2024.03.28., csütörtök  •  Gedeon, Johanna napja
ESZ-kutatás
Hengerelt a Falco a Kecskemét ellen a Horváth Zoltán emléktorna első mérkőzésén

A Falco hosszú idő után először játszhatott mérkőzést szurkolói előtt, ezt pedig remek játékkal és szépségdíjas pontokkal tette emlékezetessé. A sárga-feketék győzelme egy percig sem forgott veszélyben, a fiatalok, valamint az újonnan érkező légiósok is kiváló teljesítménnyel mutatkoztak be a drukkereknek.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Kecskeméti TE-Duna Aszfalt 83-49 (22-10, 25-13, 20-14, 16-12)

Falco: Váradi 14/9, Doktor 8/6, Benke 15/3, Bruinsma 10/6, Lake 6. Csere: Anderson 22/12, Kovács B. 2, Searcy 6.

Edző: Gasper Okorn.

KTE: Pesakovic –, Chester 9, Thomas 11/6, Dramicanin 5, Karahodzic 9. Csere: Kucsera 5/3, Wittmann 10, Horti –, Körmendi –.

Edző: Váradi Kornél.

Pénteken késő délután kezdetét vette az immáron 11. alkalommal megrendezett Horváth Zoltán emléktorna. A szurkolók szigorú ellenőrzés és óvintézkedések közepette érkeztek meg az eseményre, de mindenki örült, hogy végre élőben szurkolhat kedvenceinek. A torna előtt az Aréna Savaria aulájában megemlékeztek Cecéről, majd gyertyagyújtás következett, a szurkolók pedig egy kivetítőn a szombathelyi kosarasról készült videót tekinthettek meg.

19 órás kezdettel elrajtolt az emléktorna első mérkőzése, melyet a hazai csapat a Kecskemét ellen vívott. Bőven akadtak hiányzói a Falconak, Gasper Okorn vezetőedző ugyanis Perlre, Dancsecsre, Milosevicsre, valamint Sövegjártóra sem számíthatott a mai találkozón.

Karahodzic elhibázott ziccere után rögtön egy Doktor-triplával indult a találkozó a szurkolók legnagyobb örömére. A KTE Dramicanin révén zárkózótt, majd Benke büntetőzhetett. 4-2-es állás után hosszabb pontcsend következett, amit Lake büntetői törtek meg, így 6-2-re ment a Falco. A következő támadásoknál mindkét együttes kintről hibázott, majd Benke köeli kísérlete sikeredett rövidre. A Falco védekezése kiválóan összeállt, hiszen öt perc alatt mindössze két pontot tudtak szerezni a vendégek, támadásban azonban meglehetősen sok volt a pontatlanság és a kapkodás. 6-2 után Váradi triplája érkezett, majd Searcy is megszerezte első pontjait sárga-feketében. Váradi Kornél időkérését követően Karahodzic két pontja következett, majd Benke érkezett, aki már az 5. pontját szerezte. Dramicanin, valamint Chester is büntetőből volt eredményes, de Anderson és Searcy gyors pontjaival már 10 volt közte. A negyedet Benke dudaszós pontjai zárták, így az első tíz perc után 22-10-zel a Falconál volt az előny.

A második negyet rendkívül sok hibával kezdte mindkét együttes, több, mint két percig nem is esett pont a játékrészben. Egy remekbe szabott Anderson-Bruinsma összjáték után születtek meg a negyed első pontjai, ezzel már 24-10 volt a Falconak. A KTE továbbra sem találta a dobóformáját, rendkívül tiszta helyzetekből sem tudtak a gyűrűbe találni. Karahodzic szállította az újabb kecskeméti pontot, majd Doktor duplája következett. A nyáron visszatérő Bruinsma  ismét megvillantotta klasszisát, a így a Falco egy híján harminc pontnál járt a második negyed feléhez közeledve. Anderson büntetőivel 31-12-re módosult az állás, majd Wittmann fejezett be szépen egy kecskeméti támadást. Az új szerzemény, Devon Searcy büntetőkből szerezte meg újabb pontjait. Vendég oldalon Kucsera tripla érkezett, amire Váradi szintén kintről válaszolt, aki ezzel már tizenegyedik pontját szerezte, az eredmény pedig 36-17 volt. A következő percek a Falcoról szóltak, a vendégek mestere, Váradi Kornél pedig időt is kért két perccel a játékrész vég előtt. A közönség közben a Falcot éltette és Horváth Zoltán nevét skandálta. Az időkérést követően felváltva érték egymást a kosarak, a szünetre 47-23-as Falco vezetéssel vonultak a csapatok.

A harmadik negyedben nem változott a játék képe. A vendégek továbbra sem tudtak nagyobb hatékonysággal dobni,  igaz, a szombathelyieknek sem sikerült gyűrűbe találniuk az első másfél percben. Több, mint két percet kellett várni az első kosárra, amely Cleveland-től érkezett, de még így is több, mint húsz volt közte. Wittmann duplájára Doktor válaszolt kintről, majd ismét Cleveland jelentkezett egy triplával, ráadásul büntetőzhetett is utána a Kecskemét. Még mielőtt bármiféle reménysugár felcsillanhatott volna a kecskemétiek előtt, a Falco produkált egy 8-0-s szériát, így a 26. percben 59-32 volt az állás. A következő percekben főként büntetőkből találtak a gyűrűbe a csapatok, így gyarapították a pontjaik számát. A „büntetőpárbaj” után igazi felüdülés volt Anderson szépségdíjas triplája, amit Karahodzic két pontja követett. A sok kecskeméti elrontott dobás után ismét Kyan Anderson villant kintről, az utolsó játékrész előtt így kereken harminc pont volt a Falco előnye, 67-37.

Az utolsó játékrész elején különösen Benke Szilárd volt elemében. A magyar válogatott játékosa rövid idő leforgása alatt négy pontot is szerzett és védekezésben is jeleskedett. A csapatokon a mérkőzés ezen szakaszában már látszott a fáradtság, ennek is volt betudható, hogy egyik oldalon sem igazán jöttek a pontok. Erre cáfolt rá hat perccel a vége előtt egy triplával Váradi, majd Benke is újabb pontokat szerzett. Öt és fél perccel a találkozó vége előtt 75-39-re vezetett a Falco. A rendkívül szimpatikusan játszó Kecskemét az utolsó percekben is becsülettel ment előre és megpróbált kozmetikázni az eredményen, egy-egy fellángolás után azonban érkezett a Falco válasza, Anderson révén például kétszer is tripla formájában.Az amerikai légiós így 22 pontjával toronymagasan a meccs legeredményesebb pontszerzője volt. Az utolsó perc már pont nélkül csordogált le, a végeredmény 83-49 lett a Falco javára.

A Falco végig kézben tartotta a mérkőzést, és kiváló játékkal, szép megoldásokkal örvendeztette meg a szurkolókat. A találkozón kijött a két csapat közötti különbség, ami az eredményben is megmutatkozott. A torna holnapi mérkőzésén 17 órakor a Kecskemét-Paks találkozóra kerül sor, míg a zárómérkőzésen vasárnap 19 órakor Falco-Paks meccset láthatnak a nézők.

Fotó: Falco-KTE bajnoki mérkőzés 2020 januárjában az Aréna Savariában/Nagy Jácint