km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Átverések a vészhelyzetben: csalókra figyelmeztet a rendőrség

Átverések a vészhelyzetben: csalókra figyelmeztet a rendőrség

Az utóbbi napokban az egészségügyi válsághelyzetet kihasználva főként a kistelepüléseken élő idős embereket vették célba a bűnözők. A házalók a hivatalosság és a hitelesség látszatát keltve védőkesztyűt, maszkot, sőt olyan tablettákat is ajánlanak, ami megvéd a koronavírus ellen.

Általában többen vannak, így a lakásba érve egyikük eltereli az áldozat figyelmét, a többiek meg vinnék az értékeket. A módszer régi, a szöveg új – tájékoztatott Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója. Az úgynevezett unokázós csalás sem újkeletű, de most azt hazudják a bűnözők, hogy az idős ember unokája megfertőződött, sürgősen pénz kell a gyógykezelésére. Fontos felkészíteni az ilyen esetekre hozzátartozóinkat, például egyezzünk meg nagyszüleinkkel abban, ha ilyen telefonhívást kapnak, vagy éppen ezzel a szöveggel csengetnek be hozzájuk, kérdezzenek rá egy olyan információra, amit kizárólag családtag tudhat.


A közösségi oldalakon is számos egészségügyi védőfelszerelést kínáló hirdetés jelent meg. Előfordulhat, hogy a gyanútlan vásárló előre fizet, aztán se pénz, se áru. Arra is volt példa, hogy valamely országos vagy világszervezet nevében kapott valaki e-mailt, amelyben hihetőnek tűnő, de valótlan állításokkal próbálnak meg a bűnözők személyes adatokhoz, fizetéshez használt jelszavakhoz, kódokhoz jutni. A kínai járvány elején megjelentek már olyan hirdetések a nemzetközi portálokon, amelyekben csodagyógyszert kínálnak a fertőzés ellen. Köztudott azonban, hogy a koronavírus ellen nincs vakcina, a külföldi szervereken keresztül dolgozó csalóknak utalt pénzt pedig soha nem látja viszont az, aki bedől az ilyen átveréseknek. Ezek a bűnözők kihasználják a saját maguk és szeretteik egészségét féltő emberek aggodalmát. Kellő óvatossággal és egészséges bizalmatlansággal megelőzhető, hogy a koronavírus veszélyeivel visszaélő csalók áldozatává váljunk.


A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kisfilmeken mutatja be, miként gondolkodnak az elkövetők. A „Csalóakadémia” sorozat epizódjai az interneten elérhetők.


Garamvölgyi Lászlótól megtudtuk, hogy házalókról főként Észak-Magyarországon kaptak bejelentéseket, az „unokázós” csalók pedig jobbára budapesti sértetteknél próbálkoztak. Arról nincs információnk, hogy Vas megyében előfordult-e a koronavírussal kapcsolatos visszaélés. Szeretnénk azonban, ha nem is lenne.


A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ intézményvezetője, Kulcsár Lászlóné éppen ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy minden munkatársuk hivatalos fényképes igazolvánnyal rendelkezik.


A veszélyhelyzetben egyre több idős ember kéri a segítségüket, például gyógyszereik kiváltásához, bevásárláshoz. Ezt az igényt telefonon keresztül lehet bejelenteni. Az intézmény munkatársai elmennek a patikába, és a TAJ-szám ismeretében megveszik az e-recepten keresztül felírt gyógyszereket, beszerzik a szükséges élelmiszereket, amelyeket aztán házhoz szállítanak. „Fizetni pedig mindig utólag kell, mikor kollégáim átadják az árut a számlákkal együtt” – hangsúlyozta Kulcsár Lászlóné.


Fontos, hogy ne engedjünk be idegent, és ne higgyünk el valótlan történeteket! A leghatékonyabb módszer a megelőzés. Ne adjuk meg annak a lehetőségét, hogy az amúgy is mindenki számára nehéz időszakban valaki visszaéljen a bizalmunkkal!
Most különösen fontos, hogy még nagyobb figyelmet fordítsunk idős hozzátartozóinkra, szomszédainkra, ismerőseinkre, hiszen ők minden tekintetben a legveszélyeztetettebbek.


A veszélyhelyzetben a koronavírussal összefüggő csalások elkövetői akár öt évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak.

 

 

 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak