
Stipsicz András matematikus kapta idén a Bolyai-díjat
Stipsicz András matematikus, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója a differenciáltopológia, különösen az alacsony dimenziós terek vizsgálata terén elért, nemzetközileg is jelentős eredményeiért vehette át a díjat.
Az 1966-ban, Budapesten született matematikus az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte diplomáját, majd az Amerikai Egyesült Államokban, a Rutgers Egyetemen doktorált.
Kutatási területe elsősorban a négydimenziós sokaságok sima struktúráinak és a háromdimenziós sokaságok kontakt struktúráinak vizsgálatára összpontosul. Kutatótársaival közösen kidolgozott, csomókra vonatkozó invariánsa jelentős előrelépést hozott a területen.
Számos nagy presztízsű tudományos publikáció és több is szakkönyv fűződik nevéhez, köztük a Robert Gompffal közösen írt ‘4-manifolds and Kirby calculus’ című mű, amely a mai napig a terület alapvető monográfiájának számít.
Pályafutása során több egyetemen és kutatóintézetben töltött be vendégprofesszori és kutatói állásokat, többek között a Princeton University-n, a Columbia University-n és az Institute for Advanced Study-n Princetonban. Számos díjjal és ösztöndíjjal ismerték el munkáját, köztük az MTA Akadémiai Díjával (2014) és a Rényi-díjjal (2005). 2025-től a European Research Council Tudományos Tanácsának tagja.
Az MTI azt írja, hogy Perczel András szerkezeti kémikus professzor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke, a VI. Bolyai-díj nyertese méltatásában kiemelte, hogy a világ élvonalába tartozó matematikus, Stipsicz András kutatásainak hála Magyarország a modern matematika ezen területén is nemzetközileg elismertté vált. Olyannyira, hogy hazánk ma már fontos helyet foglal el a világ topológusainak térképén. Szerinte kiemelkedő tudományos eredményei, vezetői tevékenysége és a fiatal kutatók iránti elkötelezettsége alapján Stipsicz András méltán érdemelte ki a Bolyai-díjat.
Fotó:MTI

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.