
Romániai elnökválasztás: a szavazatszámlálás igazolta Nicusor Dan győzelmét, George Simion elismerte vereségét
Helyi idő szerint vasárnap éjfélig a leadott 11 millió 642 ezer szavazat több mint 98 százalékát számolták meg. Az európai elkötelezettségét hangoztató, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által is támogatott Dan ekkor a voksok 54,2 százalékával vezetett ellenfelével, a George Simionnal, a kormánypártok által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökével szemben, aki a megszámlált voksok 45,8 százalékát szerezte meg.
A külföldi választókörökben, ahol minden korábbinál több, 1 millió 645 ezer voksot adtak le, fordított az arány, ott (65 százalékos feldolgozottság mellett) Simion a voksok 55 százalékát szerezte meg.
Mivel Nicusor Dan nagyobb (900 ezer szavazatos) előnyre tett szert, mint amennyi szavazat még feldolgozásra várt, éjfélre bizonyossá vált, hogy megnyerte a megismételt elnökválasztást.
Az eredetileg 2024 végére kiírt román elnökválasztást azért kellett megismételni, mert az alkotmánybíróság tavaly december 6-án érvénytelenítette a november 24-én megrendezett voksolás eredményét arra hivatkozva, hogy a választás korrektségét sértő, a jelöltek esélyegyenlőségét csorbító illegális befolyásolást és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi kampányfinanszírozást tapasztalt.
Az államfőválasztás eredményét az esetleges óvások elbírálása után az alkotmánybíróságnak kell igazolnia, ezt követően teheti le a megválasztott államfő a hivatali esküt.
Simion elismerte vereségét
Elismerte a román elnökválasztáson elszenvedett vereségét és gratulált ellenfele, Nicusor Dan független elnökjelölt győzelméhez George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke hétfőn.
Az AUR elnöke, aki a május 4-i első fordulóban a voksok 41 százalékával az élen végzett, és több mint 20 százalékpontos előnnyel került be a május 18-i második fordulóba, a vasárnapi urnazárás után még saját magát nyilvánította a választás egyértelmű győztesének annak ellenére, hogy már az exit pollok adatai is több mint 8 százalékos előnyt mutattak Nicusor Dan javára.
Hétfőn azonban a hivatalos szavazatszámlálás eredményének – Dan 53,6-46,4 százalék arányú győzelmének – közzététele után videonyilatkozatban gratulált ellenfele megválasztásához, elismerve, hogy „ez a román nép akarata”.
Megköszönte több mint 5 millió támogatójának a belé vetett bizalmat, azt ígérve, hogy nem fog csalódást okozni nekik. Hozzátette: folytatja harcát az „igazságért, igazságosságért, természetes családért, keresztény hitért és szabadságért”, és számára mindig Románia lesz az első.
Bár jogi szempontból a választási eredményt akkor is érvényesíthette volna az alkotmánybíróság, ha Simion nem ismeri el a vereségét, a román média kiemelt politikai jelentőséget tulajdonított annak, hogy az AUR letett az eredmény megóvásáról, és nem szított további feszültséget az amúgy is megosztott román társadalomban.
Kelemen Hunor: az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap Kolozsváron az urnazárását követően.
Hangsúlyozta: azokban az erdélyi megyékben, ahol a magyar közösség tömbben vagy nagy számban él, magas volt a részvétel, ami azt mutatja, hogy az erdélyi magyar közösség „most is felelősségteljesen viselkedett”.
Kelemen Hunor meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar választók zöme az RMDSZ ajánlásához alkalmazkodva Nicusor Dan független jelöltre adta voksát.
Kifejtette: Háromszéken, Gyergyóban, Csíkban, Udvarhelyszéken a tavaly decemberi parlamenti választásokon tapasztaltnál is magasabb volt a részvétel, ami azt mutatja, hogy a magyar emberek érezték a vasárnapi választás súlyát.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Székelyföld és Partium mellett Maros, Kolozs és Szilágy megyében is magas volt a részvétel, ahol szintén nagy számban élnek magyarok. Ez azt mutatja, hogy az erdélyi magyarok felelősen viselkedtek, bele akartak szólni az államfőválasztás menetébe – tette hozzá. Úgy fogalmazott: „le a kalappal az erdélyi magyar közösség előtt”.
Kelemen Hunor kifejtette: az exit poll eredmények jelentős előnnyel Nicusor Dant hirdetik győztesnek, ezekkel azonban óvatosan kell bánni. Úgy fogalmazott, örül az exit poll eredményeknek, de hétfőn reggel szeretne inkább örülni, amikor már megtörtént a szavazatszámlálás és ennek eredménye megerősíti az exit poll-eredményeket, és nem megcáfolja. Felidézte, hogy egy nehéz kampányon van túl a romániai társadalom, mely nagyon megosztott lett.
Az RMDSZ elnöke rámutatott: a nagyon magas részvétel nagy legitimitást ad az új államelnöknek, amire szüksége is lesz, mivel nehéz időszak előtt áll az ország, nehéz döntéseket kell meghoznia, és nehéz „parlamenti matematikát” kell majd úgy érvényesítenie, hogy parlamenti többség legyen a fontos döntések mögött.
Az RMDSZ elnöke megköszönte az erdélyi magyaroknak a részvételét az elnökválasztáson, és külön köszönetet mondott azoknak, akik meghallgatták a szövetség ajánlását, javaslatait.
Közölte: a szavazatszámlálás befejezése után arról is lehet majd beszélni, hogy milyen megoldások lehetségesek a kormányalakításra, milyen döntések várhatók a következő hetekben, hónapokban.
(MTI)
Fotó: Facebook/Nicușor Dan;




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.