Remek játékkal legyőzte a Körmendet az ötödik mérkőzésen, a tavalyi esztendő után ismét bajnok a Falco! - nyilatkozattal frissítve

A szombathelyiek ellenállhatatlanul kosárlabdáztak, végig az ő akaratuk érvényesült, végül 99-70-re diadalmaskodtak a mindent eldöntő mérkőzésen.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I BAJNOKI DÖNTŐ 5. MÉRKŐZÉS

FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY - EGIS KÖRMEND 99-.70 (27-18, 28-16, 20-11, 24-25)

Szombathely: Váradi 8, Somogyi 22/6, Benke 14/3, Golomán 11/3, Keller 4. Cserék: Perl 17/3, Clark 5/3, Kovács 2, Barac 12, Sövegjártó 4/3, Verasztó -

Körmend: Doktor -, White 10/6, Takács 6, Szavics 6/3, Gordon 13. Cserék: Stokes 4, Kiss 6/6, Ferencz -, Durázi -, Martinez 3, Herny 12/9, Krivacsevics 10

Edző: Antonis Konstantinides

A Férfi Kosárlabda NB I bajnokavatására készültek vasárnap délután az Aréna Savariában, ugyanis a mindent eldöntő, ötödik összecsapást rendezték meg 18 óra 30 perces kezdettel a vasi megyeszékhelyen. Az előző találkozón a Falco remek harmadik negyedének köszönhetően 12 pontos győzelmet aratott, 62-77-re nyert, így harcolta ki az ötödik mérkőzést. A sárga-feketék számára a címvédés volt a tét, míg a Rába-partiak 2003 után szerettek volna bajnoki címet ünnepelni. Annak a csapatnak az a Ferencz Csaba is tagja volt, aki jelen pillanatban is az Egis egyik vezéregyénisége.

Golomán kosarával vette kezdetét a pazar hangulatú mérkőzés, majd egy hármassal tudott válaszolni az Egis. Golomán már öt pontnál járt, szintén szórt egy triplát, egy emberként ugrottak talpra a hazai szimpatizánsok, mint ahogy a remek Keller-Somogyi összjátéknál is ezt tették, amivel 7-3-ra vezetett a címvédő. Benke 2+1-e után már 10-3 állt az eredményjelzőn, nagyon bekezdett a Falco, ráadásul a csapatkapitány, Váradi is megszerezte első pontjait. Antonis Konstantinides időt kért, Takács Kristóf ziccerével zárkózott a Körmend, amely kevesebb, mint öt perc elteltével már begyűjtötte az öt csapatfaultot, innentől kezdve minden szabálytalanság után dobhattak a hazaiak. Somogyi remek helyzetfelismerésével tovább nőtt a szombathelyi előny, tizenegy pont lett közte, 16-5 volt az állás, majd büntetőkből is eredményes tudott lenni a Falco 30-asa, már 8 pontnál járt. Ihletett formában játszott a válogatott játékos, és bár Henry és White tripláival próbálta tartani a lépést a vendég gárda, nem sikerült visszaverekednie magát tíz ponton belülre. A negyed utolsó két percére 24-11-gyel fordultak a csapatok, ekkor White büntetőzhetett, tette mindezt hibátlanul. Perl is kettőt dobhatott a vonalról, az ő keze sem remegett meg, tartotta előnyét a Konakov-legénység. A negyed vége egyértelműen a büntetőkről szólt, Kiss Mátyás viszont egy hármassal zárkóztatta a Körmendet, az első etap után 27-18 állt az eredményjelzőn.

Majdnem másfél percet kellett várni a második felvonás első pontjára, ráadásul Henryre sportszerűtlen fújtak, így Perl büntetői után maradhatott a labda a Falconál. A következő kosár is a házigazda 9-esének nevéhez fűződött, majd Keller köszönt be, extázisban játszottak a szombathelyiek. Az első körmendi kosarat ebben a negyedben Gordon szerezte, majd 34-20-nál ismét Perl remekelt, az Egis pedig időt kért. Clark már a tizennyolcat tette közé, majd Gordon szerzett négy pontot gyors egymásutánban. Ebben a periódusban légiósuk tartotta meccsben a Rába-partiakat, de a pályára visszatérő Benke újfent csinált egy 2+1-et. Váradi trojkájával egy híján 20 pont volt a különbség, ami még tovább duzzadt, a parádésan kosárlabdázó Somogyi ziccerével 48-27-re vezetett már a házigazda. Perl hármasa is célba ért, Barac is betalált, aki aztán a félidő utolsó pontjait is jegyezte, a nagyszünetben 55-34 volt az állás.

