km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Új vizsgálati módszerrel nézik a világháború utáni történéseket

Új vizsgálati módszerrel nézik a világháború utáni történéseket

Miért szerelte le a Károlyi-kormány az I. világháborúból hazatérő katonákat ahelyett, hogy a határok védelmére küldte volna őket? A közvéleményt mai napig foglalkoztató kérdésekre ad választ könyvében Révész Tamás hadtörténész, a Bolyai Gimnázium egykori tanulója. A nem akartak katonát látni? című kötetet Budapest után a Savaria Egyetemi Központban is bemutatták.

A Károlyi-kormány rövid ideig hivatalban lévő hadügyminiszterétől származik a kötet címében szereplő mondat, amely után a szerző kérdőjelet tett: Nem akartak katonát látni? Révész Tamás kutatásaira támaszkodva állítja: a Károlyi-kormány nem akarta leszerelni a teljes hadsereget, és nem volt szándékában feladni az ország szélső területeit. Katonapolitikáját mégis sorozatos kudarcok jellemezték. 


A történész elmondta, hogy nem volt képes megfelelő, átfogó, s jól szervezett katonapolitikát végrehajtani a fennállása alatt, nagyon jól látszik, hogy a hadügyminisztériumban a teljes káosz uralkodott, ahol a különböző hatalmi erőcsoportok vetélkednek egymással és próbálják egymást kiszorítani a hatalomból. Ez sokkal inkább a káosz hadügyminisztériuma volt, mint a szándékos károkozás hadügyminisztériuma, ahogy a későbbiekben elterjedt.


A betörő cseh, román és szerb csapatokkal szemben azért tiltották meg az ellenállást, hogy ne tűnjön úgy: Magyarország folytatja a háborút. Ebben az esetben ugyanis a nagyhatalmak feltehetően szabad kezet adtak volna az ország megszállására. Révész Tamás a könyvbemutatón elmondta: 1,3 millió katona tért vissza Magyarországra 1918 novemberében, de csak egynegyedük szervezetten.


 A könyv érdekessége, hogy az első világháború utáni időszakot az egyszerű közkatonák szemszögéből is bemutatja - emelte ki a szerző egykori tanár, Vigh Kálmán történész, ELTE Bolyai Gimnázium. Hozzátette, hogy Tamás a legújabb nemzetközi trendeknek megfelelően egy új vizsgálati módszerrel nézi az első világháború utáni eseményeket. Kitágítva a kört és mélységében az egyén oldaláról. Tehát annak a katonának az oldaláról, aki a lövészárokban harcolt, aki a lövészárokban hazagondolt, és amikor hazamegy, nem úgy találta. 


Révész Tamás könyvében arról is szól, miért nem alakult ki jelentősebb helyi ellenállás a határok védelmében, milyen hasonló események történtek más vesztes országokban és a Károlyi-kormány sikertelen mozgósítása után hogyan tudta megszervezni a Vörös Hadsereget a proletárdiktatúra.  
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak