km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Karácsony halászlével és töltött káposztával 

Karácsony halászlével és töltött káposztával 

Majthényi László szűk családi körben tölti a karácsonyt. A megyei közgyűlés elnökével az ünnepről beszélgettünk, s arról, hogy mi kerül ilyenkor az asztalra. Beavatott bennünket a hagyományos ételek elkészítésének néhány speciális fogásába is.   


Mit jelent önnek a karácsony?  

 

Már az advent is felkészüléssel telik. Mézeskalács-készítés, bejgli- és kalácssütés. Több idő van erre is az embereknek, és többet vannak együtt a családok. Ez persze veszélyeket is hordozhat magában – mondja tréfásan –, ha férj és feleség összevesznek azon, hogy ki mit csinál a konyhában… Több idő van játszani, sakkozni, társasjátékozni, olvasni. Nekünk szerencsénk van, mivel egy kis településen élünk. Itt is más a készülődés, mint eddig. Most 24 ház 24 ablakát díszítették fel. Minden nap egy újabb házban gyulladnak ki a fények. A polgármesteri hivatalnál áll a falu karácsonyfája, amelyre mindenki felteheti a maga díszét. Mintegy negyedszázada az éjféli mise után együtt szoktunk forralt borozni, teázni. Az idén ez elmarad.   

 

Van kialakult menetrendje a családban a karácsony megünneplésének?  

 

A feleségem szülei már nem élnek. Az én édesanyám él, viszonylag szűk körben szoktunk ünnepelni. A szentestét mindenki otthon tölti, s akkor a másik két nap egymást látogatjuk. A karácsonyi menünk hagyományosnak számít. Ebben csak egy megosztó dolog van, a mákos bejgli, mivel a családban ezt csak én szeretem egyedül. Szenteste mindig van halászlé, többféle halból elkészítve. A lányom és a feleségem úgy szereti a halászlevet, ha abban vannak kis gombócok is. Ez általában harcsából készül, tojással és zsemlemorzsával. Nem hiányozhat a karácsonyi töltött káposzta sem, aztán szokott még lenni rántott husi burgonyasalátával. A töltött káposzta akkor jó, ha a kizsírozott edényünket körberakjuk bőrkével, lehetőleg pörzsölttel, s nem forrázottal. Mindig szoktam eltenni nyers kolbászhúst, ebből készül a töltelék. Vegyesen rakok bele savanyú és édes káposztát. Ha éppen disznóölés volt, s maradt egy kis toros káposzta, akkor ezt is beleteszem az edénybe, aztán jöhetnek a gombócok. Ha tudok szerezni káposztalevelet, akkor bebugyolálom, ha nem, akkor nem. Teszek bele egy kis paradicsomot, vagy paradicsompürét és szárított kaporlevelet. Úgy, mint az Őrségben, vagy éppen Erdélyben. Nem szokott megmaradni. A karácsonyi menüből a halászlé, a káposzta, a krumplisaláta az én reszortom, míg a többi a lányok dolga.

 

Milyen borokat ajánl ezekhez az ételekhez?  

 

A halászléhez mindenképpen egy könnyű fehér bort, például sauvignon blanc-t, de illik hozzá a friss rizling is, akár a környékbeli Ság hegyről, Kissomlyóról, de jó lehet egy kőszegi vagy vaskeresztesi fehér is. A töltött káposztához meg egy jó otellófröccs illik… 

 

Egykoron a kocsonya is hagyományos karácsonyi étel volt. 

 

Az én gyerekkoromban a karácsonyi éjféli mise után mindig mentünk a nagyszüleimhez kocsonyát enni. Én magam nem nagyon készítek, kétszer próbálkoztam vele, de nem lett az igazi. Szerencsére vannak ismerőseink, akik ehhez nagyon jól értenek, tehát azért nem nélkülözzük a kocsonyát. 

 

Honnan ered a gasztronómia iránti érdeklődése? Azon túl, hogy süt-főz, több könyvet is írt ebben a témakörben.  

 

Ez a gyerekkorba nyúlik vissza. Édesapám rendkívül jól főzött, szívesen segítettem neki. Emlékszem, hogy a kishalakat megfőztük olajos halnak, ami már tenyérnyi volt, abból pedig ecetes hal készült. Tartottunk nyulakat is, rengeteg nyúlhúst ettünk. Ebben nőttem fel, így alakult ki az érdeklődés. Eddig vagy hat gasztronómiával kapcsolatos könyvem jelent meg. Volt, amit társakkal írtunk, volt, amit egyedül állítottam össze. Ilyen volt a legutóbbi, a Vad- és halételek.  Jövőre a tervek szerint újabb kötettel jelentkezem. A szövege már kész van, a címe: Anyáink főztje, nagyanyáink konyhája.  

 

EDZ

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak