km/óra
  2024.03.29., péntek  •  Aguszta napja
ESZ-kutatás
A gyerekeké a legfontosabb szerep az ünnepen, véli Márkus Sándor

A gyerekeké a legfontosabb szerep az ünnepen, véli Márkus Sándor

Kétszáztíz esztendei rabság után vonultak ki a zsidók Egyiptomból 3300 évvel ezelőtt. Előtte a házaikat elkerülte a tizedik csapás (az egyiptomiakét nem): az elsőszülöttek halála. Az idén április 8– 16-ig tartó pészach (elkerülés) – kórokozótól karanténba kényszerült – ünnepéről Márkus Sándorral, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnökével beszélgettünk.

 

– A pészachot zsidó húsvétnak is mondják. Az egyiptomi kivonulásról, a lélek megszabadulásáról szól. Nemzedékről nemzedékre száll ez az ünnep, amit a kovásztalan kenyér ünnepének is hívunk. Olyan gyorsan kellett kivonulni, hogy a kenyértészta, tehát a kovász, nem tudott megkelni. A vállukon vitték, és a nap szárította meg. Ebből lett a kovásztalan kenyér. Ennek emlékére pészach ünnepén az első két napot imával és önmegtartóztatással fogadjuk. Mindkét este széder vacsorát (ünnepi lakomát) tartunk, mikor is az imakönyvből, a Hágádából, a világ egyik legrégebbi könyvéből olvassuk föl bölcseink összeállítását. Négy pohár bort kell innunk, és jelképes ételeket ennünk. Elmeséljük gyermekeinknek – akiknek a legtöbb ünnepünkön igen fontos szerep jut – az egyiptomi kivonulás történetét. A terített széder asztalnál négy kérdést teszünk fel nekik azzal kapcsolatban, hogy vajon miben más ez a két este, mint a többi? És ha jól felelnek, akkor ajándékot kapnak. Föl szoktuk tenni azt a kérdést is, hogy mikor ehetjük meg a zöldségeket? Széder vacsorán nem, ekkor ugyanis csak keserű füvet fogyaszthatunk, mert keserű könnyeket ejtettek a kivonuló zsidók, akik négy évtizeden át nem találtak maguknak új hazát. A feltett kérdésekre azért jó válaszolni, mert azok kapcsán – a Hágáda segítségével – elmagyarázhatjuk a gyerekeknek, hogy a fáraó rabszolgái voltunk, ám Istenünk erős kézzel és nyújtott karral kivezetett minket az egyiptomi szolgáságból. Amint említettem, kiemelkedő szerepe van az ünnepen a 4-es számnak. Mert úgy nyilatkozott az Örökkévaló, hogy kivezetlek titeket Egyiptom szolgaságából, megváltalak, népemmé teszlek, és megmentelek benneteket. Négy olyan kinyilatkoztatás, amiket minden széder este ünnepén elmondunk. 


Egykor nemcsak ezt a kovásztalan kenyeret ették őseink, hanem, miután azt a bárányt is le kellett vágni, aminek a vérével megjelölték azokat a házakat, ahol zsidók laktak, annak a húsát is megették. Amióta lerombolták a Templomot Jeruzsálemben (Krisztus után 70-ben – szp), és nincs temploma a zsidóságnak, azóta nem tartjuk ezt a szokást. Csak a pászkát esszük meg. Otthon, a családban zajlanak ezek a vacsorák. Az utolsó, nyolcadik napon azt ünnepeljük, hogy akkor nyílott meg a Vörös-tenger. Ekkor a közösség együtt vacsorázik, rabbi tart ismertetőt, előadást az ünnep jelentőségéről. Eldugunk egy-egy darab pászkát, s miután a gyerekek megtalálják, ajándékot kapnak. Ezek rendkívül családias, bensőséges, az életünket meghatározó ünnepek. Máig őrzöm azokat az emlékeket, amikor még apám tartotta a pészachot.


– Mennyiben (lesz) más az ünnep karanténban? 


– Nehezen élem meg ezt. Hiányzik a zsinagóga, a zsidó közösség, az imaház, a kulturális központunk, a zsidó élet. Digitálisan tartjuk a kapcsolatot egymással. Így zajlik a széder vacsora, amiként most minden pénteken a szombatköszöntő imánk is. Ez ugyan nem helyettesíti az együttlétünket, de a semminél sokkal több. Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ez a pár hét vagy pár hónap, ami előttünk van, ne távolítson el bennünket egymástól. Sőt, ellenkezőleg. Minden segítséget megadunk zsidó testvéreinknek, amire csak képesek vagyunk. Nem csak a pászkát hordjuk szét az ünnepre való tekintettel, hanem a védőfelszerelésektől kezdve a bevásárlásokig ezer mindennel gondoskodunk azokról, akik erre rászorulnak. A pészachról még annyit: a széder vacsoraasztalnál egy hely üresen marad, ahol nincs tányér, nincs evőeszköz, csak egy pohár bor. Mert várjuk a Messiást. És bármikor, ha betoppan, teszem azt, éppen ezen az ünnepen, akkor egy pohár borral tudjuk köszönteni. Neki mindig adunk egy helyet az asztalunknál. 


Szenkovits Péter  
Fotó: Nagy Jácint       
 

ESZ-kutatás
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
Savaria Fórum 33. évfolyam 12. szám - 2024.03.28.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
A gyermek- és ifjúsági tábor besorolásának az épület komfortfokozata már nem felel meg, statikailag és műszakilag is több sebből vérzik az egykor szebb napokat látott felsőcsatári üdülő, amely idén várhatóan már csak alacsonyabb komfortfokozaton - nomád táborhelyként - kap majd használati engedélyt, derült ki azon a fórumon, amit a Kerekerdő Alapítvány szervezett a tábort üzemeltető AGORA Nonprofit Kft. székhelyén a szálláshely lehetséges jövőjét megvitatandó.
Lomtalanítás Szombathely 2024 - tavaszi időpontok és helyszínek
A SZOVA Nonprofit Zrt. meghirdeti a lomtalanítást Szombathelyen 2024-ben is. A város egyes részein, a tavalyi évhez hasonlóan idén is, nagyrészt úgynevezett bejelentéses rendszerben, illetve házhoz menő módon végezik el a lom, hulladék gyűjtését.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Vármegyei I. osztály: döntetlen a Sárvár-Vép rangadón, Bükön nyert a Csepreg
A Celldömölk a hajráig kiválóan tartotta magát a bajnoki címért küzdő Király SE ellen, a Söpte a Nádasd ellen tartotta otthon a három bajnoki pontot.
Vármegyei I. osztály: kilencgólos mérkőzést nyert meg Rábapatyon a Csákánydoroszló, de a másik három mérkőzésen is potyogtak a találatok
A Haladás a Vasvár, a Szarvaskend a Körmend ellen nyert hazai környezetben, a Táplán és a Szentgotthárd pedig megosztozott a pontokon.
legfrissebbek
Lírai korzó Nagy Ervinnel Szombathely belvárosában
Lírai korzóra várják az érdeklődőket április 11-én, csütörtökön a magyar költészet napján. A résztvevők a belvárosban Nagy Ervin Jászai Mari-díjas színművésszel sétálhatnak, olvasható a szervező, AGORA honlapján.
Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni
Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni, motorra kedvezményes áron lehet majd megvenni az új típusú jogosultságot - tájékoztatta az MTI-t a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ).
Melegebb időt hoz a nagypéntek, délután erős széllökések várhatók
Napos idővel indul a péntek, majd délután már gyakrabban zavarhatják felhők a napsütést.
Márciusi közgyűlés: speciális diéta, nyári tábor és Crushers
Bevezetik a speciális diétára szoruló gyerekek támogatását, idén is lesz nyári tábor Fonyódon, megállapodás születik az amerikaifutball csapattal a Városligeti Sporttelep működtetéséről. A márciusi közgyűlésen 9 napirendi pontot nyilvánosan, kettőt zárt ajtók mögött tárgyalnak. A testületi ülést élőben követhetik honlapunkon a folyamatosan frissülő cikkünkben, a Szombathelyi Televízió műsorán és Facebook-oldalán.
Programajánló - Szombathely: Bing nyuszi show, húsvéti tojáskeresés, nyuszisimogatás, locsolóversek
A húsvéti hétvégén sem kell unatkozniuk a Szombathelyen élőknek, többféle programlehetőséget kínálnak a szervezők: pénteken fellép Bing nyuszi a sportházban és kinyit a játszóház is. Hétvégén minden a húsvétról szól majd, lesz nyuszisimogatás, tojáskeresés, kutyasétáltatás, kézműves foglalkozás, locsolóversmondó verseny. Lesznek még színházi előadások, a zenerajongóknak koncertekkel kedveskednek, s sporttal is készültünk. A jövő hét is tartogat érdekességeket, sokféle program várja az érdeklődőket.