km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
A parlagfű virágporának szóródása július végétől várható

A parlagfű virágporának szóródása július végétől várható

Az egyik szombathelyi tarlón már néhány nappal az aratás után előbújt a parlagfű. A repce között még lassan fejlődött a gyomnövény, most viszont néhol már a virágbimbója is mutatkozik. Ha a hatóság parlagfűről szerez tudomást, belterületen a jegyző, külterületen és zárt kertben a megyei kormányhivatal gondoskodik a helyszíni ellenőrzésről.

 

Eredics András, a Növényvédő Mérnöki Kamara Vas Megyei Területi Szervezetének tagja elmondta, hogy az, hogy a parlagfű kikel, alapvetően azért törvényszerű, mert fényt kap a terület. Ha pedig fényt kap a terület, akkor függetlenül attól, hogy a gazdálkodó mennyire precíz, gondos, a parlagfű csírázni fog. Tehát nem technológiai hiba, ha egy tarló kigyomosodik, és parlagfű lesz rajta. 


A tapasztalatok szerint főleg a mezőgazdasági területeken okoz gondot az allergén növény, de a városokban is előfordul: utak, vasúti sínek mellett, gondozatlan, beépítés előtt álló vagy frissen bolygatott telkeken. Pedig a föld tulajdonosa vagy használója köteles védekezni a parlagfű ellen kül- és belterületen egyaránt.


Molnár Zsuzsanna, a Vas Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztály osztályvezetője kiemelte, hogy a tavalyi évben kikerült a törvényből a június 30-i állapot, ami azt jelentette, hogy június 30. után a külterületi földrészeken nem szabad virágbimbós állapotú parlagfüvet hagyni. A teljes vegetációs időszakban mentesíteni kell a területet, meg kell akadályozni a virágbimbós állapotnak a kialakulását, és ezt az állapotot folyamatosan, a teljes vegetációs időszakban fenn kell tartani. 


Ha a hatóság parlagfűről szerez tudomást, belterületen a jegyző, külterületen és zárt kertben a megyei kormányhivatal gondoskodik a helyszíni ellenőrzésről. Azonnal elrendelik a közérdekű védekezést, ha a növény már virágbimbós állapotban van. 


Tőke Erzsébet aljegyző hozzátette, hogy amikor parlagfűvel szennyezett területet találnak, akkor a jegyzőnek nincsen lehetősége mérlegelni és felszólítani az ingatlan tulajdonosát vagy használóját, hogy tegyen eleget a növényvédelmi kötelezettségének, ilyenkor kirendelnek szakembereket, akik ezeket a területeket lekaszálják. 


Aki elmulasztja a védekezést, kénytelen kifizetni a kormányhivatal által kiszabott bírságot és a kényszerkaszálás költségét is neki kell állnia. Vas megyében tavaly csaknem 50, ebből Szombathelyen 14 alkalommal szabtak ki növényvédelmi bírságot, amely 15 ezertől akár 5 millió forintig is terjedhet. A virágbimbó ezekben a hetekben fejlődik ki, a virágpor szóródása július végétől várható. A parlagfű egyetlen virágjából 8 milliárd pollen juthat a levegőbe, amely belélegezve kellemetlen tüneteket okoz az arra érzékenyeknek.


Ha valaki parlagfűvel szennyezett területet talál, bejelentheti a NÉBIH honlapján.
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak