km/óra
  2024.05.01., szerda  •  Fülöp, Jakab napja
„Március 15-e a magyarok egymásra találásának, a szívnek az ünnepe”

„Március 15-e a magyarok egymásra találásának, a szívnek az ünnepe”

A szombathelyi városi ünnepségen megkoszorúzták Petőfi és Horváth Boldizsár szobrát, felvonták az országzászlót a Március 15. téren, a múzeumparkban pedig dr. Nemény András polgármester ünnepi köszöntőjét is meghallgathatták az ünneplők.

Meghozták a jó időt a márciusi ifjak, verőfényes napsütésben kezdődött Szombathelyen a hagyományos városi ünnepség az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján. Az első helyszín ezúttal is az MMIK-nál 1987-ben felállított Petőfi-szobor volt, ahol Kéner Balázs köszöntötte a résztvevőket, majd felolvasott egy részletet Jókai Mór visszaemlékezéséből, március 15-éről.

Korán reggel volt: borús, esős idő. Petőfi az elmúlt éjjel megírta költeményét: „Talpra magyar, hí a haza!” Én pedig a pesti tizenkét pontját a fiatal Magyarországnak: „mit kíván a magyar nemzet?” a nép által megérthető magyarázattal alakítottam át. A tizenkét pont összeállítása Irinyi József műve volt, ki azt a Pesti Kör elé terjeszté. A kérdés csak az volt március 15-ikének reggelén, hogy mi történjék e tizenkét pontos petícióval. Apelláljunk a népre! Ez volt közös megegyezésünk. Vasvári Pál kezében elefántcsont-fogantyús botjával oly hevesen hadonászott, hogy a pálcatőr kirepült a botjából s az én falam szögletében állt meg a hegyével. „Jó ómen!” Előre a vassal! S ezzel a szóval kezdődött meg az örökké emlékezetes 1848-iki március 15-ike: a sajtószabadságnak, a népszabadságnak örökké emlékezetes napja

– idézte fel az aznapi történéseket.

Ahogy az szokás, a Petőfi-szobor talapzatát most is óvodások és iskolások által készített kokárdák és nemzeti színű lobogók díszítették már, a megemlékezés részeként pedig koszorúkat helyezett el a városvezetés nevében dr. Nemény András polgármester, dr. László Győző, dr. Horváth Attila és Horváth Soma alpolgármesterek, dr. Károlyi Ákos jegyző, a Vas Vármegyei Kormányhivatal, valamint az Éljen Szombathely! Egyesület és a Fidesz szombathelyi szervezetének képviselői.

Az ünneplők ezt követően a Szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület vezetésével közösen átvonultak az ünnepség következő helyszínére, a Március 15. térre, ahol Szombathely Város Fúvószenekara fogadta őket. Elsőként az Országzászló ünnepélyes felvonására került sor a Himnusz dallamaira, a hagyományőrző egyesület és a fúvószenekar közreműködésével.

Majd az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjainak ünnepi műsora következett. Szabó Gergő Erkel Ferenc Bánk bán című operájának leghíresebb áriáját, a Hazám, hazámat szavalta el, utána Kővári Barnabás és Molnár Bence néptánc előadását láthattuk.

A résztvevők ezután Szombathely Város Fúvószenekara, a 11-es Huszárezred, valamint a Claudius Polgárőr Egyesület vezetésével átvonultak a Savaria Múzeum parkjába, ahol az Energy Dance Team flashmobja után a hagyomány szerint a Himnusz közös éneklésével, majd dr. Nemény András polgármester ünnepi beszédével folytatódott az ünnepség.

„176 évvel ezelőtt, 1848 március 15-én a magyarság történelmében bekövetkezett egy egyedülálló, megismételhetetlen, tökéletes pillanat. Mint egy hirtelen felragyogó tűzbolygó, úgy robbant ki a Nemzeti Múzeum előtt a legtisztább magyar forradalom. Akár csak egy megszülető Nap, amelyben minden elem összeolvad egy pillanatra, hogy aztán fényével robbanásszerűen oszlassa szét az addigi sötétséget és teremtsen a 'semmiből világokat'. Az sem lehet véletlen, hogy éppen a múzeumba bezárt múltunk előtt, a lépcsőn írták újra bátor fiatalok magyarságunk jövőjét. Kiléptek az évszázadok áporodott fogságából és elszakították a röghöz kötő béklyókat” – kezdte köszöntőjét a polgármester.

Hozzátette, az addig ismert világhoz képest a márciusi ifjak követelései valóban olyan jelentős változásokért kiáltottak, amelyek a kor emberei számára akár félelmetesek is lehettek: a 12 pontban egyszerre követelték a nemzeti önállóságot és egyszerre akarták meghaladni a feudális viszonyokat, azt követelték, hogy a szabadság és az egyelőség egyaránt járjon a nemzetnek és a nemzet minden tagjának, mert csak egy szabad emberekből álló nemzet lehet maga is szabad. Igazságuk máig is érvényes – hangsúlyozta.

Mint mondta: a szabadság hívői különböző helyekről jöttek és sok mindenben másként látták a világot. Voltak köztük nemesek, polgárok és egyszerű származású emberek is, voltak fővárosiak és vidékiek, magyar ajkúak és nemzetiségiek. De minden különbségnél fontosabb volt, hogy szerették és jobbá akarták tenni a hazájukat. A lánglelkű Petőfi, a legnagyobb magyar, Széchenyi, a szabadságharc vezetője, Kossuth, a haza bölcse, Deák Ferenc nagyon különbözőek voltak. Talán egyetlen egy estét se bírtak volna ki egy asztalnál együtt, de a hazájukért mindannyian feláldozták volna akár az életüket is –, volt, akinek ez is lett végül a sorsa.

