km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Tönkrement diófák: permetezéssel tartható csak távol az új kártevő

Tönkrement diófák: permetezéssel tartható csak távol az új kártevő

Barnul, feketedik a diótermés Vas megyében, és idő előtt hullani is kezdett a gyümölcs. Az okokról dr. Nagy László növényvédelmi szakmérnököt kérdeztük, aki szerint nagyüzemben könnyebb, kis területen nehezebb a problémát kezelni.

- Jó húsz-harminc évvel ezelőtt még minden kerttulajdonosnak azt tanácsolták, hogy ültessen diófát, hiszen nem szükséges permetezni, ráadásul a gyümölcs világpiaci ára régóta nagyon magas – mondta érdeklődésünkre a megye neves szakembere. És valóban, a legtöbb vidéki udvarról nem is hiányzott.


– Azóta azonban nagyot változott a világ, és úgy hét-nyolc évvel ezelőtt Magyarországon is megjelent a diófúró légy – tette hozzá a tapasztalt növényvédelmi szakmérnök. Ez a kártevő a zöldülő dió felszínén rakja le a tojásait, majd miután ezekből az utódok kikelnek, berágják magukat a gyümölcsbe, a magház irányába, egyfajta nyílt sebet ejtve a dió felületén. A bajok ezzel csak fokozódnak.  – Tehát nem önmagában a diófúró légy károsítja a diót. Létezik még egy elterjedt kártevő, az almamoly, ez szintén megtámadja a diófákat, és megrágja a szövetállományt. Ez a két rovar ejt lyukat a héj felületén, amelyen keresztül baktériumok és gombák jutnak be a gyümölcsbe, ahol elszaporodnak. Mindezek együtt felelősek azért, hogy soha nem látott mértékű a diófák fertőzöttsége Vas megyében, és országszerte is – fejtette ki dr. Nagy László.


Az pedig már külön balszerencse – tudtuk meg –, ha az időjárás is nekik dolgozik: a nedves, meleg idő kedvez a sérült héjon bejutott kórokozók szaporodásának, az enyhe, szinte mediterrán tél pedig a rovarok gond nélküli áttelelése miatt előnytelen.


S hogy mit lehet tenni a diófák károsodása ellen, arra egyszerű a válasz: a korábbi nézetekkel ellentétben most már permetezni kell a fákat. Évente többször vegyszeres kezelésre van szükség ahhoz, hogy a termést megfelelően megvédjük. Ez persze csak nagy területen oldható meg hatékonyan, valamilyen légi járművel. A házi kertekben azonban nehezebb a védekezés. Hiába végzi el ugyanis valaki a kémiai beavatkozást a saját diófáin, ha a szomszéd területeken szintén vannak fertőzött növények, rajzáskor újra megjelenik a diófúró légy. Magánszemélyeknek egyetlen hasznos tanácsot tud adni a szakmérnök: előzzék meg a problémát! Egy egyszerű művelettel sokat lehet tenni azért, hogy ne terjedjen el a diófákon a fertőzés. A beteg diót a fa alól össze kell gyűjteni, ugyanígy kell tenni a falevelekkel, és komposztálni kell ezeket. A levelet mérgező mivolta miatt külön kell kezelni a többi komposzttól, mást nem lehet beletenni, és csak három- négy év múlva, amikor a mérgező anyag lebomlik a levélből, lehet elföldelni. (há)


A dióburok-fúrólégy


A nyugati dióburok-fúrólégy az Amerikai Egyesült Államok és Mexikó területéről származik, és már az 1980-as évek elején megjelent Európában. Akkor Svájcban, később Szlovéniában, Olasz-, Német-, Francia- és Horvátországban regisztráltak példányokat, majd 2011-ben lejegyezték az első magyarországi egyedet is. Azóta gyorsan elterjedt, köszönhetően az éghajlat sajátosságainak és a diófa széles körű előfordulásának. A talajban báb alakban telelnek, az imágó július elejétől szeptember közepéig rajzik, és az első lárvák augusztus elején jelennek meg. (wikipedia.org)


 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak