Párizs 2024: drámai aranyérem 52 év után, férfi csapatban, párbajtőrben!
1972 óta várt aranyérmet nyert meg a magyar férfi párbajtőr-válogatott a párizsi olimpián. Az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású magyar csapat a kazahokat és a franciákat is elsöpörte a negyeddöntőben és az elődöntőben, a fináléban pedig a címvédő Japánt múlta felül.
A magyarok a kazahokat és a franciákat is 45-30-ra győzték le - Siklósi, Koch, Andrásfi felállásban -, a fináléban pedig - Nagy Dáviddal kiegészülve - ráadástussal, 26-25-re diadalmaskodtak a japánok felett.
A tavaly Eb-győztes magyar csapatban a döntőre is maradt az eredeti felállás, azaz a Párizsban egyéniben negyedik Andrásfi Tibor, a 2019-ben világbajnok, Tokióban ezüstérmes Siklósi Gergely és a tavaly vb-aranyérmes Koch Máté kezdett.
A címvédő japánoknál Kano Koki a duplázásért küzdött, mellette Jamada Maszaru és a Minobe Kazujaszu helyére korábban becserélt Komata Akira vívott.
Nem esett egymásnak a két vívó az első párban, egy perc után passzivitásért Siklósi és Jamada is megkapta az ilyenkor járó sárga lapot. Az első tust a japán vívó adta, de a magyar párbajtőröző fordított. A második párban Koch vállon szúrta Kanót, majd egyre fokozódott a francia szurkolók őrjöngése, - ekkor aratta újabb győzelmét, ezúttal 200 méter vegyesen az uszodában Léon Marchand, el is énekelték a tiszteletére a Marseillaise-t -, de ez nem zavarta meg Kochot, aki két tust is adott ebben a szakaszban, végül 3-1-re nyerte asszóját. Andrásfi-Komata párharc következett, és csakhamar mindkét fél büntetőtust kapott, mert egy percig nem esett találat. Aztán Komata kétszer pontosan szúrt, közben volt egy együttes is, Andrásfi pedig az előny csökkenése után már nem erőltette az akciókat, nehogy még közelebb jöjjenek a japánok.
Koch Jamada ellen lábszúrással kezdett, majd testre is elhelyezett egy szép találatot, harmadjára pedig a pást végén védett parádésan. Továbbra is a rá jellemző felfokozott idegállapotban vívott, mint a nap során korábban végig: amikor eltalálta őt a japán, lekapta a sisakját, annyira dühös volt. A párharcot 3-1-re hozta, Siklósi pedig Komatával szemben 2-2-vel őrizte a különbséget. Az első találat nála volt, de aztán jó ütemben indult meg, és pontosan szúrt, majd megkerülte ellenfele pengéjét. Az idegek harca zajlott a páston, a hátrány miatt a japán vívó jött előre, és talált is. Nagy Dávid állt be Andrásfi helyére és az olimpiai bajnok Kanóval kellett vívnia. Nagy egyéniben nem vívott, így ez volt az első pástra lépése az olimpián. Ez az elején nem látszott meg rajta, az első két tust ő adta. Később a japán javított, de Nagy a nehéz helyzetben döntetlennel őrizte a különbséget.
Koch és Komata asszója együttes találattal indult, aztán a remekül vívó japán egyenlített. Újabb együttes következett, majd Koch egy feltartó szúrással visszavette a vezetést. Ez a párharc 5-3-as japán győzelemmel zárult, így Nagy másodjára 17-16-nál ment fel a pástra Jamadával szemben. Hamar jött az egyenlítés, de Nagy is tudott tust adni, majd hátrálva váratlanul a japán vívó csuklóján is elhelyezett egyet, később pedig egy remek tempójú megindulás után még egyet. A végén Jamada egy dobott tussal csökkentette a hátrányukat.
Siklósi Gergely 20-18-as vezetésnél lépett a pástra, és Kano állt vele szemben. Egy perc telt el, amikor Kano egyenlített, aztán együttes találat jött. Siklósi valahogy eltalálta a kiforduló japánt, amivel úgy indult az utolsó perc, hogy előnyben voltunk. 35 másodperccel a vége előtt Siklósi a pást végéből is pontosan szúrt, megduplázta a vezetést.
24 másodperc volt már csak hátra, amikor Kano eltalálta Siklósi csuklóját. Hét másodperccel a vége előtt egyenlített. Hosszabbítás.
Siklósit nem zökkentette ki ez sem, és néhány másodperc elteltével beszúrta az aranytust, miután szépen eltérítette ellenfele pengéjét. Magyarország 26-25-re legyőzte Japánt.
Óriási győzelem volt ez, egyben a magyar küldöttség második aranya Párizsban!
Fotó: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.