Kosárlabda: óriási csatára késztettük a bivalyerős litvánokat, a végét azonban ők bírták jobban

Fantasztikus hangulatú mérkőzésen 78-88 arányú vereséget szenvedtünk a VB-selejtezők második körének első fordulójában. A vendégeket Sabonis, valamint Valanciunas cipelte a hátán, nálunk Hanga Ádám 21 ponttal tért vissza tétmérkőzésen.

FÉRFI KOSÁRLABDA VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ

MAGYARORSZÁG-LITVÁNIA 78-88 (21-20, 17-22, 27-27,13-19)

MAGYARORSZÁG: HANGA 21, VOJVODA 15/3, Benke 4, Allen, Keller Á. Csere: Karahodzsics 5, VÁRADI 13/9, Perl 8, EILINGSFELD 9/3, Golomán 3/3, Somogyi

Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan

LITVÁNIA: JOKUBAITIS 12/6, Giedraitis 9/6, Brazdeikis 3, SABONIS 17, VALANCIUNAS 17. Csere: KUZMINSKAS 14/6, Grigonis 11/6, Lekavicius, Butkevicius 5/3, Zemaitis, Masiulis

Szövetségi kapitány: Kazys Maksvytis

Két és fél év után - 2020. február 20-án Szlovéniát bravúros körülmények között győztük le -  ismét a szombathelyi Aréna Savariában játszott tétmérkőzést a magyar férfi kosárlabda-válogatott, az ellenfél pedig Litvánia volt a világbajnoki selejtezőn. A szeptemberi, németországi Európa-bajnokság előtt utolsó találkozón két NBA-játékost felvonultató csapattal néztünk farkasszemet: Domantas Sabonis a Sacramento Kings, Jonas Valanciunas pedig New Orleans Pelicans kosárlabdázója. Magyar oldalon viszont ott volt a csapatban Hanga Ádám, aki öt év után játszott újra tétmérkőzést nemzeti színekben.

Keller Ákos faultját követően litván büntetőkkel indult az összecsapás, Valanciunas csak az egyiket dobta be, a válasz pedig rögtön érkezett Hanga Ádám révén. A két játékos különpárbajt vívott egymással, ismét az ő kosaraik következtek, 4-3-ra vezetett a magyar válogatott. Egy remek labdaszerzés után Benke Szilárd is beköszönt, hatalmas üdvrivalgással fogadta a hazai publikum, Giedraitis azonban kisvártatva egyenlíteni tudott, amivel 6-6 állt az eredményjelzőn. Lüktetett a mérkőzés, Sabonis ismét a baltiakat juttatta előnyhöz, majd Jokubaitis kísérlete is célba ért, Vojvoda Dávid azonban egy remek triplával gondoskodott arról, hogy a mieink ott loholjanak riválisuk nyakán (9-10). A játékrész derekán Valanciunas kosarára Váradi-tripla érkezett, az eredmény 12-12 volt, remekül tartotta magát az Ivkovics-legénység. Hanga Ádám faultos kosárral robbarentotta fel a csarnokot, ahol varázslatos volt a hangulat, a büntető is jó volt, 15-12-re módosult az állás. Butkevicius és Eilingsfeld pontjai, majd Kuzminskas pillanatai következtek, másfél perccel az első felvonás vége előtt 17-19 állt az eredményjelzőn. Sabonis büntetőt hibázott, Vojvoda remek kosarat szerzett, egy pont volt csak a vendég előny (19-20). Az etapot Váradi Benedek büntetői zárták, mindkettő célba ért, a magyar válogatott pedig tíz percnyni játékot követően 21-20-ra vezetett.

Sabonis-kosárral vette kezdetét a második negyed, majd Grigonis tört be, a mieink pedig bőszen gyűjtögették a faultokat, két perc elteltével már négy állt a nevünk mellett. Nem sokkal később ismét Sabonis gyarapította pontjait, majd Jokubaitis süllyesztett el egy hármast, 21-29-nél időt kért Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány. Technikai miatt Kuzminskas még egy büntetőt is dobhatott, Karahodzic Kemal pedig faulttal együtt megszerezte a játékrész első magyar pontjait, hat pont volt a differencia (24-30). A spanyol Real Madrid játékosa, Hanga Ádám is megismételte ugyanezt, egy percre sem adta fel a házigazda, amelyet fantasztikus módon buzdított a közönség. A magyarok 8-asa aztán védekezésben is nagyot alkotott, a megszerzett labdával pedig Perl Zoltán robogott végig és tette fel parádésan a játékszert (29-30). Litván büntetők, majd Váradi-tripla következett, 32-32 volt ekkor az állás. Mindenre volt válaszunk, szűk három perccel a nagyszünet előtt 34-34 állt az eredményjelző táblán. A negyed hajrája a baltiaknak jött ki jobban, 38-42-es litván vezetéssel vonultak pihenőre a felek.

A szünetben a Westside TSE táncosai mutatták be produkciójukat, majd kezdődhetett a harmadik tíz perc, amit Valanciunas kosara nyitott. 38-45-nél aztán kialakult az addigi legnagyobb különbség, ráadásul Vojvoda triplája hosszú volt, Valanviunas pedig büntetett (38-48). Ivkovics Sztojan magához hívta övéit, a pontcsendet Hanga Ádám törte meg, amire Grigonis kintről felelt (40-51). Valanciunas büntetőzött, már 12 pontnál járt, amivel a litvánok közül ő volt a legeredményesebb, a hazaiaknál Hanga Ádám jegyzett még szintén 12 pontot. Váradi Benedek egy triplával átvette ezt a pozíciót, a közönség hangos füttyszóval fogadott egy-egy kétes ítéletet, az állás a játékrész feléhez közeledve 45-53 volt. Perl révén tovább zárkóztak a mieink, de a vendégek már minden szabálytalanság után büntetőzhettek, 47-55-re módosult az eredmény. Nagyott küzdöttek Ivkovics mester fiai, Eilingsfeld vezérletével lőtávolon belül tudtunk maradni, majd Hanga Ádám 2+1-es akciója következett. Állandósulni látszott a hat pont körüli különbség, Eilingsfeld nagyon elkapta a fonalat, de Vojvoda Dávid is beköszönt. Perl duplája után három pontra olvadt a vendég előny, a litvánok pedig időt is kértek, amikor egy perc volt vissza a negyedből (63-66). A játékrész 65-69-cel zárult, a félidőhöz hasonlóan ezúttal is négy pont volt Litvánia előnye.

Butkevicius és Golomán is triplát szórt, Vojvoda Dávid sportszerűtlen faultot harcolt ki, 70-72-nél teljes extázisban tombolt az Aréna Savaria, zúgott a "Ria-ria, Hungária". Vojvoda bravúros kosárral egalizált, Sabonis nem hibázott ziccerben, körömrágós végjátékra volt kilátás. Hanga Ádám közben már 19 pontnál járt, öt perc volt vissza, az eredményjelző pedig 74-77-et mutatott. Karahodzic kosarára Valanciunas felelt, az utolsó két percbe lépve 76-79-re vezettek a litvánok. Kuzminskas faulttal együtt dobta be, a ráadás büntetője is bement, hat ponttal elléptek a vendégek. Hanga gyorsan visszahozta a magyar reményeket, de Grigonis kintről volt eredményes, az idő pedig egyre fogyott. A házigazda hatalmas csatára késztette a szupersztárokkal felálló Litvániát, a vendégek azonban 78-88 arányban nyerni tudtak.

A mieink a következő mérkőzésen Csehország otthonában lépnek pályára, a találkozót augusztus 27-én rendezik.