2024.03.28., csütörtök  •  Gedeon, Johanna napja
ESZ-kutatás
Bravúros utolsó negyedének köszönhetően győzött a Falco és kiharcolta a mindent eldöntő mérkőzést

Remek meccsen, hatalmasat küzdve tudott viszajönni a szombathelyi alakulat, aminek újabb hazai győzelem lett a gyümölcse.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, BAJNOKI DÖNTŐ 4. MÉRKŐZÉS

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY - SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 76-70 (16-19, 22-22, 14-21, 24-8)

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely: Váradi 2, Benke 2, Doktor -,Bruinsma 15/3, Keller 14. Cserék: Barac 10, Perl 28, Anderson 5/3

Edző: Gasper Okorn

Szolnoki Olajbányász: Warner 13/3, Kovács -, Badzim 13/9, Subotic 12/6, Cakarun 13. Cserék: Taiwo -, Gibson 9/6, Pongó 6/3, Rudner -, Zsiros 4, Juhos -. Kipontozódott: Badzim

Edző: Gasper Potocnik

A szezon talán legfontosabb mérkőzése várt a Falcora hétfőn délután az Aréna Savariában. A bajnoki döntő harmadik összecsapásán, Szolnokon hatalmas csatában, hosszabbítás után 81-77-re nyerni tudott az Olaj, ez pedig azt jelentette, hogy a szombathelyieknek nyerni kellett annak érdekében, hogy ki tudják harcolni a mindent eldöntő, ötödik találkozót. Az együtteseket most is remek hangulat fogadta, a szurkolók hatodik játékosként álltak a csapat mellett.

Cakarun rossz középtávolija után Keller triplája sem talált utat a gyűrűbe, elhibázott támadásokkal kezdődött az összecsapás. A kezdeti döcögés után Benke és Bruinsma kosarainak köszönhetően 4-0-ával kezdett a Falco, majd az amerikai büntetőből gyarapította pontjainak számát. Három perc elteltével a Szolnoknak még mindig nem sikerült beköszönnie, nagyon összerakta a védekezését a szombathelyi csapat. A rossz sorozatot Subotic hármasa törte meg a vendégeknél, Warner 2+1-ével pedig át is vették a vezetést a Tisza-partiak. A már-már szokásosnak mondható Váradi-Keller összjáték után utóbbi büntetőzött jól, majd Warner rövid kísérlete után Perl szerezte meg első pontjait, az állás pedig  ezzel 9-6 volt a vasiaknak. Abban a pillanatban, hogy az egyik csapat előnyre tett szert, újított a másik: ez most sem volt másképp, a szolnokiak négy pontot szereztek zsinórban, 9-10 volt oda. Hatalmas csata volt a pályán, Perl faultos kosarával 12-10-re már a sárga-feketék mentek. Egyik csapat sem engedte levegőhöz jutni ellenfelét: előbb 12-15-re a vendégek fordítottak, majd a Falco villámgyorsan 16-15-re módosította az állást. A negyed utolsó pontjait az Olaj szerezte, az első etap után 16-19 állt az eredményjelzőn.

Zsíros kosarával az addigi legnagyobb különbség alakult ki, majd Warner kapott rossz indítást. Perl ezúttal is hozta a remek teljesítményt, újabb 2+1-et lehetett feljegyezni a neve mellé. Hiába a 16-21-es szolnoki előny, egy 5-0-ás szombathelyi rohamnak köszönhetően ez pillanatok alatt elolvadt, Bruinsma hatalmas zsákolása után Gasper Potocnik időt is kért. Előbb Bruinsma, majd Warner süllyesztett el egy triplát, 24-24-nél pedig Cakarun maradt egyedült a palánk alatt. Szorosabb mérkőzést nehezen lehetett volna elképzelni, tizenöt percnyi játék után 28-29 volt az állás. Subotic három pontjára Anderson válaszolt egy szép középtávolival, majd Cakarun és Pongó volt eredményes. 30-35-nél ismét Anderson villant, A Falco mindent elkövetett, hogy lőtávolon belül tudjon maradni. Keller nagyot harcolt a palánk alatt, Potocnik mester időt kért, szűk másfél perc volt hátra az első félidőből. A negyedet Badzim triplája zárta, a szünetre 38-41-es szolnoki vezetéssel mehettek a felek.

Gyorsindítás után Váradi kosarával lopta a távolságot a vasi gárda, sőt, mi több, Perl remek egyéni alakítása után már náluk volt az előny. Nem sokáig volt azonban 42-41 az állás, ugyanis Pongó egy triplával, Cakarun pedig egy ziccerrel jelezte, hogy bizony a pirosmezesek szeretnék lezárni a párharcot. 42-46-nál Keller büntetőzött hibátlanul, majd Taiwora fújtak támadószabálytalanságot. Az akciót nem sikerült kosárral befejezni, ezt Gibson egy hármassal büntette, 44-49 volt az Olajnak. A szombathelyiek 6-osa ismét a vonalról próbálkozhatott, nem is hibázott, Gibson viszont erre is kintről válaszolt. Bruinsma-pontok és kiváló Keller-védekezés következett, a triplakísérlet azonban kiszédült a gyűrűből. Sok hibával játszottak a csapatok, kétségkívül érezhető volt, hogy sok mérkőzés van már a lábakban. 48-53-nál a Falco trénere kért időt, kosarat viszont a vendégek szereztek Warner révén. Kisebb hullámvölgybe kerültek a sárga-feketék, a Szolnok 48-57-re el tudott lépni, ráadásul két hazai büntető is kimaradt. Perl és Keller újabb pontokat szereztek, a vendégek viszont a felvonás végén megrázták magukat és tíz pontos előnyre tettek szert, ami azt jelentette, hogy az utolsó negyedet 52-62-ről kezdték a felek.

Perl 2+1-et érő betörésével indult a záró tíz perc, majd Barac is beköszönt, pillanatok alatt eltüntette hátránya felét a Falco. Gasper Potocnik időt kért, Cakarun is csinált egy 2+1-et, de Barac, valamint Bruinsma gondoskodott arról, hogy semmi se dőljön még el. Óriásit küzdött a Falco, Badzim támadófaultja után Barac szerzett újabb kosarat, amivel már csak két pont volt a differencia. Keller kosarával már 65-65 volt, Bruinsma asszisztja és Barac kosara után pedig már a házigazdánál volt az előny. Elképesztő izgalmakra volt kilátás az utolsó percekben, az Aréna Savariában pedig gyakorlatilag talpon volt mindenki. Perl kosarának köszönhetően 73-68-as hazai vezetéssel léptek a véghajrába a csapatok, a különbség pedig tovább nőtt, a szombathelyiek 76-70 arányban győzni tudtak, amivel eldőlt, hogy szerdán, Szolnokon 20 órás kezdettel egy utolsó összecsapásra kerül sor a két csapat között.