„Március 15-e a magyarok egymásra találásának az ünnepe. Nem az erő és még csak nem is az ész, hanem a szív ünnepe. Így amikor az igazi lényegét keressük, akkor teljen el bármennyi év, vagy évszázad, mindig meg fogjuk találni a szívünkben. A legtisztább magyar forradalmat lehet tudományosan kutatni, fel lehet tárni az oda vezető okokat, vagy az utána bekövetkező események sorsszerűségét, de tudnunk kell, nem ezzel kerülünk közelebb hozzá. 1848 március 15-ét nem érteni, hanem érezni kell. És ha érezzük, akkor kimondatlanul is része lesz az életünknek. Benne lesz a döntéseinkben, abban, hogy hogyan neveljük a gyermekeinket, hogy hogyan viszonyulunk a rászorulókhoz, hogy hogyan teremtünk valódi közösséget egy iskolában, egy városban, egy országban. Éreznünk kell, hogy mi magyarok egy közösség vagyunk, itt mindenki magyar, ahogy szűkebb hazánkban, mindenki szombathelyi” – húzta alá a polgármester.

Majd azzal folytatta: el kell döntenünk, hogy azt keressük-e, ami összeköt minket, ahogyan azt nagy elődök is tették, vagy pedig azt keressük, ami szétválaszt bennünket. Ha utóbbi mellett tennénk le a voksunkat, akkor mindenkiben ellenséget fogunk látni és ezzel végül magunkat is megmérgezzük. Dr. Nemény András szerint az az ember, aki ma a politika vastörvényére hivatkozva azt mondja, hogy aki nem a barátom, az az ellenségem, az egy gyűlölködő, háborús utat szán nekünk, de nem kell, hogy elfogadjuk ezt, van szabad választásunk.

„Én egy olyan városban hiszek, ahol együtt visszük a terheket és ahol együtt éljük meg a sikereket is. Ahol nem a rang és a cím számít, hanem az, hogy ereje, lehetősége szerint, ki mennyit tesz bele a közösbe. Ahol azok, akik a közösség akaratából elöl mennek, mindig látják a lemaradókat is, és ha kell megállnak, segítenek. Mit kíván a magyar nemzet. Legyen béke, szabadság, egyetértés. Ez a mondat előzi meg a 12 pont felsorolását. Ma is ezt kívánjuk. Ne engedjük, hogy bárki bezárja ezeket a szavakat egy múzeum börtönébe. Repüljenek most is szabadon, itt a téren és bent a szívünkben. Ha pedig bármikor is elbizonytalanodnánk, keressük meg azt a tiszta tűzbolygót, a mi közös Napunkat, melynek neve 1848. március 15. Keressük meg, lássuk a fényét, érezzük a melegét, higgyünk benne, hogy valójában azok mi vagyunk, mindannyian így együtt, magyarok. Tisztelet a forradalom hőseinek, tisztelet a szabadságharc áldozatainak” – zárta mondandóját a polgármester.

Dr. Nemény András beszéde után a közönségben lévő gyerekek letűzhették kis nemzetiszínű zászlóikat a múzumkertben, majd a Mesebolt Bábszínház művészeinek, Varga Bori, Lukács Gábor, Kovács Bálint, Pőcze Gyöngyi, Kiss Dávid és az Ungaresca Táncegyüttes táncosainak előadása következett.

A délelőtti program zárásaként pedig megkoszorúzták Horváth Boldizsár szobrát a múzeumkertben.

CzB

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legfrissebbek
A szövetségi kapitány egy bohóc, mondta a válogatott hokis a románok elleni vereség után
A bolzanói Divízió I/A-s világbajnokságon két győzelmet követően a feljutásra pályázó magyar válogatott 2-1-re kikapott Romániától, a meccs után Galló Vilmos nyilatkozott egy még a vereségnél is meglepőbbet, egyszerűen lebohócozta a kanadai szövetségi kapitányt. Don McAdam és a csapat között valami nagyon félre mehetett, mert két másik megkérdezett játékos is arról beszélt, hogy "nem csak az ellenféllel kellett megküzdeniük, és nincs jó hangulat az öltözőben."
Új kocsmakvízsorozat indul Szombathelyen
A játék során 66 izgalmas, szórakoztató és izzasztó kvízkérdésre kell válaszolnotok 9 különböző játékblokkban.
Látogatás a Püspöki Palotában
A múlt héten dr. Székely János megyéspüspök vezette körbe a Szent Anna Ház tagjait a Püspöki Palotában, írja az intézmény Facebook-oldala.
Duális egyetemi mentor programot indít a szombathelyi Schaeffler
A szombathelyi Schaeffler 2013 óta kezeli kiemelt prioritásként duális egyetemi programjait. A duális egyetemi mentor program célja a nagyobb hatékonyság, professzionálisabb támogatás. Gazdag András HR igazgató szerint a program egyenlő részben szól a duális hallgatókról és az őket támogató mentorokról, írja honlapján a cég.
Szívrohamot kapott a Telekom Veszprém egykori klasszisa
A Telekom Veszprém kézilabdacsapata szerdán közösségi oldalán jelentette be, hogy Sterbik Árpád, az együttes kapusedzője, korábbi kiváló játékosa kedden szívrohamot kapott, így nem utazott el a csapattal Dániába a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének visszavágó mérkőzésére.