km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Így gondozd a földlabdás fenyőfát, hogy biztosan megérje a tavaszt!

Így gondozd a földlabdás fenyőfát, hogy biztosan megérje a tavaszt!

Manapság egyre többen vásárolnak földlabdás fenyőfát karácsonyra, ezzel óvják meg a fákat. Így az ünnepek után sem kell kidobni a növényt, hanem kiültethetjük a kertbe. A nagy kérdés, hogy vajon a fák túlélik-e az ültetést. 

Dr. Nagy László agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök elmondta, hogy 10-15 évvel ezelőtt jött divatba a földlabdás karácsonyfa, s bár nagyon szép kezdeményezés, a fák túlélési esélye nem túl jó. Bár sok előnye van annak, ha valaki földlabdás, élő fenyőt választ karácsonyfának. A lakását valódi fenyőillat lengi be az ünnepen, és – a vágott fenyővel ellentétben – nem kell a folyamatosan hulló tűlevelet porszívóznia. A kertbe kiültetve pedig egy-két év múlva feldíszíthetjük kültéri égőkkel, így téve karácsonyi hangulatúvá udvarunkat. 


– Sok mindentől függ, hogy a földlabdás fenyőfa a kiültetés után életben marad-e – folytatta a szakember. – A lakásokban általában 20-22 fok van, így vásárlás után fokozatosan kell hozzászoktatni a fát a benti hőmérséklethez. A lakásban minél távolabb kell tartani a fűtőtesttől, rendszeresen öntözni, nem szabad hagyni kiszáradni. Ha ezt nem így csináljuk, akkor már eleve kevesebb az esélye a túlélésre. A szabadban a növények télen mélynyugalmi állapotban vannak, ez a karácsonyfák esetében kimarad. Lassan, fokozatosan szoktassuk hozzá őket a kinti hőmérséklethez is. Olyan napokat válasszunk, amikor napközben nincs mínusz. Akkor tegyük ki nappalra, éjjelre pedig vigyük be a garázsba, ahol nem süllyed a hőmérő higanyszála nulla fok alá. 10 napos hozzászoktatás az ideális, utána megpróbálkozhatunk a kiültetéssel. 



Az ültetőgödröt érdemes korábban, egy fagymentes napon megásni, majd letakarni, hogy lehetőleg megvédjük a fagytól. A hely kiválasztásánál vegyük számításba, hogy a fa pár év alatt megnő, magasabb és terebélyesebb lesz, ezért ne ültessük túl közel a házhoz vagy a kerítéshez. A gödör kétszer mélyebb és szélesebb legyen, mint a földlabda. Egy fagymentes napot válasszunk az ültetéshez! Kiültetés után ajánlatos szalmával vagy mulccsal letakarni a földet. Az első két évben, amíg nincs tökéletesen begyökeresedve a növény, nagyon fontos a rendszeres, alapos öntözés. A fiatal növényeket enyhe téli napokon is öntözzük meg. Dr. Nagy László szerint, ha minden utasítást követünk, sajnos a legtöbb esetben a fa akkor sem éli túl a megpróbáltatásokat. 


Vannak, akik kiültetés helyett egy dézsában találnak helyet a fának, a szakember szerint ez sem ideális megoldás. A fenyőfa ugyanis feléli a tápanyagokat, így mindig egyre nagyobb helyre van szüksége, tavasszal pedig a földet is illik kicserélni tápanyagdúsabbra. 
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak