km/óra
  2024.04.20., szombat  •  Tivadar napja
Cselekedj jót, és ne beszélj róla! – beszélgetés Mándli Péterrel, a BPW-Hungária ügyvezetőjével

Cselekedj jót, és ne beszélj róla! – beszélgetés Mándli Péterrel, a BPW-Hungária ügyvezetőjével

Gyerekként ivódott belé: a munkának értéke van. Tizennégy éves korától nyaranta dolgozott, az első évben a szülei munkahelyén, a Remixben. Vallja: az elvégzett munka, amit teremtünk, nemcsak a jövedelmet, amiből meg tudunk élni, nemcsak a szakmai sikereket és a karriert, hanem magát a beteljesülést jelenti.  

A szombathelyi születésű Mándli Péter (1970) a másfél ezer dolgozót foglalkoztató, vontatott jármű-futóműveket, felfüggesztési rendszereket, agrár-gépipari termékeket gyártó, tervező és fejlesztő – németországi székhelyű – BPW-Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. 


„A család sok mindenben befolyásol bennünket. A nagyszüleim mezőgazdaságból éltek, a szüleim szakmunkások voltak. Édesapám villanyszerelőként, még inkább ezermesterként tanított a nálam öt évvel idősebb bátyámmal, illetve sokat segítettünk neki. A családi házunkat, amibe beleszülettem, a szüleim a saját kezükkel építették fel. A beköltözés után tizenöt-húsz év kellett ahhoz, amire tökéletesen elkészült. Ebben az otthoni munkavégzésben cseperedtünk fel. A bátyámat gyakorlatilag végig követtem az oktatásban: itthon a Latinka Sándor Szakközépiskola, majd a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kara következett."


A negyedik félév után Mándli Péter váltott. A győri műszaki főiskolára vitte az útja. „Ott nem az elmélet, sokkal inkább a gyakorlat állt a középpontban. Négyes fölöttire javult a tanulmányi átlagom, immár hasítottam a diploma irányába.”


1993-ban az európai uniós Tempus-ösztöndíjjal Berlinben tölthetett öt hónapot.


„ A rendszerváltás előtt született gyerekként egyfajta nyitottságot kaptam, világlátást. Amerikai szobatársam német-filozófia szakra járt, én tőle tanultam németül, legalábbis a napi beszélgetések szintjén. Nagyon nagy élmény volt. Húsz évvel később, 2013-ban, már a családommal, a feleségemmel s a lányaimmal együtt fölkerestük azokat a helyeket, ahol Berlinben éltem, jártam, tanultam. Azt sem felejtem el soha.” 
Tizenhét évesen, szülővárosában ismerte meg élete párját. A diploma megszerzése után, amiként Mándli Péter ma (is) fogalmaz: „Mint az ima végén az ámen, annyira biztos volt, hogy hazajövök”. 


Kis osztrák cég szombathelyi irodájában (Körmendi út 86.) projektmérnökként dolgozott öt évig. „A szüleimtől a munka becsületét, tiszteletét tanultam meg, a munkamegszállott osztrák főnökömtől pedig azt, ami örökre belém épült: a bizalom szép, az ellenőrzés meg jó dolog. Nagyon szép, ha valakik valamiben megegyeznek, de ha azt egyszer vagy kétszer ellenőrizzük, és teljesül is, akkor lehet elkönyvelni a sikert.”


1998 nyara: a BPW (Körmendi út 98.) két meghirdetett mérnöki állására is pályázott. Mindkettőre alkalmasnak találták. A rendeléslogisztikán kezdett. Rá egy évre a két frissen kinevezett ügyvezető – Biácsi Tamásné és Illyés Zoltán – asszisztense lett. Kiváló szakemberek voltak a saját területükön, de németül nem beszéltek. /A németországi, Wiehl városában lévő BPW anyaközpont cégfilozófiája, hogy helyiek vezessék az adott üzemet, hiszen ők ismerik az ottani embereket, mentalitást, viszonyokat. Mintegy harminc ország BPW-s leányvállalatánál ez így működik./ 


„A magyar ügyvezetőknek nem volt egyetlenegy olyan egyeztetésük sem az anyavállalattal, ahol ne ültem volna ott. Öt év alatt nem akadt szegmens, amivel ne foglalkoztam volna. Közben közgazdász diplomát szereztem. A BPW-s felhalmozott tudásom olyanná vált, hogy önálló feladatrészekkel bíztak meg.” 


2004-től 2017-ig Brumbauer József töltötte be az ügyvezetői posztot. „A tulajdonosok kérésére új menedzsment-struktúrát épített ki, aminek én is a tagja lettem. Folyamatosan tanított, nem csak engem, minden kollégámat. Azt gondolom, hogy az a jó főnök, aki meglátja a fiatalokban a lehetőséget, és nem egyfajta rosszul értelmezett irigységtől vezérelve próbálja megtartani magának a tudást, hanem azt nemcsak képes, de át is akarja adni. Jóskában mindkettő megvolt. Hozzáteszem: a már említett előző főnökeimre ez szintúgy érvényes volt. Egy idő után éreztem, s aztán már meg is tudtam mondani Jóskának, hogy édesapámnak a gerincemet, neki a tudásomat köszönhetem. Szokták emlegetni: az életben szerencse kell. Nekem pedig tényleg szerencsém volt az, hogy hosszú ideig vele együtt dolgozhattam. Az egykori Ikarus munkatársaival együtt valamennyien ugyanezt elmondhatjuk itt is.”


A szombathelyi gyárban dolgozók a remek közösséget, a jó munkakörülményeket, a kiváló termékeket emelték ki a legutóbbi közvélemény-kutatás alkalmából, mint a BPW legfőbb kötőelemeit. 


Mándli Péter hozzáfűzi: „Én is a közösséget emelném ki elsőként, s erről folyamatosan beszélek is a munkatársaimnak a rendszeresen megtartott gyári értekezleteken. Amikor 2016-ban a huszonöt éves jubileumot ünnepeltük, az alapító 170-es létszámból 120-an dolgoztak a gyárban. És akik akkor nem voltak itt, azok nagy része már nyugdíjban volt, vagy már sajnos nem lehettek közöttünk. Az alapgárdánál, akikkel elindultunk, óriási a kohézió, az új, fiatalabb generációk tagjainak ezt próbáljuk átadni. Az anyavállalatnál is azt szokták mondogatni, hogy ha valaki tíz évet dolgozik a cégnél, akkor lehullott róla a tojáshéj. Ott nem ritka a negyven-negyvenöt évet lehúzó dolgozó.  Folyamatosan beruházunk, teszünk azért, hogy a munkakörülmények jók legyenek. Gyakorlatilag minden terület, már maga a gyár külső képe, környezete is, úgy gondolom, önmagáért beszél. 
Házon belül is rengeteget teszünk a munkavédelemért és a munkabiztonságért. A vezetői irányelvek között nagybetűsek az ezekkel kapcsolatos teendők. Három éve elindult egy kampány, ami arról szól, hogy nem csak a vállalat kell ahhoz, hogy valaki biztonságban végezze a munkáját, hanem a dolgozó is. Erre a kettősségre próbáljuk felhívni a figyelmet, hogy ez csak partnerkapcsolatban működik. 


Büszkék lehetünk a valóban kiváló termékeinkre is. Itt van egy tengely-fémsapka”, emeli le Mándli Péter irodájának központi polcáról a fényes szerkezetet, s mutatja. „Ez forog középen, a BPW-logóval, körülötte van a kerék. Nem azt mondom, hogy bele lehet szeretni, de nem kell nálunk hosszú időt eltölteni ahhoz, hogy az ember azonosuljon ezzel a logóval, és nézegesse útközben, az autópályán elhaladó autókon. Szívet melengető olyan vállalatnál dolgozni, s ez Szombathelyre abszolút igaz, hogy Japánba meg Ausztráliába is szállítunk futóműveket. Már eleve pozitív életérzés ilyen közösséghez tartozni. Vannak kollégáink Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Svédországban, Finnországban, Oroszországban, Kínában, Ausztráliában, Dél-Afrikában, és ők valamennyien ezt a BPW-logót tartják fontosnak. 
Az immár százhúsz évesnél is régebbi alapítású anyavállalat a mai napig családi tulajdonban van. Megadatott, hogy személyesen ismerhetem a tulajdonosokat. Én még a rendszerváltás előtt úgy képzeltem el a kapitalistát, hogy ő Jockey Ewing (a Dallasból). A mi tulajdonosunknak három évvel ezelőtt volt a nyolcvanadik születésnapja. Ilyenkor szokás, hogy a menedzsment-tagok is ajándékot adnak. Természetesen a nyugati fejlett kultúrában ez úgy zajlik, hogy nem azt mondja, hogy kér saját magának valamit, hanem megadja azt a jótékony célt, amire szeretné, hogy az ajándékra szánt összeg befolyjon. Úgyhogy nekem is van valamicske részem abban, hogy az anyavállalat székhelyén, a Wiehl-ben lévő templomtorony tetején néhány cserép megújulhatott. A felújítást finanszírozó alapítványnak küldtük, illetve utaltuk az ajándéknak szánt pénzt, hozzájárulást. 
A tulajdonost egyébként meg kellett győzni arról, merthogy a magyarországi körülmények még mások, hogy ilyen esetekben, ha valami jót tesz a cég, akkor arról néha-néha beszéljünk is. Az ő filozófiájuk ugyanis az, hogy cselekedj jót és ne beszélj róla! Ezt az elvet követjük mi is a helyi támogatásoknál. Mert ezt nem azért teszed, hogy méltassanak érte, hanem azért, mert megteheted. És hiszel benne, hogy segíteni jó! Olyan csodálatos az életfilozófiájuk, annyira közel áll a szívemhez, hogy engem megvettek örök életre. Amíg ők nem mondják azt, hogy nem akarják, hogy itt dolgozzam, addig nem hiszem, hogy történhet bármi olyan nehézség, aminek a hatására váltanék. Óriási elkötelezettséget érzek a munkatársak irányába, de legalább ekkorát a vállalat tulajdonosai iránt.”

Szenkovits Péter 
Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Mutatjuk, mikor és hol folytatódnak az útfelújítások Szombathelyen
Szombathely 800 millió forintos önkormányzati forrásból megvalósuló útfelújításának részeként több helyszínen kezdődnek vagy folytatódnak munkálatok április harmadik hetében, ezért lezárásokra, korlátozásokra kell számítani hétvégén és a jövő héten.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.