km/óra
  2024.04.19., péntek  •  Emma napja
Forradalom helyett népünnepély – Milyen volt augusztus 20-a a ’48-as forradalom leverése után?

Forradalom helyett népünnepély – Milyen volt augusztus 20-a a ’48-as forradalom leverése után?

Augusztus 20-áról az 1848-as forradalom és szabadságharc leverése után hosszú évtizedekig tilos volt megemlékezni, így 1860-ban, amikor ismét lehetett Szent Istvánt ünnepelni, nagyszabású rendezvényt tartottak a fővárosban. Az ünnep időpontja is ideális volt, ugyanis Ferenc Józsefnek, a Habsburg Birodalom uralkodójának kötelezően megünneplendő születésnapja (augusztus 18.) és az emigráns Kossuth Lajos névnapja (augusztus 25.) közé esett. Ez a nap lehetőséget nyújtott a nemzeti mozgalomnak, hogy kifejezze ellenszenvét a királlyal szemben. A Szendrey Júlia életét kutató történészt, Dr. Gyimesi Emesét régmúlt korok augusztus 20-áiról kérdeztük.

 

– Magyarország államalapító királyának, Istvánnak a halála után még ötven év sem telt el, amikor 1083-ban I. László augusztus 20-án szentté avatta. A lovagkirályt követő uralkodók is szentként tisztelték Istvánt, de haláluk után augusztus 20-a vesztett a jelentőségéből. Mikor kezdték el újra állami keretek között ünnepelni őt?

 


Szent István ünnepét 1819-ben intézményesítette József nádor, aki Szent István természetes úton mumifikálódott jobb kezének, vagyis a Szent Jobbnak augusztus 20-ai körmenetét is szabályozta. A felsőbb társadalmi rétegek számára a személyes részvételt is előírta a körmeneten.


– A forradalom évében, 1848-ban augusztus 20-át a forradalmi kormány, az országgyűlés és az esztergomi hercegprímás együtt ünnepelte Budán. Kossuth Hírlapja ekkor azt hirdette, hogy Szent István napja „az ország egyetlen nemzeti ünnepe.” Ekkor kezdődött el szélesebb körben is népszerűvé válni ez a nap. Hogyan lett a felsőbb rétegek ünnepéből egy össztársadalmi emléknap?


Az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc leverése után a független magyar állam szimbólumaként kezdtek el tekinteni a Szent István-napra, éppen ezért tilos volt róla megemlékezni. Amikor 1860-ban először nyilvánosan meg lehetett ünnepelni augusztus 20-át, akkor ez a nap már az önkényuralom-ellenes nemzeti ünnepet jelentette. 


– Kik és hogyan készültek a fővárosi ünneplésre?


A város utcáin már az ünnep előtti napokban is vidékről érkezett hazafiak tolongtak, a vonatok és a gőzhajok folyamatosan szállították a vendégeket. Az utcákat nemzeti zászlókkal díszítették, és nagy látványosságnak számított a város kivilágítása is. 


– Politikai demonstráció is volt ez az első augusztus 20-ai ünnepség?


Az ünnep előtt arra számítottak, hogy nagy politikai tüntetés lesz, de augusztus 20-a mégsem vált az előzetes várakozásokat teljes mértékben teljesítő demonstrációvá. Szendrey Júlia édesapja, Szendrey Ignác például arról számolt be, hogy ugyan az ünnepen temérdek idegen volt, de a nagy demonstrációkból „hála Isten! nem lett semmi.” Bár azt is érdemes megjegyezni, hogy a nap folyamán többször elhangzó Szózatnak és a magyar nemzet hősiességét hangsúlyozó ünnepi beszédeknek volt politikai tartalma és jelentősége is.


– Az ünnep hajnalán a plébániák céhekkel, kulturális egyletek képviselőivel és az egyetemi ifjúsággal közösen vonultak a várba. Milyen vallási elemei maradtak meg az ünnepnek?


1860-ban a hatóságok az enyhülő politikai légkörben újra engedélyeztek nagyszabású Szent Jobb-körmenetet. A körmeneten egyházi és világi méltóságok jelenlétében hordozták körbe az ereklyét. 


– A következő években egyre több különvonat indult aznap Aradról, Temesvárról, sőt Bécsből is Pestre. Milyen hangulata volt augusztus 20-ának a későbbiekben?


A következő évtizedekben augusztus 20-a nemcsak egyházi és nemzeti szempontból jelentett fontos ünnepet, hanem látványos, szórakoztató népünnepély is volt. A Szent István-napi mulatságok hagyományos helyszínének a Városliget számított. 


– Milyenek voltak ezek a városligeti ünnepségek? Kik látogattak ki rájuk?


A sokak által kedvelt és látványos szórakozásnak számító tűzijátékok helyszíne már a reformkorban is a Városliget volt. Ide sereglettek például azok, akik látni kívánták a bécsi Anton Stuwer, a „szabadalmazott bécsi tűzmester” látványos, a korabeli lapok által is reklámozott tűzijátékait. Az 1860-as években itt ünnepelt Szendrey Júlia családja is. Bár ők nem igazán élvezték a mulatságot, ugyanis csúnyán „felsültek”, mert ötórás ácsorgás után szörnyű tűzijátékot láttak, ezért rendkívüli elégedetlenséggel mentek haza, „sajnálván a 2 forintot, a mennyibe ez az unalom került.”

 

Fotó: archív/Nagy Jácint

Interjút készítette: Kisőrsi Zsófia
 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Szombaton elstartol a Spartan, itt vannak a részletek
Április 13-án, szombaton Szombathelyre érkezik a Spartan, a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata. Több ezer magyar és nemzetközi versenyzőt várnak a szervezők. Épülnek a látványos akadálypályák, melyek csak arra várnak, hogy szombat reggel nyolc órakor elstartoljanak a versenyzők. Szólunk előre, hogy több utcában is forgalomkorlátozás lesz.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Második lett a szombathelyi Kelemen Alex a 7-8. évfolyamosok országos történelemversenyén
Hétvégén tartották a verseny döntőjét az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központban.
legfrissebbek
Fesztivál a színházban: Határvonalak (Képgalériával)
A sokszínűség jegyében rendezi meg immár második alkalommal a Weöres Sándor Színház a Határvonalak Színházi Fesztivált május 30-tól június 2-ig (csütörtöktől vasárnapig).
Mutatjuk, mikor és hol folytatódnak az útfelújítások Szombathelyen
Szombathely 800 millió forintos önkormányzati forrásból megvalósuló útfelújításának részeként több helyszínen kezdődnek vagy folytatódnak munkálatok április harmadik hetében, ezért lezárásokra, korlátozásokra kell számítani hétvégén és a jövő héten.
Egerbe látogat az SZKKA
Az NB/I B-s női kézibajnokság 25. fordulójában a listavezető Egerbe látogat szombaton. A meccs 18.00 órakor kezdődik.
Szarka Zoltánra emlékeztek, aki 244 bajnoki meccsen védte a zöld-fehér csapat kapuját
Megemlékezést tartottak Szarka Zoltán halálának 8. évfordulóján. A Haladás VSE olimpiai bajnok labdarúgója 2016-ban hunyt el, 73 éves korában. 244 bajnoki meccsen védte a zöld-fehér csapat kapuját, tagja volt a mexikóvárosi ötkarikás játékokon aranyérmet nyert válogatottnak.
Bokrétaünnep a Szedreskert Bölcsődében – 2025-ben megnyitja kapuit Szombathely új, zöldbölcsődéje
„Szerintem a város egyik legjobb bölcsődéje lesz” – mondta dr. Nemény András polgármester. Szombathely új bölcsődéje a kor igényeinek minden szinten megfelel, magas ágyásokkal, fűszerkerttel, tornáccal, napelemekkel várja majd a legkisebbeket és lesz benne minden, ami fontos és szükséges a gyerekek fejlődéséhez.