
Dr. Nemény András: nem picsogás, hanem a város és az ország iránt érzett felelősség hangja
Hogy a települések régóta tiltakoznak az egyre növekvő mértékű elvonás miatt, arról többször írtunk, legutóbb éppen az abban a cikkben foglaltuk össze, amely Cser-Palkovics András Mandinernek adott interjúját szemlékztük.
Könnyen be lehetne tehát látni, hogy nem szorulnánk mi senkinek a támogatására, a helyi gazdaság elég erős ahhoz, hogy ezeket a tág értelemben vett közszolgáltatásokat is tudja támogatni. Nem szponzorként, hanem adófizetőként. Ha azonban nekünk ennek a gazdasági teljesítménynek egy jelentős részét be kell fizetni az állami költségvetésbe, akkor sajnos ilyenekre nem futja. Úgyhogy itt el kell dönteni nekünk és az államnak is, hogy a kultúrában, a sportban, az oktatásban, az egészségügyben milyen szerepet szánunk az önkormányzatoknak.
Én abban hiszek, hogy nincs erős közösség sport és kultúra nélkül, tehát a fehérváriak esetében Vidi nélkül, de említhetném még a jégkorongcsapatunkat vagy a színházunkat is. A lényeg, hogy a helyi közösségeknek is erőfeszítéseket kell tenniük, mint ahogy az önkormányzatoknak is az a dolguk, hogy segítsék a kórházakat, az iskolákat, függetlenül attól, hogy nem ők a fenntartók, hanem mondjuk az állam, mert ezek mind a közösségeinknek a részei. Hadd tegyük ezeket meg a helyi adónk terhére, ne kelljen már befizetni olyat és annyit, amiből és amennyiből aztán nem az a hely lát vissza eredményeket, ahol megtermelték ezt az összeget.
Kérjen bocsánatot
Vitályos Eszter megszólalása kapcsán Cser-Palkovics a 24.hu-nak azt mondta:
„Az eddigi legtöbb esetben konstruktív, magas szakmai és politikai színvonalon egyeztetettem a kormány tagjaival, tehát a személyes tapasztalataim teljesen ellentétesek kormányszóvivő asszony szavaival. Talán alappal remélem, hogy ez csak szóvivő asszony rosszul megfogalmazott magánvéleménye volt. Egyébiránt türelmesen várom kormányszóvivő asszony bocsánatkérését.”
Szerintem mindent meg kell tenni az adott önkormányzatnak, hogy tudja a kiadásait csökkenteni. Először a saját házunk táján érdemes söprögetni, mielőtt megyünk aztán az államhoz, és folyamatosan azért sírunk, picsogunk, hogy éppen mire nem jut, meg hogyan nem jut – hangzott el a kormányszóvivő szájából. Később még azt is hozzátette, „van, aki folyamatosan ezt csinálja, sajnos”, illetve utalt a szentendrei tanácsnokok díjazására is. |
A városvezető szerint bár érthető a szolidaritási hozzájárulás elve, vitatja a mértékét és az elosztásának a módját is. Annak viszont örül, hogy zajlanak egyeztetések egy új, sikeresebb, hatékonyabb konstrukció megalkotására - erről egyébként dr. Nemény Andrással közös podcastjében is beszélt.
Szombathely idén 3,833 milliárd forintot (a bevétel 11,6 milliárdos bevételből) fizet be a költségvetésbe, Székesfehérvár a negyedik legnagyobb befizető, 8,7 milliárd forintttal.
A Versenyképes Járások Programmal további összegeket visznek el a településektől - a helyi iparűzési adó növekményét viszi el - majd a fenti program keretében osztja vissza az állam. Az idéntől működő megoldással szembe komoly kritikát fogalmaztak meg a városvezetők tavaly, majd idén is a Megyei Jogú Városok Szövetségénének debreceni ülésén.
Szentendre független polgármestere, Fülöp Zsolt azt mondta a lapnak, hogy nem szeretné minősíteni, mert ez magát minősíti. „A »picsogás« kifejezést ugyan Szentendre polgármesterének címezte a képviselő asszony, de úgy látom, hogy városunkban nagyon széles körben megütközést váltott ki ez a hatalmi arroganciát közvetítő beszédmód” – tette hozzá. A kormányszóvivő a Pest vármegyei 3-as országgyűlési egyéni választókerület országgyűlési képviselője, amibe Szentendre is beletartozik. |
Nem „picsognak”, hanem a felelősség hangján szólnak
Péntek délután dr. Nemény András külön posztban reagált a kormányszóvivő kijelentésére, jelezte, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége (amelynek a társelnöke) többször egyeztetett a kormánnyal, a szakminiszternek pedig a szervezet a szolidaritási hozzájárulásra és a kötelező feladatok finanszírozására vonatkozó javaslatcsomagot is küldött.
Sírunk, picsogunk?!
Legalábbis Vitályos Eszter kormányszóvivő szerint ezt tesszük mi önkormányzatok, amikor fellépünk a minket agyonnyomorító törvények ellen.
A valóság ezzel szemben az, hogy mára párthovatartozástól függetlenül valamennyi felelősséget érző önkormányzati vezető mindent megtesz azért, hogy megértesse a kormánnyal, a városok, falvak anyagi ellehetetlenítése az ott élő emberek és közösségek életének közvetlen sérülését okozza.
Magam a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnökeként több olyan egyeztetésen vettem részt, ahol közösen kerestük azt a megoldást, ami tervezhető jövőt biztosít minden szereplőnek. Átérezve az ország lesújtó gazdasági helyzetét, több konstruktív javaslatot tettünk a gazdasági miniszternek.
A 25 legnagyobb város vezetője több millió embert képvisel, többségében jóval nagyobb választói felhatalmazással, mint bármelyik eddigi kormány.
Nem „picsognak”, hanem a városaik és az ország iránt érzett felelősség hangján szólnak.
Teljes mértékben egyetértek Cser-Palkovics András polgármester úrral - akinek több átgondolt, jó javaslatot köszönhetünk -, hogy egy ilyen nyilatkozatot nem lehet szó nélkül hagyni.
Nem lehet, mert a sértés nem csak nekünk szól, hanem azoknak is, akiket képviselünk.
Csatlakozom Székesfehérvár polgármesteréhez és én is elvárom, hogy bocsánatot kérjen a kormányszóvivő asszony. Egyben ezúton is kérem Nagy Márton miniszter urat, hogy az összes megyei jogú város által közösen megküldött, a szolidaritási hozzájárulásra és a kötelező feladatok finanszírozására vonatkozó javaslatcsomagot építse be a most készülő költségvetésbe.
Ha nem így lesz, egy éven belül több város is csődhelyzetbe kerülhet.
Mindezt úgy teszem, hogy én azok közé a polgármesterek közé tartozom, akik mindig megköszönik, ha a kormány bármiben segítséget nyújt vagy partnerséget kínál. Volt erre is példa idén is.
Továbbá én vagyok az az ellenzéki polgármester, aki vállalta, hogy kimegy Brüsszelbe, és megpróbálja a kormánypárti polgármesterekkel együtt hazahozni a magyar önkormányzatoknak járó uniós pénzeket. Teszem ezt azért, mert egyetértek azzal, hogy a politikai vitáknak nem lehetnek az itt élő emberek, települések és maga az ország az áldozatai. Oda sem "sírni és picsogni" megyünk, hanem azért, hogy a ránk bízott emberek érdekeit képviseljük.
Végül itt az ideje kimondani: az önkormányzatok segítsége és munkája nélkül az elmúlt 5 év nehézségeiben megroppant volna az ország.
Cserébe elvonásra kerültek a forrásaink és mára veszélybe kerültek azok az értékeink, amitől egy város város, egy falu falu.
Ez így nem mehet tovább. Nem is fog. Kérdés csak az, lesz-e még bármi belátás. Elsőre egy őszinte bocsánatkéréssel is megelégednénk.
Volt, aki eredményesen picsogott
Külön érdekessége a témának, hogy az idéntől elvont iparűzési többletre egy esetben már külön megoldás született. Május utolsó harmadában derült ki, Kecskemét városa visszakapja az iparűzésiadó-többlet 80 százalékát a Területfejlesztési Alapból a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal kötött megállapodás értelmében. Az önkormányzat csak a fennmaradó 20 százalékot köteles megosztani a Kecskeméti Járás további településeivel – közölte Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a Facebookon. A többi város jelen állás szerint a teljes összegen osztozik a járási helységekkel.
Borítókép: dr. Cser-Palkovics András és dr. Nemény András egy tavalyi podcast-ben




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.