km/óra
  2024.11.13., szerda  •  Szilvia napja
„Egyenlően vagyunk különbözőek” – Óriási bulit csinált szombat este a Savaria Karneválon a Punnany Massif

„Egyenlően vagyunk különbözőek” – Óriási bulit csinált szombat este a Savaria Karneválon a Punnany Massif

A 2003-ban alakult pécsi zenekar volt a XXIII. Savaria Történelmi Karnevál egyik sztárfellépője, a srácok szombaton 21 órakor vették birtokba a Forum Színpadot és ahogy a frontember, Farkas Roland „Wolfie” mondta lapunknak a koncert előtt, igazi kompakt élményt hoztak a csordultig megtelt Fő térre.

Az underground hiphop világából jönnek, de ma már mindenféle műfaj a sajátjuk. Egyediek, érettek, szókimondók, rendszerkritikusak, vállalják a – sokszor karcos – véleményüket. Dalaik az ember mindennapi életének, érzéseinek teljes palettáját megjelenítik.

Ők a Punnany Massif, akik már másodszorra állhattak a Savaria Karnevál nagyszínpadára és ahogy néhány évvel ezelőtt, úgy most sem okoztak csalódást: óriási bulit csaptak a Fő téren, ahol egy tűt sem lehetett leejteni, akkora tömeget vonzottak a pécsi srácok.

Mint Farkas Roland „Wolfie” alapító tag, frontember a koncert előtt lapunknak elmondta, igazi kompakt élményt hoztak a csordultig megtelt Fő térre és minden benne volt, ami kell. Alapvetően az elmúlt 21 évből válogattak, így felcsendültek olyan nagy slágerek is, mint az Élvezd, a Kopoggyá, a Szabadon, vagy a Vendéglátós, de persze az új lemezről is játszottak dalokat, például a társadalomkritikus Kultúrszakkör, ami kvázi időutazás a rendszerváltás időszakába, és erős párhuzamot von napjainkkal.

– Nemrég egy interjúban arról beszéltél, hogy „összefújt titeket a rock and roll.” Felidéznéd röviden a kezdeteket?

– Felcser Máté István barátomat már 12 éves korom óta ismerem, vele együtt alapítottuk a Punnanyt 2003-ban. Eleinte mindenféle felállás előfordult, jó pár évig tízen voltunk, most kilenctagú a zenekar. Egy dologban voltunk tudatosak: a dalaink szóljanak valamiről, mindig legyen téma, mondanivaló. Az underground hiphop világából jövünk, de már a kezdeteknél is tetten érhető volt némi popos vonal, szerelmes számokat is írtunk, ami ritka a hiphop műfajban. Ahogy cseperedtünk, a zeneiségünk ollója kinyílt, most már nehéz lenne egyértelműen meghatározni a Punnany hangzásvilágát.

– A Sziámi és a Kontroll Csoport zenéjén nevelkedtetek, amelyek a rendszerváltás időszakában markáns üzeneteket fogalmaztak meg. A hiphopnak pedig sajátja a társadalomra való reflexió, a rendszerkritikusság. Rátok ez mennyire jellemző? Szókimondók vagytok?

– Két éve jött ki az Elnézést kívánunk című dalunk, amelyben eléggé karcosan megfogalmazzuk a véleményünket jelenkori honatyáinkról. Soha nem leszünk magyar Public Enemy, és nem lesz minden dalunk politikai áthallásokkal teli, de vannak dolgok, amit, úgy érzünk, ki kell mondani. Vállaljuk a véleményünket, még akkor is, ha ebből esetleg hátrányunk származik. És néha bizony származik.

– Húszéves volt a zenekar tavaly. Ennyi idő alatt felnő egy ember. Ti magatok hogyan változtatok, más lett-e a motivációtok, a mondanivalótok?

– Különbözőek vagyunk, nyilvánvalóan vannak súrlódások, más-más életvezetési irányvonalak, és ezt néha nehéz összeegyeztetni, de épp ez adja a zenekar sava-borsát. A különbözőségünk együtthatója az erősségünk, korábban a mottónk is így szólt: mindannyian egyenlően vagyunk különbözőek. Ez ma is érvényes. Sok minden történt velünk az elmúlt húsz évben, de a Punnany a közös gyermekünk, és foggal-körömmel ragaszkodunk hozzá. Ha alkotásról van szó, összeadódnak az energiáink, és egyértelműen pozitív irányba mozdulunk.

– Hosszú éveket kellett várni az új lemezre, ami tavaly Fel nem címmel jelent meg. Hogyan állt össze ez az anyag, milyen volt köztetek a munkamegosztás?

– 18 dal hallgató a lemezen, de a fiókban még hever vagy száz. Az életben minket ért ingereket vetjük papírra, sokszor csupán egy refrén születik, és időbe telik, míg száz százalékosan testet ölt a dal. Már jó ideje éreztük a nyomást, hogy kijöjjünk egy albummal, bár a covid jócskán átírta a világunkat, a hangulatunkat, a hozzáállásunkat, a hangsúlyokat, a komplett magyar zenei térképet – ez sem könnyítette meg a helyzetünket. De amikor jött az elhatározás, Máté igazi sztahanovistaként ült a stúdióban és csinálta a dalokat, sokszor alvás nélkül. Megjelent a lemez, sok pozitív kritikát kaptunk róla, de lehetett volna nagyobb visszhangja. Azt látjuk, hogy míg régebben a Punnany a fiataloknak szólt, ma már ez nem teljesen igaz, és ez nem feltétlenül baj.

– Hogy telik az idei nyaratok? A koncertek mellett jut idő pihenni is?

– Május óta sűrűsödött be a programunk, hétvégenként két-három fellépésünk van, de ez így teljesen élhető. Többen a zenekarból nyaralnak is, én majd inkább a télből megyek a nyárba. Mi alakítjuk az időbeosztásunkat, lazák a keretek, bőven van lehetőségünk gondolkodni és alkotni, ami a mai világban bizony megbecsülendő dolog.

– A Savaria Történelmi Karnevál nem zenei, hanem historikus fesztivál, de mindig nagyon erős a zenei vonal. Idén ti vagytok az egyik húzónév – nagyszínpadon, főműsoridőben.

A dalaink az ember életében fellelhető érzelmi skála minden szegmenséről szólnak. Különleges számunkra ez az alkalom, hiszen egy sokszínű fesztivál keretében lépünk fel, ahová a közönség nem feltétlenül miattunk jön. Ez plusz motivációt ad, meg kell dolgoznunk azért, hogy elnyerjük az emberek tetszését, és úgy menjenek el a koncertről, hogy látni-hallani akarjanak minket, ha újra a közelben járunk.

CzB, K.Zs.
Fotó: Mészáros Zsolt

kapcsolódó galéria
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak