km/óra
  2024.12.04., szerda  •  Borbála, Barbara napja
Lelkeket mentenek: a szociális területen dolgozókat díjazták a szombathelyi városházán

Lelkeket mentenek: a szociális területen dolgozókat díjazták a szombathelyi városházán

Péntek délelőtt adták át a Szombathely Megyei Jogú Város által a szociális területen dolgozók számára alapított kitüntetéseket a Városháza Eszter termében.

A 28. Szociális Hét záró programjaként pénteken a szociális területen dolgozók vehették át a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata által alapított és odaítélt elismeréseket. Az ünnepség megnyitásaként Prikazovics Ferenc Devecsery László Erő, szépség, öröm című versét mondta el, majd dr. Czeglédy Csaba, a Szociális és Lakás Bizottság elnöke mondott ünnepi köszöntőt, melyben elsőként a magyar társadalom súlyosbodó szociális problémáiról szólt, s arról, az elvonások miatt Szombathelyen is egyre rosszabb a helyzet.

Egyre több az idős egyedülálló, a széteső család, a családsegítő szolgálatnál a gyermekért küzdő elvált szülő, a családon belüli erőszak, és súlyosbodik a lakhatási válság. Szociális válságban van az ország, még itt, a boldogabbik felén is. Ám a városunkban működik egy kiváló szociális ellátórendszer, hangsúlyozta, amit az önkormányzat támogat. Az itt dolgozók embereket, lelkeket mentenek nap mint nap, szinte lehetetlen küzdelmet folytatva: köszönet illeti őket e sziszifuszi munkáért, melyet az önkormányzat továbbra is segít, támogat.

A beszéd után Babos Adrienn, a Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum 9. osztályos tanulója, a  Szent Márton Esélyegyenlőségi Támogatási Program kedvezményezettje Aranyosi Ervin Szeretned kell című versét mondta el, majd díjátadásra került sor.

„Győrvári Edith-díj” adományozható annak a személynek, aki hozzájárult az önkéntes munka eredményességéhez, illetve támogatásával hozzájárult a város önkéntes ellátásának fejlődéséhez. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjjal az Önkormányzat oklevelet és emlékplakettet adományoz.  

 

2024-ben a „Győrvári Edith-díj”-ban részesül:

Varga Imréné

A Latex vállalatban dolgozott nyugdíjáig, szövés előkészítőként. Szakszervezeti bizalmiként, az akkori lehetőségekhez mérten segített munkatársain. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász megalakulása óta végez plébániai önkéntes munkát, mint a Szent György plébániai karitász csoport vezetője. Több, mint 30 éve a herényi plébániai karitász csoport vezetője, munkáját Győrvári Edith mellett kezdte.

Két gyermeke, 7 unokája és 10 dédunokája mellett fáradhatatlanul végzi a plébánia területén a szeretetszolgálatot. Rendszeresen látogatja az idős, egyedül élőket és a betegeket. Anyagi és természetbeni támogatásokat szervez a rászoruló családoknak. Fontos számára, hogy a támogatás mellett lelki vigaszt is nyújtson: bátorítja, meghallgatja a bajba jutott embereket. Rendszeresen szervez ruhagyűjtést, az így összejött adomány szétosztását koordinálja.

Évekig részt vett az Európai Unió Élelmiszersegély Programban, melynek köszönhetően számos elesett ember, rászoruló család juthatott tartós élelmiszerhez. A Karitász segélyprogramjainak: a „Váltsuk meg Szent Márton köpenyét”, az árvízkárosultak és a földrengések károsultjainak szervezett gyűjtések aktív résztvevője. A jó cél érdekében megszólít vállalkozókat, felkutat olyan segítőket, akik adományaikkal hozzájárulhatnak embertársaik megsegítéséhez. Mindig meglátja a küszködő embereket, ha kell kérés nélkül segít. Folyamatosan figyelemmel kíséri azokat, akik a látókörébe kerülnek, és szükség esetén segítő kezet nyújt.

 

„Szociális Ellátás Segítéséért-díj” adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át, de legalább 10 éven keresztül hozzájárult a szociális munka eredményességéhez, illetve támogatásával a város szociális ellátásának fejlődéséhez. A díjat évente legfeljebb két személy kaphatja. 

 

2024-ben a „Szociális Ellátás Segítéséért-díj”- ban 2 fő részesül:

Szucsányiné Szabó Anikó

1982-ben érettségizett a Rudas László Közgazdasági Szakközépiskolában. A megszerzett szakképesítés birtokában a Nádasd- és Vidéke Takarékszövetkezetnél helyezkedett el ügyintézőként. 1988-tól Szombathelyen az Egyesített Bölcsődei Intézménynél dolgozott a gazdasági vezető helyetteseként. 2002-ben mérlegképes könyvelő végzettséget szerzett a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Karán. 2011-ben áthelyezéssel került át a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálathoz számviteli ügyintéző munkakörbe.

2012-től kapott megbízást az intézmény gazdasági csoportjának vezetésére gazdasági vezető beosztásban. Felelős a takarékos gazdálkodásért, a munkaköréhez, munkavégzéséhez kapcsolódó anyagi és eljárásjogi szabályok ismeretéért, a változások, módosítások folyamatos figyelemmel kíséréséért és az abban foglaltak szakszerű és gondos alkalmazásáért, betartásáért és betartatásáért. 2013-ban közgazdász végzettséget szerzett a Nyugat-magyarországi Egyetemen gazdálkodási és menedzsment szakon. Irányítása mellett az intézmény gazdálkodása kiegyensúlyozott, biztonságos, takarékos és szabályszerű, melyet alátámasztanak a fenntartói, illetve egyéb pénzügyi, gazdálkodási vizsgálatot lefolytató hatósági ellenőrzések megállapításai.

Munkavégzésére jellemző a magas színvonalú szakmai tudás, alaposság, a folyamatos ismeretszerzés iránti igény, terhelhetőség, következetesség, szabályszerűség, innováció és az intézmény iránti elkötelezettség. Pontos, precíz és lelkiismeretes. Nemcsak a munkavégzésére, de környezetére is rendkívül igényes. Fontosnak tartja a munkavállók munkakörülményeinek optimális kialakítását, az idősek klubjainak otthonossá és praktikussá tételét. Munkatársaival harmonikus a kapcsolata, folyamatosan segíti és kontrollálja munkavégzésüket. Gondoskodik arról, hogy a feladatok elosztása a lehető legoptimálisabb legyen, figyelembe véve a munkavállalók adottságait és terhelhetőségét.

Szucsányiné Szabó Anikó a kiemelkedő, példaértékű munkájáért méltó a „Szociális ellátás segítéséért” - díj kitüntetésre.

 

Molnár Gábor

Zalaegerszegen érettségizett a SZC Csány László Technikumban világbank szakon, majd gazdasági szakon tanult technikusként. 2000. évben sportmenedzseri képesítést szerzett. 2001-ben kezdte meg tanulmányait a PTE Egészségtudományi Kar Szombathelyi Képzési Központjában Általános Szociális Munkás Szakon. 2005-től a PTE Szociálpolitika Szakon folytatta tanulmányait.  Ezt követően a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálatnál kezdett dolgozni.

Kezdetben családsegítőként, majd szolgálatvezetőként. 2012-től az Aptiv Sevices Hungary Kft.-ben adatkoordinátorként tevékenykedett. 2018-ban a Veszprémi Pannon Egyetememen autóipari minőségbiztosítási szakmérnök végzettséget szerzett. Főiskolai hallgatóként, 2002-től évtől kötelezte el magát az önkéntes, önzetlen segítő szolgálat mellett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szombathelyi Csoportjában. Ő lett az ifjúsági csoport vezetője. A látókörébe került fiatal, kerekesszékes mozgássérültek számára rendszeres programokat szervezett, többükkel a mai napig kapcsolatot tart.

A Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Pszichiátriai Osztályán a lelkész kérésére önkéntesekkel együtt hetente énekeltek és gitározott.  15 éve a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben a fogvatartottak karácsonyi ünnepségét gitárjátékával szépíti. A Szent Márton Köpenye Alapítvánnyal közös börtönprogramban vesz részt. A máltai fiatalok közösségi együttlétét rendszeresen szervezte.  A máltai gyűjtésekben, osztásban, szállításban aktívan, példamutatóan vette ki a részét. Nem kerülték el figyelmét a tágabb környezetében élő elesettek sem. D

erűs nyugalma, gyors problémamegoldó készsége, jó belső iránytűje és ehhez igazodó becsületes, személyválogatás nélküli emberközpontú értékrendje, önzetlen jószívűsége, kiszámíthatósága a csoport meghatározó tagjává tette. Személye különösen jó példa arra, hogy az elesettek, rászorulók rendszeres segítése a versenyszférában eltöltött munkaidő után is lehetséges, csak értő, érző szív kell hozzá.

Molnár Gábor a kiemelkedő, példaértékű munkájáért méltó a „Szociális ellátás segítéséért” - díj kitüntetésre.

 

„A Pálos Károly- díj” II. fokozata adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át, de legalább 10 éven keresztül közreműködött a város magas szintű szociális ellátásában. A díjat évente legfeljebb két személy kaphatja. 

2024. évben a „Pálos Károly-díj” II. fokozatát kapja: 

Péter Anita


Pályáját az egészségügyben kezdte, majd néhány év után fordult a szociális szakma felé. Szociális munkás végzettséget szerzett a PTE Egészségügyi Kar Szombathelyi Tagozatán 2003-ban. 2005-ben egészségfejlesztő, mentálhigiénikus végzettséget szerzett a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán, majd 2010. évtől a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálatnál dolgozott, mint családgondozó. 2011. április 1. óta dolgozik a Szombathelyi Egyesített Bölcsődei Intézménynél.

 2014. évben csecsemő és kisgyermeknevelő-gondozó szakirányú szakképesítést szerzett. 2015. évben szociális szakvizsgát tett, majd elvégezte az Eötvös Lóránd Tudományegyetem csecsemő- és kisgyermeknevelés gyakorlatvezető mentora szakot. 2020. évben a pedagógus minősítési rendszerben minősült, Pedagógus II. fokozatban kiváló eredménnyel.  Ugyanebben az évben elvégezte a szociális ágazati mester vezetőképzést.

Jelenleg neveléstudomány szakon folytatja mesterképzésben tanulmányait. Fiatal korától fontosnak tartja a másokon való segítést. Nagy empátiával fordul a bajbajutott emberek felé. Szaktanácsadói, illetve játszóház vezetői pozícióban kezdte munkáját az Egyesített Bölcsődei Intézménynél.  Feladatai közé tartozott a szakmai beszámolók, munkatervek készítése, továbbképzések akkreditáltatása, szervezése, szakmai rendezvények koordinálása, előadások tartása, elégedettségi vizsgálatok összegyűjtése, értékelése, a Nyugat-dunántúli régióban működő bölcsődék szakmai támogatása, ellenőrzésében való részvétel. 2

017-től intézményvezető helyettesi megbízást kapott, felelős a kisgyermeknevelő tanulók gyakorlati oktatásáért, a duális képzés szervezéséért, az intézményi élelmezés hatóságoknak való megfeleléséért, a képzések, továbbképzések szervezéséért, pályázatokban való aktív részvételért, támogatásokhoz az adatok precíz összegyűjtéséért. Érdeklődése, kíváncsisága, folyamatos. Lendülete, vidámsága, jó humora, jó munkahelyi légkört, teremtő közeget alakít maga körül. Innovatív személyiségű, másokkal szemben nyitott, közvetlen.

Könnyen, gyorsan teremt kapcsolatot. Jó szervezőkészség, hatékony munkavégzés jellemző rá, a váratlan helyzeteket, problémákat jól kezeli. Elhívatottsága, szakmai munkája példaértékű. Munkája egyben a hivatása, melynek végzésében a maximumra törekszik. Munkatársai bátran fordulnak hozzá kisebb-nagyobb problémájukkal.

Szakmai és emberi értékei alapján Péter Anita méltó az elismerésre.

 

Devecseryné Danka Andrea


Általános ápoló és általános asszisztens, majd gyermekápoló szakképzettséget szerzett. A Vas Megyei Markusovszky Kórház csecsemő- és gyermekosztályán ápolóként kezdett dolgozni, majd a kardiológiai osztály és szakrendelés asszisztense volt. 2007-től Szociális Szolgáltató Központnál, majd az intézményi átszervezéseket követően 2010-től a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálatnál gondozóként dolgozott. 2022-től az intézmény vezető gondozója.

Elkészíti a főfoglalkozású gondozók napi munkabeosztását, feladata az ellátási tevékenységek és problémák napi megbeszélése. A gondozók napi munkájához szakmai segítséget nyújt, elvégzi a szükséges ellenőrzéseket és annak dokumentálását. Kivizsgálja a helyszínen a benyújtott, illetve bejelentés alapján érkezett kérelmeket, továbbá feladata a döntésre való előkészítés. Segítséget nyújt a gondozóknak az egyéni gondozási tervek elkészítéséhez a háziorvos javaslatának, valamint az intézmény kompetenciájának figyelembevételével.

Gondoskodik a gondozási és az étkezési térítési díjak előírásáról, az ellátásban részesülők kiértesítéséről, a térítési díjak határidőre történő beszedéséről.
Ellenőrzi az étkeztetés lebonyolítását. Nagyon jó munkakapcsolatot alakított ki a közvetlen kollégáival, a Családsegítő Szolgálat munkatársaival, és SZMJV Polgármesteri Hivatala Egészségügyi és Közszolgálati Osztályának munkatársaival is.

Hatékonyan koordinálja a gondozók napi tevékenységét, kéréseikkel, kérdéseikkel bátran kereshetik, mindig készséges, segítőkész. Vezető gondozói feladatai mellett immár több éve végzi a szünidei gyerekétkeztetés adminisztrációs feladatait. Munkájára az elhivatottság, segítőkészség, kitartás, precizitás jellemző. Szeretettel, megértéssel fordul az idősek felé, mindenkivel kedves és közvetlen. Tiszteletben tartja mások véleményét.

Mindig a megoldásokra összpontosít, a problémákat megoldandó feladatként kezeli. Jó közösségi ember, aki segíti kollégáit és támaszt, biztonságot nyújt az idős embereknek. Aktív, agilis tagja a gondozói munkacsoportnak, mindig lehet rá számítani. Munkatársaival őszinte, kollégái mindig számíthatnak segítségére. A gondozási körzet szervezési feladataiban épp úgy részt vesz, mint az idősek ellátásában. Vidámságával, jó humorával gyakran segíti a nehéz helyzetek feloldását.

Szakmai és emberi értékei alapján Devecseryné Danka Andrea méltó az elismerésre.

„Pálos Károly-díj” I. fokozat adományozható annak a személynek, aki kiemelkedő munkájával hosszabb időt át, de legalább 15 éven keresztül segítette a város szociális ellátásainak fejlődését, fejlesztését, hatékonyságának növelését.  A díjat a 2024. évben megosztva kapják:

2024. évben a „Pálos Károly-díj” I. fokozatát megosztva kapják: 

Dékánné Fiedler Katalin és Bíróné Pintér Tímea

Dékánné Fiedler Katalin


2001-ben kezdett el dolgozni a Segítőházban, mint szociális munkás. A segítő szakma alapjainak lerakásától aktív szerepet vállalt a hajléktalan, nehéz sorsú emberek foglalkoztatása során. A rendszer átalakulása után, 2005-től már a Savaria-Rehab Team Közhasznú Nonprofit Kft. munkavezetője. 1999-ben német nyelvtanár, 2003-ban szociálpedagógus, majd 2009-ben gyógypedagógus végzettséget szerzett. Jelenleg a FÉHE Közhasznú Nonprofit Kft. Vörösmarty utcai foglalkoztató műhelyének koordinátora.

Évek óta segíti a hajléktalan, nehéz sorsú emberek foglalkoztatását. Munkavégzését a nagyfokú precizitás, pontosság, figyelem jellemzi. Kiemelt szerepe volt a Kézműves Kuckó Ajándékbolt megnyitásában, az üzlet kialakításában. Fáradhatatlan lelkesedéssel koordinálja az ajándékbolt mindennapi működését, kitelepüléseit.

A vármegyében található szinte összes vásárban, rendezvényen megjelennek a nehéz sorsú emberek által előállított csodaszép, egyedi termékekkel, ezzel is hozzájárulva az előítélet és diszkrimináció mentes elfogadáshoz. Kata rendkívül nagy teherbírással rendelkezik, saját magával szemben maximalista, az ellátottakkal következetes és humánus. A hétvégi, esti, munkaidőn túli munkavégzés sem okoz számára problémát.

Dékánné Fiedler Katalin többéves kiváló szakmai tevékenysége miatt méltó a Pálos Károly díj I. fokozatára.

 

Bíróné Pintér Tímea


Felsőfokú tanulmányai végeztével 1999-ben kezdett dolgozni a Segítőházban. Feladatai között szerepelt a nehéz sorsú emberek támogatása. 2005-től szociális és mentálhigiénés munkatársként folytatta pályáját a Savaria Rehab-Team Közhasznú Nonprofit Kft-nél. Jelenleg a FÉHE Közhasznú Nonprofit Kft. Vörösmarty utcai foglalkoztató műhelyének munkatársa.

Az elmúlt 25 évben kiemelkedő szerepet vállalt a krízishelyzetben lévő emberek foglalkoztatásában, feléjük mindig empatikusan, humánusan fordult. Személyiségére a segítőkészség, a nyitottság, az elfogadás jellemző. Valamennyi kollégája, akivel pályája során együtt dolgozott, szeretettel és megbecsüléssel beszél az együtt töltött évekről. A műhelyben dolgozó ellátottak bármilyen problémával, kéréssel fordulhatnak hozzá, próbál megoldást találni, és alternatívát kínál számukra.

Maximalizmusa példaként szolgálhat a területen dolgozó szakembereknek. Hatalmas lelkesedéssel, kreatív szemlélettel fordul munkája felé, azt elhivatottan, a lehető legnagyobb szakértelemmel végzi. Aktív résztvevője a vásári kitelepüléseknek, melyeken hétvégén, illetve munkaidőn túl is feladatot vállal. Kolléganőjével Dékánné Fiedler Katalinnal a hosszú évek során kiváló munkakapcsolatot alakított ki, kettejük együttes munkája nagy hatással van környezetükre.

Bíróné Pintér Tímea többéves kiváló szakmai tevékenysége miatt méltó a Pálos Károly díj I. fokozatára.

 

Tp

Fotók: Nagy Jácint

kapcsolódó cikkek
Emberi sorsok gyógyítói: kezdetét vette a 28. Szociális Hét Szombathelyen
Emberi sorsok gyógyítói: kezdetét vette a 28. Szociális Hét Szombathelyen
Szerda délelőtt vette kezdetét Szombathelyen a 28. Szociális Hét: a Városháza dísztermében a lelki, mentális egészséggel kapcsolatos előadások hangzottak el – a program ezúttal a szociális dolgozók, a segítők segítéséről szólt.
kapcsolódó cikkek
Emberi sorsok gyógyítói: kezdetét vette a 28. Szociális Hét Szombathelyen
Emberi sorsok gyógyítói: kezdetét vette a 28. Szociális Hét Szombathelyen
Szerda délelőtt vette kezdetét Szombathelyen a 28. Szociális Hét: a Városháza dísztermében a lelki, mentális egészséggel kapcsolatos előadások hangzottak el – a program ezúttal a szociális dolgozók, a segítők segítéséről szólt.
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
Idén is óriásit csatáztak a szombathelyi elsős középiskolások a városi gólyaavatón
November 28-án, csütörtökön délután tartotta meg a XII. városi gólyaavatót a szombathelyi diákönkormányzat. Ezúttal az Arena Savaria kiscsarnokában mérte össze tudását tíz iskola csapta, közülük pedig az ELTE Bolyai Gimnázium került ki győztesen.
Új edzője lesz a Haladásnak
Az NB III-as focicsapatról van szó, amelynek indulási jogát átveszi egy új kft-ben a város. Az együttest Szenczi Imre irányította három és fél évig.