km/óra
  2024.03.29., péntek  •  Aguszta napja
ESZ-kutatás
Benkő Sándor Arany Kamera-díja: négy évtized lélekfotói

Benkő Sándor Arany Kamera-díja: négy évtized lélekfotói

A MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya Arany Kamera-díjjal ismerte el Benkő Sándor fotóriporter életművét. A sárvári születésű fotós 1983-tól harminc éven dolgozott a Vas Népénél. 2004-ben, a körmendi cipőgyár bezárásakor készült az Utolsó nap a tűzősoron képsorozatával Magyar Sajtófotó nagydíjat nyert. A szombathelyi Médiaközpontban majd a városi kabinetben töltötte 2018-as nyugdíjazása előtti éveit, az Üzemen kívül című kötetét tavaly mutatták be. Az egykori kollégával otthonában beszélgettünk.

Más gépével kezdődött


-    Nem számítottam a díjra, nagyon jól esett a szakmai elismerés az aktív pályafutásom végén. Az Arany Kamerát több évtizedes, sikeres fotóriporteri munkáért adják, az elnökség teljes egyetértésével kaptam meg. Az országban hat fotóriporter büszkélkedhet ezzel a díjjal. Hogy miként kezdődött? A feleségem első fényképezőgépével, egy amatőr filmes géppel, mindig kattogtatta és ugyanazzal álltam elő, amit nekem is mondtak később, na az a nagy művészet ám, hogy megnyomod a gombot és kész a kép. Akkor gyere és próbáld ki – nem is volt olyan egyszerű. Aztán amikor Katinak nem volt ideje fényképezni, akkor minden létező, fotózással kapcsolatos könyvet elolvastam, autodidakta módon sajátítottam el a fotózást, később a MÚOSZ tanfolyamain bővítettem a tudásomat. Geodéziát tanultam, dolgoztam, szerettem is nagyon terepre járni, csak aztán elhagytam a szakmát, mint Jordán Tamás. Két hobbim volt földmérőként, a fafaragás (még kiállításom is volt) és a fényképezés - aztán elhívtak a fotóriporternek a Vas Népéhez, előtte már küldözgettem fotókat Új Tükörnek, Fülesnek, a televíziónak.


Szabadon választott témák


-    Jó sokára kezdtem el képekben gondolkodni, amikor 1983-ben az újsághoz kerültem, akkor reszkető kézzel dolgoztam egy darabig. Pósfai János főszerkesztő-helyettes eljött hozzám a földhivatalba Sárvárra, hogy lenne-e kedvem a napilapnál dolgozni. Két nap gondolkodási időt kértem, mert szerettem fotózni, de a napi munka az mégis más, de aztán vállaltam, én lettem a fotórovat harmadik tagja a nyolcvanas évek elején. Tartottam egy kicsit attól, hogy ez mégis csak pártlap, hogy mi lesz, de a hivatalos eseményekre a másik fotós ment. Egyszer mégis nekem jutott az egyik ilyen, és megkérdeztem a nagyembert, hogy miért csak szovjet sírokat koszorúzunk április 4-én, aztán többet nem kellett mennem ilyen helyre. Így működött a dolog akkor: volt a kötelező és szabadon választott kör. Szenkovits Péter újságíróval együtt, egy napon kezdtük, közösen találtunk ki és csináltuk meg témákat, jól ment a munka és a lap is, ma már elképzelhetetlen tűnő 70 ezer feletti példányszámban fogyott az újság. 


Nekünk Térkép e táj


-    Bármennyire is szabadabb volt a lap, az akkori fiatal generáció egy része 1988-ban elment és megalapítottuk a Térkép újságot. A fejlécbe azt írtuk és úgyis hittük, hogy független hetilap. Később - és mostanában főleg - az ember rájön, a függetlenség nem teljesen igaz, mert valaki fizeti a költséget, és jobb esetben nem szól bele a tartalomba. Különleges idők voltak: az első szabad március 15-én (1989), amikor Gyurácz Ferenc az emlékezetes beszédét mondta a Fő téren, akkor azért bennünk volt a félsz is, mert mindenkiben bőrkabátos titkosrendőrt láttunk. De aztán pillanatok alatt hatalmas tömeg jött össze. Az elején más volt a Térkép, mint a Vas Népe, nekünk is furcsa volt, hogy bármit megírhattunk volna, amit akartunk, az olvasóknak kedvencei lettünk, büszkeséggel és örömmel töltötte el a csapatot, emiatt volt jó érzés bejárni a szerkesztőségbe. Aztán amikor a Vas Népe is nyitott lett a rendszerváltás után, akkor egyszer csak elfogytak a témáink. Többen vissza is mentünk a napilaphoz - azok voltak kevesebben, akik nem tértek vissza.


A technikai ördögei


-    Aktív és jól menő korszak jött a Vas Népénél a kilencvenes években, a fejlesztésekkel elkezdődött a színes technikára való átállás, ekkor neveztek ki rovatvezetőnek. Aztán következett a digitális rendszerre való áttérés, azt találtam ki, hogy a negatívot előhívjuk, de már nem készült belőle papírkép, hanem beszkenneltük, így került a szerkesztőhöz és a nyomdába. Időt, pénzt spóroltunk vele, a digitális technikával a lapzárta is kitolódott, befértek a későbbi meccsek - aminek nem nagyon örültünk, mert még tovább kellett dolgozni. Aztán jöttek a még korszerűbb gépek, amelyek már képesek voltak kommunikálni számítógéppel is - ami további gyorsaságot jelentett. Izgalmas technikatörténeti korszak volt, mert számunkra minden újdonság volt, a MÚOSZ rengeteg tanfolyamot tartott a témában, de mellette azért fényképezni is kellett. Azokat az újságírókat szerettem, akik gyorsan dolgoztak, megértették a témát, felfogták a lényeget, az idő mindig komoly tényező volt, mert a fotósnak még rengeteg munkája volt a képekkel. A Vas Népe akkoriban Szombathelyen megjelenő, de országos kitekintésű újság volt, rengeteg helyre jártunk, koncertekre, sporteseményekre, tüntetésekre. 2004-es MÚOSZ nagydíj is ennek a korszaknak „gyermeke”. Akkor kaptuk az első digitális fényképezőgépet, Nikon D1-t, az események fontossága szerint osztottuk be, hogy ki viszi magával. A körmendi cipőgyárba mentem ezzel a géppel - a mostani 20-30 ezer forintos kompakt gépeknek  a fényereje és a felbontóképessége nagyobb, mint az akkori profi gépé. Tudomásom szerint vidékiként azóta sem sikerült senkinek nagydíjat kapnia. A méltatáson Korniss Péter elmondta, a képek őszintesége, visszaadta azt, amit az ott dolgozók érezhettek. A fotók többsége meg is jelent az újságban, amelyben olyan klasszikus hírlapi rovatok is voltak, mint karikatúra, glossza, tárca, képriport. A fotós akkor fotós volt, az újságíró pedig újságíró - mostanában azért összemosódnak a szerepek. De gondoljunk bele, valaki vagy a mondanivalóra koncentrál, vagy a megfelelő pillanatot keresi a képhez - és akkor még videót is készítsen mindeközben, ez valahogyan nem megy, hiába van benne a telefonunkban mindaz, amiről annak idején csak álmodtunk. Az újság pedig újság volt, azt nem lehetett átírni, kijavítani, képet cserélni, ha egyszer már megjelent. Egy valami nem változott, a minőségre mindig vevők az emberek, bárhol is jelenjen meg az anyag. 


A szerkesztőség varázsa

-    Arról nem szívesen beszélek, amikor 58 évesen el kellett jönnöm az újságtól, nehezen viseltem el, nem volt jó érzés, de aztán arra jöttem rá, ennek így kellett történnie, aztán újra felálltam - a napi hajtás már nem hiányzott, addig a családom nem sokat számíthatott rám, mert az események mindent felülírtak. Először a szombathelyi médiaközpontban fotóztam, hívtak a polgármesteri kabinetbe fotósnak, aki napilapozott, azt tudja, hogy mit jelent ez.  Ha visszapillantok a 41 éves pályára, mit mondok magamnak? Gondolkodtam, hogy változtatnék-e valami, ha újrakezdhetném: a részleteken igen, de az alapokon nem. Bármennyi nehéz volt a négy évtized, akkor is szerettem csinálni, örülök neki, hogy annak idején megkerestek. A szerkesztőség nagyon hiányzik: a hangulat, a közös dolgok, az összetartás, viták, a veszekedések, a hülyéskedések, de végül mindig elkészült az újság. Jól érzem magam nyugdíjasként, azért nem unatkozom, könyvekben, szerkesztésben gondolkodom, de itt vannak az unokák is, most jut rájuk idő.

ESZ-kutatás
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
A gyermek- és ifjúsági tábor besorolásának az épület komfortfokozata már nem felel meg, statikailag és műszakilag is több sebből vérzik az egykor szebb napokat látott felsőcsatári üdülő, amely idén várhatóan már csak alacsonyabb komfortfokozaton - nomád táborhelyként - kap majd használati engedélyt, derült ki azon a fórumon, amit a Kerekerdő Alapítvány szervezett a tábort üzemeltető AGORA Nonprofit Kft. székhelyén a szálláshely lehetséges jövőjét megvitatandó.
Lomtalanítás Szombathely 2024 - tavaszi időpontok és helyszínek
A SZOVA Nonprofit Zrt. meghirdeti a lomtalanítást Szombathelyen 2024-ben is. A város egyes részein, a tavalyi évhez hasonlóan idén is, nagyrészt úgynevezett bejelentéses rendszerben, illetve házhoz menő módon végezik el a lom, hulladék gyűjtését.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Vármegyei I. osztály: döntetlen a Sárvár-Vép rangadón, Bükön nyert a Csepreg
A Celldömölk a hajráig kiválóan tartotta magát a bajnoki címért küzdő Király SE ellen, a Söpte a Nádasd ellen tartotta otthon a három bajnoki pontot.
Vármegyei I. osztály: kilencgólos mérkőzést nyert meg Rábapatyon a Csákánydoroszló, de a másik három mérkőzésen is potyogtak a találatok
A Haladás a Vasvár, a Szarvaskend a Körmend ellen nyert hazai környezetben, a Táplán és a Szentgotthárd pedig megosztozott a pontokon.
legfrissebbek
Melegebb időt hoz a nagypéntek, délután erős széllökések várhatók
Napos idővel indul a péntek, majd délután már gyakrabban zavarhatják felhők a napsütést.
Márciusi közgyűlés: speciális diéta, nyári tábor és Crushers
Bevezetik a speciális diétára szoruló gyerekek támogatását, idén is lesz nyári tábor Fonyódon, megállapodás születik az amerikaifutball csapattal a Városligeti Sporttelep működtetéséről. A márciusi közgyűlésen 9 napirendi pontot nyilvánosan, kettőt zárt ajtók mögött tárgyalnak. A testületi ülést élőben követhetik honlapunkon a folyamatosan frissülő cikkünkben, a Szombathelyi Televízió műsorán és Facebook-oldalán.
Programajánló - Szombathely: Bing nyuszi show, húsvéti tojáskeresés, nyuszisimogatás, locsolóversek
A húsvéti hétvégén sem kell unatkozniuk a Szombathelyen élőknek, többféle programlehetőséget kínálnak a szervezők: pénteken fellép Bing nyuszi a sportházban és kinyit a játszóház is. Hétvégén minden a húsvétról szól majd, lesz nyuszisimogatás, tojáskeresés, kutyasétáltatás, kézműves foglalkozás, locsolóversmondó verseny. Lesznek még színházi előadások, a zenerajongóknak koncertekkel kedveskednek, s sporttal is készültünk. A jövő hét is tartogat érdekességeket, sokféle program várja az érdeklődőket.
Átveszi a zanati Füvészkert utcáit a város
Egyhangúlag elfogadta Szombathely MJV közgyűlése az előterjesztést: 22 éves történet záródott le ezzel, 123 család örömére. Megoldódik a csapadékvíztározó ügye és kijavítják a sérült járdarészeket is. Összesen 35 millió forintot fordít a város még a végleges megoldásra, osztotta meg a hírt közösségi oldalán Putz Attila képviselő.
A Mikve színésznőit hívta érzékenyítésre a helyi zsidó hitközség
Érzékenyítésre hívta a Weöres Sándor Színház színészeit a helyi zsidó hitközség. A szombathelyi zsidóság életéről szóló “Szemtől szembe” kiállítás tárlatvezetésén a teátrum Mikve című darabján dolgozó színésznők és a stáb tagjai vettek részt. A zsidók rituális fürdőjében játszódó történet emberségről, szabdságvágyról, alapértékekről szól. A művészek éppen a színházi világnap alkalmából tekintették meg a tárlatot. A világnap idei mottója: “A művészet béke”.