Vidos József, a nemzetőrparancsnok
A Merseváton élő, nyugdíjas korú Vidos Mártonnak üknagyapja, Dániel volt Vidos József testvére, akinek leszármazottai vitték, viszik tovább a családnevet. Mártonnak az anyja származik a Vidos családból, ő őrzött meg legtöbbet a 1848-as és más történetekből.
Vidos Márton szabadkozással kezdte beszélgetésünket, azt mondta, hogy kevesebbet tud családja történetéről, mint az édesanyja. De hamar kiderült, hogy neki is rengeteg ereklyéje és emléke van.
A Vidos család történetét az 1300-as évekig tudták visszavezetni, a nemesi családnak Vidos József születése idején 1805-ben a nemesi előnevet adó Koltán kívül Csönge, Kemenesmihályfa, Mersevát, Ostffyasszonyfa, Nemesszalók, Somlószöllős, Nemesmagasi, Duka és Kerecseny határában terültek el a birtokai, körülbelül háromezer katasztrális holdon.
Vidos Józsefnek két testvére volt, hármuk közül egyedül Dániel házasodott meg. József húgával, Évával szoros kapcsolatot ápolt, mindvégig együtt vagy egymáshoz közel éltek, Éva fiatalkori halálát is az okozta, hogy testvére ápolása közben kapta el a kolerát, csupán pár nappal élte túl őt.
A családot Vidos József 1848 szerepvállalása miatt az utána következő történelmi fordulatokat követően nem hurcolták meg, a vagyonukat végül az ötvenes évek államosítása során veszítették el. Vidos Mártonnál bútorok, képek és használati tárgyak maradtak meg. Leghíresebb őséről, Józsefről egy korabeli eredeti kokárdával és nemzetiszínű szalaggal feldíszített portréfotó lóg a nappaliban. A szabadságharcos leveleit levéltárakban őrzik, így ezeken keresztül élettörténét már több történész is feldolgozta.
A Vidos család emlékezetében az egykori alispánról pozitív kép él, olyan talpraesett, jóképű és jóbeszédű férfiként emlékeznek rá, akit a forradalom kitörésekor elfogott a lelkesedés, mert hitt a ’48-ban kitűzött célokban. Levelezéséből tudni lehet, hogy Vidos Józsefre Széchényi liberális eszmevilága nagy hatást gyakorolt, ezért a forradalom kitöréséig Kossuthtal szemben őt támogatta.
A szabadságharc folyamán a Vidos József által vezetett csapatok nagy sikereket értek el, többek között felszabadították Kanizsát, és többször sikeresen megütköztek horvát seregekkel is. Arra, hogy ennek ellenére szabadságharcos miért kérte a nyugdíjazását, Vidos Márton szerint az lehet a magyarázat, hogy Vidos József már láthatta és tapasztalhatta, hogy a szabadságharc kezd kifulladni.
Vidos József kezdetben abban a tévhitben lehetett, hogy korai leszerelése miatt a fegyverletétel után neki nem fog bántódása esni, ugyanis egészen az utolsó pillanatig otthon tartózkodott. Családi legenda szerint Vidos József csak akkor ugrott ki az ablakon, amikor már csendőrök vagy Jellasics emberei kopogtattak az ajtón. Az elszámoltatás elől így ugyan megmenekült, de a Somló hegyi bujdosás közben elkapott kolerába az őt ápoló testvérével együtt belehalt.
Kisőrsi Zsófia
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.