A kultúra az egyik legjobb diplomata – német diákok alkotásaiból nyílt kiállítás a Művészetiben
Tavaly vette fel a kapcsolatot a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum a németországi Burghardt Gimnáziummal egy jövőbeli testvériskola kapcsolat, ezen belül diákcsere program kiépítése érdekében. Ennek első lépése a Between Schools projekt volt: tavaly októberben a szombathelyi iskola archív anyagából három helyszínre (a Neckar-Odenwald-Kliniken kórház kiállítóterébe, a Volksbank fiókjába és a Burghardt Gimnázium aulájába) vittek ki plasztikákból, textil- és ötvöstárgyakból, valamint rajzokból és festményekből álló bemutatkozó kiállítást.
A program egy belsős kiállításnak indult azért, hogy bemutassa a német reálgimnázium falai között a képző- és iparművészetet, mint szakmát, de Jochen Schwab, a Burghardt Gimnázium igazgatója és Achim Wawatchek igazgatóhelyettes meglátta benne az egyszeri alkalmon túlmutató partnerségi lehetőséget és végül dr. Achim Brötel, a Neckar-Odenwald járás vezetője felkarolta, és új szintre emelte.
A projekt pedig idén ősszel folytatódik: ezúttal a művészeti rendezett kiállítást, amelyen a bucheni Burghardt Gimnázium 5-13. évfolyamos diákjai mutatkozhatnak be. A Between Schools 2.0 címet viselő kiállítást november 11-én, hétfőn délután nyitották meg hivatalosan az iskola Társalgó Galériájában. A megnyitón közreműködött Ravasz Dominika, Terbócs Emma és felkészítőtanáruk, Ferjancsik László. Köszöntőt mond Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester, Jochen Schwab, a buchen Burghardt Gimnázium igazgatója és Magyarósi Richárd képző- és iparművészeti igazgatóhelyettes.
„Azt gondolom, hogy a kultúra az egyik legjobb diplomata, mert országokat, nemzeteket, csoportosulásokat össze tud hozni. Nagyon boldogok vagyunk, hogy a Művészeti Gimnázium már az előző évben járt Odenwaldban és meg tudta jeleníteni egy kiállítás keretében a diákok alkotásait, most pedig ennek a programnak a keretében itt vagyunk egy újabb fantasztikus kiállításon, ami most megnyitja a kapuit. Azt gondolom, hogy a képzőművészet azért fantasztikus dolog, mert amit szóban, vagy írásban nem tudunk kifejezni, azt elmondják ezek a művek. Fantasztikus és kreatív dolog ez. Én kívánom, hogy ez a projekt hosszútávú legyen és sok ilyen művészprogram jöjjön létre a jövőben is, akár ez a két intézmény, akár más intézmények között” – mondta az alpolgármester.
Magyarósi Richárd azzal kezdte, nagy öröm számára, hogy részese lehet ennek a reményei szerint jövőbe mutató eseménynek. Ez a kiállítás ugyanis nem csupán művészeti alkotásokat mutat be, hanem egy hidat is szeretne építeni két iskola között: betekintést nyerhetünk egy másik iskola diákjainak gondolkodásába, látásmódjába és kreativitásába, illetve mi itt Magyarországon más szemszögből is láshatjuk saját magunkat.
„A különbözőségek tiszteletben tartása és a közös nevező megtalálása mindig is az együttműködés egyik alapja volt. A diákok által készített művek sokfélesége, egyéni látásmódja és kifejezőereje, technikája és témája mind arra hívnak minket, hogy legyünk nyitottak, figyeljünk a másikra és értékeljük a másik munkáját. A rajzok megtekintése lehetőséget ad arra, hogy megértsük, hogyan látják a világot mások, hogyan értelmezik a környezetüket és miként fejezik ki érzéseiket és gondolataikat a rajzaikon keresztül. Az együttműködés, amit ma ünneplünk, nem csak a művészetről szól, hanem arról is, hogyan tanulhatunk egymástól. A különbözőségek nem elválasztanak bennünket, hanem gazdagítanak és új távlatokat nyitnak a számunkra. Egy másik kultúra megismerése nemcsak a kulturális élményben, hanem a társadalmi és emberi kapcsolatokban is új perspektívákat adhat” – húzta alá.
Mint mondta: a két iskola együttműködése tehát nem csak a művészetre, hanem a kultúrák közötti kapcsolatok erősítésére is irányul. Ahogyan egy kép képes egyszerre kifejezni érzelmeket és gondolatokat, úgy mi is képesek vagyunk áthidalni távolságokat, hogy közösen formáljuk a jövőt. Ez az együttműködés is egy tökéletes példa arra, hogyan lehet a különbségeket erősséggé alakítani, és hogyan lehet a művészet eszközeivel egy olyan világot építeni, amelyben mindannyian gazdagodunk.
„Bízom benne, hogy a kiállítás során mindannyian új élményekkel, inspirációval gazdagodunk, és hogy ez az együttműködés nemcsak a művészet, hanem a kölcsönös megértés és tisztelet területén is tovább él majd. Végül szeretném megköszönni Márfi Virágnak és Kollár Lászlónak, hogy ahogy tavaly, úgy most is megépülhetett ez a kiállítás áldozatos munkájuknak köszönhetően, illetve külön köszönet illeti Némethy Balázst is, iskolánk egykori diákját, aki most a bucheni iskolában tanít, hogy kezdeményezésére létrejöhetett ez a remek projekt” – zárta mondandóját.
A Buchen-i Burghardt Gimnázium igazgatója elmondta: nagyon örült a meghívásnak, szívesen jöttek el Németországból Szombathelyre, hogy új nézőpontokat találjanak és boldogsággal tölti el, hogy megmutatkozhatnak diákjai az alkotásaikkal. Megköszönte az igazgatóhelyettes vezetését, és külön kiemelte a művészetiben uralkodó már-már hírhedt barátságos és családias légkört, ami azonnal magával ragadta, hiszen náluk nincs ilyen óriási szerepe a művészetnek.
Érdekességként beszélt a németek Szent Mártonhoz való viszonyáról és elárulta azt is, hogy a gimnáziumuk alapítója, aki nemcsak a nevét, hanem pénzét is adta az intézménynek, bár Buchenben született, végül Budapesten élt és itt is halt meg. Burghardt egy igazi európai gondolkodású ember volt, ezt szeretnék továbbvinni ők is. Hiszen egy olyan világban élünk, ahol bár sok a különböző nézőpont, de vágyunk arra is, hogy együtt tudjunk működni. A mai fiatalok is szeretnének valami nagy közösben részt venni, együttműködni és ezt a fajta európai gondolkodásmódot, ezt a barátságot keresik és próbálják megélni. Abban a reményben érkeztek, hogy a két iskola között ki tud alakulni egy együttműködés, ami kölcsönösen gyümölcsöző és hosszú éveket ölel majd fel.
ű
CzB
Fotó: Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.