km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Fantasztikus teljesítmény, világcsúccsal paralimpiai bajnok Ekler Luca távolugrásban

Fantasztikus teljesítmény, világcsúccsal paralimpiai bajnok Ekler Luca távolugrásban

A szombathelyi kiválóság kétszer is megjavította saját világrekordját és fölényesen nyerte meg a távolugró számot.

 

A szombaton, 100 méteres síkfutásban elért remek negyedik helyezése után T38-as kategóriában távolugrásban állt rajthoz Tokióban vasi paralimpikonunk, Ekler Luca. A szombathelyi kiválóság a szám Európa-és világbajnoki címvédőjeként, valamint világcsúcstartójaként utazott a japán fővárosba, így mindenképpen az aranyéremre esélyesként tartották számon. 

 

A 12 órakor kezdődő döntőben remekül kezdett a vasi atléta, rögtön az első ugrásával 5.60-as eredményt ért el, ami kilenc centiméterrel jobb a saját világcsúcsánál. Legnagyobb riválisa, az orosz Margarita Goncharova ezzel szemben 5.03-mal nyitott. Ekler Luca még ezt a teljesítményt is tovább tudta fokozni, harmadik kísérletre ugyanis 5.63-at ugrott, ez pedig azt jelentette, hogy tovább javította 5.51-es világcsúcsát. A világ-és Európa bajnok magyar lánnyal nem tudták tartani a lépést a többiek, bár az orosz lánynak a negyedik kísérlete már jobban sikerült, 5.29-re tudott javítani. Világcsúcstartónk győzelme ennek ellenére egy pillanatig sem forgott veszélyben, már a verseny elején jelezte, hogy bizony kiemelkedik a mezőnyből, 5.63-as eredményével pedig megszerezte élete első paralimpiai címét, valamint a magyar küldöttség negyedik aranyérmét Tokióban. A második helyen az orosz Margarita Goncharova végzett, míg a harmadik helyet a brit Olivia Breen szerezte meg. 

 

Hazánk eddig két aranyérmet szerzett atlétikában a paralimpiák történetében. Szabó Tibor súlylökésben, míg Oláh József távolugrásban tudott aranyérmet szerezni, mindketten 1984-ben, New Yorkban. Ekler Luca az első női atléta, aki felállhatott a dobogó legfelső fokára. 

Frissítve: Ekler Luca nyilatkozata

Biztonságinak szánta első kísérletét Ekler Luca, aki saját világcsúcsát kétszer megjavítva nyerte meg a T38-as kategóriában a távolugrást a tokiói paralimpián.

"Az első ugrásom után kicsit meglepődtem, mert biztonságinak szántam, és amikor kiírták a nevem mellé, hogy 5,60, arra gondoltam, hogy rendben, most akkor elkezdhetünk ugrani" - értékelt a vegyes zónában a friss győztes. Elárulta, hogy alig lépett a deszkára, kicsit megzavarta, hogy tapsoltak neki, de utólag nézve, lehet, hogy ez feldobta.
   

"Nagyon jó első ugrás volt, anyukámnak annak idején meg kellett ígérnem, hogy ne izguljon, elsőre érvényeset és biztonságit ugrok mindig" - folytatta.
   

Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a távolugráshoz sohasem kell felspannolni őt, mert ez a kedvence, erre készül évek óta.
   

"Itt és most beteljesült minden, amit szerettem volna" - jelentette ki.
   

Mint mondta, a mezőny többi tagját szemmel tartotta, de csak magára figyelt:
   

"Versenyeztem már ezekkel a lányokkal, és úgy gondoltam, ha a legjobbamat hozom, senkitől nem kell tartanom."
   

Az utolsó ugrásnál, amikor már biztos volt, hogy paralimpiai bajnok kicsit elérzékenyült.
   

"Belegondoltam, hogy itt vagyok és a legnagyobb álmom vált valóra Tokióban. Az utolsó ugrás előtt egyébként nagyon sokat várattak minket, és ezért nem is sikerült jól befejeznem, éreztem, hogy a lábaim kicsit lemerevedtek, de amikor odaálltam, tudtam, már mindegy, hogyan sikerül, paralimpiai bajnok vagyok. Persze szerettem volna mindent beleadni, és egy nagyon jó ugrással lezárni a sorozatot" - folytatta versenye felelevenítését.
   

Ekler Luca a saját 5,51-es eddigi rekordját az első ugrásával 5,60-ra javította, majd harmadikra 5,63-ig repült. Egyéni csúcsa egyébként 5,87 méter, amit azonban az épek között ért el tavaly nyáron, így az nem számít bele a paraversenyek hivatalos eredményei közé. A folytatást, a további javítások esélyét illetően úgy fogalmazott: azt érezte, hogy most is sokkal több volt benne.
   

"Kicsit sajnálom, hogy nem jött ki, de az edzőm (Szalma László) azt mondta, az egyik érvénytelen ugrásom hat méter körül lett volna. A cél adott, már csak meg kell csinálni" - mondta.
   

A rekorddöntésre egyébként nem készült, ez csak bónusz volt.
   

"Az otthoni versenyeken az 5,60-5,70 stabilan szokott menni. Azért más, ha ellenfelekkel ugrom, itt nem volt, aki tolt, akivel minden centiért meg kellett küzdeni. Ezért szeretek otthon az ép atlétákkal versenyezni, mert ösztönöznek, itt viszont magamat kell ösztönöznöm, most ennyire sikerült." - fogalmazott.
   

A TFSE 22 éves atlétája szombaton negyedik lett 100 méteren és pénteken még 400-on indul, melyen elsődleges célja okos futással bejutni a szombati fináléba.

 

Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd

 

Malomsoki Cintia

kapcsolódó galéria
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak