km/óra
  2024.04.29., hétfő  •  Péter napja
Szendiszücs István egy időben több életet él

Szendiszücs István egy időben több életet él

„Kissé halvány lett a kiállított mű / és ez már-már több mint csalódás / mintha tért nyerne a bizonytalanság / szóval nem túl jó az összehatás”, énekelte az egyik tárlatmegnyitó, de éppen mindennek az ellenkezőjére gondolhatott. Igaza volt.

 

Szendiszücs István (1955) közkedvelt savariai képzőművész fotókiállításán fakadt dalra Rasperger József grafikusművész, hogy az alkotások – s a művész – egyik méltatójaként ne a megszokott „mederben csordogáljanak” az események. Bródy János szövegét, Móricz Mihály dalát (Edison) a Fonográf együttestől ismerhetjük. A zeneszám megszólaltatása egyebek között arra is utalhat, hogy ne vegyünk mindent annyira komolyan. Ha kell, mosolyogjuk csak ki bátran akár önmagunkat is.


Ezúttal hetven fotóját állította ki a Berzsenyi Dániel Könyvtár földszinti galériáján Szendiszücs István. Akiről egyébként közismert – amiként Rasperger József említette –, hogy seregnyi műfajban jeleskedik. A festményeit éppúgy lehet szeretni, mint a grafikáit, a legkülönfélébb (hulladék)anyagból készített kompozícióit, a karikatúráit, a fanyar-ironikus-groteszk fotográfiáit.


A vendéglátó dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató felidézte a 2015-ben bemutatott A Szendiszücs című filmet – alkotói Boros Ferenc és Horváth Zoltán –, amiben arról vallott a főszereplő, hogy bár keramikus, festő, grafikus is, ám fotóban tartja magát a legerősebbnek. Fél évszázada készít felvételeket. Ezúttal a mintegy hétezer képéből választott/válogatott hetvenet.


Ölbei Lívia újságíró arról is szólt, hogy a művész maga adta e tárlat címét: „Miért pont ezek? Csak!” Hozzáfűzte: „A címben ágaskodó dacos könnyedség mögött mennyi minden más van – de hát erről a minden másról is a képek beszélnek. A fotók, amelyek tematikusan is, ’darabszámra’ is rendkívül sokfélék, és mégis mindegyik Szendiszücs Istváné. A fölismerhető motívumok teszik, a biztos kezű-szemű szerkesztés sajátosságai, az egyéni látásmód – a fene tudja. Az biztos, hogy Szendiszücs Istvánt sokféle tehetséggel áldotta-verte meg a sors. Mintha nem is egy élete volna – hanem eleve több. Egyfelől az életútját tekintve, másfelől meg mintha azonos időben is több életet élne.”


Nyomatékosította Ölbei Lívia azt is, hogy Szendiszücs fotókiállítása eleven bizonyítéka A lét elviselhetetlen könnyűsége című népszerű regényben megfogalmazott Milan Kundera-tételnek, miszerint: „Csak egy dolog biztos: a nehéz-könnyű ellentét a legtitokzatosabb és legsokrétűbb az összes ellentét közül.”


A tárlat november 7-ig tekinthető meg a könyvtár nyitvatartási idejében.

 

Szenkovits Péter
Fotó: Benkő Sándor

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak