km/óra
  2024.03.28., csütörtök  •  Gedeon, Johanna napja
ESZ-kutatás
Vasiak is mentettek Törökországban

Vasiak is mentettek Törökországban

A HUNOR Mentőszervezet tagjaként két vas vármegyei tűzoltó is részt vett a törökországi földrengés áldozatainak mentésében. Csütörtökön sajtótájékoztató keretében beszámoltak a mentőakció során szerzett tapasztalataikról.

Magyarország hivatalos mentőcsapata, a HUNOR Mentőszervezet még aznap elindult, hogy segítsen felkutatni a romok alatt rekedt túlélőket. A gyakori és erős utórengések ellenére a magyar csapat folyamatosan dolgozott. A tagok a nap 24 órájában, minden erejüket és kitartásukat összeszedve, saját biztonságukat is kockára téve kutattak a túlélők után.

 

Négy vasi tag

 

A HUNOR mentőszervezet tagjaiként Ökrös Árpád László tűzoltó őrnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság katasztrófavédelmi műveleti szolgálat kiemelt főelőadója, valamint Veiczer Krisztián tűzoltó főtörzsőrmester, a Sárvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság gépjárművezetője február 13-án érkeztek haza a földrengés sújtotta területről. Sajtótájékoztató keretében beszámoltak a mentőakció során látottakról és érzéseikről.

 

Dr. Bognár Balázs Lajos a Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltó dandártábornoka elmondta, hogy a HUNOR Mentőszervezetnek összesen négy vasi tagja van, Dr. Nagy Attila százados és Kamarás András főhadnagy azonban nem vett részt a törökországi bevetésen. A HUNOR Mentőszervezetet más egységek, civilek is kiegészítették, így összesen százhatvanhét szakember huszonkilenc keresőkutyával dolgozott. A magyarok harmincöt főt tudtak megmenteni, tizenheten köszönhetik a HUNOR Mentőszervezetnek az életüket.

 

Ökrös Árpád tűzoltó őrnagy részletesen beszámolt a HUNOR Mentőszolgálat kiutazásáról is. Elmondta, hogy ő a tragédia napján reggel hét órakor kapott telefonhívást parancsnokától, amiben tájékoztatták, hogy várhatóan egy úgynevezett „beriasztást” fog kapni. Pár óra múlva, délelőtt fél tizenegykor, amikor éppen szükséges felszereléseket vásárolt, valóban megkapta a berendelést. A „beriasztást” követően rögtön, csakúgy, mint a HUNOR Mentőszolgálat többi tagja, a Ferihegyi úton lévő bázisra utazott.

 

A megjelent tagok rövid válogatáson, orvosi vizsgálatokon, munkavédelmi oktatáson estek át. Negyvennégy tűzoltót, hat mentőst és öt katonai sebészt választottak ki a kiküldetésre. Kizárólag férfiak utaztak Törökországba, annak ellenére, hogy a HUNOR állományába nők is tartoznak, és ők is jelentkeztek a mentésre. Ökrös Árpád tűzoltó őrnagy kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a nők kihagyása hiba volt, ugyanis az iszlám kultúrában férfiak nem érinthetnek meg idegen nőket. A magyar csapat is szembesült egy túlélő nő kapcsán azzal, hogy a megtalált nő először nem merte elfogadni a férfiak segítségnyújtását.

 

A HUNOR tagjait kilenctonnás felszerelésükkel együtt kormányzati gép szállította a katasztrófa sújtotta területre. A magyar csapat repülőgépe a földrengés által egyik leginkább érintett térségben, Hatay tartományban Antakya városáról kétszáz kilométerre tudott landolni. Innen három óra várakozás után kettő busz és négy teherautó szállította őket a több mint egymillió fős városhoz. Mindketten beszámoltak arról, hogy a hosszú út során rengeteg összedőlt házat és mentésben részt vevő civilt láttak.

 

Mentés az épületben

 

Az első három napban a magyar csapat gondoskodott saját maga ellátásáról: az ivóvízről, a szállásról és az élelmiszerről is. Ezután azonban rengeteg élelmet és vizet kaptak, a negyedik naptól sikerült kialakítaniuk egy zuhanyzórészt is.

 

A HUNOR egyetlen, tizenkét emeletes épületben végzett mentést. Ebben az ezerkétszáz ember által lakott házban az alsó három emelet omlott össze. A magyarok feladata az volt, hogy elsősorban túlélőket mentsenek. Az eltűnt személyek megtalálásásra számos, kifejezetten erre kifejlesztett eszközt bevetettek. Használtak például olyan hangérzékelő eszközt is, amivel több méter távolságból is meghallották a levegővétel hangját is. Ennek a segítségével hallották meg a romok alatt fekvő nő hörgését is, akit így az utolsó pillanatban ki tudtak menteni.

 

Veiczer Krisztián tűzoltó főtörzsőrmester kiemelte a kutyák szerepét is. Elmondása alapján ők voltak a leghatékonyabb segítők. A HUNOR olyan kutyákkal dolgozott, akik kifejezetten az élő személyek megtalálására vannak kiképezve. Az állatok hangos ugatással és farokcsóválással jelezték, hogyha élő embert találtak. A holtak esetében pedig megnyalták a szájukat és elmentek az érintett területről.

 

A szeretteiket kereső helybéli lakosok egyszerre jelentették a legnagyobb nehézséget és segítséget is. Ők voltak azok, akik rajzoltak, mutogattak, sírva könyörögtek a magyar tűzoltóknak. Az általuk készített lakásalaprajzokkal több esetben célzott keresést tudtak végezni a szakemberek. Lelkileg azonban emberpróbáló feladat volt a megrendült lakossággal a nap huszonnégy órájában folyamatosan kapcsolatban lenni.

 

A mentés veszélyei kapcsán elmondták, hogy rengeteg utórezgés volt: átlagosan napi húsz-huszonöt. Veiczer Krisztián tűzoltó főtörzsőrmester mesélt arról, hogy mennyire másképp érzékelte ezeket akkor, amikor a törmelékben, a romokban és a földön volt. Az utórezgések miatt az a protokoll, hogy a veszélyzónában mindig csak egy-két fő teljesít szolgálatot, hogy egy esetleges omlásnál, a többiek ki tudják menteni a társaikat.

 

Erre szerencsére nem került sor. Az egységgel együtt kiutazó öt orvosnak  elsősorban a mentőcsapat tagjainak esetleges sérüléseit kellett volna ellátni, így viszont tudtak segíteni azoknak, akiket a magyar csapat kimentett.

 

Egyre kisebb esély

 

A tűzoltók számára az egyik legnagyobb kihívást a hideg jelentette. Éjszaka mínusz nyolc és mínusz tizenkét fok között ingadozott a hőmérséklet, de nappal sem ment öt-tíz fok fölé. A sátrakat fűteni csak mérsékelten lehetett, a melegvízellátás sem volt a legideálisabb. A magyar csapat azonban alkalmazkodott a körülményekhez, egy-két tűzoltónak lettek csupán enyhébb megfázásos tünetei, de a komolyabb megbetegedést és sérülést elkerülték.

 

Az épületek szerkezete kapcsán megjegyezték, hogy másképp voltak felépítve ezek a házak, mint ahogy Magyarországon szokás. A mentést megnehezítette, hogy a magyar tűzoltók rendszerint gerendákkal feldúcolják a romokat, azonban itt úgy tapasztalták, hogy a törökök gerendákat alig használnak, így azokat ők sem tudtak szerezni.

 

Elmondták, hogy egyre kisebb az esély arra, hogy élő embereket találjanak a romok között a most is dolgozó külföldi kollégáik. Ugyanis víz nélkül a legszívósabb férfiak is maximum öt napot bírnak ki. A vízvezetékek pedig el vannak zárva, így kizárólag már csak olyan emberek lehetnek a túlélők között, akiket úgy temettek be a romok, hogy hozzá tudnak jutni valamilyen folyadékhoz.

 

A legnagyobb örömöt akkor érezték a tűzoltók, amikor élő gyermeket találtak. Szerencsére három kisgyermeket is sikerült kimenteni. Hozzátette, hogy a HUNOR csapatát szinte kizárólag gyakorló édesapák alkotják. Arról is beszéltek, hogy a kimentettek legtöbben öntudatuknál voltak, amikor megtalálták őket. Úgy látták, hogy az életösztön dolgozott bennük, igazi katarzist éltek át, amikor ismét a felszínre kerültek.

 

A tűzoltók igyekeztek megnyugtatni a sajtó munkatársait is. Elmondták, hogy az idő múlásával és azzal, hogy minél többször beszélnek az átélt borzalmakról, ők is egyre inkább fel tudják dolgozni a történteket. Ökrös Árpád tűzoltó őrnagy elmesélte, hogy megérkezésekor például még csak három mondatot tudott mondani, de most már meg tudja osztani a tapasztalatait.

 

 

 

 

 

kapcsolódó cikkek
Már 15 túlélőt emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól
Már 15 túlélőt emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól
Már 15 túlélőt, valamint 12 holttestet emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól a földrengés sújtotta Törökországban - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője szerdán az MTI-t.
Tizenhét embert mentett ki a törökországi romok alól a HUNOR
Tizenhét embert mentett ki a törökországi romok alól a HUNOR
Harmadik napja dolgozik megállás nélkül, éjjel-nappal a HUNOR mentőszervezet Törökországban – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Csütörtök kora reggelig tizenhét túlélőt ásott ki az Antakya városában lévő húszemeletes épület romjai közül a magyar mentőszervezet - írja a HVG.
Már négy kutya dolgozik a Hunor mentőszervezettel
Már négy kutya dolgozik a Hunor mentőszervezettel
A Hunor mentőszervezet hatodik napja Antakyában tartózkodó egységéhez még két magyar keresőkutya és vezetőjük csatlakozott, így most már négy profi keresőkutyával kutathatnak váltásban túlélők után - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap az MTI-vel.
Soha nem látott pusztítás Törökországban
Soha nem látott pusztítás Törökországban
A török katasztrófavédelem adatai (AFAD) szerint múlt hétfőn az első, 7,7-es erősségű földrengés helyi idő szerint 4 óra 17 perckor a dél-törökországi Kahramanmaras tartomány Pazarcik körzetében következett be. A hajnalitól függetlenül a déli órákban egy újabb, 7,6-os magnitudójú földmozgásról is jelentést adott az AFAD Kahramanmaras tartomány Elbistan körzetéből. A halottak és a sebesültek száma még most is folyamatosan emelkedik Törökországban és Szíriában is. A pusztítás leírhatatlan.
címkék
ESZ-kutatás
kapcsolódó cikkek
Már 15 túlélőt emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól
Már 15 túlélőt emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól
Már 15 túlélőt, valamint 12 holttestet emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól a földrengés sújtotta Törökországban - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője szerdán az MTI-t.
Tizenhét embert mentett ki a törökországi romok alól a HUNOR
Tizenhét embert mentett ki a törökországi romok alól a HUNOR
Harmadik napja dolgozik megállás nélkül, éjjel-nappal a HUNOR mentőszervezet Törökországban – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Csütörtök kora reggelig tizenhét túlélőt ásott ki az Antakya városában lévő húszemeletes épület romjai közül a magyar mentőszervezet - írja a HVG.
Már négy kutya dolgozik a Hunor mentőszervezettel
Már négy kutya dolgozik a Hunor mentőszervezettel
A Hunor mentőszervezet hatodik napja Antakyában tartózkodó egységéhez még két magyar keresőkutya és vezetőjük csatlakozott, így most már négy profi keresőkutyával kutathatnak váltásban túlélők után - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap az MTI-vel.
Soha nem látott pusztítás Törökországban
Soha nem látott pusztítás Törökországban
A török katasztrófavédelem adatai (AFAD) szerint múlt hétfőn az első, 7,7-es erősségű földrengés helyi idő szerint 4 óra 17 perckor a dél-törökországi Kahramanmaras tartomány Pazarcik körzetében következett be. A hajnalitól függetlenül a déli órákban egy újabb, 7,6-os magnitudójú földmozgásról is jelentést adott az AFAD Kahramanmaras tartomány Elbistan körzetéből. A halottak és a sebesültek száma még most is folyamatosan emelkedik Törökországban és Szíriában is. A pusztítás leírhatatlan.
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
A gyermek- és ifjúsági tábor besorolásának az épület komfortfokozata már nem felel meg, statikailag és műszakilag is több sebből vérzik az egykor szebb napokat látott felsőcsatári üdülő, amely idén várhatóan már csak alacsonyabb komfortfokozaton - nomád táborhelyként - kap majd használati engedélyt, derült ki azon a fórumon, amit a Kerekerdő Alapítvány szervezett a tábort üzemeltető AGORA Nonprofit Kft. székhelyén a szálláshely lehetséges jövőjét megvitatandó.
Lomtalanítás Szombathely 2024 - tavaszi időpontok és helyszínek
A SZOVA Nonprofit Zrt. meghirdeti a lomtalanítást Szombathelyen 2024-ben is. A város egyes részein, a tavalyi évhez hasonlóan idén is, nagyrészt úgynevezett bejelentéses rendszerben, illetve házhoz menő módon végezik el a lom, hulladék gyűjtését.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Lomtalanítás: házhoz mennek idén is a lomokért Szombathelyen
Elkezdődött a lomtalanítási akció. A korábbi évekhez hasonlóan a SZOVA idén is bejelentéses és házhoz menő rendszerben is szállítja a hulladékot a tavaszi időszakban a keleti városrészen, ősszel pedig a társasházas övezetekben.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
legfrissebbek
Márciusi közgyűlés: speciális diéta, nyári tábor és Crushers
Bevezetik a speciális diétára szoruló gyerekek támogatását, idén is lesz nyári tábor Fonyódon, megállapodás születik az amerikaifutball csapattal a Városligeti Sporttelep működtetéséről. A márciusi közgyűlésen 9 napirendi pontot nyilvánosan, kettőt zárt ajtók mögött tárgyalnak. A testületi ülést élőben követhetik honlapunkon a folyamatosan frissülő cikkünkben, a Szombathelyi Televízió műsorán és Facebook-oldalán.
Programajánló - Szombathely: Bing nyuszi show, húsvéti tojáskeresés, nyuszisimogatás, locsolóversek
A húsvéti hétvégén sem kell unatkozniuk a Szombathelyen élőknek, többféle programlehetőséget kínálnak a szervezők: pénteken fellép Bing nyuszi a sportházban és kinyit a játszóház is. Hétvégén minden a húsvétról szól majd, lesz nyuszisimogatás, tojáskeresés, kutyasétáltatás, kézműves foglalkozás, locsolóversmondó verseny. Lesznek még színházi előadások, a zenerajongóknak koncertekkel kedveskednek, s sporttal is készültünk. A jövő hét is tartogat érdekességeket, sokféle program várja az érdeklődőket.
Átveszi a zanati Füvészkert utcáit a város
Egyhangúlag elfogadta Szombathely MJV közgyűlése az előterjesztést: 22 éves történet záródott le ezzel, 123 család örömére. Megoldódik a csapadékvíztározó ügye és kijavítják a sérült járdarészeket is. Összesen 35 millió forintot fordít a város még a végleges megoldásra, osztotta meg a hírt közösségi oldalán Putz Attila képviselő.
A Mikve színésznőit hívta érzékenyítésre a helyi zsidó hitközség
Érzékenyítésre hívta a Weöres Sándor Színház színészeit a helyi zsidó hitközség. A szombathelyi zsidóság életéről szóló “Szemtől szembe” kiállítás tárlatvezetésén a teátrum Mikve című darabján dolgozó színésznők és a stáb tagjai vettek részt. A zsidók rituális fürdőjében játszódó történet emberségről, szabdságvágyról, alapértékekről szól. A művészek éppen a színházi világnap alkalmából tekintették meg a tárlatot. A világnap idei mottója: “A művészet béke”.
Újabb öt évig Baráthné Molnár Mónika vezeti a Berzsenyi Könyvtárat