2024.04.24., szerda  •  György napja
Drámai mérkőzésen Szlovénia után Ukrajnát is legyőzte a magyar férfi kosárlabda-válogatott

Győzelemmel a háta mögött érkezett Ukrajnába Ivkovics Sztojan együttese, ahol egy végig kiélezett mérkőzésen Rosco Allen utolsó másodpercekben dobott kosarával 60-62 arányban legyőzte a házigazdát.

Ukrajna - Magyarország 60-62 (14-10, 16-18, 18-19, 12-15)

Ukrajna: Krutusz, Bliznyuk 8, Lukasov 4/3, Pavlov 3, Pustovji 12   Csere: Herun 12, Lipovij 2, Zotov 5/3, Bobrov 12/6, Pustozvonov 2.

Magyarország: Váradi 9/3, Vojvoda 11/9, Benke 9/9, Allen 7, Keller 10.    Csere: Horti 4, Szabó, Perl 5, Tóth, Ferencz 7/3.

A Szlovénia elleni fantasztikus győzelem után vasárnap már újabb erőpróba várt az Ivkovics Sztojan vezette magyar válogatottra. Perl Zoltánék az Ausztriát legyőző Ukrajna otthonába látogattak, és egy esetleges győzelemel nagy lépést tehettek a kontinenstornára való kijutás felé.

Egy gyönyörű Vojvoda – Keller összjáték után utóbbi zsákolásával kezdődött a mérkőzés, ám a centert gyorsan összeszedett faultjai miatt hamar le kellett cserélni. Vojvoda hármasával és Váradi betörésével négy perc után vezettünk (5-7). Mindkét együttes jól muzsikált védekezésben, kevés tiszta lehetőség adódott a játékosok előtt – többnyire emberrel a nyakán kellett vállalnia a feleknek. Zotov talált be kintről, és egy 6-0-s szériával már a házigazdák álltak jobban (11-7). Keller pofozott vissza egy támadópattanót, de Bobrov jött ezután kintről, és  14-10-re nyerte a küzdelmes első játékrészt Ukrajna.

Ferencz trojkájával indult a második felvonás, Keller fantasztikus védekezése után pedig Perl középtávolijával visszavettük a vezetést. Fej-fej mellett haladt a két gárda, 32% körüli hatékonysággal dobtak a csapatok – továbbra is kemény védekezés jellemezte a meccset (21-20). A nagyszünethez érve sem változott a mérkőzés képe, sok kihagyott dobás, nagy küzdelem folyt a pályán – a második 10 perc után 30-28 arányban az ukránoknál volt az előny.

A fordulás után Váradi hármasa adta meg az alaphangot a harmadik játékrésznek, de továbbra sem eresztette egymást a két válogatott, egyik csapat sem tudott ellépni és megnyugtató előnyt kialakítani(33-33). Vojvoda triplája nagyon jókor jött, de Lukasov rögtön válaszolt – a gyűrű közelében fölényben voltak a magas ukránok, kintről viszont lehetett esélyünk. Továbbra sem tudtunk egymás után több támadásból kosarat szerezni, állandósulni látszott a szűk hazai előny (42-38). Váradi tette fel szépen a labdát Kellernek egy zsákolásra, Rosco Allen visszarakta saját kihagyott dobását, amivel sikerült a minimális hátrányt ledolgozni, és máris újra ott loholtunk ellenfelünk nyakán. Keller betörése is nagyon kellett – 48-47-tel ért véget a harmadik tízperc, a szlovén meccshez hasonlóan ezúttal is izgalmasnak ígérkezett a záró etap.

Benke szórt egy hármast, majd nem sokra rá még egyet, újfent fordult a kocka  látványosnak nem volt nevezhető a meccs, de izgalmakból nem volt hiány (52-54). Az utolsó öt percnek 54-54-es egállal futottunk neki, ukrán büntetők után Vojvoda szórt egy nagyon nehéz trojkát – Benke és Vojvoda egyetlen duplát sem szereztek a mérkőzésen, kintről viszont 6/9-cel céloztak (56-57). Bliznyuk és Váradi is szépen tört be, egyetlen perc volt már csak hátra  Allen kettőből egy büntetőt értékesített, 60-58-ra vezettünk. Vojvoda labdát szerzett, de nem tudtuk dobással befejezni az akciót, támadhattak a sárga-kékek – négy másodperccel a vége előtt Herunról fújtak faultot,  aki biztos kézzel be is dobta a büntetőket (60-60). Kissé meglepő módon Vojvoda végezte el az oldalbedobást időkérésünket követően, Allen tört kosárra. Emberrel a nyakán sikerült felcsempésznie a labdát, amely a dudaszó pillanatában bepattant a gyűrűbe – videóztak a játékvezetők, de a kosár jó volt! Végül 0.9 másodpercet még adtak a házigazdának – némileg furcsa módon , de ezzel már nem tudtak élni az ukránok, a végeredmény nem változott, Magyarország óriási csatában 60-62 arányban legyőzte az ukrán válogatottat is, és ezzel óriási lépést tett az EB-részvétel kiharcolása felé.

A selejtezősorozat 2020 novemberében folytatódik, a magyar válogatott Ausztria vendégeként lép pályára legközelebb, november 27-én.