km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Rác Gábor: „Remélem, ősztől újra taníthatok”

Rác Gábor: „Remélem, ősztől újra taníthatok”

Leminősítés a mesterpedagógusi védésen, felháborodott tiltakozás, békülés, lefokozás, elbocsátás – többször írtunk már a Bartók Béla Zeneiskola körül kialakult helyzetről, ami végül Rác Gábor kálváriájává vált. A hegedűtanár nevét, arcát, szavait vállalva kiállt amellett, hogy erkölcsi nonszensz, amit az igazgató tett, ezért távoznia kell a vezetői székből. Rác Gábort június 15-i hatállyal elbocsátották állásából. Megkérdeztük, hogyan érez most az üggyel kapcsolatban.

 

– Mióta dolgozik hegedűtanárként, és mi a hitvallása?


– A Fiú Énekiskolában kezdtem tanítani, ekkor 23 éves voltam. Később az ottani tanárok átkerültek a zeneiskolába. A zeneóra nem kötelező, nincs rajtunk akkora teljesítménykényszer, mint a közismereti tárgyak esetében, és ezt nagyon élvezem. Zenét oktatni egyébként is csak felszabadultan és örömmel lehet, hiszen érzelmeket fejezünk ki. A gyerekekkel a lehető legjobb kapcsolatra kell törekedni, így érhetünk el eredményt.


– Mire a legbüszkébb?


– Nyolc növendékem jutott el konzervatóriumba, többen döntősök voltak az Koncz János Hegedűversenyen, ezekre a sikerekre büszke vagyok. De az is ugyanekkora öröm, amikor egy halmozottan hátrányos helyzetű növendékem rendületlenül jár hozzám és tanul. Hiába nem tudunk igazán előre lépni, számára mégis fontos, hogy ő megy a Gábor bácsihoz hegedűórára, és komoly nehézségek árán megtanul egy darabot. Ez óriási dolog.


– Milyen indíttatásból állt az igazgatóhelyettes sikertelen vizsgája ügyében indult tiltakozás élére?


– Önérzetes ember vagyok, de el tudok fogadni apróbb igazságtalanságokat, amik velem és másokkal megtörténnek. Bizonyos dolgokat le kell nyelni, de létezik olyan mértékű igazságtalanság, ami „kiveri a biztosítékot”, és itt ez történt. Bizalomvesztés következett be az igazgatóval szemben, számomra egyértelmű volt, hogy távoznia kell a vezetői székből, és ezt ki is mondtam a tankerület felé és a sajtóban is. Hogy ki, hány pontot ad egy vizsgán, nyilván teljesen szubjektív, és nem jogi kategória. Ám léteznek erkölcsi szabályok. Úgy gondolom, egy igazgató igenis támogassa a saját pedagógusát! Az országban is példa nélküli volt ez a minősítés, az Oktatási Hivatal meg is változtatja az eljárásrendet, mert lehetetlen, hogy két szakértő ötös „osztályzatát” a harmadik értékelése teljesen lerontsa. Nem volt tisztázott, kinek az ügye ez, ki ítélheti meg az igazgató tettét. Vagy fogadjuk el, hogy ez történt? Erre nem voltam képes. Ez az ügy megmutatta, hogy egy tanárnak gyakorlatilag semmilyen eszköze nincs az igazsága érvényesítésére. Elfogadhatatlan számomra, hogy a sértett felet lefokozzák.


– Miként szembesült az elbocsátással?


– Beláttam, hogy a nyilvánosság ellenére sem sikerült elérnem a célomat, és onnantól lezárt ügynek tekintettem. Elhatároztam, hogy együttműködő leszek. Ezért volt furcsa, hogy a május 27-i békéltető megállapodás után 15-én behívtak a Tankerületi Központba. Derült égből villámcsapásként ért az elbocsátás. Nagyon fájdalmas pillanat volt.


– Az indoklás szerint levélben fenyegette a kollégáit és a tankerületi igazgatót, rossz hírét keltette a zeneiskolának és a tankerületnek.


– Azt írtam a kollégáimnak, hogy ne álljanak ki mellettem, óva intettem őket a véleménynyilvánítástól, mert kényelmetlen helyzetbe kerülhetnek. Ezt, úgy gondolom, nem lehet fenyegetésként értelmezni. Több mint száz oldalt tesz ki a levelezés, ha bíróság elé kerül az ügy, be tudom mutatni.


– Bírósághoz fordul?


