km/óra
  2024.04.24., szerda  •  György napja
Sikerkovács edző érkezett a Viktória csapatához

Sikerkovács edző érkezett a Viktória csapatához

December közepén nevezték ki Szabados Györgyöt a Haladás-Viktória vezetőedzőjének. A korábban az MTK-val két bajnoki címet, a Doroggal pedig bravúros bronzérmet nyerő szakemberrel beszélgettünk az elmúlt egy hónap tapasztalatairól, a felkészülésről. 

– Hogyan került a képbe a Viktória együttesénél, mi volt az első reakciója, amikor megkeresték a klubtól?


– Kicsit vissza kell menni az időben. Bérczi György, a klub technikai vezetője már pár éve is megkeresett, de a sors akkor máshogy alakította a dolgokat. Dolgoztam a férfi és a női labdarúgásban egyaránt, és valahogy mindig úgy alakult, hogy nem tudtam igent mondani a felkérésre, egészen mostanáig. Örülök, hogy egy ilyen nagy múltú klub kispadján ülhetek, ami megtiszteltetés és természetesen óriási kihívás is egyben.  Eddig csak pozitívumokat tudok mondani, remélem a csapat is így gondolja. Bár még eléggé az ismerkedés fázisában vagyunk, azt gondolom, jól megtaláltuk a közös hangot. Úgy veszem észre, hogy mindenki nagyon nyitott, befogadó és fogékony az új dolgokra. 
 

Január 2-án kezdte a felkészülést a csapat, másfél héttel később pedig már jött az első nagyobb erőfelmérő, a Magyar Labdarúgó Szövetség által szervezett teremtorna. 
 

– Azt gondolom, kitettek magukért a lányok, és végig jó teljesítményt nyújtottak. Már a csoportkörben is nehéz mérkőzések vártak ránk, de összeszedetten, jól futballoztunk, ami elődöntőbe jutást jelentett számunkra. Ott egy kiváló Astrát sikerült legyőzni, amit az is mutat, hogy a Ferencváros ellen sikerült megszerezniük a bronzérmet. A döntőben aztán az MTK ellen nem úgy alakultak a dolgok, ahogy szerettük volna, picit el is fáradt már a csapat, de mindent összevetve nagyon elégedett vagyok.
 

– Két hónap van még a bajnokság kezdetéig, mi vár addig a csapatra?


– Elsősorban rengeteg munka, egyrészt a megfelelő erőnlét és fizikális állapot elérése, másodsorban pedig azoknak a taktikai elemeknek az elsajátítása, begyakorlása, amit majd szeretnék viszontlátni a mérkőzéseken. Február közepén aztán megkezdődnek az edzőmérkőzések, játszunk hazai és külföldi csapatokkal is egyaránt, ezek úgymond hivatalos mérkőzések lesznek, illetve lesznek olyan „edzések”, ahol a Haladás korosztályos fiúcsapatával fogunk mérkőzéseket játszani. Közben pedig azért lesz egy fontos kupamérkőzés is a Kelen együttese ellen, amire szintén nagyon készülünk. Jelen állás szerint nem számolunk sem érkezőkkel, sem távozókkal, megpróbáljuk egyben tartani a keretet, és a jelenlegi játékosállománnyal felkészülni a tavaszi szezonra. Ami mozgás lehet a keretben, az az utánpótlás játékosok folyamatos beépítése az együttesbe. A fiatalok közül most már hosszabb ideje velünk edz Németh Mirtill és Kovács Virág is, akik, ha úgy adódik, meg fogják kapni a lehetőséget a bizonyításra. 


Milyen célokkal vágnak neki a tavaszi szezonnak?

– Elsősorban a játékban gondolkozom, amikor célokat fogalmazok meg. Azt szeretném, ha amit edzéseken gyakorlunk, az nem lenne felesleges, hanem látnám őket a mérkőzéseken is, illetve, hogy legyen egy jól látható saját stílusa a csapatnak. Ha ezek megvannak, hiszem, hogy egy még masszívabb csapat válhat belőlünk, amelyik meg tudja nehezíteni akár a Ferencváros, akár pedig az MTK dolgát, ahogy azt már megtették a lányok ősszel is. 
 

–  Említette, hogy dolgozott a női és a férfi futballban egyaránt. Mennyivel más egy női csapattal dolgozni? 
 

– Sok szempontból ugyanolyan munkát és felkészültséget igényel, de azért van különbség bőven. A legfőbb talán az, hogy mivel lányokról van szó, az ő lelkükre, mentális állapotukra sokkal inkább oda kell figyelni. Ehhez kell egyfajta pedagógiai érzék, tudni kell, hogy mikor hogyan szóljak éppen hozzájuk, illetve hogyan kezeljem az esetleg nehezebb időszakaikat, ha arról van szó. 


–  Több edzőtől is hallottam már, hogy a nagyon szerencsés női labdarúgókkal dolgozni abból a szempontból, hogy rendkívül elhivatottak, alázatosak és szívják magukba a tudást. Ezt meg tudja erősíteni?


– Abszolút, és mondok is erre egy példát: amikor Dorogon edzősködtem, volt olyan játékos a csapatban, aki például Kecskemétről járt busszal edzésre azért, hogy ott lehessen velünk, de többen is vidékről jártak be a foci és a csapat szeretete miatt. Azt gondolom, ez maximálisan mutatja, hogy milyen áldozatra képesek a női labdarúgók és mennyire elkötelezettek a sportáguk iránt. Ehhez persze kell egy olyan csapat és közösség, ami ezt kiváltja belőlük, nekünk ezt ott szerencsére sikerült megteremtenünk.
 

Visszatérve Szombathelyhez: mennyire sikerült megismerkednie a várossal, az itteni élettel? 

 

– Szerencsére most már sok útvonalon kiismerem magam, de Kiss Tamás személyében van segítségem, így azért sokkal könnyebb dolgom van. A Király Sportlétesítménybe, az edzéseink helyszínére már probléma nélkül eljutnék, illetve a belvárosban is egyre jobban tájékozódom. Bízom benne, hogy az itt eltöltött idő bőven elég lesz ahhoz, hogy sokkal jobban megismerjem a várost, az itt élő embereket, de az elsődleges a csapat és a sikeres szereplés lesz az elkövetkezendő időszakban. 


Malomsoki Cintia
Fotó: Nagy Jácint
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak