Magyarország - Uruguay a Puskás Aréna avatómeccsén: 2-1-re nyertek a vendégek

Négy nappal a cardiffi, sorsdöntő Eb-selejtező előtt az Uruguay elleni barátságos mérkőzéssel avatja fel az új Puskás Arénát a magyar labdarúgó-válogatott. Kövesse velünk az eseményeket!

Vida Máté került védekező középpályásként a magyar labdarúgó-válogatott kezdőcsapatába a Puskás Aréna pénteki avatómérkőzésén, melyen az uruguayi csapat lesz az ellenfél.  Marco Rossi szövetségi kapitány sérülésektől tizedelt védelmét - Willi Orbán és Kádár Tamás is hiányzik - ezúttal Bese Barnabás, Baráth Botond, Lang Ádám és Korhut Mihály alkotja.

Az előre tolt csatár a várakozásoknak megfelelően Szalai Ádám lesz, illetve a kezdő tizenegyben kapott helyet csapatkapitányként Dzsudzsák Balázs is, aki 107. alkalommal öltheti magára a címeres mezt, ezzel már csak egy találkozóra van a rekorder Király Gábortól.

Magyarország: Dibusz Dénes - Bese Barnabás, Baráth Botond (Szalai Attila 72.), Lang Ádám, Korhut Mihály (Nagy Zsolt 75.) - Vida Máté - Varga Roland, Kalmár Zsolt (Holman Dávid 82.), Szoboszlai Dominik (Nagy Ádám 67.), Dzsudzsák Balázs (Kovács Istán 54.)  - Szalai Ádám (Feczesin Róbert 60.)

Uruguay:  Muslera - Gonzalez A., Coastes, Godin, Vina (Laxalt 67.) - Rodriguez (Pereiro 81.), Valverde (Torreira 67.), Bentancur (Vecino 53.), Lozano - Cavani (Stiani 74.), Suarez (Gomez 46.).

2. perc: Magyarországé az első szöglet, Dzsudzsák adta be, Szalai fejelt fölé.

4. perc: Suarez kapott jó labdát a tizenhatoson belül, éles szögből be is bikázta volna a labdát a bal alsó sarokba, de Gulácsi kispárgázta az löketet. A szögletből Godin fejelt mellé.

7. perc: egy uruguayi támadásból két lövés: a másodikat Suarez vágta fölé.

12. perc. Vina lövése vágódott szögletre, a korner után maradt a labda a magyar kapu előtt - az ötösre belőtt labdáról Cavani és Godin is lemaradt.

14. perc egész szép lett volna, ha nem mi kapjuk: Vina bőrözte fel Besét a bal oldalon, majd a védők mögé tekerte a labdát, a hosszún érkezett Cavani és elég udvariatlanul megszerezte az első gólt a Puskás Arénában (0-1).

20. perc: egy jobbról beívelt szabadrúgásra több uruguyai is felment fejelni

21. perc: ez sem volt ronda, valljuk meg férfiasan: megint elszállt a magyar védelem jobb oldala, Besét küldte el Rodriguez egy csellel a tizenhatoson belül, aztán már csak az volt a kérdés, hogy  be tudja-e tekerni a hosszúba a labdát. Sajnálatos módon elég szépen beemelte (0-2).

24. perc: Az első érdemleges támadásból szépített a magyar csapat: Dzsudzsák indította Vargát, a szélső középre játszott, Szalai pedig 12 méterről nemes egyszerűséggel, állítás nélkül a kapu bal sarkába belsőzött (1-2).

27. perc: Cavani kapott szabadrúgást a kaputól 25-26 méterre: Suarez középre tartó lövését Dibusz védte.

29. perc: Lang érte utol Cavanit a tizenhatoson belül, és egy kicsit lerántotta a támadót - szerencsére a játékvezető szerint ez csak ultralight szabálytalanság volt és továbbot intett.

Kocogósra váltott a vendégcsapat, már nem annyira a magyar védőharmadban, hanem a középpályán zajlanak az események.

40. perc Coates rántotta le a tizenhatos körívénél Szoboszlait egy magyar kontránál. A szabadrúgást nem a sértett. hanem Dzsudzsák végezte el: borzasztóan, a kapu mellé és fölé küldte a labdát.

45. perc: magyar támadás akadt el egy rossz passzon, de Vina labdát veszített, Szoboszlai azonban rosszul ívelt középre. Uruguay végigvitte a kontrát, Suarez lövése vágódott szögletre - a csatáré volt a félidő utolsó lövése: a tizenhatosról lőtt kapásból, Dibusz biztosan védett.

