km/óra
  2025.01.15., szerda  •  Lóránt, Loránd napja
Az újságírónőket félti az UNESCO

Az újságírónőket félti az UNESCO

A szervezet tanulmánya szerint a megkérdezett újságírónők 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megfenyegették, megfélemlítették és sértegették őket az interneten munkájukkal kapcsolatban.

Az UNESCO jelentése szerint 2020-ban 62 újságírót öltek meg azért, mert a munkáját végezte. 2006 és 2020 között több mint 1200 újságíró halt meg, tízből kilenc esetben a gyilkosok büntetlenül maradnak. Az újságírőnők a legfenyegetettebbek.

 

„Sok országban a korrupcióról, az emberkereskedelemről, az emberi jogok megsértéséről vagy a környezeti kérdésekről íródó cikkek már veszélybe sodorják az újságírók életét” – idézi az UNESCO-jelentés az ENSZ főtitkárának, António Guterres-nek a szavait.

 

Guterres szerint az újságírókat számtalan más fenyegetés is éri, az emberrablástól, a kínzástól és az önkényes fogva tartástól a dezinformációs kampányokig és a zaklatásig, mostanában különösen a digitális szférában – olvasható a Telex szemléjében.

 

A női újságírók különösen veszélyeztetettek. Az UNESCO legutóbbi tanulmánya szerint a megkérdezett újságírónők 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megfenyegették, megfélemlítették és sértegették őket az interneten munkájukkal kapcsolatban.

 

Az ENSZ Közgyűlés elnöke, Abdulla Shahid arra kéri a tagállamokat, ismerjék el, hogy a női újságírókat túl gyakran éri aránytalanul nagy fenyegetés. Shahid szerint a fenyegetések nagy részét nőgyűlölők követik el, akik azt szeretnék elérni, hogy a nők számára ne legyen biztonságos az újságírás. „Kollektív kötelességünk fellépni ez ellen. Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt annak érdekében, hogy az újságírás továbbra is biztonságos legyen a nők számára, és vessünk véget a zaklatásnak és a fenyegetéseknek, amelyek őket célozzák” – tette hozzá.

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak