
Schmidt Mária azt javasolja, az állami támogatást és az ingatlanvagyont is vegyék el a Magyar Tudományos Akadémiától
Schmidt Mária dühét az váltotta ki, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya bejelentette: amennyiben Orbán Viktor megjelenne a köztestület megalapításának 200. évfordulója alkalmából májusban tartandó ünnepi ülésen, a résztvevők jelentős része tiltakozásképpen elhagyná a termet – így tiltakoznának a kormányfő poloskázós beszéde ellen.
A történész a Látószögblogon megjelent írásában megjegyezte, hogy magánemberként vagy az illetékes tudományág művelőjeként persze joguk van véleményt nyilvánítani. Magyarországon vélemény- és szólásszabadság van, tehát nincs akadálya annak, hogy bármely kérdésben, így politikai ügyekben is megnyilatkozzanak. Ehhez szerinte csupán személyes bátorságra lenne szükségük. Ehelyett rendre az MTA intézményi tekintélye és kollektív védelme mögé bújnak, hogy illetéktelenségüket és gyávaságukat leplezzék - írja a Népszava..
„Javaslom az egyetemi autonómia visszaállításának érdekében a tudományos minősítés visszahelyezését oda, ahol annak helye és szerepe van, vagyis az egyetemekre (...) Javaslom az MTA-tagság presztízsének megóvása érdekében, hogy a jövőben bekerülő tagok számára a tagság ne járjon más privilégiummal, mint azzal a tekintéllyel, amit ez a nagymúltú intézmény, a magyar tudományosság fellegvára nyújt. Az állam vonuljon ki az MTA finanszírozásából, vegye vissza a neki juttatott ingatlan- és egyéb vagyont, kivéve a székházat, amelynek méltó állapotáról gondoskodjon, ahogy arról is, hogy a félévenként összegyűlő akadémikusok méltó módon tudjanak tanácskozni. Ez felel meg a magyar tudományosság érdekének, a magyar tudományos élet hagyományainak” – zárta sorait Schmidt Mária.
Fotó: MTI

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.