II. félidő

Igen laza tempóban kezdte a játékrészt Uruguay, két és fél percig gyakorolták a labdatartást, aminek Vida vetett véget: balszerencsénkre túl vehemensen támadta Bentancurt, így nem lett ziccer a dologból, csak uruguayi szabadrúgás.

52. perc magyar szabadrúgás a bal oldalon, majd a tizenhatos vonalán,6-7 méterre az alapvonaltól. Szoboszlai kapura lőtt, Muslera kiütötte a labdát.

55. perc Gomez cselezte magát lövőhelyzetbe a kaputól 8 méterre, de Vida végül blokkolt.

Nem mondhatni, hogy gyeprszaggató iram lenne, a szakzsargon ezt úgy írja körül, hogy inkább a mezőnyben gyűrték egymást a csapatok. Nagyjából helyzet nélkül - Cavani rontott el egy beadást (62.), ez volt az utóbbi percek legizgalmasabb törénése,, egészen addig, amíg Baráth lépett bele egy 7 méteres uruguayi lövésbe - ez tiszta ziccer volt.

Annyira békés a mérkőzés, hogy a közönség is színházi hangulatra váltott negyedórával a vége előtt.  A 80. percben megsérült Kalmár, le kellett cserélni, helyére Holman érkezett.

88. perc: Szalai kezezése miatt szabadrúgáshoz jutott Uruguay: a lövés lejött a sorfalról, Stuani ismétlését védte Dibusz, a kavarodás végén kirúgással jöhetett a magyar csapat.

90. perc: kontrázott a magyar válogatott: Kovács indult el a  bal oldalon, majd átkerült a másik szélre a labda, Varga beadását Vida alig csúsztatta mellé 10-12 méterről.

Uruguay labdatartással múlatta az időt, különösebb esemény nélkül, a játékvezető pedig adott egy szabadrúgást a vendégekenek, a kaputól 22-23 méterre, a lövést Dibusz védte - ez volt az utolsó történés a stadion nyitómeccsén.

Marco Rossi szövetségi kapitány szerint a magyar labdarúgó-válogatottnak négy nap múlva Walesben sokkal bátrabban kell kezdenie, mint pénteken az Uruguayi elleni stadionavatón a Puskás Arénában.

- Úgy kezdtünk, ahogy Horvátországban, megszeppenve és megijedve. Ennek Walesben nem szabad megtörténnie. Az ellenfél persze nem is a horvát vagy uruguayi csapat lesz, de a hangulat ott is forró lesz. A 20. perctől már úgy hoztuk le a meccset, ahogy azt elterveztük - mondta a magyarok olasz szakvezetője, Marco Rossi.

A szövetségi kapitány megtizedelt védelméről úgy nyilatkozott, hogy a két újonc, Nagy Zsolt és Szalai Attila jól mutatkozott be, pozitív hatásuk volt a játékra. Előbbit külön kiemelte, hogy bizonyította, amit róla gondolt, azaz erős, gyors és bátor, aki nem fél a kihívásoktól. Éppen ezért valószínűnek nevezte, hogy a továbbjutás szempontjából sorsdöntő keddi, cardiffi Európa-bajnoki selejtező-mérkőzésen a magyar válogatott védelmének bal oldalán majd a Puskás Akadémia játékosa kezd.

Rossi megjegyezte, Lovrencsics Gergőt, Sallai Rolandot és Pátkai Mátét pihentette, Baráth Botond pedig maga kért cserét kisebb combizomhúzódás miatt, ami újabb rossz hír a hátsó alakzatnak. Kalmár sérülésének súlyosságáról egyelőre nem tudott pontos tájékoztatást adni, a kezdőként játszó középpályást a 83. percben kényszerűségből kellett lecserélni.

- Intenzív és kiegyenlített mérkőzés volt, méltó egy megnyitóhoz, amelyet igazán élvezhetett a közönség. Az első félidőben jól játszottunk, de a magyarok végig küzdöttek, és voltak pillanatok, amikor problémát okoztak nekünk - értékelt Oscar Tabarez uruguayi szövetségi kapitány.

A szakember rendkívül megtisztelőnek nevezte, hogy részese lehetett a Puskás Aréna megnyitójának, egyúttal hálás volt azért, hogy kapott egy 10-es számú magyar válogatott mezt a nevével ellátva, mivel megfogalmazása szerint "Magyarországon a 10-es mez egyet jelent Puskással".