km/óra
  2025.04.28., hétfő  •  Valéria napja
Brenner József: sosem volt bennem kétely

Brenner József: sosem volt bennem kétely

Brenner József atya vehette át a Vas Megye Díszpolgára kitüntető címet az augusztus 20. alkalmából megtartott megyegyűlésen. 65 éve szentelték pappá, hitoktatói tevékenysége során több ezer fiatalnak adta át a hit üzenetét. Életének egyik fő célja, hogy a világ megismerje testvére, Brenner János meggyilkolásának igaz, politikai hazugságokkal nem elkendőzött történetét. Évtizedekig mellőzték, mégis kitartott abban, amit élete egyetlen lehetséges útjának gondol. Ma nyugalmazott püspöki helynök. Brenner Jánossal díszpolgári címről, kötelességről és őszirózsákról a Székesegyház sekrestyéjében beszélgettünk.

 

– Vas megye 6. díszpolgárává avatták a múlt héten. Egy ilyen kitüntetés jó alkalom arra, hogy az ember egy pillanatra megálljon a lelki értelemben is vett úton, és felidézze azokat a pontokat, amik ezt az utat meghatározták.


– 65 évre, nem is kis időre kell visszatekintenem. A hitoktatói munka volt a legnehezebb az életemben. Abban az időben tanítottam, mikor ütötték-verték a hitoktatást. Volt olyan évem, amikor szeptember 1-jétől június 10-éig minden órámon benn ültek... Mint fiatal pap, nagyon készültem arrra, hogy az ifjúsággal foglalkozzak, de erre nem volt lehetőségem, mert  '60-ban teljesen lemorzsolták a hitoktatást. A testvéremnek, Jánosnak is azért kellett meghalnia, mert a fiatalokkal foglalkozott.


– Bagodvitenyédre küldte a püspök, ott kezdte meg papi tevékenységét.


– Igen, a dispositióban az volt: Bagodvitenyéd, először fogalmam sem volt, hogy hol van (mosolyog). Utána kerültem Lentibe, s mikor 1957-ben meghalt a testvérem, közelebb, Vasvárra, majd Szombathelyre kerültem.


– Fel tud-e idézni olyan emléket, mely megerősítette abban, hogy jó úton jár?


– Ebben sosem volt bennem kétely. Vannak olyan emberek, akik vacillálnak, mit, hogyan tegyenek. De nekem a Jóisten segítségével ilyen a nehezebb időkben sem volt. Akkor határoztam el, hogy ez lesz a hivatásom, mikor, arra hivatkozva, hogy osztályidegen vagyok, mert az apám mérnök, nem vettek fel a Nagy Lajos Gimnáziumba. Akkor érett meg bennem, hogy pap leszek, így kerültem be a kisszemináriumba, ahol a feloszlatott premontrei rend tanárai tanították azokat a gimnazistákat, akik papnak készültek.


– Testvére tragikus történetéből hogyan tudott erőt meríteni, s abban azt látni, hogy feladata van: hogy Brenner János valóban az '56-os forradalom utáni egyházüldözés vértanújaként kerüljön be a köztudatba.


– Ehhez hit kell. Mikor a tragédia megtörtént, teljesen kilátástalan helyzetbe kerültünk, a gyilkosságról nem lehetett beszélni. Engem és testvéremet ( Brenner László, a szerk.) többször Szentgotthárdra citáltak a rendőrségre, azt sem tudtuk, most vádlottak vagyunk-e, vagy tanúk. És harmincegynéhány évig nem szabadott beszélni a történtekről, még a helyet sem láthattam, ahol a bátyámat meggyilkolták...Ez nagy trauma volt a szüleimnek, édesanyám még halála előtt is őt emlegette.


– Idén karácsonykor láthatjuk a televízióban a Brenner János életéről forgatott filmsorozatot Szilágyi Andor rendezésében.


– Forgattak, meg felforgatták a lakásomat is (Nevet)! Segítettem a helyszínek megtalálásában, események felidézésében, vittek ide-oda. Fontos azonban, hogy ez nem dokumentumfilm, hanem egy játékfilm, és – amit eleinte furcsálltam – vannak kitalált dolgok is benne.


