Esőmenők: simán verte a női válogatott Lettország csapatát

Több szempontból is különleges találkozó volt a kedd esti a magyar női labdarúgó válogatott számára: az 1985-ös debütálás óta ez volt a 300. mérkőzése a nemzeti együttesnek, valamint története során most először csapott össze Lettország legjobbjaival.

NŐI EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
F-CSOPORT
MAGYARORSZÁG-LETTORSZÁG 4-0 (2-0) (Jakabfi 13., Zeller 35., Fenyvesi 55., Pusztai 77.)
Magyarország
: Bíró, Csiszár, Csiki, (Pinczi 45.), Fenyvesi, Szabó, Vágó, Papp, Jakabfi, (Pusztai 60.) Rácz, Zeller, (Kocsán 74.) Turányi.
Lettország: Ibragimova, Rocane, Valaka, Spruntule, Sondore (Linina 81.), Sevcova, Girzda, Krumina, Miksone, Zaicikova (Tumane 65.), Voltane (Matisa 90.).

A jubileumi mérkőzés ttökéletes alkalomnak kínálkozott Markó Edina együttesének, hogy megszerezze első győzelmét az Európai-bajnoki selejtezősorozatban, ráadásul hazai pályán, Szombathelyen, a Haladás Sportkomplexumban

A fehér mezben játszó magyar csapat már az első percekben magához ragadta a kezdeményezést, a játék főként a vendégek térfelén zajlott.  A magyar mezőnyfölény hamar góllá is érett, Vágó Fanny passza után a 13.percben Jakabfi Zsanett találatának köszönhetően szerezte meg a vezetést a magyar válogatott (1-0).

A hazai együttes nem elégedett meg az egygólos előnnyel, továbbra is rendkívül veszélyesen játszott, többször bravúrral kellett hárítania a lett kapusnak. A 30. percben aztán Zeller Dórát buktatták a 16-oson belül, a jogosan megítélt büntetőt viszont Vágó Fanny nem tudta gólra váltani, a kapufát találta el a lövése. Nem sokat kellett várni azonban az újabb gólra, a 35. percben Zeller Dóra gyönyörű távoli lövésével már 2-0 arányban vezetett Markó Edina együttese. A lett válogatott nem tudott veszélyes támadásokat vezetni az első félidőben, főként hosszú indításokkal próbálkoztak, de ezek nem okoztak gondot a magyar védelemnek és Bíró Barbarának. A szünetig már nem változott az eredmény, így a hazaiak 2-0-s előnnyel vonulhattak az öltözőbe.

Zeller Dóra távoli lövése vágódott a kapuba Fotó:Nagy Jácint

A játék képe a szünet után sem változott, a második félidőt is sokkal veszélyesebben kezdte a magyar válogatott, Zeller és Fenyvesi révén többször is veszélyben forgott a lettek kapuja, de ezekből a próbálkozásokból még született gól. Nem úgy az 55. percben, amikor Fenyvesi Evelin megpattanó lövése talált utat a lett kapuba, amivel már 3-0-ra vezetett a hazai együttes. A 60. percben Jakabfi Zsanett helyére Pusztai Sára állt be, aki rendkívül jól szállt be a mérkőzésbe, rendre veszélyt tudott teremteni a bal oldalon a szintén csereként beállt Pinczi Anitával.

A lettek továbbra sem tudtak mit kezdeni a rendkívül fegyelmezetten és koncentráltan játszó magyar válogatottal, a mieink sorra dolgozták ki a veszélyesebbnél veszélyesebb támadásokat. Pusztai Sárának a kiváló játékát sikerült góllal megkoronáznia, a 77. percben ugyanis megszerezte válogatottbeli első gólját a 2001-es születésű játékos, 4-0-ra módosítva ezzel az állást. A 85. percben a vendégek egy kérdéses szituációt követően Papp Dóra kiállítása miatt emberelőnybe kerültek és büntetőhöz jutottak, amit azonban a Bíró Barbara bravúrral hárított. A mérkőzés hátralévő részében nem született újabb gól, így a magyar csapat 4-0-s győzelmének köszönhetően a szlovákiai pontszerzés után most megszerezte első győzelmét a selejtezősorozatban.

A mérkőzés képéről sokat elárul, hogy a vendégcsapat legjobbja a kapus, Marija Ibragimova volt, nagyrészt neki köszönhető, hogy nem lett nagyobb arányú hazai győzelem a végén. Markó Edina szövetségi kapitány együttese rendkívül magabiztos és jó játékkal gyűjtötte be a 3 pontot, ami mindenképpen önbizalmat és lökést adhat a kvalifikáció hátralévő részére.

A magyar női válogatottnak ez volt az utolsó mérkőzése az idei évben, a csapat az EB-selejtezős szereplését 2020. április 10-én Izland ellen folytatja, ugyancsak hazai pályán. (Malomsoki Cintia)