2024.05.03., péntek  •  Tímea, Irma napja
Ekler Luca is jelölt a sportolói Oscar-díjra

Lionel Messi, Max Verstappen és Ekler Luca is ott van a sportolói Oscar-díj jelöltjei között.

A 36 éves klasszis mellett a férfiak listáján található még a háromszoros Forma-1-es világbajnok holland Max Verstappen, a 24-szeres Grand Slam-győztes szerb teniszező Novak Djokovic, a norvég futballcsatár Erling Haaland, a rúdugró világcsúcstartó svéd Armand Duplantis és a tavaly Budapesten háromszoros világbajnok futó, az amerikai Noah Lyles, írja az M4 Sport.

A legjobb női versenyzők között három atléta is helyet kapott: a tavalyi Laureust átvevő jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce, a Budapesten két aranyat nyerő amerikai Sha'Carri Richardson és a kétszeres olimpiai bajnok kenyai Faith Kipyegon. Rajtuk kívül a listán található még Mikaela Shiffrin amerikai alpesi síző, Iga Swiatek négyszeres Grand Slam-tornagyőztes teniszező és a világbajnok spanyol labdarúgó-válogatottból Aitana Bonmatí.

Az év áttörése kategóriában díjazott lehet többek között a teniszező Coco Gauff és a futballista Jude Bellingham, míg az év csapata versenyben ott van az F1-es Red Bull, a Ryder Kupa-győztes európai golfcsapat, a világbajnok német férfi kosárlabda-válogatott, a szintén vb-aranyat nyerő dél-afrikai rögbisek és spanyol női labdarúgók, továbbá a Bajnokok Ligája-győztes Manchester City futballcsapata.

Magyar sportolót is találunk a Laureus-listán: a tavalyi para-atlétikai világbajnokságon három arany- és egy ezüstérmet szerző, 200 és 400 méteres síkfutásban világcsúcsot döntő Ekler Luca a fogyatékkal élő sportolók között érhet a csúcsra.

Az adott kategóriák jelöltjeit 1400 sportújságíró szavazatai alapján állították össze, a végső győztesekről a sportakadémia 71 tagja dönt. A díjátadó ünnepségre április 22-én kerül sor Madridban.

Ekler Luca 18 év után az első magyar a jelöltek között

A paralimpiai bajnok Ekler Luca 18 év után az első magyar, aki jelöltként bekerült a legjobbak közé  a sportolói Oscar-díjnak is nevezett Laureus-díj kapcsán.

A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) közleményében kiemeli: már a top 6-ba való bekerülés is hatalmas sikernek tekinthető és a tavalyi para-atlétikai világbajnokságon három arany- és egy ezüstérmet szerző, 200 és 400 méteres síkfutásban világcsúcsot döntő atléta mindössze a második magyar a díj 24 éves történetében, akinek ez sikerült.

"Magyarország és a Magyar Paralimpiai Csapat számára különlegesen nagy büszkeség, hogy az Év parasportolója kategóriában a paralimpiai, világ- és Európa-bajnok Ekler Luca is döntőbe került, és ott lehet Madridban az április 22-i díjátadón." - írta az MPB.

Magyar díjazott még nem volt, ugyanakkor 2006-ban már akadt magyar döntős, ugyancsak a parasport kategóriában, akkor Krajnyák Zsuzsanna paralimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok kerekesszékes vívó került be a legjobbak közé.

A szervezők hétfőn hozták nyilvánosságra az idei Laureus World Sport Awards döntős jelöltjeinek listáit. A férfiak mezőnyében többek között Lionel Messi és Max Verstappen, a nőknél pedig mások mellett Aitana Bonmatí és Iga Swiatek is a finalisták között van.

A Laureus díjátadót 2000 óta rendezik meg, korábban Nelson Mandela, José Manuel Barroso és II. Albert monacói herceg is volt már az esemény fővédnöke. A díjat eddig legtöbb alkalommal - négyszer - a teniszező Roger Federer nyerte el, de többek között Usain Bolt, Rafael Nadal, Michael Schumacher és Tiger Woods is duplázott már.

A gálán különböző kategóriákban osztják ki az elismeréseket: az Év férfi sportolója, az Év női sportolója, az Év csapata, az Év felfedezettje, az Év visszatérője, az Év fogyatékos sportolója, az Év extrém sportolója, az Év sportszellemiségi díja (nem minden évben), Az Év sportjószolgálati díja (nem minden évben), Életműdíj.

Ekler Luca kategóriájában a további döntősök:
Simone Barlaam (olasz, paraúszás), Danilo Csufarov (ukrán, paraúszás), Diede de Groot (holland, kerekesszékes tenisz), Nicole Murray (új-zélandi, para-kerékpár), Markus Rehm (német, paraatlétika)

A jelölteket 1400 sportújságíró szavazatai alapján állították össze, a végső győztesekről a sportakadémia 71 tagja dönt. A díjátadó ünnepségre április 22-én kerül sor Madridban. (MTI)

Fotó: archív/MTI/Koszticsák Szilárd