A fordulás után White betörése volt eredményes, majd Henry tudott dobni egy büntetőt. Úgy tűnt, hogy egy kicsit megakadt a Szombathely a nagyszünetet követően, amikor jött Benke labdaszerzése és zsákolása (57-37). Huzamosabb ideig meg tudott maradni húsz alatt a Körmend, de vészesen közel nem tudott férkőzni a hazaiakhoz, Gordon centerezését követően 59-42 volt az állás. Egyből ritmust váltottak a szombathelyiek és két gyors kosárral megint növelték a differenciát, Antonisz Konsztantinidesz időt kért (63-42). Egyre csak hízott a különbség a csapatok között, Benke tripláját követően már huszonhat volt közte (68-42). A vendégek vezetőedzője egy technikait is kapott, ezzel próbálta feltüzelni az övéit, de tovább nőtt a különbség (70-42). Somogyi hármasával már a harmincat is közé tették a sárga-feketék, már egy nagyobb kiütés is a láthatáron volt, 75-45 állt az eredményjelzőn.

Az utolsó etapban sem lassítottak a szombathelyiek, ellenállhatatlanul kosárlabdáztak, a Körmendnek pedig egész egyszerűen nem volt ellenszere. 79-50-nél Benke és Perl remek összjátékának tapsolhatott a sárga-fekete publikum, majd a korábban a Falcoban is megforduló Krivacevic pontjai következtek, ezek azonban csak szépségtapaszként tudtak szolgálni. A lényegi kérdések tulajdonképpen már eldőltek erre a szakaszra, ennek ellenére potyogtak a kosarak, Milos Konakov pedig a fiataloknak is lehetőséget adott a hajrában. A hazai szimpatizánsok nagy része már állva tapsolt, ünnepelte a szombathelyieket. Szűk három és fél perccel a vége előtt 91-nél jártak a szombathelyiek, akik Barac büntetőivel közelítettek a százhoz. Sövegjártó Ábel zsinórban öt pontot szerzett, Barac is beköszönt, ezzel pedig kialakult a végeredmény, a Falco 99--70-re nyerni tudott, s története során negyedik bajnoki címét ünnepelhette, s első ízben hazai közönség előtt. A szombathelyiek 2008, 2019, valamint 2021 után ünnepelhettek ismét aranyérmet.

A találkozó után rögtön kezdetét vette a hivatalos ceremónia, az érmeket Bokor Ákos, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnökségi tagja adta át, a legfényesebbeknél pedig Nemény András, Szombathely megyei jogú város polgármestere is segédkezett, aki gratulált a stábnak, valamint a játékosoknak. A serleget a csapatkapitány, Váradi Benedek emelte a magasba az ikonikus We are the champions dal kíséretében, majd a háló levágása sem maradhatott el. Mindezek után következhetett a fieszta, az ünneplés, melyből természetesen a szurkolók sem maradhattak ki.

Perl Zoltán

-Ahogyan az eddigi bajnoki címek, ez is nagyon különleges számunkra. Nagyon nehéz, nagyon hosszú szezonunk volt, sokat küzdöttünk azért, hogy az aranyérem a nyakunkba kerüljön. Nem tagadom, nagyon mélyen voltunk, amikor hazai pályán vereséget szenvedtünk a harmadik mérkőzésen, de a csapat erejét, tartását mutatja, hogy tudunk váltani. Ezt követően sikerült nyernünk Körmenden, valamint az utolsó találkozón is. Sokkal nagyobb energiával játszottunk, legyőztünk a mentális fáradtságot ,és úgy gondolom, bebizonyítottuk, hogy miénk volt idén a legjobb csapat.

Ferencz Csaba

-Először is gratulálok a Falconak, nagyon jól játszottak. Büszke vagyok az egész csapatra, a szurkolókra, hogy sikerült megszereznünk az ezüstérmet, úgy gondolom, hogy kihoztuk a legtöbbet a szezonból. Vannak szép emlékek, amiket tovább lehet vinni, nagyon jó meccseket játszottunk és mindenki a maximumot nyújtotta.

A győztes csapat: Horváth Ádám, Váradi Benedek, Keller Ákos, Perl Zoltán, Benke Szilárd, Sövegjártó Ábel, Verasztó Péter, Somogyi Ádám, Marvin Clark, Deontae Hawkins, Takács Zsolt, Golomán György, Boris Barac, Kovács Benedek   Vezetőedző: Milos Konakov  Másodedző: Marko Curovic

Fotó: Benkő Sándor