km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Az egész év kullancsszezonnak minősíthető, fontos átnézni magunkat, ha a szabadban tartózkodunk

Az egész év kullancsszezonnak minősíthető, fontos átnézni magunkat, ha a szabadban tartózkodunk

Bár mostanában a szokásosnál kevesebbet tartózkodunk a természetben, a kullancsok rajzására már számítani kell az erdőkben, parkokban és a városi kertekben egyaránt. Mivel az idén enyhe volt a tél, feltehetően a kullancsok nyugalmi időszaka is rövidebb volt az átlagosnál.

 

Vig Károly, a Savaria Múzeum entomológusa felhívta a figyelmet arra, ha enyhe a tél, akkor a kullancsok ugyanúgy aktívak maradhatnak akkor is. Nyilvánvalóan a hőmérséklet fokozza az aktivitásukat, de egy enyhe télen nincs kizárva, hogy aktívak maradnak. Ebben az értelemben valóban mondhatjuk azt, hogy az egész év kullancsszezonnak minősíthető egészen addig, amíg nem jön egy kemény tél, mert akkor nyugalmi időszakba vonulnak. 


A vérszívó elsősorban az aljnövényzetben bújik meg, de magasabb fűben és a cserjeszinten is előfordul. Az viszont tévedés, hogy a fákról is a nyakunkba ugorhat. A kullancs csípése eleve immunreakciót vált ki, a bőr bepirosodik, de ez még nem feltétlenül jelez betegséget. A fertőzést a kullancs által hordozott vírusok vagy baktériumok okozhatják, amelyeket a nyálával visszaöklendez a szervezetünkbe. Minden ezredik csípés következménye lehet vírusos agyvelőgyulladás, ami legtöbbször kezelés nélkül elmúlik, esetenként azonban idegrendszeri károsodást vagy végtagbénulást idézhet elő. Teljes biztonságot csak a védőoltás ad.


Wächter Valter megyei tiszti főorvos hozzátette, hogy az április-májusi, illetve augusztus-szeptemberi időszakban van jellemzően a rajzása a kullancsoknak, ilyenkor fertőznek a leggyakrabban, ilyenkor inkább ne oltassuk be magunkat. Akkor már inkább nyáron a gyorsított séma szerint. 


Nincsen oltóanyag viszont a Lyme-kór ellen, ami jellegzetes bőrpírral és influenzaszerű tünetekkel jelentkezik. Évente 70-80 eset fordul elő Vas megyében, idén eddig 1 beteget regisztráltak. 
Wächter Valter kiemelte, gond, ha egy-két hét után ez a jellegzetes kokárdaszerű piros folt jelentkezik, aminek a közepe kivilágosodik, a széle marad piros, ez akkoe Lyme-kór gyanús. Ilyenkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a Lyme-kór a kezdeti stádiumban antibiotikummal nagyon jól kezelhető. 


A Lyme-kór akár évekkel később is megbetegítheti a különböző szerveinket. Ezért is fontos a korai felismerés vagy még inkább a kullancs mielőbbi eltávolítása. A leghelyesebb módszer, ha a fejéhez - azaz a bőrhöz – legközelebb fogjuk meg csipesszel és lassan kihúzzuk. 
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak