km/óra
  2024.04.20., szombat  •  Tivadar napja
Az antik órák bűvöletében: Balló László a megyei műtörténet újabb szeletét tárja az olvasók elé

Az antik órák bűvöletében: Balló László a megyei műtörténet újabb szeletét tárja az olvasók elé

Régi szombathelyi, Vas megyei órák és órások nyomába eredt a szerző, aki sokévi feltáró munkájának eredményét ismerteti meg legújabb könyvében. A díszes kiállítású, képekkel gazdagon illusztrált, részletes tárgyi leírásokat, az adott korszakra (1750-1850.) jellemző művészet- és kultúrtörténeti utalásokat is tartalmazó Értékes óráink – Európai órakincsek gyűjteményeinkben című kötet a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelent meg.

– Honnan ered kíváncsisága az antik órák iránt?


– Diákkoromban megismerkedtem Boltizár Endrével, aki akkoriban a város legfelkészültebb műgyűjtője volt, az iparművészet remekeit kutatta, különösen az órák érdekelték. Az ő nagy tudása, személyiségének a varázsa indított arra, hogy néhány évtized elteltével magam is az órák felé forduljak, és végül összeállítsam ezt az albumot.


– A kiadvány elején az óratörténet állomásairól, a helyi műtörténeti kiállítások anyagáról, a jeles szombathelyi gyűjtőkről, az európai aukciókon felbukkanó vasi órákról kap képet az olvasó. Ebből jól látszik, hogy milyen sokszínű volt a köz- és magángyűjteményekben fellelhető órák palettája.


– Angliában a 19. század közepén Viktória királynő férje az iparművészet rajongója volt, ő szorgalmazta az első ilyen tárgyú seregszemlét, majd a londoni múzeum alapítását. Ennek nyomán az európai nagyvárosokban sorra nyíltak az iparművészeti kiállítóhelyek. A Vasvármegyei (ma Savaria) Múzeumban 1912-ben rendeztek kiállítást, amelynek részeként közel negyven antik órát is láthatott a közönség. Az órakultusz a két világháború között bontakozott ki, ennek kiemelkedő alakja volt az említett Boltizár Endre. Horváth Tibor Antal premontrei paptanár először írt összefoglalót a hajdani mesterekről és órákról. Az így megismert magyar órások listáját – az általam vizsgált korszakból – további negyvennégy névvel gyarapítottam, ezen belül a Vas megyeiek számát huszonnéggyel. A harmadik, aki az órák gyűjtésében élenjárt ekkoriban, Smidt Lajos sebészorvos volt. Több mint száz darabból álló gyűjteménye kitölti az űrt, hiszen Magyarországon nincs óramúzeum.


– A könyvben 130 órát mutat be. Megtudhatjuk mikor, hol készültek, ki volt a mesterük, kiderül, hogy melyek az óraház és a szerkezet jellegzetességei. Mi volt a rendszerezés alapja?


– Átnéztem és kiválogattam a Smidt-gyűjtemény és a Savaria Múzeum legszebb darabjait, jártam a körmendi, a sárvári kastély termeiben és a kőszegi múzeumban, ahol ugyancsak míves tárgyakra bukkantam, valamint az egyházmegyei központ legjelentősebb díszóráit is szemügyre vettem. Szóba kerül a szentgotthárdi óragyár is, ami 1896 és 1925 között működött. Mindemellett magángyűjtemények értékes szerzeményeit is közzétehetem, a legelterjedtebb óratípusokat, azok eredetét, esztétikai sajátosságait is sorra veszem. Ez utóbbi fejezet hasznos útmutató is lehet a gyűjtők számára, a segítségével pontosabban meghatározhatják az órák korát és stílusát, térbeli hovatartozását. Minden egyes óráról egész oldalas kép is látható a kötetben. A szerkesztés során arra is figyeltem, hogy olyan órákat mutassak be, amelyek ma is viszonylag könnyen elérhetők és megfizethetők a műkereskedelemben.


A korabeli polgári enteriőr elmaradhatatlan eleme volt a díszes óra. Ma vajon miért nem az?


– Valóban, a múlt század első felében még a vitrin, a komód vagy a kandalló tetején biztosan állt egy szép óra, ami nemcsak funkcionális, hanem dekoráló szerepet is betöltött. A második világháború után azonban nagyon megváltozott az értékrend, azt inkább rejtegetni kellett, ami becses, ami ritka, ami antik. Ma már főleg akkor látunk ilyen órát az otthonokban, ha a tulajdonosok örököltek egy-egy darabot. A gyűjtők viszont megjelenésüket tekintve kitűnő állapotú órákat őriznek.
 

Ferenczy Gyöngyi
Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Mutatjuk, mikor és hol folytatódnak az útfelújítások Szombathelyen
Szombathely 800 millió forintos önkormányzati forrásból megvalósuló útfelújításának részeként több helyszínen kezdődnek vagy folytatódnak munkálatok április harmadik hetében, ezért lezárásokra, korlátozásokra kell számítani hétvégén és a jövő héten.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.