Novemberi közgyűlés: napirenden az út- és bölcsőde felújítások (frissítve)
Itt olvashatja el, hogy mivel foglalkoznak majd a képviselők a mai ülésen, az SZTV élő linkjét innen kattintsa le, lapunk 10.00 után jelentkezik az első szöveges frissítéssel.
Új informatikai rendszer
Dr. Nemény András (Éljen Szombathely!) polgármester elsőként arról szólt, hogy új informatikai rendszer lesz a közgyűlésen, majd tájékoztatót hallhattak a képviselők a modernizációról. A konferencia- és szavazatszámláló rendszert mutatták be. A technikai tájékoztató után a polgármester rátért a napirendi pontokra. Dr. Czeglédy Csaba (független), a szociális bizottság elnöke kért szót: azt kérte, a lakásrendeletről külön tárgyaljanak majd. Tóth Kálmán (Éljen Szombathely!) úgy vélekedett: a bizottságokban már lezajlottak a tárgyalások az adott témákban, egy-egy esetben lehet kivételt tenni. A polgármester azt mondta: a rendszer jól működik, nem változtatna az eddigieken. A lakásrendeletről úgy döntöttek, hogy nem tárgyalják külön napirendi pontban.
Komoly állami elvonások jönnek
A két közgyűlés közötti eseményekről szóló beszámolóval kezdődött az ülés. Dr. Nemény András arról szólt, a legnagyobb probléma, hogy az ország költségvetésében nincs inflációkövetés az önkormányzatoknak adandó összegekben. Minden területen minden drágább, vélekedett a polgármester, ezt pedig helyben kell megoldani. A versenyképes járások program bevezetésével a nagyobb iparűzési adóval rendelkező városoktól elvonnak pénzt. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a Pénzügyminisztériumban előre megjósolják, hogy mennyi lesz a tervezett bevétel, és ezt havonta vonják majd el. A város iparűzésiadó-többletét majd más, környékbeli települések között osztják szét. A megyei jogú városok polgármesterei nagyon nem értenek egyet az elképzeléssel, sőt, a kisebb városok sem támogatják a tervet. A szolidaritási adó most már 4 milliárd forint lesz a kalkulációk szerint, ezért is kell nagyon szűkre szabni a kiadásokat. Érinti a szociális területet, a kultúrát, a sportot – a megyei jogú városok polgármesterei közül senki nem támogatta a bevezetendő rendszert. A polgármester szerint segíteni kell a környékbeli településeket, a szolidaritási adóból ezt meg lehet oldani. A következő napokban próbálnak a polgármesterek küzdeni a jogaikért, de ha valóban életbe lép az újabb elvonás, azt megérzik majd a szombathelyiek.
Illés Károly (Fidesz) tágabb kitekintésben vizsgálta a helyzetet. A háborúellenes szankciókat hozta szóba, abban egyetértett a polgármesterrel, hogy nehéz helyzetben van az ország és a város is. Arról beszélt, hogy egy baloldali alapítványnak miért akar a városvezetés 1 millió forintos támogatást nyújtani? Arra is kíváncsi volt a képviselő, hogy az új konferencia- és szavazatszámláló rendszer mennyibe került. A polgármester azt mondta: szükséges volt a modernizációra, mert korábban sokan panaszkodtak a közgyűlési tudósításokra. A rendszert még korábban rendelték meg, akkor még nem volt szó az újabb állami elvonásról. 20,3 millió forintba került az új rendszer.
Parkolási gondok a Derkovitson
Dr. Czeglédy Csaba megköszönte a polgármesternek, hogy volt egyeztetés a Derkovits lakótelepen lévő parkolási problémákról. Elmondta: terveik szerint este 7 és reggel 7 között a 2.5 tonnánál nehezebb haszongépjárművek nem parkolhatnak majd a körzetének egy részén. Most is zajlik az ellenőrzés, 52 szabálytalanságot regisztráltak a közelmúltban. Jelezte, hogy a közterület-felügyelet sokakat megbírságolt az elmúlt időszakban. Azt szeretné a politikus, ha legkésőbb a januári szakbizottságon megtárgyalnák, és februártól pedig életbe is léphetne a rendelet. Azt is javasolta, hogy meg kellene nyitni a Tófürdő melletti parkolót a személygépkocsiknak, a teherkocsik megállhatnak majd a Claudius szálloda mellett. Határozati javaslatot is ismertetett a képviselő: a nők elleni erőszak miatt márciustól ingyenes jogsegélyszolgálat bevezetését szeretné elérni. Dr. Nemény András szerint a közterület-felügyelet törvényesen járt el, és arra emlékeztette dr. Czeglédy Csabát, hogy épp ő kérte, hogy ellenőrizzék a területet. Ebben nem volt teljes egyetértés.