– Próbálkozom, hogy per nélkül visszakaphassam az állásomat. Különböző szervezeteknél van az ügy, amelyek képesek nyomást gyakorolni, remélem, ennek lesz hatása. Egyelőre nem tudom elhinni, hogy ez így marad, bízom benne, hogy szeptembertől újra dolgozhatok. Óriási öröm és megdöbbentő számomra, hogy a szülők ilyen mértékben támogatnak engem, nagyon jólesett Kalló Zsolt kiállása is, és a tantestületnek több mint fele aláírta az engem támogató levelet. A sok szeretet pedig ellensúlyozza annak a néhány kollégának a véleményét, akik elítélnek engem.

 

Fodor István tankerületi igazgató levélben küldte el a Szombathelyi Tankerületi Központ álláspontját a Bartók Béla Zeneiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény körül kialakult helyzetről: 


"Az elmúlt időszakban az országos és a helyi sajtóban több valótlan, illetve pontatlan híradás jelent meg a Szombathelyi Tankerületi Központ egyik intézményében – a Bartók Béla Zeneiskolában - lezajlott mesterpedagógusi minősítéssel, valamint egy pedagógus eltávolításával kapcsolatban. A Szombathelyi Tankerületi Központ vezetése a közvélemény hiteles tájékoztatása érdekében fontosnak és szükségesnek tartja a sajtóban elhangzott állítások pontosítását, a további szempontok bemutatását.


Nem felel meg a valóságnak, hogy Rác Gábor hegedűtanárt a véleménye miatt bocsátották el az iskolából. Elmozdításának valódi oka az volt, hogy az intézményvezető-helyettes minősítő eljárása során kialakult helyzetet ürügyként felhasználva nyílt lázadást – az ő szavaival élve „háborút” – indított Czenek László igazgató ellen. Nyíltan megfogalmazta, hogy addig „nem áll le”, amíg célját, a vezető eltávolítását el nem éri.


A minősítő eljárásban keletkezett konfliktus alapvetően az Oktatási Hivatal kompetenciájába tartozó ügy. Az Oktatási Hivatal a fellebbezést követően Pulay Teréznek lehetőséget adott a minősítő eljárás megismétlésére. Ennek ellenére Rác Gábor – az ügyben kívülállóként – mintegy 40 levelet írt, és a meggyőzéstől a fenyegetésen át, a manipuláció teljes tárházát felvonultatta. Leveleiben kifejtette, hogy számára az ügynek csak egyféle kimenete fogadható el, ha Czenek Lászlót meneszti a tankerület. Erre írásban és szóban is felszólította a tankerület vezetőjét, ultimátumot adott neki, hogy amennyiben egy megadott időpontig nem az ő általa elképzelt forgatókönyv valósul meg, akkor feljelenti a tankerületi igazgatót és országos sajtóbotrányt indít.


Rác Gábor kompromisszumot nélkülöző hozzáállása, a kollégáinak írt mintegy 40 levele, és az a tény, hogy engedély nélkül adott közre olyan leveleket, szakmai dokumentumokat, melyek csak az Oktatási Hivatal szakértőire és az eljárásában érintett személyekre tartoznak, arról tanúskodik, hogy számára nem volt alternatíva, és hogy az együttműködés teljesen megromlott. Ezek a lépések vezettek oda, hogy a Tankerület felajánlotta számára egy másik zeneiskolába való áthelyezését, majd miután ezt nem fogadta el, a közalkalmazotti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését. Rác Gábor és az őt támogatók csapata nem először alkalmazta ezt az eljárást. 2017 nyarán szintén Pulay Teréz vezető-helyettesi megbízásának megszűnése miatt teremtettek olyan helyzetet, amely végül az akkori intézményvezető lemondásához vezetett.


A Tankerületi Központ fontosnak tekinti, hogy az általa fenntartott intézményekben a nyugodt szakmai munka feltételei mindig rendelkezésre álljanak."

 

Az ugytudjuk.hu pár napja arról számolt be, hogy Ungár Péter, a Vas megyei LMP országgyűlési képviselője a területért felelős Emberi Erőforrások Minisztériumát kérdezte meg az üggyel kapcsolatban. Az EMMI válasza itt olvasható.  


Tegnap pedig a nyugat.hu írta meg egy cikkben, hogy a zeneiskola egy másik igazgatóhelyettese, Müllerné Janzsó Andrea is lemondott posztjáról.

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak