2024.04.23., kedd  •  Béla napja
Férfi kosár: egypontos magyar győzelem Grúzia ellen

Több Falco-játékossal a soraiban győzte le a magyar férfi kosárlabda-válogatott Georgia együttesét pénteken este felkészülési mérkőzésen.

Az nso.hu beszámolója szerint A vb-selejtezőkre és az Európa-bajnokságra készülő magyar férfi kosárlabda-válogatott – szinte végig vezetve – 89–88-ra legyőzte a szintén Eb-résztvevő Grúziát a két csapat péntek esti kecskeméti találkozóján. A mieink hétfőn kezdték a közvetlen ráhangolódást a közelgő tétmeccsekre, ez volt az első felkészülési mérkőzésük.

Stílszerűen Hanga szerezte az első magyar duplát, a magyar válogatott pedig ponterősen és dinamikusan kezdett, jól is céloztak a fehér mezes hazaiak, akik 31–24-re megnyerték az első negyedet, melynek végén a pár hete a francia élvonalbeli Gravelines-hez szerződő Benke Szilárd dobott dudaszós triplát.

De térjünk még vissza Hangára, akit nagyon jó volt újra válogatott mezben látni – az előző szezonban Spanyol Szuperkupát és bajnoki címet nyerő klasszisunk minden megmozdulásán érződött, noha nem ment neki igazán a játék, hogy hétről hétre Európa legprímább kosárlabdázói ellen bizonyít. A második negyed végére belelendültek a grúzok is, három pontra kapaszkodtak a palánkok alatt jól dolgozó, magasságát (216 centiméter) jól kihasználó Giorgi Sermadini vezetésével. Grúzia is az Eb-re készül egyébként, Tornike Sengelija – aki Hangával együtt játszott a spanyol Baskoniában, s nagy öleléssel köszöntötték egymást – és társai Tbilisziben Montenegró, Spanyolország, Bulgária, Belgium és Törökország legjobbjaival játszanak majd a csoportkörben.

Fordulás után kevesebb pont esett, de akadt olyan két perc a negyed derekán, amikor a magyar együttes három egymást követő támadást fejezett be hárompontossal, sorrendben Benke, Perl Zoltán és Ferencz Csaba triplája landolt a vendégek gyűrűjében. Így aztán utóbbi harmadik hármasa után újra tíz ponttal meglépett a vendéglátó. A piros mezesek rendre visszajöttek a meccsbe, ám amikor újra lőtávolba kerültek volna, akkor mindig jött egy magyar tripla.

Egészen a 37. percig ez volt a forgatókönyv, ekkor azonban Duda Szanadze hármasával egyenlő lett az állás. Ennek ellenére sem kellett izgulni, az egész mérkőzésen üldözőszerepre kényszerített grúzok végül egy ponttal alulmaradtak, mert a végjátékban több jó védekezés mellett kétszer villant Vojvoda Dávid. Szombaton zárt kapuk mögött újra összecsap a két gárda, majd jövő pénteken a mieink a szlovákokat fogadják Kecskeméten, végül augusztus 18-án a horvátokkal csapnak össze Opatiján.

FÉRFI KOSÁRLABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 89–88 (31–24, 16–18, 21–19, 21–27)
Kecskemét, 1500 néző. V: Benczur, Papp P., Ádám.

MAGYARORSZÁG: HANGA 13, BENKE 13/6, VOJVODA 17/9, KELLER Á. 15/6, Allen 3/3. Csere: Váradi 2, Eilingsfeld 6/3, Perl 7/3, Karahodzsics 4, Ferencz 9/9, Szabó Zs. Edző: Ivkovics Sztojan

GRÚZIA: McFadden 4, SZANADZE 16/6, Cincadze 5, SENGELIJA 19, SERMADINI 18. Csere: Bokolisvili 3/3, Andronikasvili, Londaridze 4, Burzsanadze 9/6, Zsincsaradze 10/6, Bekauri. Edző: Iliasz Zurosz

Az eredmény alakulása. 3. perc: 10–2. 5. p.: 15–6. 8. p.: 24–15. 12. p.: 33–29. 17. p.: 43–33. 19. p.: 43–40. 25. p.: 55–51. 28. p.: 66–56. 34. p.: 77–72. 37. p.: 82–82. 40. p.: 89–88

MESTERMÉRLEG
Ivkovics Sztojan: – Támadásban egész jó dolgokat csináltunk, míg védekezésben voltak hibáink. A meccs megmutatta, hogy milyen fizikális játékot játszik Grúzia, de az Európa-bajnokságon ennél is keményebb ellenfeleink lesznek, szóval fel kell erre készülnünk.

Iliasz Zurosz: – A találkozó remekül szolgálta mindkét együttes felkészülését, kemény, harcos és éles meccset játszottunk a magyarokkal. Elsősorban a védekezésünkön kell dolgoznunk, nekünk azonban nem az eredmény számít, hanem hogy játsszunk.

(Fotó: Nagy Jácint, archív)