Dr. László Győző (Éljen Szombathely!) alpolgármester arra reagált, hogy a városban segítenek a nehéz helyzetbe került nőknek. Egyetértett dr. Czeglédy Csabával, hogy erősíteni kell az áldozatsegítő rendszert. A parkolási témában is elmondta a véleményét az alpolgármester: azt javasolta, hogy a közterület-felügyelet vezetőjét ne ilyen fórumon kritizálja a körzet képviselője a későbbieknek.
Tóth Kálmán (Éljen Szombathely!) frakcióvezető, a városstratégiai bizottság elnöke is a parkolással kapcsolatban szólalt fel. Egyeztettek a rendőrséggel, jó eséllyel akár januártól is működhet az új rendszer.
Ágh Ernő: Szombathelyen megtermelt adó vagy a szombathelyiek által megtermelt adó?
Ágh Ernő (Fidesz) az önkormányzat anyagi helyzetéről beszélt. A Szombathelyen megtermelt adó, vagy a szombathelyiek által megtermelt adó – van különbség, a gyárakban sok vidéki ember dolgozik, vélekedett a városatya. Aztán arról beszélt, hogy a polgármester a nehéz helyzet ellenére jótékonykodik, ő is a nem szombathelyi alapítványnak kíván adni 1 millió forintot. Mint mondta: akkor is felemelné a hangját, ha a Mandínernek akarna pénzt adományozni dr. Nemény András. A Szabadságharcos utcát hozta szóba: 15 éve teljesen felújították, ám 10 éve felbontották a burkolatot, azóta veszélyes. Annak helyreállítása nem tűr halasztást, vélekedett a politikus. Azt is szóba hozta, hogy a vaddisznók ellen eredményesen vette fel a harcot az önkormányzat, 98 állatot lőttek ki, a védelem garantált 2025-re is.
Dr. Nemény András így reagált Ágh Ernő szavaira: egy szombathelyi képviselőnek Szombathely érdekeit kell képviselni. Szuhai Viktor (Éljen Szombathely!) tanácsnok Ágh Ernőnek azt mondta: a Szabadságharcos utcának a rendbetételét hamarosan elkezdik, lakossági bejelentés érkezett hozzá. Mint mondta: rengeteg jelzést kapott a körzetéből, arra kérte a szombathelyieket, hogy e-mailben, elérhetőséggel, lakcímmel ellátva vegyék fel vele a kapcsolatot.
Illés Károly szerint az összes városi cég balliberális sajtótermékeket támogat. A parkolási anomáliákkal kapcsolatban azt mondta: a Kenderesi úton folyamatosan a zöld területen állnak az autók, ott rendszeresen ellenőrizni kellene, a fokozatosság elvét alkalmazva, először figyelmeztetni, aztán bírságolni. Sok helyen probléma a forgalommal szembeni parkolás, példaként az oladi Simon István utcát hozta.
Zanatra egy teherautónyi hulladék került
Putz Attila (Éljen Szombathely!) jó egészséget kívánt dr. Hende Csabának. Majd megköszönte, hogy elkészült a zanati gyalogátkelő. Később ismét emlékeztette a 2022-es kampányban tett ígéretére, miszerint 35 millió forintot kap majd 4 zanati utca. A kulturális és civil pályázatokról is beszélt a bizottsági elnök, mint mondta 59 működésre, 57 pedig rendezvényre érkezett be. Később egy szemét-ügyről beszélt: Zanaton egy teherautónyi hulladékot raktak le, most azon folyik a vita, hogy kinek a területén volt a hulladék. Szerinte az a legfontosabb, hogy a szemét mielőbb tűnjön el.
Horváth Soma (Éljen Szombathely!) alpolgármester ezúttal körzeti képviselőként szólalt fel. A Dr. Szabolcs Zoltán útról a lakók véleményét kérte ki, akik döntő többségben úgy foglaltak állást, hogy egyirányú lesz a szakasz február 3-ától. Megköszönte mindenkinek, aki részt vett a szavazásban, illetve a tervezésben. Gálffy Áron (Éljen Szombathely!) arról beszélt, hogy a város karácsonyfája a déli városrészről érkezett a Fő térre. A körzetében is lesz forgalmi rend változás: az Áprily Lajos utcában az ott élők gyűjtöttek aláírást. A Körmendi úti gyalogátkelővel kapcsolatban azt mondta: jó az elképzelés, abban bízik, mielőbb sikerül erre forrást találni.
Ma este ül össze a HVSE küldöttgyűlése
Dr. Nemény András is megköszönte a Sipos családnak a karácsonyfát. Horváth Gábor (Fidesz) csatlakozott Gálffy Áronhoz, megköszönte azoknak is a munkáját, akik kiszedték és felállították a karácsonyfát. Szóba hozta a HVSE problémáját, amiről a múlt közgyűlésen is beszéltek a képviselők. ma este ül össze az egyesület küldöttgyűlése, ennek a döntését mindenki árgus szemekkel figyeli. Alapított a város egy gazdasági társaságot, amely átvenné a felnőtt focit. Azt kérdezte a polgármestertől: a HVSE-től kereste-e bárki, bármilyen szakosztályból, hogy anyagi gondok vannak? Csaknem ezer emberről beszélünk, két hónapja nem kaptak fizetést, tette hozzá. Noha nincs az egyesületben önkormányzati tulajdon, de nem teheti meg a város, hogy segítsen a sportolókon. Erre tervet kell kidolgozni, akár a sportiskolán keresztül, vélekedett. Abban reménykedett Horváth Gábor, hogy az esti ülésre hoz pénzt Homlok Zsolt elnök. Dr. Nemény András így válaszolt: a HVSE-től nem keresték, a focisták bérét el akarták utalni, ekkor jelezték, hogy inkasszó van az gyesület számláján. Nincsenek tiszta viszonyok, ez a legnagyobb gond, hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve azt, hogy nem tudják, hogy mekkora a baj. Ezért akarnak az elnökségbe és a felügyelőbizottságba is önkormányzati embert delegálni. A focicsapat megmentésére hozták létre az új céget – ha nem adja át a HVSE az indulási jogot a küldöttgyűlésen, az jelzésértékű lesz. Dr. Czeglédy Csaba elkeserítő hírt mondott: legalább 600 millió forintra lenne szükség az azonnali csődhelyzet elhárításához. A HVSE-t az önkormányzat nem tudja megmenteni, erre nincs a városnak pénze. Ha ma nem lenne határozatképes a küldöttgyűlés, akkor a jövő héten kell újra összehívni, mondta. Jelezte: mindenkinek megvan a felelőssége a HVSE-n belül, hogy ide jutott az egyesület. Dr. Hende Csabának is hallatnia kellene a hangját, nem nézheti tétlenül, hogy a nagy múltú egyesület csődbe menjen, tette hozzá.
Klímaberendezések kontra városkép
Bokányi Adrienn (Éljen Szombathely!) tanácsnok a választókörzetéről beszélt. Az Éhen Gyula téren, a Blaguss iroda melletti területen dolgoznak. Ma érkeznek meg a növények, amit telepítenek is, ha az időjárás engedi. A teljes fejlesztés év végéig befejeződik, emelte ki a képviselő.
Németh Ákos (Éljen Szombathely!) tanácsnok a lomtalanításról beszélt. Évek óta vegyes rendszer működik, a hagyományos mellett házhoz is mennek a lomért. Problémaként jelezték, hogy a város környékéről is hozna be szemetet, olykor veszélyes hulladékot is. A házhoz menő szolgáltatás immár két éve működik: adott napon lehet jelezni az igényt a Szovának, és akkor nem a közterületről, hanem házon belülről viszik el a lomot. Ezzel a módszerrel tisztább a város, és nem kerül veszélyes hulladék sem a közterületre. Németh Ákos arról is szólt, hogy egyre többen szeretnének klímaberendezést beszerezni – a városképet meg kell azonban őrizni. Tisztázták a helyzetet: ha utcafrontról nem látható a berendezés, akkor fel lehet szerelni. Ha látható, akkor a főépítésszel kell egyeztetni.
Kelemen Krisztián (Éljen Szombathely!) tanácsnok a hétfői bűnmegelőzési bizottság üléséről beszélt. A vaddisznók problémáját – országos viszonylatban - sikerült megoldani, a telefonszám továbbra is él, azaz lehet jelezni, ha problémát észlelnek. Kiemelte egy november 13-ai rendezvényt: roma tehetségkutatón zsűrizett, köszönetet mondott a rendőrségnek a szervezésért. A közterület-felügyelettel és a FÉHE-vel közösen sikeres volt a hajléktalanok krízisbejárása. Kiemelte, hogy egy szén-monoxid-érzékelő ismét életet mentett.
Horváth Gábor Németh Ákos szavaira reagált. A lomtalanítással kapcsolatban elmondta, valóban javult a helyzet. Jelezte: avarégetésekről kapott jelzést a körzetében, ez tilos. Aztán azt mondta: Dr. Hende Csabának fontos a Haladás, hogy hova megy el az állami támogatás, az nem az országgyűlési képviselő dolga.
Lukács Dániel (Éljen Szombathely!) arról szólt, hogy megnyílt a karácsonyi vásár a Fő téren – minden belvárosi nevében megköszönte a karácsonyfát. A parkolással kapcsolatban azt mondta: megköszönte a közterület-felügyelet munkáját, kiemelten kérte, hogy minden jogszabályt kiemelten tartassanak be. Az Uránia udvarban gyakori az éjszakai hangoskodás, a témában egyeztetnek, kompromisszumot keresve. Január 1-től két szürke bérletet vehetnek igénybe a belvárosban lakók: a próba bevált, könnyebbség az ott élőknek, így marad a rendszer. Ágh Ernő azt mondta: nem örül, hogy elveszik a szombathelyiek adóforintjait. A pénzt jó célra kell használni, tette hozzá. Az Aktív Időskor programjáról beszélt, Mariborba mennek nyugdíjasok, élénk az érdeklődés a testvérsárosunk iránt. A palackok visszaváltása szerinte bevált, azóta nincsenek műanyag flakonok a közterületeken. Dr. Nemény András leszögezte: jövőben is jótékonykodik majd a saját fizetéséből.
A vitát lezárta a polgármester, a közgyűlés elfogadta az előterjesztést.
Napirendi pontok
Javaslat igazgatói álláshely betöltésére vonatkozó pályázati felhívás jóváhagyására – ez volt a második napirendi pont, ezt is elfogadta a képviselő-testület.
A 3. napirendi pontnak ez volt a címe: Javaslat Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonában lévő gazdasági társaságokkal kapcsolatos döntések meghozatalára. Ezt is megszavazták a képviselők.
