2024.04.24., szerda  •  György napja
Kosárlabda Bajnokok Ligája: elképesztő végjátékban szenvedett vereséget a Falco Vilniusban

A szombathelyiek ezúttal is óriási csatában maradtak alul, a Vilnius az utolsó negyedben tudott fordítani.

FÉRFI KOSÁRLABDA BAJNOKOK LIGÁJA, L-CSOPORT 2. FORDULÓ

RYTAS VILNIUS - FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 91-88 (25-27, 21-26, 18-14, 27-21)

Rytas: Smith 9, Kariniauskas 17/9, Butkevicius 13/9, Leissner 5/3, Buva 20/3. Cserék: Radzevicius 7/3, Normantas 6/6, Uleckas 7/6, Girdziunas 4, Williams 3

Edző: Giedrius

Falco: Váradi 13/9, Benke 17/6, Clark 7/3, Golomán 9, Keller 9. Cserék: Somogyi 2, Perl 16, Hawkins 7/3, Barac 8

A Tenerife elleni nyitány után Vilniusban vizitált a Falco a Férfi Kosárlabda Bajnokok Ligája második szakaszában. Az a két csapat találkozott egymással, amely az első körben vereséget szenvedett: a Rytas a Strasbourggal szemben maradt alul 71-76 arányban, míg a Falco óriási csatában 73-79-re kapott ki a Tenerifétől.

Az első akció mindkét oldalon kimaradt, Váradi Benedek azonban ezt követően már nem hibázott, a Falcoé volt az első kosár. Sőt, mi több, Benke jó védekezése után Keller zsákolt, tovább nőtt az előny. Összeszedetten, fegyelmezetten kosárlabdázott a magyar bajnok, az első vilniusi kosár után Benke szórt egy triplát, ezzel pedig már 2-7 állt az eredményjelzőn. Ezt megirigyelvén a Rytas is szerzett két hármast, de Golomán és Váradi gondoskodott arról, továbbra is a vendégek legyenek lépéselőnyben (8-12). Egy 2+1-es akcióval egy pontra zárkóztak a hazaiak, ezt követően azonban Clark állította vissza a különbséget, remek százalékkal dobta a triplákat a Falco. Mindez igaz volt azonban a baltiakra is, akik 16-15-nél már vezettek. Megszórták magukat a csapatok, a Váradi és Golomán kosaraival ismét a sárga-feketéknél volt az előny, 16-19 volt az állás. Boris Barac egy labdaszerzés után közé tette az ötöt, a házigazda pedig kénytelen volt időt kérni. Szigorúan, egymást segítve védekezett a Falco, Hawkins pedig megszerezte első szombathelyi kosarát a BL-ben (18-23). Ezt követően egy 6-0-ás rohamot csinált a Rytas, 24-23-nál pedig Milos Konakov kért időt. Perl ziccerével, valamint visszalépős duplájával fordított a Konakov-legénység, amely tíz perc után 25-27-re vezetett.

Barac forintos labdáját Benke váltotta kosárra, a Rytas kapkodott, belehibázott, Barac duplája után pedig 25-31-re vezetett a Falco. 25-33-nál először volt nyolc a differencia, Hullámzott a mérkőzés, a litvánok gyors egymásutánban négy pontot szereztek és lefaragták hátrányuk felét. Felváltva estek a kosarak, a hazaiaknak kellett futniuk az eredmény után, ami a hibákat is hozta magával, Hawkins viszont remek formában kosárlabdázott és triplával növelte pontjai számát. Jó védekezés után Benke dobhatott három büntetőt, valamennyi a helyére került, 36-43 volt az állás. Keller ott folytatta a lepattanózást, ahol abbahagyta, Marvin Clark zsákolt, 36-45-nél ismét a fehérmezesek trénere hívta magához csapatát. Másfél perccel a vége előtt Benke hármasának köszönhetően két számjegyű lett a különbség, amire ugyanebből a fajtából érkezett válasz, 43-50-nél pedig időt kért a vendégek mestere. Buva kintije után Váradi villantotta meg klasszisát, az ő triplája volt az első félidő záró momentuma, 46-53 volt az állás a nagyszünetben.

A Falco kezdte a harmadik játékrészt, Váradi passzából Keller volt eredményes, majd két büntetővel próbált zárkózni a Rytas (48-55). Nem változott a mérkőzés hullámzása, a következő kosár is a litvánoké volt, ezután viszont jó védekezés és Benke-trojka következett (50-57). Leissner épphogy a támadóidő lejárta előtt szórt egy hármast, 55-59-nél a már-már menetrendszerű Váradi-Keller alley-oop érkezett, Clark zsákolása pedig időkérésre késztette a Vilniust (55-63). A timeout után Perl villant, ismét tíz volt a két csapat között, ezt követően viszont a hazaiak pillanatai következtek, akik 61-65-re módosították az eredményt. Milos Konakov időt kért, Somogyi egy szép horoggal jelentkezett, Butkevicius pedig 1.1 másodperccel a felvonás vége előtt faulttal együtt dobott hármast, a ráadás büntető viszont kimaradt. Három játékrész után 64-67-re vezetett a magyar bajnok.

Az utolsó etap első kosara a Rytasé volt, majd 66-67-nél a vezetésért támadhatott a házigazda. Uleckas triplája célba ért, majd rögtön egy faultot is begyűjtött, Golomán a kettőből egy büntetőt értékesített (69-68). Perl nem hibázott, ismét a szombathelyieknél volt előny, Barac is a vonalról köszönt be, büntetőkből gyarapította pontjait a Falco. A sárga-feketék már minden szabálytalanság után dobhattak, Keller keze sem remegett meg, aki hibátlan mérleggel dobott az összecsapáson (71-75). Uleckas nagyon messziről szerzett triplát, de Golománt faultolták, a sértett pedig büntetett. A házigazda egy pillanatra sem adta fel, Karinauskas és Buva kosaraival fordított, ismét a vasiak kértek időt (81-79). Váradi triplája úgy kellett a vendégeknek, mint egy falat kenyér, az utolsó négy percben 81-82-vel léptek be a csapatok. Smith és Buva kosarai nehéz helyzetbe hozták a Falcot, öt pontos volt a sárga-feketék hátránya (87-82), Perl azonban egy betörés után kozmetikázott az eredményen (87-84). Váradi labdaszerzése után ismét a sötétmezesek 9-ese volt eredményes, egy pontra csökkent a különbség (87-86). Az idegek harca következett, a magyar bajnok a vezetésért támadhatott, amiből nem jött ki jől, ugyanis Buva két büntetőt dobhatott. bő fél perccel a találkozó vége előtt. 89-86-nál Perl kosara érkezett, Benke és Buva együtt ugrott a labdáért, a játékvezetők úgy ítélték meg, hogy előbbiről ment ki, hat másodperc volt vissza, amikor a litvánok kapták meg a labdát. A vendégeknek faultolniuk kellett, nem volt más választásuk, Smith viszont bedobta a büntetőket, így szűk öt másodperc állt a sárga-feketék rendelkezésére, hogy egy triplával hosszabbításra mentsék a mérkőzést. Milos Konakov természetesen időt kért, Benke még rá tudta dobni, a kísérlet azonban lejött a gyűrűről, így 91-88-ra a litván gárda tudott nyerni.

A sorozat következő játéknapján, február 8-án a francia Strasbourg érkezik az Aréna Savariába.