszerzésére nem volt lehetősége. 1963-ban alkalmas káder hiányában művezetőkén, öt különböző szakmai csoportot irányított, és három iparági szintű megoldás szerzője is volt. A Járműjavító képzőművészeti műhelyében Radnóti Kovács Árpád tanítványa volt, amatőr képzőművészként körülbelül ötven megyei kiállításon szerepelt, és tíznél több egyéni tárlata is volt. 
A forradalom alatti helytállásáért Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült. 

 

Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak