km/óra
  2024.12.05., csütörtök  •  Vilma napja
Jankovics Istvánra emlékeztek a csillagászok Szombathelyen

Jankovics Istvánra emlékeztek a csillagászok Szombathelyen

Az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium szervezésében, az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottsága (CSŰB) tagjainak részvételével, a HUN-REN Csillagászati Intézet és Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet képviselőinek jelenlétében Szombathelyen, a Városházán került sor a Jankovics István Emlékülésre november 13-án. 

Az ülés levezetője, Dr. Szabó M. Gyula kutatóprofesszor, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy Jankovics István személyében egy olyan nagy hatású tudós intézményépítőt kapott Szombathely, aki nemcsak újrafogalmazta a Gothard testvérek által alapított obszervatórium szerepét a Magyar és nemzetközi kutatásokban, hanem akiről – saját kutatásainak elismeréseképen – még életében asztrofizikai jelenséget neveztek el.

Az eseményen az egybegyűlteket Dr. Nemény András, Szombathely polgármestere köszöntötte, büszkeségét fejezve ki, hogy a szombathelyi városháza ad otthont az emlékülésnek. A múltunkat folyton kutatjuk, a jövőnket pedig tervezzük – kicsit ilyen a csillagászat is, mellyel egyszerre ismerjük meg a múltat és a jövőt, az emberiség jövőjét. Ilyen Jankovics István munkássága is, kinek irányítása alatt nagy fejlődésen ment át a Gothard Obszervatórium, innovatív tudományos eredményei a jövőbe mutatnak. Jankovics nem hagyott űrt maga után (ő maga nem kedvelte a világűr kifejezést, inkább a világegyetemet használta, utalt rá a polgármester), az eredményeit tovább kell vinni, tovább kell szőni a tudomány szövetében.

Az elhangzott előadások Jankovics István életművét mutatták be. Dr. Kovács József (ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium, tudományos főmunkatárs) ismertette azt a fejlődést, amely Jankovics István irányítása alatt valósult meg a Gothard Obszervatóriumban, míg Dr. Kiss L. László akadémikus, a HUN-REN CSFK főigazgatója Jankovics Istvánra mint tudománymenedzserre emlékezett nagy ívű előadásában.

Dr. Balázs Lajos professzor emeritus, a HUN-REN (akkoriban MTA) Csillagászati Intézet nyugalmazott igazgatója ismertette Jankovics István tudományos eredményeit, és kutatói-igazgatóhelyettesi munkásságát a Csillagászati Intézetben. Dr. Borkovits Tamás (SZTE Bajai Obszervatórium tudományos tanácsadója, a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport vezetője) mutatta be a modern sztelláris asztrofizika Szombathelyhez is kötődő tudományos eredményeit. Végül Szabó M. Gyula kitekintés jellegűen vázolta a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium előtt álló szakmai lehetőségeket.

A délután folyamán az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottságának zárt körű ülésére került sor, majd a szakmai közösség látogatást tett a Gothard Obszervatóriumban. Szabó M. Gyula kiemelte, hogy az egész napos rendezvény létrejötte az MTA CSŰB megkeresésének és a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat érdeklődésének köszönhető. Első ízben fordult elő, hogy a szakterületi kérdésekben illetékes MTA tudományos testület Szombathelyen tartotta kihelyezett ülését, kifejezetten abból a célból, hogy a szombathelyi asztrofizikai kutatások személyi és intézményi hátterét közelről ismerhesse meg, és megalapozhassák a jövőbeni szorosabb kutatási együttműködések lehetőségét. Az elmúlt évtizedek építkező munkájának eredményeképpen a szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium a magyar tudományos élet meghatározó szereplőjévé lépett elő.

A rendezők megköszönték Szombathely Önkormányzatának, hogy a rendezvényt befogadták, és Jankovics István életművéhez méltó helyszínen, reprezentatív körülmények között kerülhetett sor az emlékülés megszervezésére.

 

Tp

Fotók: Bonyhádi Zoltán

Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
tematikus oldalak