A 4. napirendi pontban szerepelt a pályázatokkal kapcsolatos döntések meghozatala. Illés Károly leszögezte: természetesen támogatják a fejlesztésekkel kapcsolatos pályázatokat, ám összességében nem tudják megszavazni az előterjesztést, mert fontos prioritások kerültek ki az anyagból. Aggályosnak nevezte, hogy mikor érkeznek meg a források, pedig vannak olyan beruházások, amelyek nem tűrnek halasztást. Gondolkodni kellene abban is, hogy a TOP Plusz források nélkül milyen fejlesztéseket lehetne tervezni, vélekedett Illés Károly. Dr. Nemény András visszautalt a reggeli mondataira: a működésre is kevesebb pénze jut az önkormányzatnak az elvonások miatt. Dr. László Győző azt mondta: okosan költik el a pénzt, a forintok jól hasznosulnak. Visszautasította, hogy túlárazottak lennének a pályázatok, ezeket az adatokat sztenderdek alapján állapították meg. A TOP Plusz pályázatok beadásának határidejét előre hozták, így rapid módon kellett összeállítani a beadványokat. Hogy le tudjanak hívni minden forrást, gyorsnak kellett lenni. Ahol már megvalósultak hasonló beruházások, rendre magasabb árak lettek a végeredményben – ha maradna pénz, annak örülnének. Az alpolgármester szerint szakmailag jól előkészített anyag született, ennek támogatásához kérte a fideszes képviselőket. Dr. Nemény András azzal egészítette ki az elhangzottakat: lesz egy tartalékalap, abból lehet majd finanszírozni majd még több beruházást. Tóth Kálmán megköszönte mindazoknak, akik részt vettek a pályázati anyag összeállításában. Vállaltak zöldterületi fejlesztést, ugyan ez igaz kerékpárutak építésére is. Úgy vélte, jól jártak el a prioritások meghatározásakor. Horváth Gábor részben egyetértett Illés Károllyal abban, hogy „lebutított” lett a pályázati anyag, ugyanakkor vannak benne számára fontos elemek. A volt körzetének utcáit sorolta fel, örült, hogy több fejlesztés is tervbe van véve a Herény-Kámon városrészen. Dr. Horváth Attila (Éljen Szombathely!) alpolgármester is szót kért. Felhívta a figyelmet arra, hogy 9,2 milliárd forintot terveznek útfejlesztésre a következő hét évben. Évente 4 milliárd forintot fizet be a város szolidaritási adóként, tette hozzá az alpolgármester. A prioritások között valóban vannak vitáik az ellentétes politikai oldallal. Ágh Ernő arról szólt, hogy örül, ha beérkezik ez a magas összeg, de hozzátette: a peremkerületekre komolyabb összegeket kellene fordítani. Példaként a Jáki úti rendelőt hozta: a külső rendbetétel megtörtént, de belső bővítésre lenne szükség. A Vidos utca felújítása is szóba került, noha korábban arról volt szó, hogy bekerül a TOP Plusz pályázatba, végül ez nem történt meg. Más forrásból kellene ezt orvosolni, zárta szavait.
Dr. László Győző elmondta: szakmai prioritási lista alapján haladtak a pályázat összeállításakor, örülne, ha maradna majd összeg akár a Jáki úti rendelő bővítésére is. Hogy mikor lesz forrás a beadványokra – arról az irányító hatóság dönt majd. Megköszönte Horváth Gábornak a jó ötleteket, mint ígérte: partner lesz mindenben, amivel a Kámon-Herény körzetben élők helyzetét javíthatják. Az alpolgármester úgy fogalmazott: várják, hogy beinduljanak a projektek. Gálffy Áron arra hívta fel a figyelmet, hogy nem egységes a Fidesz-frakció véleménye ebben a napirendi pontban (Horváth Gábor és Ágh Ernő gondolataira utalt) – igaz, nincs is Fidesz-frakció, jegyezte meg valaki. Aztán kiemelte: immár ő a Petőfi-telep képviselője. Nem érkeznek meg az uniós pénzek, ez probléma, jelezte. Tóth Kálmán a hidakkal kapcsolatban releváns döntéseket hoznak. A rendelőkkel kapcsolatban azt mondta: a Rumi úti rendelő sokkal rosszabb helyzetben van, ezért ez élvez prioritást. Az unió utólag finanszírozza majd a beruházásokat, tette hozzá. Dr. Czeglédy Csaba úgy fogalmazott: a Bartók Bélán lévő híd bekerült a fejlesztések közé, prioritást élvez, ezt megköszönte a városvezetésnek. A független képviselő is megerősítette: két év alatt 8 milliárdot vonnak el Szombathelytől – ez aránytalan, szögezte le.
Dr. Nemény András lezárta a vitát. Külön szavaztak a határozati javaslatokról a képviselők. Ezek egy részét egyhangúlag támogatta a testület.
Szünetet rendelt el a polgármester, a képviselők negyed 3-kor folytatják az ülést.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.