– A díszpolgári cím Szombathely hálájának és szeretetének jele Ön iránt. Ön hogy érez Szombathely iránt?


– Köszönet a bizalomért, hogy rám gondoltak, engem választottak. Itt születtem, most is itt élek a családi házban. Gyermekkorom óta a város sokat változott, ezt mind végigéltem, háborúval, bombázással együtt. Mikor végiggondoltam, hogy miért kapom ezt az elismerést, arra jutottam,  mindig csak azt tettem, ami a kötelességem volt. Ebben sok minden volt és van: a 65 éves papi működés, 12 év a Közoktatási Alapítványban. 15 évig voltam püspökhelyettes, általános helynök. Közben sok-sok ünnepség, program jut eszembe, és nem csak az egyháziak: helynökként a rendőrnapokon, tűzoltónapon is ott voltam, vagy laktanyában, börtönben. A kámoni plébánián töltött 15 év alatt a körforgalmat is megáldottam, de a templomtorony az egyik legnagyobb büszkeségem.


– Izgul még, ha prédikálnia kell?


– Már annyira nem, eleinte, fiatal papként azt hittem, a legnehezebb dolog ebben a hivatásban a prédikáció, de nem. A gyóntatás az.


– Hogyan telnek a hétköznapjai?


– Legközelebb, szeptemberben Heiligenkreuzba megyek prédikálni németül a ciszterci apátságba. És, bár már nem vagyok hivatásos lelkipásztor, felkeresnek az emberek lelki problémákkal, gyónással.Gyakran misézek itt, a Székesegyházban, vagy vidéken. Ebéd után hazamegyek, pihenek, és a ház körüli dolgokkal foglalkozom, kertészkedek.


– Melyik a kedvenc virága?


– Az őszirózsát egyre jobban kedvelem. Diákként és hitoktatóként még nem szerettem, mert a közelgő iskolakezdésre emlékeztetett (nevet).


Tar Patrícia
Fotó: Nagy Jácint

kapcsolódó galéria
címkék
Savaria Fórum 34. évfolyam 10. szám - 2025.04.22.
Savaria Fórum 34. évfolyam 10. szám - 2025.04.22.
tematikus oldalak
legfrissebbek
Putyin fegyverszünetet hirdetett ki
A világháborús győzelem 80. évfordulójára.
Két vasi diák is bejutott a Savaria országos történelem tanulmányi verseny döntőjébe
Mindkét kategóriában sikeresnek bizonyultak a vasi diákok.
Szombathelyi majális 2025: négy napos programsorozat az Emlékmű-dombon
Május 1. és 4. között - csütörtöktől vasárnapig - ismét benépesül Szombathelyen az Emlékmű-domb: a Városi Majális idén is változatos zenei és közösségi programokkal várja a látogatókat. Főzőverseny, koncertek, táncbemutatók és gyermekprogramok gondoskodnak arról, hogy minden korosztály jól érezze magát a négynapos ünnepen.
Nemény András a 444.hu-nak: A Tisza Párt eddig senkit sem keresett meg
A város és a kormány viszonyáról, a Tisza Pártról, Vámos Zoltánról a Fidesz-KDNP leendő parlamenti képviselőjelöltjéről és az eddigi képviselő Hende Csabáról is kérdezte a portál Szombathely polgármesterét, de szóba kerültek a HVSE és a Haladás focicsapatának aktualitásai is.
Aki a középiskolában nem tesz nyelvvizsgát, az nagy valószínűséggel később sem fog
Az Oktatási Hivatal Nyelvi Akkreditációs Osztályának adatai alapján jelentős visszaesés tapasztalható az egyetemi hallgatók és a 30 év felettiek nyelvvizsgázási hajlandóságában, a statisztikák szerint aki középiskolásként nem tesz sikeres nyelvvizsgát, nagy valószínűséggel később sem próbálja meg újra.