km/óra
  2024.04.27., szombat  •  Zita napja
A háziorvos segíthet megtalálni a kórházból hazaküldött betegek személyre szabott segítségét

A háziorvos segíthet megtalálni a kórházból hazaküldött betegek személyre szabott segítségét

Miniszteri rendelet szerint április közepéig ki kellett üríteni a kórházi férőhelyek 60 százalékát, emiatt sok krónikus beteg ápolásáról azóta a hozzátartozóknak kell gondoskodniuk. Az egyik, otthoni ápolással foglalkozó szombathelyi cégnél már másnap 30-an jelentkeztek, hogy segítségre lenne szükségük.

 

Kiss Bernadett ápolónő, az Otthoni Szakápolási Bt. szakmai vezetője elmondta, hogy van, ahol beteg ápol még betegebbet, van olyan, hogy 200 kilométerre laknak egymástól a rokonok. Akad olyan, aki dolgozik, és ezért nem tudja ellátni a beteg hozzátartozóját és sajnos ezeket a betegeket ők, akik szakápolást végezhetnek, nem vehetik fel.


A szakápolási cégeknek csak olyan tevékenységre van engedélyük, amelyek kórházi ellátást váltanak ki: a katéterezés, az infúzióbekötés, a sebellátás vagy a gyógytorna például ide tartozik. Ezeket meghatározott alkalommal lehet igénybe venni, a viziteket az egészségbiztosító finanszírozza és a háziorvos rendeli el.


Csordás Ferenc Károly, a Holisztika Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az ellátási igényt a betegek háziorvosa jelzi feléjük, és azt, hogy kinek milyen ellátásra van szüksége, személyre szólóan, szakmai alapon dönti el. Tehát a betegek nem direkt náluk jelentkeznek, hanem a háziorvosok jelzik az igényt.


Ha a betegnek nem szakápolásra, hanem alapápolásra van szüksége, a Pálos Károly központtól lehet segítséget kérni. Munkatársaik szükség esetén mosdatják, etetik a betegeket, megmérik a vérnyomást és a vércukorszintet, kiadagolják a gyógyszerét, pelenkát cserélnek, mozgatják az ágyban fekvőket. A kórházból kikerült betegek többsége ilyen segítségre szorul, a roham mégis elmaradt: az intézményt egy hónappal korábban, a kijárási korlátozás bevezetése után keresték meg sokan.


Kulcsár Lászlóné, a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ intézményvezetője elmondta, hogy számos olyan idősről gondoskodnak, akik egyedül élnek, de eddig a gyermekeik látták el őket, vagy a gyermekeik bizonyos szintig gondozták őket. Ám most betartva azt a szabályt, hogy a fiatalok ne találkozzanak az idősekkel, kérik a segítségüket. Ők pedig megfelelő védekező eszközökkel ellátva tudják ezeket a feladatokat elvégezni. 


A 238 gondozott közül 25-en vannak, akik az elmúlt egy hónapban kerültek hozzájuk. A megnövekedett feladatot a munkatársak átcsoportosításával tudják megoldani. Azt tanácsolják, hogy a most nehéz helyzetbe került családok forduljanak a háziorvoshoz, aki segít megtalálni a személyre szabott segítséget, legyen az szociális szolgálat, körzeti nővér, otthoni szakápolást végző cég vagy a Hospice szolgálat.

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak