Dési: Tanévnyitó a megszépült iskolaudvaron (Képgalériával)
„Szeretettel köszöntök mindenkit ezen a szép, nyárias szeptemberi reggelen. Érdekes szóösszetétel az ünnepélyes tanévnyitó, hiszen joggal vetődhet fel bennetek, gyerekek a kérdés, hogy vajon mit is ünnepelhettek azon a napon, amikor véget ér a nyári szünet. Azonban meggyőződésem, hogy mindenben meg lehet találni a jót. Ha minden nap vakáció lenne, akkor nem tudnánk értékelni a szabadságot” – kezdte köszöntőjét dr. Nemény András, aki később arról beszélt, hogy a tankerülettel, az iskolával, a szülőkkel közösen sikerült megújítani az iskola udvarát.
„Visszahoztuk a természetet, így tudnám leginkább összefoglalni a nyári történéseket: tanösvényt, magaságyásokat alakítottak ki, fákat, cserjéket ültettek, tovább zöldítették a területet, példamutató módon. A természet felé fordultunk, és a természet mindig meghálálja, amit kap. A fa árnyékot biztosít, a növények akár az ételeink alapanyagai lehetnek. A természet tudást ad, és ami tán a legfontosabb: értéket és közösséget épít” – hangsúlyozta a polgármester.
„A mai kor egyik legnagyobb kihívása a klímaváltozás: ez az emberiség közös problémája. Úgy látom, az emberiség önmagában megfoghatatlan kifejezés, az emberiséget kis közösségek alkotják – egyik ilyen itt, a Dési Huber Általános Iskolában működik. Ez a projekt a jövőről szól, közösen vállalunk felelősséget a környezetünkért” – tette hozzá dr. Nemény András, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a projektben.
Fodor István úgy fogalmazott: az összefogás nélkül nem jöhetett volna létre a JustNature program, megköszönte ő is az együttműködést.
„A ma iskolát kezdő kicsik is szimbolizálhatják a természetet: emberpalánták érkeznek ma az intézménybe, ahol a pedagógusok folyamatosan nevelgetik, gondozzák őket, és amikor végeznek az iskolával, akkor egészséges felnőttként távoznak” – fogalmazott a tankerületi igazgató, aki ugyancsak a klímaváltozásról beszélt. Mint mondta: olyan változások előtt állunk, amelyekre nem vagyunk felkészülve.
„Az igényes környezet igényes embereket nevel. Ha megszeretjük a természetet, a környezetünket, akkor szebb lesz a világ” – zárta szavait Fodor István.
Flasch Péterné, az intézmény igazgatója részletezte az udvaron történt fejlesztéseket, megköszönve a támogatást, amit az iskola kapott. Mint fogalmazott: folyamatosan egyeztettek a szülőkkel, Németh Ákos tanácsnokkal, a körzet képviselőjével, a program ötletgazdájával a projektről. A Désiben az idén 192-en kezdték meg a sulit, a gyermeklétszám 15 százalékkal nőtt.
Az esemény végén a vendégek bejárták a megszépült iskolaudvart.
(Fotó: Nagy Jácint)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.