
Elkezdődött a Kossuth téri tüntetés az ellehetetlenítési törvényjavaslat ellen (cikkünk frissül)
A tüntetéssel a Halász János fideszes képviselő által benyújtott javaslat ellen tiltakoznak, ami ellehetetleníti a szabad sajtó és civil szervezetek működését, és korlátozza a szólásszabadságot.
Délelőtt szakszervezetek és civil szervezetek tiltakoztak a törvényjavaslat ellen: a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Civil Bázis képviselői sajtótájékoztatón olvasták fel közös állásfoglalásukat vasárnap délelőtt a Kossuth téren, írta az MTI vasárnap. Közös kiállásuk szerint az „éj leple alatt benyújtott törvényjavaslat a megfélemlítésről szól”. Szerintük, a javaslat nem a törvényességet szolgálja, hanem a totális kontrollt, a tövényjavaslatot pedig „bosszútörvénynek” nevezték, amely szerintük a civilek ellen irányul.
Vasárnap délután a Kossuth téren elsőként Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szólalt fel a Parlament épülete előtt felállított színpadon: „Biztosak lehettünk benne, hogy a technofasiszta Pride-törvény csak a kezdet volt. Ma van az a nap, amikor igazán megijed a hatalom” – jelentette ki a képviselő.
Hadházy után a tüntetés szervezője, Racskó Ádám állt a színpadra: a mai tüntetés egyetlen célja, hogy ne maradjon szó nélkül az, amit szavak nélkül nem lehet hagyni. „Nem hagyjuk” - válaszolták erre a résztvevők.
A szervező után egy támogató szülő állt a színpadra: „Ez a mai, ez nem csak egy tüntetés, figyelmeztetés a hatalomnak, hogy elég volt, elegünk van. Rengetegen vagyunk itt mi ma, és valódi arccal, hanggal, hittel. Nem félünk” – mondta a nő, mire a tömeg egyszerre válaszolta: „nem félünk”. „Most indul majd ez a Harcosok Klubja nevű förmedvény, ami annyira titkos, hogy közleményt kellett írni róla” – tette hozzá, szavaira a tömeg fújjolásba kezdett. A nő szerint, ha nem lesz független sajtó, akkor a szabad választás sem biztosított.
Szabó Márton Csoki tartalomgyártó, youtuber (Jólvanezígy) is színpadra lépett: „Ezeken a sajtóorgánumokon keresztül a szólásszabadságunk az, ami célkeresztbe kerül” – utalt a 444, Partizán, Telex működésére. „A sajtószabadság, a szólásszabadság áll támadás alatt” – mondta.
Pankotai Lili diákaktivista következett: "Listázzatok nyugodtan, ez is csak olaj a tűzre" – mondta, majd az iskolai kirúgásával kezdődő tortúrájáról beszélt.. „18 évesen felszólaltam egy jobb oktatási rendszerért, össztűz alá vettetek a propagandátokkal, meghurcoltak a bíróságon, a rendőreitek gumibottal vertek, kimondtátok rólam, hogy ügynök vagyok” – mondta. Olyan országot akarunk, ahol a vélemény nem provokáció, és az igazság nem ellenség - tette hozzá. „Már nincs mit elvennetek: a barátaim külföldön vannak, a csaladjainkat egymás ellen fordítottátok. Elloptátok azt a pénzt, amivel gyerekek életét lehetett volna megmenteni. És védtétek azokat, akik ezeket a gyerekeket megrontották. Nincs más, amit el lehet venni, mint az életünket. Ide lőjetek először" folytatta, végül Orbánt szólította meg: Viktor, már nem vagy forradalmár, te magad váltál a rendszerré, de vannak fiatalok, akik maradnak, nem mennek el, mert újjá kell építeni ezt az országot - és ezek mi leszünk - zárta beszédét.
Mérő Vera, aktivista, jogvédő arról beszélt, hogy a frissen kiábránduló Fidesz-szavazókat nem szabad megbélyegezni: „Amíg az ember él, sohasem lehet késő”.Beszédének végén Iványi Gábor üzenetét olvasta fel, a lelkész azt üzente, az idősebb generáció szereti a fiatalokra hagyni a feladatokat, hisz abban, hogy ennek a fiatal generációnak sikerülhet, mert ők már nem engednek.
Osváth Zsolt youtuber Kányádi Sándort idézve azt mondta: csak az nem fél, akit a remény végképp magára hagyott. Szerinte talán lesz egy nap, amikor nem gyűlhetünk így össze, vagy csak olyan lapokat olvashatunk, amiket a hatalom cenzúrája is jóváhagyott, vagy a Tényekben csak olyan hírekről számolhatunk be, amiket a kormány jóváhagyott – illetve ezen már túl vagyunk. De amitől ő a legjobban fél, hogy egyszer lesz egy nap, amikor igényünk sem lesz a tenni akarásra. Viszont a kormány is fél, emiatt szörnyű dolgokra lehet képes. Felemlegette a tavaly februári influenszer-tüntetést, most pedig azért jött, hogy elmondja, mit tehet az emberrel, ha a kormány megpróbálja ellehetetleníteni a szabad médiát.
Hodász András coach, volt katolikus pap fekete autónak nevezte az új ellehetetlenítési törvénytervezetet, majd azt is megkérdezte a tömegtől: „Ugye nem hagyjátok, hogy stadion épüljön az adótok 1%-ából?”.
Fidesz vagy rendszerváltás? Ez a kérdés! - mondta Lengyel Tamás színművész, aki felsorolta a Fidesz bűnlajstromát, szóba hozza a Népszabadságot, az Indexet, a TV2-t, a megyei lapokat, a propagandát.. Aztán a NER-autók és táskák árát számolja át fizetésekre. A kormánypárt azért tudta mindezt megcsinálni, „mert hagytuk”,rengetegen nem éltek a legutóbbi voksoláson sem a választás jogával.
Kovács Vera, az Utcáról Lakásba Egyesült elnöke a lakhatás problémájáról szólt. “Ki fog utánunk az utcán élő kiszolgáltatott emberekért dolgozni, ha a civilek hangja nem szólalhat meg? (…) “A szabad nyilvánosság elhallgattatásával mindenki veszít” – mondta.
„Magyarország a hazánk” – kezdte Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója, majd a civil szervezeteket méltatta, hozzátéve, hogy a törvényjavaslat „nem tilt be szervezeteket név szerint”, de célba vehet cégeket, újságokat. Szlovákiában és Bulgáriában is sikerült megakadályozni aljas törvényjavaslatokat, itt is ezt kell tenni azzal, hogy felszólalunk.
Egy 21 éves egyetemista következett: „Mióta az eszemet tudom, a Fidesz-KDNP van hatalmon”. Halász törvényjavaslatával most elértünk egy határt, mondta. „Álljunk bele, nincs olyan, hogy túlzott szabadság (…) Eddig, és ne tovább!” – zárta sorait.
Végül a szervezők 12 pontot olvastak fel a színpadon. Egy, a Facebook-oldalukon elérhető petíció aláírására buzdítottak, amit az Európai Parlamenthez kívánnak eljuttatni.
1. Szabad, tiszta sajtót!
2. Alkotmányt a néptől a népnek!
3. Független bíróságokat!
4. Szabad oktatást!
5. Minőségi közegészségügyet!
6. Lakhatást mindenkinek!
7. Erős szociális rendszert!
8. Tiszta, igazságos választásokat!
9. Törvényeket a rendeletek helyett!
10. Közpénzt közérdek szerint!
11. Védjük a természetet!
12. Elfogadást, összetartást, ne uszítást!
A rendezvényt a Himnusz közös éneklése zárta.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.