km/óra
  2024.04.19., péntek  •  Emma napja
Németországig utaztak a gencsi tojások

Németországig utaztak a gencsi tojások

Csordás Csabáné Marika tojásfestő népi iparművész Gencsapátiban, édesapja szülőházában kialakított múzeumban avatott be minket a tojáskarcolás hagyományába.

 

– Mikor és hogyan jelent meg a tojáskarcolás Gencsapátiban?


– A karcolás eredetileg a pásztorok hagyománya volt. Úgy tudjuk, hogy a 19. század végén költözött a faluba Pungor tanító a feleségével, és ők avatták be a tojáskarcolás mesterségébe a helyi lányokat és asszonyokat. Mivel a karcolt tojások eladásából extra bevételre tudott szert tenni a család, a tojáskarcolást titokban, besötétített házban végezték, a férfiak pedig a ház előtt állva figyeltek arra, hogy tojásdíszítés mikéntje titokban maradjon.


– Hogyan adták el a tojásokat?


– A Gyöngyösapáti kastélyban nagymamán idején még az Apponyi grófok laktak, akik összegyűjtötték a faluban karcolt többezer tojást, és szekereiken Németországig vitték őket. A megmaradt tojásokat Kőszegen vagy Budapesten adták el. Akik ingyen utaztak, azok a fővárosig is elmentek, az én nagymamám a vasúti sín mellett, a fején tojáshordó kosárral gyalogolt ki a kőszegi piacra, és ott árult.


– Milyen tradíciója van a tojáskarcolásnak a családjában?


– A nagymamám Pungor tanítótól tanulta meg a karcolást, ő az édesanyámnak adta tovább, aki két nővéremet és engem tanított meg a mesterségre. Édesanyám kilencvenhét éves koráig karcolt. Én tízéves koromtól díszítem így a tojásokat. Nekem fiaim születtek, ők ugyan tudnak karcolni, de szabadidejüket mással töltik. Van egy másfél éves dédunokám is, remélem, hogy majd neki meg tudom mutatni ezt a néphagyományt.


– Maradt a nagymamájától tojás?


– Sajnos nem. De édesanyám azt mondta, hogy gyönyörű nefelejcseket készített, így, amikor nefelejcseket karcolok, akkor mindig a nagyikám jut az eszembe.


– Az év melyik időszakában kezdtek el válogatni, festeni és karcolni?


– Nem lehetett túl korán kezdeni, mert az 1980-as évekig teletojásokkal dolgoztunk, így sok vásárló húsvétkor meg is ette a tojásokat. A nagyböjt kezdetén indult el a tojások válogatása, festése és karcolása. A negyven nap alatt a lányok és az asszonyok a házkörüli munkák elvégzése mellett foglalatoskodtak tojáskarcolással.


– Mivel festettek, és hogyan karcoltak?


– Leginkább ruhafestéket használtak, mert az nem fakult ki. Én természetes anyagokat is használok, mint például céklát, sáfrányt, feketeribizlit.  Régen borotvával karcoltak, most már inkább tapétavágó késsel, azzal a legegyszerűbb és a legjobb.


– Az államszocialista időszakban is árultak vallási szimbólumokkal díszített tojásokat?


– Igen. A falusi emberek nagyon fanatikusak voltak, ez a falu is nagyon vallásos volt. Akkor is készítettek keresztet, Isten bárányát, kelyhet ábrázoló tojásokat is, ezek elvegyültek a többi között. Közelről nem vizsgálták, nem nézegették a tojásokat. 


– Milyen mintákat, szimbólumokat kedvel a legjobban?


– A legtöbbször virágokat, gyöngyvirágot, búzavirágot, pipacsot, nefelejcset, szegűt, margarétát, rózsát, tulipánt karcolok. Én csak karcolással díszítek tojásokat, az van a véremben. Ha én ránézek valamire, azt le tudom karcolni. 


– Honnan jön az ihlet? 


– Az engem körülvevő természetből veszem azokat a mintákat, amelyeket a tojásokra karcolok. A Feszty-körkép megnézése után még aznap lerajzoltam egy tojásra Árpád fejedelmet és a hét vezért. Másnap már nem tudtam úgy megrajzolni, mint az előző este. Amikor sokat voltam a családi szőlőbirtokon, akkor gyakorta megjelent a tojásokon a szőlő is. 


– Mekkora gyűjteménnyel rendelkezik?


– Nyolcvan darab olyan tojás van kiállítva, ami nem karcolással, hanem egyéb technikával készült, ezeket útjaim során kaptam vagy vásároltam. Vannak viaszos, patkolt, drótos, festett, horgolt, gyöngyös tojások is. Nekem a saját karcolt tojásaimmal együtt 800 darabból álló gyűjteményem van. 


– Manapság van érdeklődés a tojáskarcolás iránt?


– Igen! Több iskolás csoportot is fogadok, és felnőtteknek is tartok tojáskarcoló tanfolyamokat, ezeken idősebbek és fiatalabbak is részt vesznek. Beletanulnak a mesterségbe, nagyon lelkesek, egymás után töltik fel a fotóikat a közösségi oldalakra.

 

dr. Kisőrsi Zsófia 
Fotó: Nagy Jácint
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Szombaton elstartol a Spartan, itt vannak a részletek
Április 13-án, szombaton Szombathelyre érkezik a Spartan, a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata. Több ezer magyar és nemzetközi versenyzőt várnak a szervezők. Épülnek a látványos akadálypályák, melyek csak arra várnak, hogy szombat reggel nyolc órakor elstartoljanak a versenyzők. Szólunk előre, hogy több utcában is forgalomkorlátozás lesz.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Második lett a szombathelyi Kelemen Alex a 7-8. évfolyamosok országos történelemversenyén
Hétvégén tartották a verseny döntőjét az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központban.
legfrissebbek
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból
Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő. A képeket Wágner Levente tartalékos mérnök hadnagy 1942. szeptember 10. és 1943. február 19. között készítette a doni front hátországában a 2. magyar hadsereg katonájaként. A tiszt naplóját a szerző unokája, Rózsahegyi Barnabás 280 oldalon most közösségi finanszírozásból adja ki, benne az egyedülálló fotókkal.
Fesztivál a színházban: Határvonalak (Képgalériával)
A sokszínűség jegyében rendezi meg immár második alkalommal a Weöres Sándor Színház a Határvonalak Színházi Fesztivált május 30-tól június 2-ig (csütörtöktől vasárnapig).
Mutatjuk, mikor és hol folytatódnak az útfelújítások Szombathelyen
Szombathely 800 millió forintos önkormányzati forrásból megvalósuló útfelújításának részeként több helyszínen kezdődnek vagy folytatódnak munkálatok április harmadik hetében, ezért lezárásokra, korlátozásokra kell számítani hétvégén és a jövő héten.
Egerbe látogat az SZKKA
Az NB/I B-s női kézibajnokság 25. fordulójában a listavezető Egerbe látogat szombaton. A meccs 18.00 órakor kezdődik.
Szarka Zoltánra emlékeztek, aki 244 bajnoki meccsen védte a zöld-fehér csapat kapuját
Megemlékezést tartottak Szarka Zoltán halálának 8. évfordulóján. A Haladás VSE olimpiai bajnok labdarúgója 2016-ban hunyt el, 73 éves korában. 244 bajnoki meccsen védte a zöld-fehér csapat kapuját, tagja volt a mexikóvárosi ötkarikás játékokon aranyérmet nyert válogatottnak.