
Aláírták az amerikai-ukrán ásványkincsszerződést, úgy tűnik, mindkét fél elégedett
Mint írják, Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter és miniszterelnök-helyettes, illetve Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerdán aláírta azt a kétoldalú ásványkincsszerződést, amely az Egyesült Államoknak hozzáférést biztosít a kelet-európai ország nyersanyagkészletéhez a földgáztól és a kőolajtól a titániumon át a ritkaföldfémekig – derül ki az AP hírügynökség cikkéből. A megállapodás a feltétele annak, hogy a Trump-adminisztráció továbbra is katonai támogatást nyújtson az agresszor Oroszország ellen több mint három éve háborút vívó Ukrajnának. Aláírásáról először Scott Bessent tett bejelentést az X-en, aztán Julija Szviridenko az AP kérdésére megerősítette, hogy az éppen emiatt tett washingtoni látogatásán az ásványkincsszerződést szignálták.
A határozott időre, 10 évre szóló ásványkincszerződés arról szól hogy az Egyesült Államok és Ukrajna létrehoz egy közös stratégiai befektetési alapot (ez a United States-Ukraine Reconstruction Investment Fund), amelyen keresztül az amerikaiak hozzáférnek a kelet-európai ország föld mélyen rejlő nyersanyagaihoz, a mobilkommunikációban használt mintegy 20 fajta ritkaföldfémhez, a légijárműgyártásnak kellő titániumhoz, az atomerőművekben használt urániumhoz, de Ukrajna olajához és fölgázához is. Rézletek nem teljesen világosak, korábban Úgy tudni, a két ország által létrehozott alapba Ukrajna a jövőben befizeti az állami tulajdonban lévő erőforrásaiért kapott összeg 50 százalékát, beleértve a kőolaja és a földgáza monetizálásából származó pénzt, de a kikötői bevételeit is.
Később kiszivárgott az is, azon túl, hogy az Egyesült Államok az Ukrajna által az erőforrások értékesítéséből származó bevételek, valamint „minden új, harmadik félnek kiadott engedély” értékének 50 százalékát kapja meg, ezeket a bevételeket kvázi zálogjog is terhelné, ami egy tárgyalásokhoz közel álló forrás szerint azt jelenti, hogy az amerikai fél az erőforrások tényleges eladása előtt megkapná az értük járó pénzt. Emellett minden jövőbeli engedély esetében az Egyesült Államoknak elővásárlási joga lesz az exportálható ásványi anyagokra. Az amerikai támogatással kiegészítve a stratégiai befektetési alap aztán projektekbe ruház be, elősegítve a kelet-európai ország gazdasági fejlődését.
Illusztráció: Pixabay

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.