
Horvátország két régebbi határátkelőhelyet jelölt ki a nyers tejet szállító gépjárművek ellenőrzésére
Ezeket a járműveket fertőtlenítik belépéskor, a nyers tejet pedig a rendeltetési helyre érkezéskor azonnal valamilyen feldolgozási eljárás alá vonják - tették hozzá.
A rendelet kedden lépett hatályba, míg a ragadós száj- és körömfájásra fogékony élő állatok (szarvasmarha, juh, kecske, sertés és egyéb patás állat) Magyarországról és Szlovákiából történő behozatalának tilalma továbbra is érvényben marad. Azokat a járműveket, amelyek korábban élő patás állatokat vagy nyers húst szállítottak kötelezően fertőtleníteni kell, és erről a hatóságoknak bizonylatot kell felmutatni.
Feloldják ugyanakkor a korlátozás alá vont körzeteken kívül a Magyarországról és Szlovákiából származó szaporítóanyagok, friss hús, ehető belsőség, hús- és juhtermékek, továbbá a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékek, ideértve a bőr, gyapjú, sörte, tejsavót, trágya és hígtrágya, valamint a vadásztrófeák, a növényi eredetű takarmány-alapanyagok és a szalma behozatalának tilalmát.
A Magyarországon és Szlovákiában a ragadós száj- és körömfájás miatt korlátozás alá eső területekről azonban továbbra is tilos az említett termékek behozatala, így a nyers tejé is.
David Vlajcic mezőgazdasági miniszter a sajtónak hétfőn úgy nyilatkozott: enyhítettek néhány a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos intézkedésen arra való tekintettel, hogy Magyarországon és Szlovákiában javult a járványügyi helyzet.
Emlékeztetett: a minisztérium múlt kedden adott ki rendeletet a ragadós száj- és körömfájás, valamint a kiskérődzők pestisjárványa előfordulásának és korai felismerésének megakadályozását célzó intézkedésekről, amelynek célja valamennyi állattenyésztési ágazat horvátországi védelme. (MTI)
Illusztráció: Pixabay

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.